Blog NieNaŻartych
Serwujemy Ci sytą porcję wiedzy popartą wynikami najnowszych badań oraz praktyką,
którą zdobyliśmy pomagając naszym podopiecznym.

Testosteron norma – niedobór, jak podnieść poziom testosteronu?
Testosteron to kluczowy hormon płciowy odpowiedzialny nie tylko za rozwój cech płciowych u mężczyzn, ale także za wiele funkcji w organizmie kobiet. Poziom testosteronu ma bezpośredni wpływ na masę mięśniową, energię, libido, płodność i ogólne samopoczucie. W artykule wyjaśniamy, czym jest testosteron, jakie są normy testosteronu dla różnych grup wiekowych, jak rozpoznać niedobór testosteronu i jak naturalnie podnieść jego poziom.

Magnez norma – niedobór i nadmiar magnezu w organizmie
Magnez to jeden z tych składników, bez których nasz organizm po prostu nie działa, jak powinien. Wspiera serce, mięśnie, układ nerwowy i bierze udział w wielu ważnych procesach w ciele. Choć często się o nim zapomina, jego niedobór może dać naprawdę nieprzyjemne objawy. Z kolei zbyt wysoki poziom magnezu też nie jest wskazany. W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje o tym, czym jest magnez, jakie są jego normy, co grozi przy niedoborze lub nadmiarze i jak zadbać o jego właściwy poziom każdego dnia.

Norma CRP – białko c-reaktywne, badanie CRP. Podwyższone CRP – co wtedy?
CRP to jeden z parametrów, które możesz uzyskać z badania krwi. CRP (białko C-reaktywne) informuje nas o tym, czy w organizmie znajduje się stan zapalny. Zobacz jakie są normy na CRP i jak przygotować się do badania!

Post przerywany (dieta IF) – efekty, jadłospis, opinie
Intermittent fasting (ang. IF) jest to post przerywany. Strategia ta polega na spożywaniu pokarmów przez określoną ilość czasu, a następnie poszczenie. W poniższym wpisie dowiesz się jak działa dieta if, jakie są jej rodzaje, u kogo sprawdzi się intermittent fasting, co można na nich jeść, jakie efekty można osiągnąć podczas postu przerywanego, a także pobierzesz darmowy jadłospis.

Dieta trzustkowa – przepisy, jadłospis
Żywienie w poszczególnych chorobach jest dość skomplikowane. Dieta trzustkowa ma pomóc w chorobach związanych z trzustką, a jej celem jest odciążenie trzustki w procesie trawienia. Z artykułu dowiesz się o przepisach w diecie trzustkowej, czy można zjeść banana na takiej diecie czy też ogórek kiszonych jest dozwolony.

Dieta lekkostrawna – zasady, produkty zalecane, czego unikać, przykładowy jadłospis
Dieta lekkostrawna to idealne rozwiązanie dla osób z problemami trawiennymi, rekonwalescentów oraz każdego, kto chce poczuć się lekko na co dzień. Dzięki odpowiednio dobranym produktom możesz odciążyć układ pokarmowy, jednocześnie dostarczając organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Jakie są zasady diety lekkostrawnej, co można jeść i czego unikać? Sprawdź, jak w prosty sposób poprawić swoje samopoczucie!

Zaburzenia odżywiania – objawy, rodzaje, terapia
Zaburzenia odżywiania to różne choroby związane z nieprawidłową relacją z żywieniem, które nieleczone mogą prowadzić do znaczącego pogorszenia stanu zdrowia. Każde z nich charakteryzuje się innymi objawami. Świadomość tych chorób może pomóc odpowiednio szybko pomóc postawić diagnozę przez lekarza oraz wprowadzić bardzo istotne leczenie.

Dieta Low FODMAP – przykładowy jadłospis, produkty, przepisy
Zespół jelita drażliwego (IBS) i inne problemy z przewodem pokarmowym to prawdziwa plaga dzisiejszych czasów. Dieta low FODMAP jest bardzo często pierwszym wyborem wśród osób zmagających się z uporczywymi dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi. Jednak są pewne haczyki, o których koniecznie musisz wiedzieć przechodząc na dietę low FODMAP. Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Piramida Zdrowego Żywienia – zasady zdrowego odżywiania
Piramida Zdrowego Żywienia to prosty zbiór najważniejszych informacji na temat zdrowego odżywiania dla osób zdrowych, a także podstawowych zasad komponowania swojej diety. Stosowanie jej wytycznych zmniejsza ryzyko wielu chorób metabolicznych. Piramida jest opracowywana na podstawie najnowszych doniesień naukowych oraz wytycznych World Health Organization (WHO).