Dieta Dąbrowskiej - 10 faktów dlaczego warto ją stosować lub nie

30 grudnia 2019 Autor: Arkadiusz Matras

Dieta Dąbrowskiej w pewnych kręgach osiągnęła status kultu. Dieta dr Dąbrowskiej „składa się wyłącznie z roślin nisko skrobiowych i niskocukrowych i w porównaniu z tradycyjnym żywieniem dostarcza ona niewielkiej liczby kalorii (do 800 kcal dziennie)”. I choć może ona mieć swoje plusy, to ma zdecydowanie więcej minusów, a wypadanie włosów to najmniejszy pikuś.

Dieta Dąbrowskiej - 10 faktów dlaczego warto ją stosować lub nie

Spis treści

Co można jeść na diecie dr Dąbrowskiej

Dieta dr Dąbrowskiej to sposób żywienia opierający się na jedzeniu wyłącznie warzyw i owoców. Dr Ewa Dąbrowska twierdzi, że toksyny na poziomie genów blokują homeostazę i jak odejdą toksyny to wtedy geny naprowadzają nas do zdrowia. Oczyścić się z toksyn można dzięki Diecie Dąbrowskiej , a skutkiem oczyszczania są bóle głowy, biegunki, zaropiałe oczy czy nieprzyjemny zapach pokarmu, który kiedyś jedli [1].

Dr Dąbrowska wspomina też o autofagii, czyli stanie podczas deficytu energetycznego, w którym korzystamy z uszkodzonych lub niepotrzebnych wewnątrzkomórkowych białek czy organelli komórkowych. Należy wspomnieć, że Ewa Dąbrowska jest osobą wierzącą i twierdzi, że post jest kamieniem na szatana, uzdrawia duszę, ludzie dzięki niemu nawracają się do Boga, wybaczają tym, którym nie mogli wybaczyć czy łączy małżeństwa, które były na skraju rozwodu.

Są to jednak informacje nienaukowe, których nie negujemy, ale nie będziemy ich omawiać. Wydaje się, że autorka Diety Dąbrowskiej podchodzi do swoich zaleceń hurraoptymistycznie i nie do końca w oparciu o dowody naukowe, a mimo to jej strategia może okazać się przydatna.

Przeczytaj także: Dieta sokowa - detoks, zasady stosowania, efekty


Post z Facebooka

Dlaczego dieta Dąbrowskiej jest tak popularna

Dieta Dąbrowskiej wydaje się na pierwszy rzut oka pigułką na wszystkie problemy. Osoby nie mające specjalistycznej wiedzy nierzadko szukają magicznego sposobu na pozbycie się wszelakich dolegliwości, które zdobyli poprzez wiele lat nieprawidłowego stylu życia.

Nadwaga, wysoki cholesterol czy cukrzyca typu II – kto nie chciałby się tego pozbyć przez 1-7 tygodni głodówki? Takie nadzieje bowiem daje na swojej oficjalnej stronie Ewa Dąbrowska [2].

Dodatkowo kampanie nakręca telewizja, w której lekarz Michał Mularczyk wypowiada się o diecie owocowo-warzywnej w superlatywach, twierdząc, że w naszych czasach wątroba i nerki nie radzą sobie z toksynami, które dostarczamy wraz z dietą (co jest oczywiście głupotą) [3] .Dodatkowo, z usług ośrodka w którym propagowana jest dieta dr Dąbrowskiej korzystał były prezydent, Bronisław Komorowski [4]. Pytanie co na to nauka.

Zalety diety dr Dąbrowskiej

Dieta Dąbrowskiej może mieć swoje plusy:

  1. Jest to dieta bardzo niskoenergetyczna doprowadzająca do szybkiej utraty masy ciała oraz poprawy parametrów metabolicznych [5]. Istnieją jednak opublikowane w renomowanych czasopismach badania, w których głodówki trwające 3-5 miesięcy powodujące utratę =>10kg masy ciała i utrzymanie obniżonej masy ciała przez 12 miesięcy przyczynia się w wielu przypadkach do remisji cukrzycy typu II oraz zminimalizowania stosowania leków przeciwcukrzycowych i leków na nadciśnienie [6]. W skrócie, jeżeli Twoja choroba wynika z otyłości, a dieta Dąbrowskiej pozwoli Ci schudnąć i utrzymać niższą masę ciała to może okazać się przydatna, nawet mimo wielu niedociągnięć.

    Jednak jak pokazują badania, 80-95% osób które się odchudzają dotknie efekt jo-jo. Najlepsze efekty w poprawianiu zdrowia ma dieta, którą jesteś w stanie utrzymać długoterminowo. Przestań się więc męczyć z dietami cud i oddaj się w ręce specjalistów. Na naszej platformie czeka na Ciebie ponad 20 wykształconych dietetyków po studiach (dietetyków klinicznych, sportowych i psychodietetyków), którzy dopasują idealną dietę pod Twoje potrzeby.


  2. W badaniu Dąbrowskiej i wsp. [7] wykazano, że niskokaloryczny jadłospis bogaty w warzywa i owoce zmniejsza wartość BMI, ALT, AST, stężenie żelaza i ferrytyny oraz ciężkość zmian skórnych i wydalanie koproporfiryn w moczu u osób z porfirią skórną, rzadką chorobą genetyczną, którą niekiedy określa się „wampirzą chorobą” dotykającą 1 na 25000 osób. Jeżeli nie masz profirii skórnej to potraktuj ten podpunkt jako ciekawostkę.
  3. Dieta Dr Dąbrowskiej nakłania do spożywania warzyw. Mimo braku naukowych eksperymentów oceniających czy po zakończeniu 1-7 tygodniowego postu warzywno-owocowego osoby chętniej sięgają po te grupy produktów, można spekulować, że tak, ponieważ przez ten czas poznają wiele nowych przepisów z ich wykorzystaniem. 

Wady diety dr Dąbrowskiej

  1. Jest monotonna i restrykcyjna, przez co przestrzeganie jej idzie jak krew z nosa [8] i osoby często nie są w stanie jej stosować nawet tygodnia.
    Posty z Facebooka
  2. Dieta Dąbrowskiej jest uboga w białko co przyczynia się do większego spadku beztłuszczowej masy ciała, czyli mięśni [9] i tym samym niższej spoczynkowej przemiany materii (czyli „spowolnienia metabolizmu”) [10]. Mniejsza masa mięśniowa będzie powodowała, że będziesz mogła mniej jeść, a u osób aktywnych fizycznie może wiązać się z gorszą formą sportową.
  3. Obliczyliśmy w programie Kcalmar.pro przykładowy jadłospis, który znajduje się na oficjalnej stronie Dr Dąbrowskiej. Założyliśmy, że dostarcza 800kcal. Dieta Dąbrowskiej jest niedoborowa w wapń, cynk, jod, EPA i DHA (kwasy omega 3), magnez u mężczyzn i żelazo u kobiet. Wiele osób raportuje wypadanie włosów czy pękanie skóry, co może mieć powiązanie z powyższym. 
    Posty z Facebooka
  4. U osób aktywnych fizycznie zwiększa ryzyko infekcji z uwagi na niedobory energii, węglowodanów czy cynku. Przez to rzadziej będziesz trenować, co niekorzystnie przełoży się na Twoje zdrowie i samopoczucie. Możesz co prawda stosować suplementy na odporność, ale to kropla w morzu.
  5. Zwiększa ryzyko zaburzeń miesiączkowania u kobiet aktywnych fizycznie z uwagi na niedobory energetyczne [11], co może doprowadzać do niepłodności i zwiększy szanse, że nie będziesz w stanie wydać na świat małych brzdąców. 
  6. Zwiększa ryzyko kontuzji i złamań z uwagi na niedobory energetyczne [11]. Noga w gipsie, bolesność mięśni po treningu czy zerwanie ACL – na to nigdy nie jest dobry czas. To spowolni Twój proces walki o lepszą sylwetkę, bo podczas kontuzji nie należy się odchudzać.
  7. Zwiększa ryzyko omdleń wazowagalnych, po którym możesz mieć szereg komplikacji zdrowotnych, np. rozwalona głowa o kant krawężnika [12].

Post z Facebooka wraz z komentarzem

Jeszcze przed wrzuceniem artykułu część osób nas krytykowała, że to nie dieta, a „post leczniczy”. Proszę zerknąć do słownika co oznacza słowo „dieta”… albo dobra, dla ułatwienia wkleimy screena poniżej.
Wytłumaczenie słowa dietetyka

Kiedy stosować dietę Dąbrowskiej

Po pomocy kilku tysiącom pacjentów śmiało mogę stwierdzić, że dieta dr Dąbrowskiej nie jest rozsądnym wyborem prawie dla nikogo. Trzymanie ścisłej diety "od-do", głodówki i powielanie mitów o detoksie i oczyszczaniu się z toksyn prawie zawsze kończy się efektem jo-jo. No ale w dietetyce już nic nas nie zaskoczy. Na 99% na świecie istnieje osoba, która dzięki diecie Dąbrowskiej znacząco zmniejszyła swoją masę ciała, a później zaczęła się zdrowo odżywiać, utrzymała rezultaty i dzięki temu poprawiła swoje zdrowie. Jeżeli zaliczasz się do tego wąskiego grona to w Twoim przypadku dieta Dąbrowskiej może być ok.

Czy dieta dr Dąbrowskiej wydłuża życie

Dieta dr Dąbrowskiej potencjalnie może pomóc w długowieczności… jeżeli jesteś nicieniem albo muszką owocówką. Bo póki co brakuje rzetelnych badań, żeby potwierdzić hasło „dieta dąbrowskiej przedłuża życie ludzi”.

Dysponujemy natomiast badaniami na drożdżach [13] nicieniach [14] czy muszkach owocówkach [15] oraz przesłankami z prac obserwacyjnych nad mieszkańcami Okinawy [16]. Dieta Dąbrowskiej działa może wydłużać życie dzięki temu, że jest niskokaloryczna. Ciekawym opracowaniem wspierającym korzyści płynące ze stosowania restrykcji energetycznych jest badanie CALERIE [17], choć w nim stosowano przez dwa lata deficyt kaloryczny rzędu 25%, a nie głodówki 800kcal trwające do 7 tygodni. 

Dodatkowo według Ewy Dąbrowskiej w ostatniej fazie diety powinniśmy stosować jadłospis bez restrykcji energetycznych, a post kontynuować 1-2 dni w tygodniu lub tydzień w miesiącu.

Dla przeciętnych Kowalskich, szczególnie z nadmierną masą ciała i bez przeciwwskazań lekarskich 1-2 dni postu w tygodniu może okazać się dobrym wyborem. 

Komentarz z Facebooka

Dieta Dąbrowskiej - podsumowanie

Reasumując, dieta dr Dąbrowskiej w niektórych przypadkach może okazać się przydatna. Jest jednak skrajnie restrykcyjna, niedoborowa i nie uczy prawidłowych nawyków żywieniowych dlatego nie rekomendujemy jej jako prewencji, ani zdrowej walki z chorobami metabolicznymi i nadmierną masą ciała. Istnieje bowiem wiele bezpieczniejszych, przyjemniejszych i przede wszystkim potwierdzonych naukowo strategii żywieniowych.

W internecie możemy spotkać opisy cudownych uzdrowień po zastosowaniu Diety dr Dąbrowskiej, sama autorka chętnie o nich wspomina na swoich wykładach i stronie.

Mimo iż niezmiernie cieszymy się, że komuś poprawiło się zdrowie to należy pamiętać, że przyczyn „ozdrowienia” może być niesamowicie dużo, a chorzy często nie kontrolują czynników zakłócających. W literaturze naukowej nie ma żadnego opisu przypadku wyleczenia jakiejkolwiek choroby po zastosowaniu Diety Dr Dąbrowskiej.

Jeżeli szukasz magicznej diety, to bardzo przepraszamy, ale taka nie istnieje. Nawet jak schudniesz na restrykcyjnej diecie to prawdopodobnie nie utrzymasz efektu nawet przez 1 rok. Ale nie martw się, przygotowaliśmy e-booka w formie artykułu na stronie, który przeprowadzi Cię przez cały proces bezpiecznego i zdrowego odchudzania i co najważniejsze – zakończenia tego procesu i utrzymania efektu na długie lata! Sprawdź jak schudnąć 5 kg bez płacenia pseudo-trenerowi.

  1. https://youtu.be/DOaQJvOJpMg?t=1645 od 27:25
  2. https://ewadabrowska.pl/
  3. https://pytanienasniadanie.tvp.pl/33745146/dieta-dr-dabrowskiej-hit-czy-kit
  4. https://www.facebook.com/dietaewy/photos/pcb.2407432612631113/2407432212631153/?type=3&theater
  5. http://ewadabrowska.pl/images/sympozjum.pdf
  6. Lean ME, Leslie WS, Barnes AC i wsp. Primary care-led weight management for remission of type 2 diabetes (DiRECT): an open-label, cluster-randomised trial.2018 Feb 10;391(10120):541-551
  7. Dabrowska E, Jabłońska-Kaszewska I, Falkiewicz B Effect of high fiber vegetable-fruit diet on the activity of liver damage and serum iron level in porphyria cutanea tarda (PCT). Med Sci Monit. 2001 May;7 Suppl 1:282-6
  8. Gardner CD, Kiazand A, Alhassan S i wsp. Comparison of the Atkins, Zone, Ornish, and LEARN diets for change in weight and related risk factors among overweight premenopausal women: the A TO Z Weight Loss Study: a randomized trial.2007 Mar 7;297(9):969-77
  9. Pasiakos SM, Cao JJ, Margolis LM i wsp. Effects of high-protein diets on fat-free mass and muscle protein synthesis following weight loss: a randomized controlled trial. FASEB J. 2013 Sep;27(9):3837-47
  10. Za: von Loeffelholz C, Birkenfeld A Role of Non-exercise Activity Thermogenesis in Human Obesity. Endotext [Internet]. South Dartmouth (MA): MDText.com, Inc.; 2000-2018 Apr 9.
  11. Mountjoy M, Sundgot-Borgen JK, Burke LM i wsp.: IOC consensus statement on relative energy deficiency in sport (RED-S): 2018 update. Br J Sports Med. 2018 Jun;52(11):687-697
  12. Elliott B, Mina M, Ferrier C Complete and Voluntary Starvation of 50 days Clin Med Insights Case Rep. 2016; 9: 67–70
  13. Kaeberlein M, Powers RW, Steffen KK Regulation of yeast replicative life span by TOR and Sch9 in response to nutrients.2005 Nov 18;310(5751):1193-6
  14. Jia K, Chen D, Riddle DL. The TOR pathway interacts with the insulin signaling pathway to regulate C. elegans larval development, metabolism and life span.2004 Aug;131(16):3897-906
  15. Kapahi P, Zid BM, Harper T i wsp. Regulation of lifespan in Drosophila by modulation of genes in the TOR signaling pathway. Curr Biol. 2004 May 25;14(10):885-90
  16. Willcox BJ, Willcox DC, Todoriki H i wsp.: Caloric restriction, the traditional Okinawan diet, and healthy aging: the diet of the world's longest-lived people and its potential impact on morbidity and life Ann N Y Acad Sci. 2007 Oct;1114:434-55span.
  17. Martin CK, Bhapkar M, Pittas AG Effect of Calorie Restriction on Mood, Quality of Life, Sleep, and Sexual Function in Healthy Nonobese Adults: The CALERIE 2 Randomized Clinical Trial.


Czytaj także