Najlepsza woda mineralna - ranking 2024

02 stycznia 2024 Autor: Patryk Łukasiewicz

Sklepy oferują szeroki wybór bezkalorycznych napojów. Na szczególną uwagę zasługuje płyn, który na pewno spożywa każdy z nas, czyli woda. Jaką wodę wybrać? Czy woda mineralna będzie dobra? Czy woda w plastikowych butelkach jest zdrowa? Tego dowiesz się w tym artykule. Dodatkowo przygotowaliśmy dla Ciebie ranking wód mineralnych. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jaka jest najlepsza woda mineralna.

Najlepsza woda mineralna - ranking 2024

Spis treści

Jaka jest najlepsza woda mineralna w Polsce?

Artykuł zaczniemy od konkretów, czyli przedstawienia rankingu najlepszej wody mineralnej w Polsce. Przedstawione niżej wody dostępne są w różnych najpopularniejszych marketach w Polsce np. Lidl, Biedronka, Carrefour, Auchan i inne. Dostępność wód mineralnych w każdym z marketu może być inna.

Wody mineralne dostarczają wiele różnych składników mineralnych. Są to m.in. magnez, wapń, wodorowęglany, sód czy też potas. Najlepsza woda mineralna powinna nam dostarczać przede wszystkim sporych ilości wapnia i magnezu, gdyż to te składniki mineralne występują w wodach w największych ilościach. Dodatkowo mogą one być niedoborowe w przypadku niektórych diet. Najbardziej istotny będzie wapń na diecie roślinnej. Trudności w spełnieniu zapotrzebowania na ten pierwiastek występują z racji eliminacji nabiału z diety, który jest świetnym źródłem wapnia. Tak więc jeżeli jesteś na diecie roślinnej lub też spożywasz mało nabiału, to zdecydowanie warto będzie wybierać wodę mineralną bogatą w wapń.

Potrzebujesz jadłospisu, który będzie bogaty w wapń, witaminy i inne składniki mineralne? Jeżeli tak, to zgłoś się do nas. Przygotujemy dla Ciebie zdrową, smaczną i szybką dietę. Pomogliśmy ponad 20 000 osobom osiągnąć cel, a nasza opinia w Google to 5/5 na podstawie ponad 390 opinii. Szybkie, smaczne i indywidualne diety online to nasza specjalność.

Woda mineralna - dobry wybór

Muszynianka

Ogólna zawartość soli mineralnych: 1954,36 mg/l  w tym magnez: 128,3; wapń 208; sód 87,8

Zacznijmy od najlepszej wody mineralnej, czyli Muszynianki. Dostarcza ona aż 128,3 mg magnezu w jednym litrze, co czyni ją jedną z najlepszych wód mineralnych z magnezem. Jest to prawie ½ zalecanego dziennego spożycia tego pierwiastka. Dodatkowo zawiera bardzo dużo wapnia, bo aż 208 mg, co stanowi ⅕ dziennie zapotrzebowania. Robiąc zakupy w markecie, jak najbardziej sięgaj po Muszyniankę, bo to najlepsza woda mineralna w Polsce.

Muszyna Cechini

Ogólna zawartość soli mineralnych: 1808 mg/l w tym magnez: 61,62; wapń 325,8; sód 33,17

Wyróżniająca się woda mineralna, bo dostępna w opakowaniach 2 litrowych. Zawiera bardzo dużo wapnia (lider naszego zestawienia), oraz umiarkowaną ilość magnezu, przez co jest jedną z najlepszych wód mineralnych w Polsce. Świetnie się sprawdzi, jeżeli masz problem z dostarczeniem wapnia z jakichkolwiek powodów (np. jesteś na diecie roślinnej, nie jesz nabiału). Jaką wodę mineralną pić? Zdecydowanie Muszynę Cechini!

Muszyna Zdrój

Ogólna zawartość soli mineralnych: 1880 mg/l w tym magnez: 100; wapń 200; sód 33,17

Muszyna Zdrój to również bardzo dobra pozycja wśród wód mineralnych dostępnych w najbardziej popularnych marketach. W jednym litrze zawiera 200 mg wapnia oraz 100 mg magnezu - to blisko ⅓ zapotrzebowania na ten pierwiastek. Kupując wodę mineralną w markecie, śmiało sięgaj po Muszynę Zdrój!

Ustronianka z jodem*

Ogólna zawartość soli mineralnych: jod 150 mcg. Brak informacji od producenta o pozostałych solach mineralnych.

Ustronianka z jodem to bardzo nietypowa woda, gdyż jest to woda mineralna z jodem. Będzie to istotne dla osób spożywających zbyt małe ilości jodu z dietą czy też cierpiących na niedoczynność tarczycy oraz chorobę Hashimoto. Jeżeli chcesz wesprzeć swoją dietę w jod, to warto będzie sięgnąć po ustroniankę wzbogaconą w ten pierwiastek (pamiętając o spożyciu innych minerałów z pożywienia!).

Przeczytaj także: Jedz te 5 produktów, aby nie mieć niedoborów jodu i selenu

Staropolanka

Ogólna zawartość soli mineralnych: 2030 mg/l w tym magnez: 46,6; wapń 287; sód 105

Ta woda mineralna również prezentuje się bardzo dobrze. Nie jest zbyt bogata w magnez, ale za to trzecia w naszym zestawieniu pod względem zawartości wapnia, a to wciąż sporo tego pierwiastka. Jak na wody mineralne zawiera dość sporo sodu, ale wciąż jest to dobra woda mineralna i śmiało możesz po nią sięgać.

Kryniczanka

Ogólna zawartość soli mineralnych: 2094,9 mg/l w tym magnez: 72,4; wapń 323,4; sód 56,18

Kryniczanka prezentuje się niezwykle przyzwoicie wśród wód wysoki mineralizowanych. Duże ilości wapnia oraz wapnia, a także niskie sodu sprawiają, że jest to dobry wybór.

Muszyna Skarb Życia

Ogólna zawartość soli mineralnych: 1560 mg/l w tym magnez: 75; wapń 200; sód 55

Muszyny to zdecydowanie dobre wody mineralne. Również Skarb życia jest dobrą wodą mineralną. Bardzo przyzwoite zawartości magnezu oraz wapnia sprawiają, że ta woda będzie świetnym wyborem.

Magnesia Naturalna woda mineralna lekko gazowana

Ogólna zawartość soli mineralnych: 1198 mg/l  w tym magnez: 170; wapń 37,4; sód 6,17

Magnesia to woda, która jak sama nazwa mówi, jest bogata w magnez. Dostarcza go aż 170 mg w jednym litrze wody - zdecydowanie rekord w naszym zestawieniu. Magnesia to najlepsza woda mineralna z magnezem. Jeżeli nie dostarczasz tego pierwiastka w odpowiednim ilościach wraz z dietą, a wapń nie jest dla Ciebie problemem, to zdecydowanie sięgaj po tą wodę!

Piwniczanka

Ogólna zawartość soli mineralnych: 1719 mg/l w tym magnez: 79; wapń 168; sód 128

Ostatnia z naszych propozycji dobrych wód mineralnych. Zawiera przystępną ilość magnezu oraz wapnia. Dość sporo sodu. Niemniej to wciąż dobry wybór.

Saguaro Muszyńskie

Ogólna zawartość soli mineralnych: 1516 mg/l  w tym magnez: 69,6; wapń 152,7; sód 122,9

Bardzo podobna zawartość składników jak w piwniczance, tak więc wciąż jest to dobry wybór.

Dzik Cechini Muszyna

Ogólna zawartość soli mineralnych: 1808 mg/l w tym magnez: 61,62; wapń 325,8; sód 33,17

Woda mineralna od Cechini od firmy Dzik. Zawiera właściwie taką samą ilość minerałów, co zwykła Muszyna Cechini. Śmiało sięgaj po te wody mineralne! 

Woda mineralna - średni wybór

Nałęczowianka

Ogólna zawartość soli mineralnych: 644,2 mg/l  w tym magnez: 20,7; wapń 114,2; sód 10,3

Po bardzo dobrych wodach mineralnych przyszedł czas na średnie wybory. Nałęczowianka zawiera niskie ilości magnezu oraz wapnia. Zaletą jest niska ilość sodu. Lepiej sięgnąć po którąś z Muszyn.

Cisowianka

Ogólna zawartość soli mineralnych: 742 mg/l  w tym magnez: 21,9; wapń 130,3; sód 11

Cisowianki również nie zaliczymy do dobrych wód mineralnych. malutka ilość magnezu, trochę większa wapnia biorąc pod uwagę dzienne zapotrzebowanie na te pierwiastki. Istnieją lepsze wody mineralne.

Carrefour Extra Sudety

Ogólna zawartość soli mineralnych: 1260 mg/l w tym magnez: 18,4; wapń 198; sód 94,3

Ta woda produkcji Carrefoura to średni wybór, aczkolwiek ma swoje zalety. Co prawda zawiera niską ilość magnezu, ale dość sporo wapnia. Jeżeli robisz zakupy w Carrefourze i nie ma innych wód z kategorii dobrego wyboru, to możesz sięgnąć po Extra Sudety.

Jurajska Naturalna woda mineralna niegazowana

Ogólna zawartość soli mineralnych: 1198 mg/l  w tym magnez: 32,9; wapń 66,3; sód 10,1

Mimo dość dużej ilości soli mineralnych na litr niestety zawiera skromne ilości magnezu i wapnia. Istnieją lepsze wody mineralne.

S.Pellegrino

Ogólna zawartość soli mineralnych: 952 mg/l w tym magnez: 49,5; wapń 166; sód 30

Sporo wapnia, niestety magnez w umiarkowanych ilościach. Jest to raczej średni wybór.

Ostromecko

Ogólna zawartość soli mineralnych: 630 mg/l w tym magnez: 19; wapń 123; sód 13

Ta woda ma bardzo mało magnezu, a za to umiarkowaną ilość wapnia sprawia, przez co będzie to średni wybór. Lepiej sięgnąć po muszynę lub staropolankę.

Polaris

Ogólna zawartość soli mineralnych: 542,53 mg/l w tym magnez: 19,44; wapń 102; sód 7,3

Popularna woda dostępna w Biedronce. Niestety do najlepszych nie należy z racji niepowalających z nóg ilości wapnia i magnezu. Zaletą jest niska zawartość sodu. Istnieją lepsze wody mineralne.

Woda mineralna - omijaj z daleka

Veroni Mineral

Ogólna zawartość soli mineralnych: 533 mg/l w tym magnez: 13,37; wapń 78; sód 29,7

Ta woda jest bardzo ciekawie zaprojektowana z racji zakrętki pełniącej funkcje małego kubka. Szkoda, że skład nie jest tak przyjemny jak ta funkcja. Będzie to słaby wybór wśród wód mineralnych.

Kinga pienińska

Ogólna zawartość soli mineralnych: 537 mg/l w tym magnez: 20,94; wapń 81,32; sód 14,06

Jedna z popularniejszych w Polsce wód mineralnych. Pod względem składników mineralnych nie jest ona jednak najlepszych wyborem. 

Borjomi

Ogólna zawartość soli mineralnych: 5200 mg/l w tym magnez: 35; wapń 50; sód 1200

Woda pozyskiwana z Gruzji. Poddana procesowi usuwania składników nietrwałych zatwierdzoną metodą adsorpcji. Zawiera ona bardzo dużo składników mineralnych (najwięcej w naszym zestawieniu). Zawiera bardzo dużo sodu, bo aż 1200 mg/l (3 g soli w 1 litrze wody!). Nie jest to korzystne dla zdrowia. Nie pij tej wody na co dzień.

Przeczytaj także: Dieta w nadciśnieniu tętniczym - czego unikać, zalecenia

Rodowita

Ogólna zawartość soli mineralnych: 564 mg/l w tym magnez: 25; wapń 75; sód 11

Bardzo ładnie brzmiąca nazwa, lecz pod względem zawartości składników mineralnych nie jest tak pięknie. Niska ilość magnezu oraz wapnia sprawie, że będzie to raczej słaby wybór

Alcalia

Ogólna zawartość soli mineralnych: 192 mg/l w tym magnez: -; wapń 3,27; sód 42,87

Alcalia to woda o wysokim pH, która rzekomo ma odkwaszać nasz organizm. Niestety jak już wiesz z wcześniejszej części artykułu, nie ma to wiele wspólnego z prawdą. Kupując tę wodę, sporo przepłacasz, bo dostarczasz jedynie 3,27 mg wapnia, gdzie dzienne zapotrzebowanie to 1000 mg. Dodatkowo w internecie nie można znaleźć informacji o zawartości magnezu. Nie polecamy tej wody. 

Kropla Beskidu

Ogólna zawartość soli mineralnych: 332,2 mg/l w tym magnez: 17; wapń 45; sód 15

Bardzo popularna w Polsce wodą. Jednakże jeden z gorszych wyborów jeżeli chodzi o składniki mineralne, a w tym magnez i wapń, gdyż zawiera ich odpowiednio 17 i 45 mg. Ta woda to słaby wybór.

Dobrowianka

Ogólna zawartość soli mineralnych: 420 mg/l w tym magnez: 33,42; wapń 58,12; sód 2

Nazwa tej wody może sugerować, że będzie to dobry wybór. Niestety tak nie jest, bo zawartość składników mineralnych, takich jak magnez i wapń, jest bardzo niska.

Saguaro Mineral

Ogólna zawartość soli mineralnych: 382 mg/l  w tym magnez: 11; wapń 87; sód 8

ała ilość magnezu, skromna wapnia, przez co będzie to słaby wybór spośród wód mineralnych. Lepiej postawić na muszyńskiego odpowiednika.

Czy warto pić wodę rano po przebudzeniu?

Jak najbardziej możesz pić wodę rano po przebudzeniu. Wypicie szklanki wody po przebudzeniu do śniadania będzie świetnym rozwiązaniem, aby zredukować masę ciała czy też zadbać o nawodnienie w ciągu całego dnia. Dwie szklanki wody przed głównymi posiłkami (np. do śniadania po przebudzeniu) może pomóc schudnąć aż 1,2 kg w ciągu 12 tygodni [1]. To bardzo dużo biorąc pod uwagę, że wystarczy tylko napić się wody i jednocześnie zadbać o odpowiednie nawodnienie. Tak więc co pić rano po przebudzeniu? Wodę!

Jeżeli chcesz samodzielnie efektywnie schudnąć, to przygotowaliśmy dla Ciebie kurs Redukcja od A do Z 2.0. W przystępny i praktyczny sposób omawiamy, jak przeprowadzić proces odchudzania od A do Z. W cenie kursu otrzymasz:

  • 656 slajdów z informacjami o skutecznym odchudzaniu
  • 10 h wideo
  • Imienny certyfikat
  • Wieczny dostęp
  • Wiedzę sprawdzoną na 20 000 pacjentów

Przeczytaj także: Japońska dieta wodna - zasady, efekty, darmowy jadłospis

Jakie pH wody jest najzdrowsze?

PH we krwi człowieka jest względnie stałe i wynosi ok. 7,4 (przedział 7,35-7,45) [2]. Musi ono mieścić się w tych zakresach, aby człowiek mógł przeżyć. Z kolei pH wody wynosi ok. 7. Na szczęście pH wody nie ma żadnego znaczenia, gdyż spożywanie wód alkalicznych, które charakteryzują się wysokim pH, nie wpłynie na te wartości. Tak więc nie można jednoznacznie stwierdzić, które pH wody jest najzdrowsze lub szkodliwe, gdyż żadne z nich nie wpłynie na pH krwi. Dodatkowo wody alkaliczne charakteryzują się wyższą ceną niż zwykłe wody dostępne w marketach.

Warto również wspomnieć o suplementach mających na celu doprowadzenie do odkwaszenia organizmu. Rzeczywiście mają one zastosowanie, ale w celu poprawy wyników sportowych. Podczas intensywnego wysiłku fizycznego dochodzi do akumulacji jonów wodorowych, czyli zakwaszanie mięśnia (to co innego niż pH krwi). Suplementy takie jak beta-alanina czy też wodorowęglan sodu działają poprzez usuwanie jonów wodorowych (czyli zmniejszenie zakwaszenia mięśni), ale nie ma to nic wspólnego z pH krwi. 

Jeżeli interesujesz się suplementami diety, dzięki którym poprawisz swoje wyniki sportowe oraz zdrowie, to przygotowaliśmy dla Ciebie kurs Kompleksowa Suplementacja w Sporcie. Omawiamy w nim kompleksowo suplementy:

  • prozdrowotne
  • prosportowe
  • na odporność
  • na regeneracje
  • na stawy
  • o sporym potencjale i szemranym działaniu 

Przeczytaj także: Kreatyna monohydrat - co to jest, co daje, dawkowanie, skutki uboczne

Czy można pić wodę z plastikowej butelki?

Woda mineralna w plastikowych butelkach to kontrowersyjny temat, głównie za sprawą negatywnego działania na zdrowie bisfenolu A (BPA) [3.4]. W kwietniu 2023 Europejski urząd ds. Bezpieczeństwa żywności zmniejszył codzienne tolerowane dzienne spożycie tej substancji chemicznej aż o 20 000 razy - aktualnie jest to 0,2 nanograma [3]. Dla osób zdrowych wody mineralne w plastikowych butelkach nie będą szkodliwe, ale w przypadku występowania różnych chorób warto ograniczyć ich spożycie, aby zminimalizować spożycie BPA wraz z dietą. Z kolei zdecydowanie nie można wlewać wrzątku do plastikowej butelki. Dodanie wrzącej wody do plastikowych butelek może zwiększyć tempo przenikania Bisfenolu A nawet 55 razy [5]. Są to niewątpliwe minusy plastikowej butelki.

W związku z tym, jeżeli obawiamy się na zbyt duże narażenie na BPA, warto postawić na wodę ze szkła, które nie będzie uwalniało szkodliwych substancji. Dodatkowo wybór wody z kranu również będzie rozsądnym wyborem z racji dużo niższych kosztów, oraz dostarczaniu dużych ilości wapnia czy też magnezu [6]. Podsumowując woda mineralna w szklanych butelkach to jak najbardziej zdrowy wybór!

Przeczytaj także: Dieta na płodność. Jak się odżywiać, żeby zwiększyć płodność? 

Przegotowana woda - czy warto ją pić?

Niektórzy piją przegotowaną wodę, gdyż boją się o bezpieczeństwo wody z kranu. Nie ma to żadnego uzasadnienia, gdyż kranówka w Polsce jest jak najbardziej zdatna do picia. Dodatkowo przegotowanie wody powoduje jej zmiękczenie, przez co wytrącają się z niej korzystne dla zdrowia minerały takie jak magnez i wapń [7]. Dlatego też nie warto pić wody przegotowanej.

A gdzie w Polsce jest najlepsza woda z kranu? W Krakowie 1 litr wody z kranu dostarcza ok. 365 mg minerałów. Z kolei w Warszawie ok. 250 mg, a we Wrocławiu ponad 100 mg zależnie od ujęcia [6,7,8]. Mimo że nie są to tak duże wartości jak w przypadku najlepszych wód mineralnych, to jak najbardziej warto pić wodę z kranu.

Przeczytaj także: Co jeść na śniadanie? Dietetyczne pomysły na śniadania

Jaką wodę pić ciepłą czy zimną?

Woda ciepła czy zimna? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wybieraj wodę taką, jaką lubisz. W upalne świetnie sprawdzi się schłodzona wodą z dodatkiem cytryny czy też odrobiny miodu dla słodszego smaku, z kolei w zimę ciepła woda przyjemnie nas rozgrzeje. Wybór między wodą ciepłą a zimną jest zależny od Twoich preferencji. Niemniej pamiętaj, żeby nie dolewać gorącej i wrzącej wody do plastiku, z racji znacznie zwiększonego uwalniania bisfenolu A!

Przeczytaj także: Czy miód jest zdrowy?

Podsumowanie

W Polsce mamy dostępnych wiele dobrych wód mineralnych. Zdecydowanie godnymi uwagi są wody takie jak:

  • Muszynianka
  • Muszyna Cechini
  • Muszyna Zdrój 
  • Staropolanka
  • Kryniczanka
  • Muszyna Skarb Życia
  • Magnesia
  • Piwniczanka
  • Ustronianka z jodem* (jeżeli dostarczasz za mało jodu z dietą)
  • Saguaro Muszyńskie
  • Dzik Cechini Muszyna

Inne wody mineralne będą gorszym wyborem. Pamiętaj też, że możesz pić kranówkę, która również jest bogata w magnez i wapń, a jest zdecydowanie tańsza.


Czytaj także