Endometrioza - dieta, przepisy, leczenie

02 marca 2023 Autor: Patryk Łukasiewicz

Endometrioza to hormonozależna przewlekła choroba zapalna, która charakteryzuje się obecnością endometrium poza jamą macicy. Dotyka ok. 5-15% kobiet w wieku rozrodczym [1]. Główne objawy to bóle w obrębie macicy, bezpłodność oraz nieregularne i bolesne miesiączki [1,2]. Sprawdź jaką dietę stosować w endometriozie, co możesz zjeść oraz czy dieta bezglutenowa może mieć zastosowanie w endometriozie.

Endometrioza - dieta, przepisy, leczenie

Spis treści

Co jeść przy endometriozie?

Z racji zapalnego podłoża choroby dieta przy endometriozie powinna mieć charakter przeciwzapalny.  W takim razie co jeść przy endometriozie? Wskazane będą takie produkty jak [1,3,7,8,9]:

  • owoce
  • warzywa
  • niskotłuszczowy nabiał
  • pełnoziarniste zboża
  • strączki
  • soja i jej przetwory
  • chude mięsa
  • tłuste ryby
  • oliwa z oliwek, orzechy, nasiona
  • jajka (z umiarem, do 7 tygodniowo)

Te produkty pomogą Ci zredukować stan zapalny w organizmie, a co za tym idzie dolegliwości endometriozy. Korzystanie z tych produktów będzie świetną podstawą diety przy endometriozie. Dodatkowo są to produkty, które charakteryzują się niską gęstością energetyczną. Przez to pomogą Ci zredukować nadmierną masę ciała, której nadmiar jest powiązany z wyższym ryzykiem wystąpienia endometriozy [9]. Ponadto będziesz mogła zjeść jajka (w umiarkowanych ilościach), pić chude mleko oraz napić się kawy i herbaty. Tak więc dzięki odpowiednio zaplanowanej diecie bogatej w witaminy i minerały, da się żyć z endometriozą!

Co jeść przy endometriozie

Przeczytaj także: Jak stworzyć idealnie dopasowaną dietę

Przykładowy jadłospis przy endometriozie

Przygotowaliśmy dla Ciebie przykładowy jadłospis przy endometriozie. Dzięki jego zastosowaniu możesz zredukować dolegliwości związane z endometriozą. Dieta ma charakter przeciwzapalny dzięki dużej ilości kwasów wielonienasyconych czy też zielono liściastych warzyw. Skorzystaj z niej, jeżeli chcesz sama zobaczyć, jak może wyglądać taka dieta.

Endometrioza dieta - jadłospis

Jeżeli masz wątpliwości czy Twoja dieta w endometriozie jest odpowiednia, zgłoś się do nas. Pomożemy Ci zaplanować indywidualną dietę w endometriozie dopasowaną pod Twoje preferencje. Dzięki wsparciu dietetyka zredukujesz dolegliwości związane z endometriozą. Pomogliśmy ponad 15 000 osób osiągnąć cel, a nasza opinia w Google to 5/5 na podstawie ponad 300 opinii. Szybkie, smaczne i indywidualne diety online w to nasza specjalność.

Dieta odchudzająca

W rozwoju endometrium kluczową rolę odgrywa otyłość [9]. Dlatego też dodatkowo przygotowaliśmy dla Ciebie dwa darmowe jadłospisy, które będą pomocne w redukcji masy ciała. Jeden z nich o kaloryczności 1850 kcal, a drugi 2600 kcal. Oblicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne i wybierz kaloryczność diety, która pomoże Ci zrzucić zbędne kilogramy. W diecie odchudzającej znajdzie się miejsce na spaghetti, tosty i ciasto czekoladowe. Oprócz pysznej diety dostajesz w pakiecie dużo merytorycznych informacji na temat odchudzania. Zapisz się do formularza poniżej, a w ciągu 5 min wyślemy Ci dwa odchudzające jadłospisy na maila.

Czego nie jeść przy endometriozie?

Warto zwrócić uwagę na produkty, których nie powinno się jeść przy endometriozie. Spożywanie tych produktów będzie zwiększało ryzyko wystąpienia endometriozy [1,3,7]:

  • kwasy tłuszczowe trans
  • alkohol
  • czerwone mięso
  • fast foody

Jeżeli cierpisz na endometriozę, to zdecydowanie zrezygnuj z tego rodzaju jedzenia. Zredukowanie (a najlepiej wyeliminowanie) kwasów tłuszczowych trans czy też czerwonego mięsa będzie związane z redukcją objawów, czy też ryzykiem wystąpienia endometriozy [9].

Przeczytaj także: Czy czerwone mięso jest rakotwórcze?

Dieta antyoksydacyjna a endometrioza

Dietę antyoksydacyjną można nazwać również dietą przeciwzapalną. Jak już wiesz z nagłówków wyżej, jest to świetna dieta na endometrium. Dieta antyoksydacyjna pozwala redukować objawy związane z przerostem endometrium, czy też zmniejszać szansę na jego wystąpienie. Znajdzie się w niej miejsce na kawę i herbatę, które są źródłem substancji przeciwzapalnych. Dlatego, jeżeli cierpisz na endometriozę, zdecydowanie rozsądne będzie zastosowanie diety antyoksydacyjnej.

Przeczytaj także: Dieta przeciwzapalna - jadłospis, zalecane produkty, zasady

Endometrioza a dieta bezglutenowa

Skuteczność diety bezglutenowej w endometriozie nie jest jednoznacznie potwierdzona, jednak pojawiają się badania, które mogą wskazywać na jej skuteczność. W jednym z nich 156 pacjentek poddano przez 12 miesięcy diecie bezglutenowej. 75% badanych po tym okresie doświadczyło zmniejszenia objawów bólowych [10]. Dodatkowo żadna z nich nie zgłosiła nasilenia bólu, a ich zdrowie psychiczne uległo poprawie.

Problematyczność glutenu może być związana z Zespołem Jelita Drażliwego. Zespół ten charakteryzuje się takimi objawami jak:

  • ból dolnej części brzucha
  • zaburzona praca jelit
  • wzdęcia
  • nadmierne gazy
  • odstający brzuch

36% kobiet, którym dolega IBS mogą również chorować na endometriozę [11].  Zasadną dietą w przypadku zdiagnozowania zespołu jelita drażliwego jest dieta low FODMAP. Dieta ta zakłada redukcję produktów, które są bogate w gluten. Wyjaśnia to potencjalną skuteczność diety bezglutenowej w dietoterapii endometriozy.

Jednakże bezzasadne wyeliminowanie produktów zawierających gluten w endometriozie może wiązać się z dostarczaniem mniejszych ilości wapnia, żelaza, magnezu, kwasu foliowego czy też błonnika [12]. Dodatkowo produkty bezglutenowe są 2-3 x droższe oraz mogą dostarczać większej ilości kwasów tłuszczowych [13,14].

Przeczytaj także: Dieta w zespole jelita drażliwego - co jeść

Dieta ketogeniczna a endometrioza

Dieta ketogeniczna nie będzie najlepszym wyborem, jeżeli cierpisz na endometriozę. Może być ona skuteczna w pierwszych etapach odchudzania, jeżeli dolega Ci otyłość. Dzieje się to za sprawą szybkiej utraty masy ciała na diecie ketogenicznej [15]. Niemniej nieprawidłowo zbilansowana może być bogata w produkty odzwierzęce, które mogą zwiększać stan zapalny w organizmie (a dieta przy endometriozie powinna być przeciwzapalna). Będzie ona także uboższa w strączki, owoce, warzywa czy też pełnoziarniste produkty o charakterze przeciwzapalnym. Dlatego też zastosowanie diety przeciwzapalnej będzie rozsądnym wyborem.

Przeczytaj także: Dieta ketogeniczna - na czym polega, efekty diety, darmowy jadłospis

Endometrioza a dieta dąbrowskiej

Z racji niedoborowego charakteru diety dąbrowskiej nie jest ona polecana w endometriozie. Co prawda dzięki jej niskokalorycznemu charakterowi może dojść do utraty masy ciała i poprawy parametrów metabolicznych u osób otyłych, to ze względu na duże niedobory takich elementów jak: wapń, jod, cynk, kwasy omega 3 czy też żelazo, nie jest ona polecana. Dieta ta jest też uboga w białko, przez co może dojść do utraty mięśni i spowolnienia metabolizmu [5]. Dodatkowo jest monotonna, restrykcyjna, a u bardziej aktywnych kobiet może powodować zaburzenia miesiączkowania czy też większe ryzyko złamań [6].

Przeczytaj także: Dieta dąbrowskiej - 10 faktów dlaczego warto ją stosować lub nie

Podsumowanie

Żywienie w endometriozie będzie się opierało o zasady diety przeciwzapalnej. Owoce, warzywa, strączki, tłuste ryby czy też produkty sojowe będą dla Ciebie bardzo korzystne. Ponadto pomogą one zredukować nadmierną masę ciała, jeżeli taka występuje. Z kolei wyeliminowanie alkoholu czy też tłuszczów trans (np. fast foodów) będzie bardzo istotnym elementem diety w endometriozie. Jeżeli cierpisz na dolegliwości żołądkowo-jelitowe warto będzie rozważyć dietę low FODMAP.


Czytaj także