Japońska dieta wodna - zasady, efekty, darmowy jadłospis

27 października 2021 Autor: Arkadiusz Matras

Japońska dieta wodna wbrew pierwszemu skojarzeniu nie narzuca ścisłych zasad dietetycznych. Jest wręcz dodatkiem do zdrowego stylu życia opartego o spożywanie niskoprzetworzonych produktów (warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe). Zobacz, ile można na niej schudnąć.

Japońska dieta wodna - zasady, efekty, darmowy jadłospis

Spis treści

Zasady japońskiej diety wodnej

Japońska dieta wodna nie ma jednego twórcy, który jasno określił jej zasady. Najczęściej wymieniane są poniższe rekomendacje;

  • Na czczo, przed umyciem zębów płuczemy usta letnią wodą.
  • Na 45 min przed śniadaniem wypijamy 1-3 szklanki wody. Do wody można dodać sok z cytryny czy miętę.
  • W ciągu dnia spożywamy 2-3 litry wody, lecz odstawiamy ją na 20 min przed posiłkiem. Wody nie spożywamy również 2 h po spożytym posiłku.
  • Na pół godziny przed snem wypijamy szklankę wody.
  • Pijemy tylko wodę. Rezygnujemy z soków i słodkich napojów.
  • Dietę opieramy o świeże warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, chude mięso i ryby, jajka oraz nabiał.

Przeczytaj także: Dieta sokowa - detoks, zasady stosowania, efekty

Efekty japońskiej diety wodnej

Póki co żadne badanie nie oceniało bezpośrednio wpływu diety japońskiej na zdrowie. Istnieją jednak prace, w których spożycie 2 szklanek wody na 30 min przed głównymi posiłkami pozwala stracić 1,3-2 kg w ciągu 12 tygodni [1,2]. Może nie jest to 5-10 kg, ale biorąc pod uwagę minimalny wysiłek – warto. Można więc powiedzieć, że kiedy w diecie japońskiej będziemy spożywać 2 szklanki wody na pół godziny przed śniadaniem, obiadem i kolacją to może być to strategia pomagająca w odchudzaniu.

Jeżeli do japońskiej diety wodnej dołożysz zmianę nawyków żywieniowych i aktywność fizyczną to możesz schudnąć o wiele więcej. Nasi pacjenci chudną średnio 7 kg w 3 miesiące. Takie tempo pozwala na znaczącą poprawę sylwetki i zdrowia, a jednocześnie chroni przez efektem jo-jo.

W celu zrzucenia zapasowych kilogramów najlepiej wybrać się do dietetyka, który ułoży dietę dopasowaną do Ciebie. To pozwoli na zmianę nawyków żywieniowych, a efekty zostaną z Tobą na lata, a nie na lato.

Przeczytaj także: Jak schudnąć 5 kg bez płacenia pseudotrenerowi

Podsumowanie

Japońska dieta wodna opiera się na regularnym spożyciu wody. Choć nie jest to strategia drastycznie zmieniająca Twoje zdrowie czy sylwetkę, to spożycie 2 szklanek wody przed głównymi posiłkami może zmniejszyć uczucie głodu i pomagać w odchudzaniu. Najlepszym sposobem na odchudzanie będzie jednak skorzystanie z usług dietetyka po studiach, który dobierze do Ciebie indywidualną dietę skrojoną pod Twoje potrzeby. Dołącz do ponad 20 000 zadowolonych pacjentów.


Czytaj także