Posiłek na diecie cambridge

Dieta Cambridge – zasady, efekty, darmowy jadłospis

Dieta Cambridge podzielona jest na kilka etapów, w których należy trzymać się określonej ilości kalorii. Jej stosowanie ma zapewnić spektakularną metamorfozę sylwetki, ale nie każdy może z niej korzystać! Jej zasady są bardzo proste, choć nie każdy wytrzyma na tak restrykcyjnej diecie.

Spis treści

Zasady diety Cambridge

Dieta Cambridge nazwana w ostatnich latach również dietą 1:1, polega na stosowaniu posiłków wyłącznie gotowych, które zakupić można u przedstawicieli handlowych. W asortymencie znajdziemy gotowe: smoothie, zupy, makarony i ryż, owsianki, napoje, batony, ciastka. Każdy posiłek zapewnia minimum 33% zapotrzebowania na witaminy, składniki mineralne i białko oraz zawiera około 200 kcal. Podczas stosowania diety Cambridge, konkretnie fazy 2, nie można spożywać innych produktów. Cena każdego produktu wynosi około 11-15 zł.

Stosowanie jej podzielone jest na 4 różne etapy, w których spożywa się inną kaloryczność diety [1].

Wersje diety Cambridge

Dieta Cambridge występuje w dwóch wariantach, amerykańskiej i brytyjskiej, w ostatnich latach jej nazwa to dieta 1:1.

Wersja brytyjska diety Cambridge

  • przed przystąpieniem do diety, należy przez 7-10 dni, ograniczyć ilość kalorii w diecie,
  • przez okres 4 tygodni należy spożywać jedynie 3-4 posiłki gotowe, o łącznej kaloryczności w ciągu dnia ok. 600 kcal,
  • po okresie 4 tygodni następuje czas stabilizacji w której, należy spożywać 1000-1500 kcal, na tym etapie diety 2 posiłki mogą być z żywności konwencjonalnej,
  • po okresie stabilizacji następuje okres utrzymania masy ciała, w którym należy jeść ok. 1500 kcal – jeden posiłek w ciągu dnia musi być posiłkiem gotowym z diety Cambridge.

Wersja amerykańska diety Cambridge

  • dieta powinna dostarczać dziennie ok. 800 kcal, 3 posiłki z gotowych dań diety Cambridge oraz jednego (400 kcal) z diety konwencjonalnej,
  • czas trwania najniższej kaloryczności ma wynosić 2 tygodnie,
  • należy pić 8-10 szklanek wody dziennie, dopuszczone jest spożywanie kawy i herbaty,
  • musi być kontrolowany przez lekarza,
  • również w przypadku jej rozszerzania dieta powinna bazować na jednym posiłku z diety Cambridge.

Efekty diety Cambridge

Autor diety, dr. Alan Howard zapewnia utratę około 3 kg w ciągu tygodnia. Jego celem przy tworzeniu tego programu dietetycznego było dostarczenie wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych oraz dużej ilości białka w trakcie jej stosowania.

Niestety, oprócz samego spadku kilogramów, mogą wystąpić negatywnie skutki stosowania diety Cambridge, takie jak:

  • osłabienie,
  • senność,
  • zaparcia,
  • bóle głowy. 

Mimo tego, że wiele osób wciąż mocno poleca stosowanie diety Cambridge, w literaturze można znaleźć informacje o nagłych zdarzeniach śmiertelnych podczas jej stosowania [2,3].

Skuteczność diety Cambridge

W jednym z badań naukowych pacjenci z ciężką otyłością (BMI ≥40 kg/m₂), zakwalifikowani do operacji bariatrycznej, przez 24 tygodnie stosowali dietę Cambridge. Średnio stracili ok. 10 kg! Oprócz samej utraty kilogramów poprawiła się również glikemia [4].

Tak duża zmiana w masie ciała zmniejszyła konieczność wykonania operacji bariatrycznej. Niestety po 4 latach obserwacji 30% pacjentów wróciło do wyjściowej masy ciała [5].

Diety niskokaloryczne takie jak dieta Cambridge mogą mieć swoje zastosowanie w poprawie zdrowia metabolicznego u bardzo otyłych pacjentów, u których inne metody nie dają rezultatów, a posiadają kwalifikację do operacji bariatrycznej lub potrzebna jest szybka poprawa zdrowia.

Zmniejszenie masy ciała o 10% poprawia zdrowie metaboliczne i zmniejsza ryzyko konsekwencji u pacjentów z otyłością [6]. Niestety nawet 80% osób odchudzających się, nie jest w stanie długoterminowo utrzymać masy ciała po odchudzaniu. Jedną z najważniejszych zasad, wpływających na długotrwałe efekty, jest zmiana nawyków żywieniowych, a nie stosowanie krótkoterminowych diet odchudzających [7].

Przeczytaj także: Jak Sylwia schudła 23 kg w wieku 40 lat i dlaczego po 3 latach nadal nie ma efektu jo-jo?

Potrzebujesz konsultacji z dietetykiem? Przestań się dręczyć i oddaj się w ręce specjalisty. Pomogliśmy ponad 20 000 osób osiągnąć cel, a nasza opinia w Google to 5/5 na podstawie ponad 390 opinii. Szybkie, smaczne i indywidualne diety online to nasza specjalność.

Kiedy stosować dietę Cambridge

Dieta Cambridge nie jest dietą łatwą do utrzymania, choć jej zasady są dość proste, nie każdy może ją stosować. W naszej praktyce nikomu nie zalecamy stosować tak restrykcyjnej diety. O wiele skuteczniejsza i bezpieczniejsza jest praca z wykwalifikowanym dietetykiem.

Dodatkowo, przeciwwskazaniem do stosowania diety Cambridge są:

  • cukrzyca typu I, Porfiria, zespół Cushinga, udar mózgu i zawał serca w ostatnich trzech miesiącach,
  • ciężkie postaci zaburzeń rytmu serca,
  • operacja lub poważny wypadek w ostatnim roku, choroby nowotworowe,
  • bulimia, anoreksja, dna moczanowa, niewydolność nerek i wątroby, alergia na białko i fenyloketonuria,
  • przeciwwskazaniem jest również stosowanie leków przeciwko zaburzeniom rytmu serca (np. digoxin), przeciwpadaczkowych (np. fenytoina), przeciwzakrzepowych lub leków psychotropowych.
  • stosowanie leków MAOI (Inhibitory monoaminooksydazy).
  • stosowanie leków na otyłość.
  • uzależnienie od substancji psychotropowych, narkotyków, alkoholu.

Każda osoba, przed rozpoczęciem diety Cambridge musi skonsultować się z lekarzem [8].

Stosowanie diet bardzo niskoenergetycznych powinno się odbywać pod opieką lekarza i po ówczesnej konsultacji.

Przeczytaj także: Poznaj swój styl jedzenia i dobierz do niego narzędzie zmiany nawyków

Dieta Cambridge – jadłospis

Jadłospis diety Cambridge w głównej mierze bazuje na posiłkach gotowych do kupienia u producenta diety. Na stronie można znaleźć koktajle, batony, makarony, zupy, ryże. Natomiast w 3 fazie diety, można do diety włączyć już dwa posiłki standardowe.

Faza 3 jadłospisu diety Cambridge

Trzecia faza diety Cambridge wersji amerykańskiej to 1200 kcal dziennie, oraz spożywanie 5 posiłków dziennie. Dwa z nich muszą być gotowymi posiłkami. Śniadanie w wersji domowej zawiera 300 kcal, a obiad 400 kcal, oraz dwa posiłki gotowe 200 kcal, dodatkowo w diecie można spożyć 100 ml mleka – np. do kawy.

Dieta Cambridge jadłospis

Dieta Cambridge – opinie

Opinie o diecie Cambridge wśród pacjentów są dość pozytywne, mimo że mało kto jest w stanie wytrzymać na niej więcej niż 4 tygodnie, dlatego efekty nie są długoterminowe.

Dla wielu osób dużym minusem stosowania tej diety jest aspekt finansowy. Cena diety Cambridge waha się w granicach 200-300 zł za tydzień.

Mimo że efektywna to bardzo restrykcyjna – a dla niektórych wręcz niemożliwa do utrzymania.

Dieta Cambridge opinia

W naszej opinii dużo lepiej sprawdzi się powolna zmiana nawyków żywieniowych, a nie stosowanie diet niskoenergetycznych.

Przeczytaj także: W jaki sposób Julka schudła 18 kg w 9 miesięcy i skończyła z podjadaniem

Podsumowanie

  • Dieta Cambridge jest dietą bardzo niskoenergetyczną, w której stosuje się specjalne posiłki, do kupienia na stronie producenta.
  • Dieta składa się z kilku etapów, trwających kilka tygodni.
  • Jeden z etapów zaleca spożywanie 400-800 kcal dziennie.
  • Jest to dieta bardzo restrykcyjna, monotonna i zwiększa ryzyko efektu jo-jo.
  • Ma wiele przeciwwskazań, a jej stosowanie bezwzględnie musi być przeprowadzone za zgodą lekarza.
  • Nie polecamy diety Cambridge w celu redukcji masy ciała.

Piśmiennictwo

Zacznij działać!

Zadbaj o sylwetkę i zdrowie!

Rozpocznij dietę

Zostań ekspertem z dietetyki!

Sprawdź kursy