Kalkulator CPM i PPM
(Całkowita i Podstawowa Przemiana Materii)
Kalkulator CPM – Kalkulator całkowitej przemiany materii
Kalkulator CPM (czyli całkowitej przemiany materii) pozwoli Ci obliczyć ile musisz jeść kalorii, aby utrzymać swoją masę ciała. Do tego będziesz potrzebować danych takich jak płeć, wiek, masa ciała czy też wzrost. Skorzystaj z kalkulatora i dowiedz się, jakie jest Twoje całkowite zapotrzebowanie energetyczne!
Dzięki CPM wiesz ile kalorii jeść, by osiągnąć swoje cele!
Aby skutecznie zarządzać swoją dietą i osiągnąć wymarzone cele, warto znać swój wskaźnik CPM (Całkowita Przemiana Materii). To on określa, ile kalorii potrzebujesz każdego dnia, biorąc pod uwagę Twój aktywny tryb życia, treningi i codzienne obowiązki. Dzięki temu możesz dostosować ilość spożywanych kalorii – zwiększyć ją, jeśli budujesz masę mięśniową, lub zmniejszyć, gdy dążysz do redukcji tkanki tłuszczowej. Świadomość swojego CPM to klucz do skutecznej i zdrowej diety!
Ile wynosi całkowita przemiana materii?
Całkowita przemiana materii (CPM) to wynik Podstawowej Przemiany Materii (PPM) pomnożone przez współczynnik aktywności fizycznej (PAL). Im większa jest Twoja aktywność fizyczna, tym wyższe będzie Twoje zapotrzebowanie kaloryczne.
Podstawowa przemiana materii jest już uwzględniona w naszym kalkulatorze. Określ poziom aktywności fizycznej, podaj go do kalkulatora i poznasz swoją całkowitą przemianę materii.
Podstawowa Przemiana Materii (PPM) jako klucz do obliczenia swojego zapotrzebowania!
Wyliczenie Podstawowej Przemiany Materii (PPM) to pierwszy krok, aby dowiedzieć się, jakie jest Twoje zapotrzebowanie kaloryczne. Podstawowa przemiana materii wskazuje ile kalorii potrzebujemy, aby zachować podstawowe funkcje życiowe. Jeżeli zaczynasz odchudzanie, to nigdy nie schodź poniżej tej wartości! Im mniej kalorii będziesz spożywać (poniżej tej wartości), tym gorzej będziesz się czuć.
Wzór Harrisa-Benedicta oraz Mifflina – dzięki nim obliczysz PPM
Wzór Harrisa-Benedicta oraz wzór Mifflina to dwa podstawowe wzory, dzięki którym obliczysz swoją podstawową przemianę materii. Prawie każdy kalkulator PPM opiera się właśnie na tych wzorach. Poniżej przedstawiamy wzór Mifflina (dla kobiet):
PPM = (10 x masa ciała [kg]) + (6,25 x wzrost [cm]) – (5 x [wiek]) – 161
Jak widzisz obliczenia są dość skomplikowane. Jednak obliczanie PPM jest dużo prostsze dzięki wykorzystaniu kalkulatora PPM od Dietetyki #NieNaŻarty. Wystarczy tylko podać takie dane jak wzrost, masa ciała, płeć oraz wiek.
Istnieje również wzór Cunninghama, jednak jest on zarezerwowany dla sportowców (osób, które mają duży poziom tkanki mięśniowej). Im wyższa masa mięśniowa, tym wyższy jest wydatek kaloryczny. W ich przypadku pozwala on precyzyjnie obliczyć przemianę materii u takich osób. Tak więc osoby o dużej zawartości mięśni będą charakteryzować się szybszą przemianą materii.
Czy kalkulator kalorii (energetyczny) pokaże mi moje zapotrzebowanie energetyczne?
Tak, kalkulator kalorii (czy też kalkulator energetyczny) pomoże Ci obliczyć CPM. W tym celu podaj dane takie jak masa ciała, wzrost, płeć, wiek oraz Twoja aktywność fizyczna. Jeżeli Twoim celem jest redukcja, to trzeba będzie zastosować deficyt kaloryczny rzędu ok. 15%. Nasz kalkulator obliczy to za Ciebie. Jeżeli jednak chcesz przytyć, to do całkowite zapotrzebowanie energetyczne będzie niewystarczające, by to zrobić. W tym celu musisz zwiększyć ilość spożywanych kalorii.
Zobacz jak obliczyć swoją całkowitą przemianę materii
Najpierw oblicz PPM, czyli podstawową przemianę materii. Dietetyk nie będzie tu potrzebny, bo zrobisz to przy wykorzystaniu naszego kalkulatora. Następnie musisz określić, jaki jest Twój poziom aktywności. Musisz tu uwzględniać Twoją aktywność na treningach, jak i podczas pracy czy czasu wolnego. W tym celu również skorzystaj z naszych sugestii. Po wprowadzeniu tych danych możesz obliczyć CPM.
Czym się różni PPM i CPM? Która z nich to moje zapotrzebowanie?
PPM i CPM to dwie inne rzeczy. PPM wskazuje na podstawową przemianę materii, czyli ilość kalorii potrzebnych do podstawowych funkcji życiowych. Nie spożywaj mniej kalorii od tej wartości! Do tego używa się różnych wzorów np. Mifflina czy też wzór Harrisa-Benedicta. Kalkulator PPM będzie mniej przydatny od kalkulatora CPM, ponieważ wskaże tylko na podstawową przemianę materii. Jednak będziesz potrzebować wartości PPM, by obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne. Na szczęście w naszym kalkulatorze CPM liczymy to wszystko za Ciebie!
Jaka jest różnica między kalkulatorem PPM i CPM? Czy to duże różnice?
Kalkulator PPM i CPM to dwie różne rzeczy. Kalkulator PPM oblicza za nas podstawową przemianę materii, czyli liczbę kalorii, które potrzebujemy do zachowania podstawowych funkcji życiowych.
Z kolei kalkulator CPM oblicza za nas całkowitą przemianę materii, czyli ilość kalorii potrzebną do utrzymania aktualnej masy ciała (całkowity wydatek energetyczny). Bierze on pod uwagę PPM oraz PAL (wskaźnik aktywności fizycznej). W związku z tym jest on bardziej zaawansowanym wskaźnikiem, do którego obliczenia potrzebujemy wiedzieć, jaka jest nasza PPM.
Jeżeli ktoś mówi, że ma szybki metabolizm, to ma na myśli jego całkowitą przemianę materii (CPM).
Jaki deficyt energetyczny (kaloryczny) na odchudzanie?
Deficyt kaloryczny (energetyczny) nie może być zbyt duży, gdyż w innym przypadku będzie to doprowadzać do braku energii, słabego samopoczucia, a nawet spowolnienia metabolizmu. Najpierw oblicz swoją podstawową przemianę materii (PPM), a następnie przemnóż ją przez współczynnik aktywności fizycznej (PAL). W ten sposób możesz obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne (całkowita przemiana materii, CPM). Przedstawmy to na przykładzie.
Wiesz, że Twoja CPM wynosi 2 000 kcal. Optymalny deficyt energetyczny to 15 %, czyli ok. 300 kcal. W takim przypadku musisz spożywać ok. 1700 kcal dziennie. Pamiętaj, że odchudzanie to maraton, a nie sprint. Może Ci zająć to kilka miesięcy.
Czy kilokaloria to to samo co kaloria?
Będąc dokładnym to nie, kilokaloria to nie to samo co kaloria. Kaloria jest to ilość energii potrzebnej do podniesienia temperatury jednego grama wody o jeden stopień Celsjusza przy ciśnieniu jednej atmosfery. 1 kilokaloria to 1000 kalorii.
Jednak przyjęło się, że na kilokalorie mówi się kaloria. Te pojęcia bardzo często są używane zamiennie i miej to na uwadzę, podczas oblicz obliczania swojego całkowitego zapotrzebowania energetycznego.
Kalkulator PPM – jak obliczyć Podstawową Przemianę Materii?
Chcesz obliczyć PPM? Skorzystaj z kalkulatora PPM od Dietetyki #NieNaŻarty. Podaj dane takie jak płeć, masa ciała, wiek oraz wzrost. Nasz kalkulator PPM online obliczy Twoje podstawowe zapotrzebowanie na energię. Przedstawmy je na przykładzie.
Jesteś kobietą, Twoja masa ciała wynosi 68 kg, masz 33 lata oraz 166 cm wzrostu. Przy wykorzystaniu wzoru Mifflina Twoje podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne będzie wynosić 1391,5 kcal. Ilość energii potrzebnej do utrzymania podstawowych funkcji życiowych dla każdego będzie się różniła. Jeżeli będziesz ważyć 82 kg (zamiast 68 kg), to ta wartość wzrośnie już do 1531,5 kcal.
Jak zmienia się wartość PPM?
Podstawowa przemiana materii będzie wzrastać jeżeli masa ciała będzie wyższa. I na odwrót – im masa ciała będzie niższa, to kalkulator podstawowej przemiany materii będzie wskazywać niższe wyniki. Podsumowując: Każdy organizm na inne zapotrzebowanie energetyczne. Będzie się ono różniło przede wszystkim w zależności od masy ciała!
Co wpływa na podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne?
Podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne to ilość energii, jaką należy dostarczyć organizmowi, aby podtrzymać jego podstawowe funkcje życiowe w spoczynkowym stanie. Wartość ta zależy od wielu czynników, takich jak masa ciała w kg, wiek, płeć oraz poziom metabolizmu. Obliczając zapotrzebowanie kaloryczne, warto uwzględniać także skład ciała – większa ilość tkanki mięśniowej oznacza wyższe zużycie energii. Znajomość podstawowego zapotrzebowania pomaga w precyzyjnym dostosowaniu diety do indywidualnych celów zdrowotnych i sylwetkowych.
Kalkulator Podstawowej Przemiany Materii (PPM) ułatwi Ci odchudzanie!
Dzięki takiemu kalkulatorowi PPM będziesz wiedzieć, ile minimalnie kalorii musisz jeść w ciągu dnia. Po obliczeniu PPM należy obliczyć CPM, czyli całkowitą przemianę materii. Od tej wartości odejmij 300-500 kcal. Dzięki temu będziesz w stanie redukować masę ciała nie odczuwając głodu oraz zachowując dobre samopoczucie!
Najlepszy kalkulator kalorii (kaloryczny) od Dietetyki #NieNaŻarty
Skorzystaj z najlepszego kalkulatora kalorii od Dietetyki #NieNaŻarty. Masz u nas do wyboru wiele kalkulatorów takich jak:
- kalkulator BMI
- kalkulator PPM
- kalkulator CPM
- kalkulator IG
- kalkulator ŁG
- kalkulator WHR
Dodatkowo po skorzystaniu z kalkulatora kalorii otrzymasz od nas plan działania, praktyczne wskazówki krok po kroku, listy produktów i pomysły na posiłki czy też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
FAQ
- Jak obliczyć CPM wzór?
Wzór na CPM to
PPM x PAL = CPM
Czyli Podstawowa Przemiana Materii (PPM) x Współczynnik Aktywności Fizycznej = Całkowita Przemiana materii
- Ile odjąć od CPM, żeby schudnąć?
Od CPM należy odjąć ok. 15% aby skutecznie schudnąć. Pozwoli to na redukcję masy ciała, podczas której będziesz w pełni sytym oraz dobrze się czuć.
- Jak ustalić CPM?
Jeżeli chcesz ustalić CPM, to najpierw oblicz PPM. Następnie pomnóż PPM przez PAL (współczynnik aktywności fizycznej). Dzięki temu ustalisz swoje CPM.
- Ile powinien wynosić CPM?
Nie ma wskazań ile powinien wynosić CPM. Każdy z nas ma inne całkowite zapotrzebowanie energetyczne, które zależy od naszej wyjściowej masy ciała oraz poziomu aktywności fizycznej.
- Jak obliczyć deficyt kaloryczny, żeby schudnąć?
W celu obliczenia deficytu kalorycznego skorzystaj z naszego wzoru. Podaj dane takie jak masa ciała, płeć, wiek, wzrost oraz poziom aktywności fizycznej, a nasz kalkulator kalorii obliczy za Ciebie wymagany deficyt kaloryczny, żeby schudnąć.
- Ile kalorii na redukcji wzór?
Oblicz PPM ze wzoru Harrisa-Benedicta lub Mifflin i pomnóż wynik przez PAL (współczynnik aktywności fizycznej). Uzyskany wynik oto Twoje całkowite zapotrzebowanie energetyczne (CPM). Od tego wyniku odejmij 15% i otrzymasz informację ile kalorii jeść na redukcji.
- Od czego zależy CPM?
CPM zależy od takich rzeczy jak Twoja aktualna masa ciała, w tym poziom tkanki mięśniowej oraz tłuszczowej, a także poziom aktywności fizycznej.
- Czy na diecie 1500 kcal można schudnąć?
Tak, na diecie 1500 kcal można schudnąć. Jednak zwróć uwagę, czy jest to odpowiednia kaloryczność dla Ciebie. Dla niektórych może to być zbyt niska wartość, przez co będzie to utrudniało skuteczne odchudzanie.
- Jak schudnąć z brzucha?
Przede wszystkim musisz obliczyć swoje zapotrzebowanie energetyczne (CPM) i od tej wartości odjąć ok. 15%. Dzięki temu wejdziesz w deficyt energetyczny, dzięki któremu schudniesz z brzucha jak i innych części ciała.
- Jak obliczyć PPM kalkulator?
PPM obliczysz następująco:
- U kobiet: PPM = (10 x masa ciała [kg]) + (6,25 x [cm]) – (5 x [wiek]) – 161.
- U mężczyzn: PPM = (10 x masa ciała [kg]) + (6,25 x [cm]) – (5 x [wiek]) + 5.
- U kobiet: PPM = (10 x masa ciała [kg]) + (6,25 x [cm]) – (5 x [wiek]) – 161.
- Jak liczymy PPM?
PPM liczymy ze wzorów Harrisa-Benedicta lub Mifflina. Skorzystaj z naszego kalkulatora i oblicz swój PPM w kilka sekund!
- Ile kalorii odjąć od PPM?
Nie odejmuj kalorii od PPM! Podstawowa przemiana materii wskazuje ile kalorii potrzebujemy, aby zachować podstawowe funkcje życiowe. Zejście poniżej tej wartości będzie się wiązało z dużym odczuwaniem głodu, gorszym samopoczuciem oraz możliwym efektem jojo!
- Jak obliczyć deficyt kaloryczny, żeby schudnąć?
Najpierw oblicz całkowite zapotrzebowanie energetyczne według naszego kalkulatora. Jeżeli według kalkulatora wyniesie 2000 kcal, to optymalnie będzie spożywać 1700 kcal dziennie w celu redukcji masy ciała (deficyt ok. 15%).
Jednak korzystając z naszego kalkulatora obliczymy deficyt kaloryczny za Ciebie, a nawet wskażemy dokładną ilość kalorii, aby móc skutecznie schudnąć!
- Ile odjąć kalorii na redukcji?
Na redukcji odejmij 300-500 kcal. Taka wartość sprawdzi się dla zdecydowanej większości osób, aby skutecznie zredukować kilogramy.
- Czym się różni CPM od PPM?
Kalkulator PPM oblicza za nas podstawową przemianę materii, czyli liczbę kalorii, które potrzebujemy do zachowania podstawowych funkcji życiowych.
Z kolei kalkulator CPM oblicza za nas całkowitą przemianę materii, czyli ilość kalorii potrzebną do utrzymania aktualnej masy ciała (całkowity wydatek energetyczny).
- Jaki jest wzór na obliczenie PPM dla mężczyzn?
Wzór na obliczenie PPM u mężczyzn to:
PPM = (10 x masa ciała [kg]) + (6,25 x [cm]) – (5 x [wiek]) + 5.
- Jak podwyższyć PPM?
PPM możemy podwyższyć dzięki zwiększeniu masy mięśniowej. Jest ona bardziej aktywna metabolicznie. 1 kg tkanki mięśniowej spala 13 kcal w ciągu dnia, a 1 kg tkanki tłuszczowej zaledwie 4,5 kcal. W związku z tym trenuj siłowo, jedz 1,6 g białka na kg masy ciała, a dzięki temu podwyższysz swój PPM!