Mleko roślinne - ranking 2024

02 stycznia 2024 Autor: Patryk Łukasiewicz

Roślinne zamienniki mięsa oraz nabiału stają się coraz popularniejsze. Zwłaszcza widać to po napojach roślinnych. Mleka sojowe, kokosowe, ryżowe czy też migdałowe obecne są w każdych większych marketach. Warto wiedzieć, które z napojów roślinnych świetnie zastępują mleko, a po które lepiej zostawić na sklepowej półce.

Mleko roślinne - ranking 2024

Spis treści

Rodzaje mleka roślinnego

Istnieje kilka rodzajów mleka roślinnego. Wyróżnić możemy m.in. takie rodzaje jak:

  • mleko sojowe
  • mleko migdałowe
  • mleko ryżowe
  • mleko kokosowe
  • mleko owsiane
  • mleko z orzechów (nerkowce, laskowe, makadamia)
  • mleko konopne

Poszczególne rodzaje mleka roślinnego będą charakteryzowały się różnym składem. Mleko sojowe będzie miało najwięcej białka, a mleko kokosowe najwięcej tłuszczów. Z kolei mleko ryżowe, owsiane czy też migdałowe charakteryzują się największą zawartością węglowodanów. Sama nazwa „mleko roślinne” nie oznacza, że jest to idealny zamiennik mleka. Niemniej poprzez fortyfikację (wzbogacanie) napojów roślinnych w poszczególne witaminy i składniki mineralne możemy uzyskać skład podobny do mleka. Tak więc w co powinien być wzbogacony napój roślinny, aby mógł dobrze spełniać funkcję zamiennika mleka? Dobrze, aby mleko roślinne było fortyfikowane w:

  • wapń - niedobory mogą objawiać się krzywicą u dzieci (zaburzenia mineralizacji kości i powstające deformacje kostne), a u dorosłych osteoporozą, czyli znacznie zmniejszoną gęstością mineralną kości i zwiększonym ryzykiem złamań [1].
  • witamina b12 - nawet 50-70% wegan może mieć jej niedobory [2]. Dlatego też będąc na diecie wegańskiej, zdecydowanie warto zadbać o jej wzbogacenie w napoju roślinnym.
  • witamina D -  głównie pozyskiwane ze słońca (80-100%), a samo spożycie z dietą może być niewystarczające do spełnienia zapotrzebowania na tę witaminę. Niemniej warto, aby Twój napój roślinny był w nią wzbogacony.

Reszta dodatków takich jak witaminy z grupy B (B2, B3, B5, B6), E, kwas foliowy, są mile widziane, ale nie są to niezbędne dodatki. Co ciekawe, na chore jelita świetnie sprawdzi się mleko roślinne sojowe. Wynika to z zawartości fitoestrogenów o działaniu przeciwzapalnym oraz braku laktozy, która może być gorzej tolerowana w przypadku chorób zapalnych jelit [3,4].

Nie bój się dodatków, które często są dodawane do napojów roślinnych. Mamy tu na myśli stabilizatory, regulatory (np. fosforan potasu) czy też emulgatory (np. lecytyna). Pełnią swoją określona funkcje np. wydłużanie daty ważności, wyrazisty smak czy też nadawanie odpowiedniej konsystencji. Ich zwyczajowe spożycie jest bezpieczne, a regulowane jest to przez m.in. przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) [5]. To, na co warto zwrócić uwagę to jak najmniejsza ilość cukru dodanego. Im go mniej w takim napoju, tym lepiej! W przypadku dzieci sytuacja ma się inaczej, o czym przeczytasz w nagłówku o napojach roślinnych dla dzieci.

Przeczytaj także: Słodziki są bezpieczne!

Warto wspomnieć, że mleko roślinne i napój roślinny to zamiennie używane pojęcia do określania tego typu produktów. Na potrzeby tego artykułu będziemy korzystać z nich zamiennie. Tak więc czym można zastąpić mleko? Napojem roślinnym, który jest odpowiednio wzbogacony w witaminy i minerały, bez dodatku cukru! A który z nich jest najlepszy, dowiesz się z rankingu poniżej!

Jeżeli masz wątpliwość, czy mleko roślinne, które jest pijesz jest odpowiednie dla Ciebie, to zgłoś się do nas. Pomożemy Ci zaplanować dietę z dobrymi mlekami roślinnymi dopasowaną pod Twoje preferencje. Pomogliśmy ponad 20 000 osób osiągnąć cel, a nasza opinia w Google to 5/5 na podstawie ponad 390 opinii. Szybkie, smaczne i indywidualne diety online to nasza specjalność.

Mleko roślinne Lidl

Lidl to jedna z popularniejszych supermarketów, który posiada w asortymencie szeroki wybór napojów roślinnych. Zapoznaj się z rankingiem, a będziesz wiedzieć jakie mleko roślinne z Lidla jest najlepsze!

Ranking mleka roślinnego z Lidla - dobry wybór

Nutri Vege Owies Napój roślinny klasyczny bez cukru

Ten napój roślinny owsiany będzie bardzo dobrym wyborem, robiąc zakupy w Lidlu, i bez wątpienia możemy go umieścić na podium naszego rankingu. Brak cukru dodanego, wzbogacony w wapń, witaminę B12 i inne witaminy z grupy B. To mleko roślinne będzie najzdrowsze w Lidlu, wraz z Pilosem sojowym niesłodzonym!

Skład: woda, owies (10%), olej słonecznikowy, sól, substancje wzbogacające – niacyna, witamina B6, B12, kwas foliowy, biotyna, kwas pantotenowy, węglan wapnia.

Wartości odżywcze w 100 ml: 41 kcal, tłuszcz 1,5 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 0,2 g, węglowodany 6,7 g, w tym cukry 3,7 g, białko 0,3 g, sól 0,1 g

Pilos Napój sojowy niesłodzony

To mleko roślinne zdecydowanie ma dobry skład! Duża zawartość białka, bez cukru dodanego. Źródłem wapnia są tutaj algi morskie. Do ideału brakuje tylko wzbogacenia w witaminę B12 i opcjonalnie witaminę D. Podium dla sojowego Pilosa niesłodzonego jak najbardziej zasłużone! Jeżeli nie możesz spożywać nabiału i laktozy, to możesz wybrać to mleko roślinne.

Skład: woda, obrane nasiona soi (9,7%), algi morskie Lithothamnium Calcareum (0,4%), sól morska.

Wartości odżywcze w 100 ml: 39 kcal, tłuszcz 2,2 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 0,4 g, węglowodany 0,7 g, w tym cukry 0,7 g, białko 3,6 g, sól 0,08 g.

Ranking mleka roślinnego z Lidla - średni wybór

Vemondo Napój ryżowo-kokosowy w kartonie

Mleko roślinne, które zawiera jedną z niższych ilości kalorii spośród wszystkich dostępnych na rynku, co jest jak najbardziej plusem. Do tego brak dodatku cukru. Niestety nie jest fortyfikowane w wapń i witaminę B12, a z racji braku soi nie zawiera białka, co niestety nie daje mu 1 miejsca spośród mlek roślinnych w Lidlu.

Skład: woda, ekstrakt z miąższu kokosa (5%), ryż (3%), sól morska, naturalny aromat, stabilizatory (guma guar, guma ksantanowa, guma gellan).

Wartości odżywcze w 100 ml: 21 kcal, tłuszcz 1,3 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 1,2 g, węglowodany 2,3 g, w tym cukry 1,6 g, błonnik 0,1 g, białko 0,1 g, sól 0,13 g.

Alpro Napój z orzechów nerkowca

Tym razem coś innego, bo napój z orzechów nerkowca. Kaloryczność na plus, bo jedyne 23 kcal/100 ml. Dodatek m.in. witaminy B12 czy też wapnia bardzo cieszy.  Lecz cukier dodany oraz brak białka powoduje, że nie jest to topowa pozycja wśród napojów roślinnych w Lidlu.

Skład: woda, orzechy nerkowca (3,1%), cukier, wapń, sól morska, stabilizatory (mączka chleba świętojańskiego, guma gellan), emulgator (lecytyny (słonecznik)), witaminy (B2, B12, E, D2).

Wartości odżywcze w 100 ml: 23 kcal, tłuszcz 1,1 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 0,2 g, węglowodany 2,6 g, w tym cukry 2,0 g, błonnik 0,2 g, białko 0,5 g, sól 0,13 g.

Pilos Napój sojowy słodzony Bio Organic

Wersja słodzona wcześniej wymienionego napoju sojowego od firmy Pilos. Skład bardzo podobny. Niestety w tym przypadku na minus obecność cukru dodanego. Dodatkowo dwukrotnie wyższa zawartość soli sprawia, że ta wersja napoju sojowego jest gorsza od tej niesłodzonej.

Skład: Woda, obrane nasiona soi 9,4%, cukier trzcinowy, algi morskie 0,4%, sól morska.

Wartości odżywcze w 100 ml: 44 kcal, tłuszcz 1,9 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 0,3 g, węglowodany 2,7 g, w tym cukry 2,7 g, białko 3,6 g, sól 0,16 g

Pilos Napój ryżowy bio organic

Mimo krótkiego składu ten napój roślinny nie będzie aż tak dobrym wyborem. Spora ilość kalorii, bo aż 59 kcal, przez naturalnie występujące cukry (to akurat na plus). Dodatkowo brak wzbogacenia w wapń oraz witaminę B12. Jeżeli szukasz dobrego zamiennika mleka, to znajdą się lepsze opcje.

Skład: woda, ryż (17%), olej słonecznikowy, sól.

Wartości odżywcze w 100 ml: 59 kcal, tłuszcz 0,9 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 0,1 g, węglowodany 12,2 g, w tym cukry 8,0 g, białko 0,2 g, sól 0,1 g.

Ranking mleka roślinnego z Lidla - zły wybór

Pilos Napój migdałowy Bio Organic

Kolejna pozycja od Firmy Pilos. Tym razem nie będzie dobrym wyborem. Zawiera cukier dodany, którego jest więcej niż bazy produktu, czyli migdałów. Nie jest również wzbogacany w wapń czy witaminę B12.

Skład: woda, cukier trzcinowy (3%), migdały (2,3%), olej słonecznikowy, sól, stabilizatory: guma gellan, mączka chleba świętojańskiego.

Wartości odżywcze w 100 ml: 26 kcal, tłuszcz 1,3 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 0,1 g, węglowodany 3,1 g, w tym cukry 3,1 g, białko 0,5 g, sól 0,13 g.

Vemondo Napój ryżowo-kokosowy

To mleko roślinne z prawdziwym mlekiem nie ma dużo wspólnego. Zawiera cukier dodany w postaci syropu ryżowego. Wysoka kaloryczność i brak wzbogacania w witamy i wapń nie zachęca do wyboru tego napoju jako zamiennika mleka. Z kolei na plus dodatek błonnika cytrusowego, lecz nie wiemy w jakiej ilości.

Skład: woda, syrop ryżowy (11%), ekstrakt z miąższu kokosa (9%), błonnik cytrusowy, sól morska.

Wartości odżywcze w 100 ml: 57 kcal, tłuszcz 2,2 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 2,1 g, węglowodany 8,9 g, w tym cukry 1,9 g, białko 0,3 g, sól 0,08 g.

Mleko roślinne Biedronka

Po zaprezentowaniu mlek roślinnych z Lidla czas na kolejny bardzo popularny w Polsce supermarket, czyli Biedronkę. Zapoznaj się z rankingiem poniżej, a będziesz wiedzieć jakie mleko roślinne biedronka jest najlepsze!

Mleko roślinne Biedronka - dobry wybór

Alpro Napój roślinny sojowy no sugars

Napój ten zdecydowanie można postawić na podium mleka roślinnego z biedronki. Jak przystało na mleko sojowe, zawiera białko, mało tłuszczów i węglowodanów (brak dodanego cukru), a także jest wzbogacone w wapń, witaminę B12 oraz D. To mleko roślinne wybieraj, bo jest najlepsze spośród znajdujących się w biedronce. Jeżeli nabiał powoduje u Ciebie trądzik, to zamiana mleka na ten napój roślinny będzie świetnym wyborem.

Skład: baza sojowa (woda, obłuszczone ziarno soi (8,7%)), regulatory kwasowości (fosforany potasu), wapń, aromaty, sól morska, stabilizator (guma gellan), witaminy (B2, B12, D2)

Wartości odżywcze: 33 kcal, tłuszcz: 1,8 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,3 g, węglowodany: 0 g, w tym cukry: 0 g, białko: 3,3 g, sól: 0,09 g

GoVege Napój roślinny sojowy

Napój sojowy od marki GoVege prezentuje się przyzwoicie na tle wszystkich napojów roślinny. Zawartość białka podobna jak w mleku, umiarkowana kaloryczność oraz wzbogacenie w wapń, witaminę B12, D i inne z grupy B zdecydowanie na plus. Niestety występuje cukier dodany, niemniej w niedużej ilości.

Skład: woda, soja 8%, cukier, węglan wapnia, sól morska, ryboflawina, witamina B12, witamina D2, aromaty

Wartości odżywcze: 44 kcal/100 ml, tłuszcz: 1,8 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,3 g, węglowodany: 3,2 g, w tym cukry: 2,4 g, białko: 3,3 g, sól: 0,13 g

GoVege napój ryżowy

Również bardzo prosty skład jak w przypadku napoju owsianego, a w dodatku wzbogacone w witaminy i minerały. Bardzo dobry skład, a jedynym minusem jest spora zawartość kalorii (wynikająca z naturalnie występujących węglowodanów z ryżu). Jeżeli lubisz napoje ryżowe, to ten będzie świetnym wyborem. Niemniej uważaj, jeżeli Twoja dieta wymaga niskiego indeksu i ładunku glikemicznego.

Skład: woda, ryż 17%, olej słonecznikowy, węglan wapnia, sól morska, ryboflawina, witamina B12, witamina D2

Wartości odżywcze: 65 kcal/100 ml, tłuszcz: 1 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,1 g, węglowodany: 13,4 g, w tym cukry: 7,6 g, białko: 0,3 g, sól: 0,1 g

Alpro Napój roślinny kokosowy

Na plus zdecydowanie bardzo niska kalorii, bo jedyne 20 kcal/100 ml. Do tego brak cukru dodanego oraz fortyfikacja w witaminy i minerały. Minus to brak białka, ale trzeba się z tym liczyć w przypadku napojów roślinnych kokosowych. Jeżeli lubisz napoje kokosowe, to śmiało wybierz ten z Alpro!

Skład: woda, krem kokosowy z wodą (5,3%), ryż (3,3%), wapń, stabilizatory (guma guar, guma gellan, guma ksantanowa), sól morska, aromaty, witaminy (B12, D2)

Wartości odżywcze: 20 kcal/100 ml, tłuszcz: 0,9 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,9 g, węglowodany: 2,7 g, w tym cukry: 1,9 g, białko: 0,1 g, sól: 0,13 g

GoVege napój owsiany

Jeden z najprostszych składów wśród napojów roślinnych. Dodatkowo mleko roślinne z GoVege ma najmniejszą zawartość tłuszczu. Niestety przez brak fortyfikacji czy też białka nie jest to idealna pozycja wśród napojów roślinnych. Niemniej jeżeli zależy Ci na produkcie bez żadnych dodatków (np. spełniasz z dietą zapotrzebowanie na wapń czy też witaminę B12 bez problemu), to będzie to dobry wybór.

Skład: woda, pełnoziarnisty owies 12%, olej słonecznikowy, sól morska

Wartości odżywcze: 42 kcal/100 ml, tłuszcz: 0,8 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,1 g, węglowodany: 7,8 g, w tym cukry: 4,5 g, białko: 0,7 g, sól: 0,08 g

GoVege napój owsiany - 750 ml (butelka)

Podobnie jak wyżej. Bardzo prosty skład, dodatkowo wzbogacony o wapń, witaminę D oraz B12. Nieznacznie wyższa kaloryczność, ale dzięki fortyfikacji to dobry wybór spośród napojów roślinnych w Biedronce!

Skład: woda, ekstrakt z owsa 15%, olej słonecznikowy, sól morska, wapń witaminy: D, E, B12.

Wartości odżywcze: 55 kcal/100 ml, tłuszcz: 2,1 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,2 g, węglowodany: 7,8 g, w tym cukry: 5,5 g, białko: 0,6 g, sól: 0,09 g

GoVege napój sojowy bez cukru

Jak zapytasz o bardzo dobry skład napoju roślinnego sojowego, to ten może służyć za dobry przykład. Brak cukru dodanego, wzbogacenie o istotne witaminy i minerały oraz dość niska kaloryczność. Tym właśnie charakteryzuje się napój sojowy bez cukru od GoVege i zdecydowanie śmiało go wybieraj, robiąc zakupy w Biedronce.

Skład: Woda, soja 8%, wapń, sól morska, ryboflawina (witamina B2), witamina B12, witamina D2, aromaty.

Wartości odżywcze: 36 kcal/100 ml, tłuszcz: 1,8 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,3 g, węglowodany: 1,3 g, w tym cukry: 0,3 g, białko: 3,3 g, sól: 0,12 g

Ranking mleka roślinnego z Biedronki - średni wybór

GoVege Napój roślinny sojowy waniliowy

Ten napój roślinny wypada gorzej od swojego bezsmakowego odpowiednika. Dzieje się tak za sprawą większej ilości cukru dodanego. Istnieją lepsze mleka roślinne w Biedronce.

Skład: woda, soja 8%, cukier, wapń, ekstrakt wanilii, naturalny aromat waniliowy, sól morska, ryboflawina, witamina B12, witamina D2

Wartości odżywcze: 52 kcal/100 ml, tłuszcz: 1,8 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,3 g, węglowodany: 5,3 g, w tym cukry: 4,5 g, białko: 3,3 g, sól: 0,13 g

GoVege Napój roślinny ryżowo-kokosowy

Kolejny napój roślinny z rodziny GoVege, tym razem ryżowo-kokosowy. Niestety wypada poniżej przeciętnej. Duża zawartość kalorii, bo aż 63 kcal/100 ml, mało białka, a do tego dodatek cukru w postaci maltodekstryny. Zaletą jest jedynie wzbogacenie w wapń, B12 i witaminę D.

Skład: woda, ryż 11,5%, ekstrakt z kokosa 10% (miazga kokosowa, woda), maltodekstryna, węglan wapnia, emulgator: lecytyny; substancja zagęszczająca: guma gellan; sól, ryboflawina, witamina B12, witamina D2

Wartości odżywcze: 63 kcal/100 ml, tłuszcz: 1,8 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 1,6 g, węglowodany: 11,3 g, w tym cukry: 5,9 g, białko: 0,3 g, sól: 0,09 g

Alpro Napój roślinny migdałowy „Creamy almond”

W kategorii najniższa zawartość kalorii  napój roślinny migdałowy z Alpro byłby bardzo wysoko (tylko 19 kcal/100 ml). Niestety zawartość migdałów bardzo niska, a występujący cukier jest dodany. Na plus dodatek wapnia i witamin. Średni wybór spośród mlek roślinnych.

Skład: woda, migdał karmelizowany mielony (2%), cukier, wapń, sól morska, stabilizatory (mączka chleba świętojańskiego, guma gellan), regulator kwasowości (fosforany potasu), aromat, witaminy (B2, B12, E i D2)

Wartości odżywcze: 19 kcal/100 ml, tłuszcz: 0,8 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,1 g, węglowodany: 2,5 g, w tym cukry: 2,5 g, białko: 0,3 g, sól: 0,13 g

GoVege Napój migdałowy

Niska zawartość kalorii oraz fortyfikacja w witaminy i minerały jak najbardziej na plus. Niestety zawiera mało białka oraz występuję cukier dodany w dwóch formach, jako zwykły cukier i maltodekstryna. Znajdziemy lepsze wybór wśród napojów roślinnych z marki GoVege.

Skład: woda, cukier, migdały 2,3%, maltodekstryna, wapń, sól morska, emulgator: lecytyny; ryboflawina, witamina B12, witamina D2

Wartości odżywcze: 30 kcal/100 ml, tłuszcz: 1,4 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,1 g, węglowodany: 3,7 g, w tym cukry: 2,7 g, białko: 0,6 g, sól: 0,13 g

Mleko roślinne z biedronki - omijaj z daleka

Alpro Napój sojowy o smaku czekoladowym

Ten napój sojowy jest obłędny w smaku, bo smakuje dosłownie jak mleko czekoladowe. Niestety skład wszystko psuje. Duża ilość cukru oraz brak fortyfikacji witaminą B12. Wzbogacenie w wapń, witaminę B2 i D za dużo nie pomaga. Przez to będzie to słaby wybór w Biedronce. Niemniej znajdzie zastosowanie u bardzo intensywnie trenujących sportowców!

Skład: baza sojowa (90,6 %) (woda, obłuszczone ziarno soi (7 %)), cukier, kakao w proszku o obniżonej zawartości tłuszczu* (1,5 %), wapń, stabilizatory (karagen, guma guar, guma ksantanowa), regulator kwasowości (fosforany potasu), aromaty, sól morska, witaminy B2, D2,

Wartości odżywcze: 61 kcal/100 ml, tłuszcz: 1,8 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,1 g, węglowodany: 7,9 g, w tym cukry: 7,6 g, białko: 3,1 g, sól: 0,14 g

Napoje roślinne Auchan

Auchan oferuje bogaty wybór mlek roślinnych, wśród których znajdują się m.in. popularne warianty, takie jak mleko sojowe czy migdałowe, ale również bardziej nietypowe. W asortymencie Auchan można znaleźć mleka roślinne w różnych opakowaniach i smakach, zarówno z dodatkiem cukru, jak i niesłodzone.

Mleko roślinne Auchan - dobry wybór

Boisson a l'avoine BIO - napój owsiany sterylizowany UHT

Skład wręcz identyczny jak jego odpowiednik z Carrefoura. Jeśli robisz zakupy w Auchan i lubisz napoje owsiane, to możesz sięgnąć po właśnie ten napój roślinny.

Skład: woda, owies 11% (zawiera gluten), olej roślinny (słonecznikowy), sól morska

Wartości odżywcze: 43 kcal/100 ml, tłuszcz: 1,2 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,1 g, węglowodany: 7,2 g, w tym cukry: 5 g, białko: 0,5 g, sól: 0,08 g

Natrue - Napój owsiany migdałowy UHT

Duża baza owsa oraz migdałów. Do tego brak cukru dodanego. Z racji braku fortyfikacji nie będzie najlepszym napojem roślinnym, niemniej wciąż o dobrej bazie.

Skład: Woda, owies 14%, migdały 3%, emulgator (lecytyna słonecznikowa), sól morska

Wartości odżywcze: 58 kcal/100 ml, tłuszcz: 2,4 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,3 g, węglowodany: 7 g, w tym cukry: 5 g, błonnik: 0,7 g, białko: 1,8 g, sól: 0,05 g

Natrue - Migdałowy napój bez dodatku cukru UHT

Niska zawartość kalorii i wzbogacenie w wapń i minerały jak najbardziej na plus. Do tego umiarkowana ilośc migdałów, bo 2,75%. Dobra propozycja wśród napojów migdałowych, śmiało po nie sięgaj!

Skład: woda, migdały 2,75%, olej słonecznikowy, węglan wapnia, stabilizator (guma gellan), sól morska, emulgator (lecytyna słonecznikowa), witamina E, witamina A, witamina D

Wartości odżywcze: 24 kcal/100 ml, tłuszcz: 2,2 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone:  0,1 g, węglowodany: 0,2 g, w tym cukry: 0,1 g, błonnik: 0,4 g, białko: 0,7 g, sól: 0,1 g

Sante - Lovege Napój ryżowy bez laktozy

Bardzo ciekawa propozycja wśród napojów ryżowych. A to z racji umiarkowanej ilości kalorii, oraz fortyfikacji (szkoda, że nie ma wapnia). Jeżeli lubisz napoje ryżowe, to ten będzie dobrym wyborem.

Skład: woda, ryż (13 %), olej słonecznikowy, sól morska, regulator kwasowości: fosforany potasu, stabilizator: guma gellan, witaminy: B6, B12, D, E

Wartości odżywcze: 54 kcal/100 ml, tłuszcz: 1 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone:  0,1 g, węglowodany: 11 g, w tym cukry: 6 g, błonnik: 0,3 g, białko: 0,2 g, sól: 0,1 g

Boisson au riz BIO - napój ryżowy, sterylizowany UHT

Także jeden z prostszych składów. Standardowa kaloryczność jak na napoje ryżowe. Szkoda, że bez wzbogacania w witaminy i minerały. Jeżeli dostarczasz z dietą wapń oraz witaminy, to możesz sięgnąć po ten napój roślinny.

Skład: woda, ryż 14%, olej słonecznikowy, naturalny aromat, sól morska

Wartości odżywcze: 57 kcal/100 ml, tłuszcz: 1,3 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone:  0,1 g, węglowodany: 11,2 g, w tym cukry: 4,7 g, białko: 0,1 g, sól: 0,08 g

Risso Scotti - ekologiczny napój ryżowy

Spora baza ryżu i prosty skład. Jak często bywa wśród napojów ryżowych, minusem jest również brak fortyfikacji. Jeśli cała dieta jest odżywcza, to możesz sięgać po ten napój ryżowy.

Skład: woda, ryż (16%), olej ryżowy, sól,

Wartości odżywcze: 61 kcal/100 ml, tłuszcz: 0,9 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,2 g, węglowodany: 13,1 g, w tym cukry: 8,5 g, białko: 0,2 g, sól: 0,1 g

Boisson au soya - Napój sojowy, sterylizowany UHT

Najprostszy skład, jaki może istnieć. Niemniej wśród napojów sojowych istnieją lepsze np. fortyfikowane. Nie zmienia to faktu, że to wciąż dobry napój roślinny.

Skład: Woda, ziarna sojowe (7,4%)

Wartości odżywcze: 36 kcal/100 ml, tłuszcz: 1,9 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,4 g, węglowodany: 0,8 g, w tym cukry: 0,5 g, błonnik: 0,6 g, białko: 3,5 g, sól: 0,05 g

Fazer - Willja napój owsiany napój Original

Ciekawy napój owsiany. Umiarkowana ilość kalorii, fortyfikacja w istotne witaminy i minerały (w tym jod). To jest dobry napój owsiany.

Skład: baza owsiana (woda,bezglutenowy owies pełnoziarnisty 9%) olej rzepakowy, wapń,sól, stabilizator (guma gellan) jod, witaminy (ryboflawina,kwas foliowy d2, b12)

Wartości odżywcze: 40 kcal/100 ml, tłuszcz: 1,5 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,3 g, węglowodany: 6,7 g, w tym cukry: 3,5 g, błonnik: <0,5 g, białko: 0,6 g, sól: 0,1 g

Mleko roślinne Auchan - średni wybór

Lait'd Amande BIO - napój migdałowy, sterylizowany UHT

Potężna baza migdałowa, bo aż 8%. Niestety dodatek cukru, spora ilość kalorii (to akurat wynika ze sporej ilości migdałów) i brak fortyfikacji sprawia, że nie będzie to bardzo dobry napój migdałowy.

Skład: woda, migdały 8%, cukier trzcinowy, naturalny aromat, substancja zagęszczająca: mączka chleba świętojańskiego

Wartości odżywcze: 71 kcal/100 ml, tłuszcz: 4,7 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone:  0,4 g, węglowodany: 5 g, w tym cukry: 4,2 g, błonnik: 1,4 g, białko: 2 g, sól: 0,02 g

Auchan - Napój sojowy bez laktozy

Jeden z najprostszych składów, jaki może istnieć. Niestety nie jest fortyfikowany, przez co istnieją lepsze napoje sojowe np. GoVege, które można kupić w Biedronce.

Skład: Woda, ziarna SOJOWE (7,4%)

Wartości odżywcze: 36 kcal/100 ml, tłuszcz: 1,9 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,4 g, węglowodany: 0,8 g, w tym cukry: 0,5 g, błonnik: 0,6 g, białko: 3,5 g, sól: 0,05 g

Mleko roślinne Auchan - zły wybór

Napój sojowy o smaku czekoladowym, sterylizowany UHT

Bardzo lubimy kakaowe smaki, a mimo to nie możemy polecić tego napoju roślinnego. Dodatek cukru, brak fortyfikacji i duża kaloryczność sprawia, że nie będzie to dobre mleko roślinne.

Skład: napój sojowy 90% (woda, soja 8%), cukier trzcinowy, czekolada w proszku 1% (cukier*, kakao*), kakao o obniżonej zawartości tłuszczu 1%, substancje zagęszczające: karagen, guma ksantanowa, naturalne aromaty, sól

Wartości odżywcze: 76 kcal/100 ml, tłuszcz: 2,1 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,4 g, węglowodany: 10,1 g, w tym cukry: 9,4 g, błonnik: 0,9 g, białko: 3,7 g, sól: 0,07 g

Boisson au Soja Saveur Vanille BIO - napój sojowy o smaku waniliowym, sterylizowany UHT

Podobna sytuacja jak w przypadku napoju sojowego o smaku czekoladowym. Dość spora kaloryczność, brak fortyfikacja i dodatek cukru. Istnieją lepsze napoje sojowe.

Skład: woda, soja 7,4%, cukier trzcinowy, substancje zagęszczające: karagen, guma ksantanowa, naturalny aromat waniliowy

Wartości odżywcze: 61 kcal/100 ml, tłuszcz: 2 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,3 g, węglowodany: 6,8 g, w tym cukry: 5,8 g, błonnik: 0,6 g, białko: 3,7 g, sól: 0,02 g

VALSOIA - Napój sojowy Macchiato

Dość spora ilość kalorii, cukier dodany oraz brak fortyfikacji sprawiają, że będzie to słaby wybór spośród napojów roślinnych.

Skład: woda, SOJA (7,2 %), cukier, JĘCZMIEŃ (0,5 %), słód JĘCZMIENNY (0,4 %), cykoria, ŻYTO (0,04 %), sól morska, aromat, stabilizator: guma gellan

Wartości odżywcze: 54 kcal/100 ml, tłuszcz: 1,5 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,3 g, węglowodany: 6,7 g, w tym cukry: 6,1 g, błonnik: 0,3 g, białko: 3,2 g, sól: 0,1 g

Napoje roślinne Carrefour

Carrefour oferuje szeroki wybór mlek roślinnych, które są idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie spożywają mleka zwierzęcego. W asortymencie Carrefour można znaleźć m.in. mleko sojowe, migdałowe, ryżowe czy kokosowe, dostępne w różnych opakowaniach i smakach. Mleka roślinne w Carrefour są często wzbogacane w witaminy i minerały, co czyni je nie tylko smacznym, ale również wartościowym składnikiem diety.

Mleko roślinne Carrefour - dobry wybór

inka Napój owsiany z wapniem i witaminami

Zdecydowany top wśród napojów roślinnych owsianych. Brak cukru dodanego, spora baza owsa, wzbogacenie w witaminy i minerały (w tym kwas foliowy, witamina A i E, co jest bardzo rzadkie wśród napojów roślinnych). Jeżeli lubisz napoje owsiane to śmiało sięgaj po inke!

Skład: woda, owies 10 %, olej słonecznikowy, węglan wapnia, sól morska, witamina E, witamina B6, witamina B2, witamina A, kwas foliowy, witamina D, witamina B12

Wartości odżywcze: 44 kcal/100 ml, tłuszcz: 1,1 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone:  <0,1 g, węglowodany: 7,6 g, w tym cukry: 3,4 g, błonnik 0,5 g, białko: 0,7 g, sól: 0,1 g

Carrefour Bio Napój owsiany 

Bardzo prosty skład, spora baza owsa i brak dodatku cukru zalicza go do dobrych napojów roślinnych. Szkoda, że nie jest wzbogacony w witaminy i minerały.

Skład: woda, owies 11%, olej słonecznikowy, sól morska

Wartości odżywcze: 43 kcal/100 ml, tłuszcz: 1,2 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,2 g, węglowodany: 7,2 g, w tym cukry: 5 g, błonnik 0,8 g, białko: <0,5 g, sól: 0,08 g

Carrefour Bio Napój ryżowy

Bardzo prosty skład, jak to często w przypadku napojów ryżowych. Na plus brak dodatku cukru. Niemniej brak wzbogacania i mała ilość białka sprawia, że nie jest to idealne mleko roślinne. Jeżeli spełniasz zapotrzebowanie na wapń, witaminę B12 z dietą to możesz wybrać to mleko roślinne.

Skład: woda, ryż 14%, olej słonecznikowy, aromat naturalny, sól morska,

Wartości odżywcze: 43 kcal/100 ml, tłuszcz: 1,3 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,1 g, węglowodany: 11 g, w tym cukry: 4,7 g, białko: 0,5 g, sól: 0,08 g

Alpro Napój kokosowy niesłodzony

Napój kokosowy niesłodzony od Alpro to świetna pozycja wśród napojów roślinnych. Bardzo niska ilość kalorii (tylko 14 kcal/100 ml!), brak cukru dodanego i fortyfikacja sprawiają, że zdecydowanie możemy go umieścić wśród najlepszych mlek roślinnych.

Skład: woda, krem kokosowy z wodą (7%), woda kokosowa (2,6%), wapń, naturalny aromat kokosowy, stabilizatory (guma guar, guma ksantanowa, guma gellan), sól morska, witaminy (B12, D2)

Wartości odżywcze: 14 kcal/100 ml, tłuszcz: 1,2 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 1,1 g, węglowodany: 0 g, w tym cukry: 0 g, błonnik 0 g, białko: 0,1 g, sól: 0,07 g

Alpro Napój migdałowy niesłodzony 

Numer jeden w kategorii najniższa zawartość kalorii w napoju roślinnym. Brak cukru dodanego, wzbogacenie w witaminy i wapń oraz umiarkowana baza migdałów sprawiają, że jest to dobre mleko roślinne.

Skład: woda, migdały (2,3 %), wapń, sól morska, stabilizatory (mączka chleba świętojańskiego, guma gellan), emulgator (lecytyny (słonecznik)), witaminy (B2, B12, E, D2)

Wartości odżywcze: 13 kcal/100 ml, tłuszcz: 1,1 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,1 g, węglowodany: 0 g, w tym cukry: 0 g, błonnik: 0,3 g, białko: 0,4 g, sól: 0,14 g

Alpro Napój żytni

Jeden napój żytni w naszym rankingu i jak najbardziej dobry. Spora baza żyta, fortyfikacja, a do tego zawartość błonnika sprawiają, że jest to dobre mleko roślinne.

Skład: baza żytnia (woda, żyto (11,1 %)), olej rzepakowy, błonnik (guma akacjowa), wapń, sól, stabilizator (guma gellan), witaminy (B2, B12, D2)

Wartości odżywcze: 44 kcal/100 ml, tłuszcz: 1,5 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone:  0,1 g, węglowodany: 7,1 g, w tym cukry: 3,5 g, błonnik: 1,4 g, białko: 0,6 g, sól: 0,12 g

Carrefour Bio Ekologiczny napój migdałowy

Jak na napój migdałowy dość wysoka ilość migdałów, a do tego wzbogacany w wapń. Do ideału brakuje wzbogacenia w inne witaminy i minerały. Niemniej ten napój roślinny jest dobry.

Skład: woda, migdały 2,8 %, skrobia z manioku, alga Lithothamnium calcareum, naturalny aromat, substancja zagęszczająca: mączka chleba świętojańskiego, sól,

Wartości odżywcze: 26 kcal/100 ml, tłuszcz: 1,7 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone:  0,2 g, węglowodany: 1,7 g, w tym cukry: <0,5 g, błonnik <0,5 g, białko: 0,7 g, sól: 0,1 g

inka Napój migdałowy z wapniem 

Na plus zdecydowanie bardzo niska kaloryczność oraz wzbogacenie w wapń. Niestety umiarkowana ilość migdałów oraz brak wzbogacenia w witaminy sprawiają, że istnieją lepsze wersje napojów migdałowych. Mimo to będzie to rozsądny wybór.

Skład: woda, migdały 2 %, węglan wapnia, stabilizatory: guma gellan, guma guar, emulgator: lecytyna słonecznikowa, sól

Wartości odżywcze: 14 kcal/100 ml, tłuszcz: 1,2 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,1 g, węglowodany: 0,1 g, w tym cukry: 0 g, błonnik: 0,4 g, białko: 0,4 g, sól: 0,12 g

Sante Napój owsiany 

Ten napój roślinny wśród owsianych będzie stosunkowo dobrym wyborem. Wzbogacony w witaminy (szkoda, że nie ma wapnia), nieduża kaloryczność. Jak lubisz napoje owsiane, to sięgnij po ten produkt (pamiętaj o innych źródłach wapnia na diecie roślinnej!)

Skład: woda, owies 10 %, olej słonecznikowy, sól morska, regulator kwasowości: fosforany potasu, stabilizator: guma gellan, witaminy: B6, B12, D, E

Wartości odżywcze: 31 kcal/100 ml, tłuszcz: 0,7 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone:  <0,1 g, węglowodany: 5,7 g, w tym cukry: 3,9 g, błonnik 0,3 g, białko: 0,4 g, sól: 0,13 g

Sante Napój ryżowy

Dobra pozycja wśród napojów ryżowych. Brak dodatku cukru, wzbogacony w witaminy. Szkoda, że nie ma wapnia, wtedy można by było powiedzieć, że to bardzo dobry napój ryżowy.

Skład: woda, ryż (13 %), olej słonecznikowy, sól morska, regulator kwasowości: fosforany potasu, stabilizator: guma gellan, witaminy: B6, B12, D, E

Wartości odżywcze: 54 kcal/100 ml, tłuszcz: 1 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone:  0,1 g, węglowodany: 11 g, w tym cukry: 6 g, błonnik 0,3 g, białko: 0,2 g, sól: 0,1 g

Sonko Bio Napój owsiany 500 ml 

Jeden z prostszych składów. Niestety bez wzbogacania w witaminy i minerały. Jeżeli dieta spełnia na nie zapotrzebowanie, to będzie to dobry wybór.

Skład: woda, 12 % owies, olej słonecznikowy

Wartości odżywcze: 42 kcal/100 ml, tłuszcz: 1,1 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone:  0,2 g, węglowodany: 7 g, w tym cukry: 6 g, błonnik 0,6 g, białko: 0,7 g, sól: 0,1 g

Sonko Bio Napój sojowy 500 ml

Jeden z najprostszych składów wśród napojów sojowych. Szkoda, że nie wzbogacany w witaminy i minerały. Niemniej będzie to dobry wybór, jeżeli z resztą diety dostarczasz wapń i witaminę B12.

Skład: woda, 9 % soja, sól

Wartości odżywcze: 38 kcal/100 ml, tłuszcz: 2 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone:  0,3 g, węglowodany: 1 g, w tym cukry: 1 g, błonnik: 0,6 g, białko: 3,6 g, sól: 0,1 g

inka Napój owsiany kakaowy z wapniem i witaminami 500 ml 

Bardzo ciekawa pozycja wśród napojów owsianych, bo o smaku kakao. Wzbogacona w wapń i witaminy. Będzie to dobry wybór spośród mlek roślinnych.

Skład: woda, owies 10%, niskotłuszczowe kakao w proszku 1,2 %*, olej słonecznikowy, węglan wapnia, stabilizatory: guma gellan, sól morska, witamina B12, witamina D, *zawartość tłuszczu kakaowego 10-12 %

Wartości odżywcze: 43 kcal/100 ml, tłuszcz: 1,2 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone:  0,2 g, węglowodany: 6,8 g, w tym cukry: 3,9 g, błonnik: 0,8 g, białko: 0,9 g, sól: 0,1 g

Sonko Bio Napój ryżowy 500 ml

Również jeden z prostszych składów. Do tego dość niska kaloryczność jak na napoje ryżowe. Niestety bez wzbogacania w witaminy i minerały. Jeżeli dieta spełnia na nie zapotrzebowanie, to będzie to dobry wybór.

Skład: woda, 13 % ryż, olej słonecznikowy, sól

Wartości odżywcze: 46 kcal/100 ml, tłuszcz: 1,1 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,2 g, węglowodany: 9 g, w tym cukry: 6 g, błonnik: <0,5 g, białko: 0,5 g, sól: 0,09 g

Alpro Psst! To nie mlek Napój owsiany 3,5 % 

Dość kaloryczna propozycja wśród napojów roślinnych, bo aż 59 kcal/ 100 ml napoju. Ciekawym dodatkiem jest błonnik oraz białko grochu (niemniej mała ilość). Na plus również fortyfikacja. Jeżeli lubisz napoje owsiane i nie redukujesz masy ciała, to będzie to dobry wybór

Skład: baza owsiana (woda, owies (8,7 %)), olej słonecznikowy, błonnik z korzenia cykorii, białko grochu, wapń, regulator kwasowości (fosforany potasu), naturalny aromat, emulgator (lecytyny), sól morska, stabilizator (guma gellan), witamina D2

Wartości odżywcze: 59 kcal/100 ml, tłuszcz: 3,5 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone:  0,4 g, węglowodany: 5,7 g, w tym cukry: 0 g, błonnik: 1 g, białko: 0,7 g, sól: 0,12 g

inka Napój kokosowy z wapniem i witaminami

Niska kaloryczność i fortyfikacja zdecydowanie na plus. Zawartość kokosa mogłaby być wyższa, ale mimo to będzie to dobry napój roślinny wśród kokosowych.

Skład: woda, ekstrakt z kokosa 5,3 % (miąższ kokosowy, woda), ryż, stabilizatory: guma gellan, guma guar, regulatory kwasowości: fosforan triwapniowy, fosforan dipotasowy, emulgator: lecytyna słonecznikowa, witamina B12, witamina D, sól, aromat naturalny

Wartości odżywcze: 19 kcal/100 ml, tłuszcz: 0,9 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,8 g, węglowodany: 2,6 g, w tym cukry: 1,9 g, błonnik: 0,2 g, białko: 0,1 g, sól: 0,1 g

Alpro Napój sojowy High Protein

Nowość od firmy Alpro, tym razem napój sojowy bogaty w białko, bo zawiera go aż 50 g w całym litrze (standardowe napoje sojowe zawierają 30 g białka na 1 litr). Wzbogacony o to co potrzebne, czyli wapń, witaminę D i B12. Minusem jest cukier dodany, lecz w stosunkowo niedużej ilości, przez co możemy zaliczyć go jako dobry wybór. Świetnie sprawdzi się dla aktywnych osób, którym zależy na większej ilości białka w diecie!

Skład: baza sojowa (96,9 %) (woda, obłuszczone ziarno soi (13,1 %)), cukier, regulatory kwasowości (fosforany potasu), wapń, aromat, sól morska, stabilizator (guma gellan), witaminy B2, B12, D2

Wartości odżywcze: 57 kcal, tłuszcz: 2,8 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,5 g, węglowodany: 2,5 g, w tym cukry: 2,5 g, błonnik: 0,9 g, białko: 5,0  g, sól: 0,1 g

ALPRO Napój Owsiany bez cukru

Brak cukru dodanego, dużo błonnika oraz fortyfikacja sprawia, że ten napój owsiany od Alpro to dobry wybór!

Skład: baza owsiana (woda, owies (8,7%)), błonnik z kukurydzy, olej słonecznikowy, wapń, sól morska, stabilizator (guma gellan), witaminy (B2, B12, D2).

Wartości odżywcze: 40 kcal, tłuszcz: 1,5 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,2 g, węglowodany: 5,8 g, w tym cukry: 0 g, błonnik: 1,2 g, białko: 0,2 g, sól: 0,11 g

Mleko roślinne Carrefour - średni wybór

Carrefour Sensation Vegetal Napój owsiany

Wyróżniający się napój z racji dodatku błonnika (inulina), a do tego fortyfikowany. Niestety zalety chowają się przez dodatek cukru, a co za tym idzie też sporą kaloryczność.

Skład: woda, owies 10 %, inulina, olej słonecznikowy, ekstrakt z algi Lithothamnium calcareum, maltodekstryna, sól morska, stabilizator: guma gellan, witaminy: ryboflawina (witamina B2), witamina B12, witamina D

Wartości odżywcze: 48 kcal/100 ml, tłuszcz: 1,8 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,1 g, węglowodany: 7,1 g, w tym cukry: 3,4 g, błonnik 1,2 g, białko: 0,5 g, sól: 0,1 g

Carrefour Sensation Vegetal Napój ryżowy

Sytuacja podobna jak w przypadku swojego owsianego odpowiednika. Lecz będzie gorszy wybór z racji braku błonnika. Wśród napojów ryżowych prezentuje się przeciętnie.

Skład: woda, ryż 12 %, olej słonecznikowy, maltodekstryna, ekstrakt z algi Lithothamnium calcareum, sól morska, stabilizator: guma gellan, witaminy: witamina B12, witamina D

Wartości odżywcze: 47 kcal/100 ml, tłuszcz: 1 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,1 g, węglowodany: 9,5 g, w tym cukry: 3,3 g, białko: 0,1 g, sól: 0,09 g

Alpro Napój sojowy oryginalny 

Ten napój roślinny należy raczej do przeciętnych. Mimo wzbogacania w witaminy i minerały, zawartości wysokiej ilości białka (jak na mleka sojowe przystało) sytuację psuje dodatek cukru.

Skład: woda, obłuszczone ziarno soi (6%), cukier, fosforan triwapniowy, regulator kwasowości (fosforany potasu), sól morska, aromat, stabilizator (guma gellan), witaminy (ryboflawina (B2), B12, D2)

Wartości odżywcze: 39 kcal/100 ml, tłuszcz: 1,8 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,3 g, węglowodany: 2,5 g, w tym cukry: 2,5 g, błonnik: 0,5 g, białko: 3 g, sól: 0,11 g

Alpro Napój owsiano-migdałowy 

Ciekawa propozycja od Alpro. Największa ilość błonnika spośród wszystkich napojów roślinnych oraz fortyfikacja zdecydowanie na plus. Niestety psuje to bardzo niska baza owsa i migdałów (gdzie zazwyczaj w napojach roślinnych znajdziemy 10%+ owsa i 2%+ migdałów).

Skład: baza owsiana (woda, owies (3,2 %)), migdały (1,7 %), błonnik z korzenia cykorii, wapń, stabilizatory (mączka chleba świętojańskiego, guma gellan), sól morska, naturalne aromaty, witaminy (B2, B12, E, D2)

Wartości odżywcze: 23 kcal/100 ml, tłuszcz: 1 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,1 g, węglowodany: 2,4 g, w tym cukry: 1,8 g, błonnik: 1,5 g, białko: 0,3 g, sól: 0,11 g

Piątnica Roślinna Napój owsiany

Bardzo prosty skład, ale jak to na owsiane produkty mało białka. Szkoda, że nie jest fortyfikowany. Istnieją lepsze wybory wśród napojów owsianych.

Skład: woda, owies Bio 11,6 %, olej słonecznikowy, sól morska

Wartości odżywcze: 37 kcal/100 ml, tłuszcz: 1,3 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone:  0,2 g, węglowodany: 6 g, w tym cukry: 4,1 g, białko: 0,4 g, sól: 0,12 g

Carrefour Sensation Vegetal Napój na bazie soi

Średni wybór wśród napojów sojowych z racji braku fortyfikacja i dość niskiej ilości soi. Mały dodatek cukru w postaci koncentratu soków owocowych również nie sprawia, że jest to super wybór. Istnieją lepsza napoje sojowe.

Skład: napój sojowy 98 % (woda, nasiona soi 6,8 %), dejonizowane koncentraty soków owocowych (zawierają jabłko lub winogrono)

Wartości odżywcze: 35 kcal/100 ml, tłuszcz: 1,5 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,3 g, węglowodany: 1,7 g, w tym cukry: 1,3 g, błonnik: 0,9 g, białko: 3,2 g, sól: 0,03 g

Piątnica Roślinna Napój migdałowy

“Siostra” napoju roślinnego owsianego od Piątnicy. Z tym że w tym przypadku mamy do czynienia z napojem migdałowym. Skład nie powala na nogi. Co prawda nie ma cukru dodanego i zawiera dość sporo migdału, ale nie ma tutaj fortyfikacji w istotne witaminy i minerały. Jest to raczej średni wybór, ale na siłę można by można było umieścić w kategorii dobrych wyborów.

Skład: woda, migdał 5,2 %, ryż, regulator kwasowości: fosforany potasu, naturalny aromat, stabilizator: guma guar, sól morska

Wartości odżywcze: 48 kcal/100 ml, tłuszcz: 2,9 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,3 g, węglowodany: 3,9 g, w tym cukry: 2,8 g, błonnik: 0,9 g, białko: 1,5 g, sól: 0,05 g

Ranking mleka roślinnego z Carrefoura - zły wybór

Alpro Napój sojowy o smaku waniliowym 

Większość napojów roślinnych od Alpro cechuje się niską kalorycznością. Niestety w tym przypadku jest duża, bo 55 kcal dla napoju sojowego. Do tego dosyć mało soi i dodatek cukru w dwóch postaciach (cukier i dekstroza). Wzbogacenie w witaminy i minerały nie sprawi, że będzie to bardzo dobry wybór. Zdecydowanie istnieją lepsze wybory wśród napojów sojowych.

Skład: woda, obłuszczone ziarno soi (5,8%), cukier, dekstroza, węglan wapnia, aromaty, sól morska, regulator kwasowości (fosforany potasu), ekstrakt marchwiowy, stabilizator (guma gellan), witaminy (ryboflawina (B2), B12, D2),

Wartości odżywcze: 55 kcal/100 ml, tłuszcz: 1,7 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone:  0,3 g, węglowodany: 6,6 g, w tym cukry: 6,6 g, błonnik: 0,5 g, białko: 3 g, sól: 0,14 g

Alpro Napój z orzechów laskowych 

Pomimo wzbogacenia w witaminy i wapń, to cukier psuje cały urok tego napoju z orzechów laskowych (których swoją drogą jest mało). Istnieją lepsze wybory.

Skład: woda, cukier, orzechy laskowe (2,8 %), wapń, sól morska, stabilizatory (mączka chleba świętojańskiego, guma gellan), emulgator (lecytyny (słonecznik)), witaminy (B2, B12, E, D2)

Wartości odżywcze: 29 kcal/100 ml, tłuszcz: 1,6 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,2 g, węglowodany: 3,2 g, w tym cukry: 3,2 g, błonnik: 0,3 g, białko: 0,4 g, sól: 0,14 g

Carrefour Sensation Vegetal Napój kokosowy z syropem ryżowym

Niska baza kokosa oraz dodatek cukru w postaci syropu ryżowego sprawiają, że nie będzie to polecany napój roślinny. Na plus fortyfikacja, lecz dwa pierwsze argumenty zdecydowanie przeważają.

Skład: woda, kokos 3,2 %, syrop ryżowy 2,9 %, ekstrakt z algi Lithothamnium calcareum, aromaty, stabilizatory: guma ksantanowa, guma guar, karagen, sól morska, witaminy: witamina B12, witamina D

Wartości odżywcze: 21 kcal/100 ml, tłuszcz: 1 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,9 g, węglowodany: 3 g, w tym cukry: 2,1 g, białko: 0,5 g, sól: 0,12 g

Carrefour Napój na bazie orzechów laskowych

Bardzo podobna sytuacja, co w przypadku napoju z Alpro. Szkoda, że cukier pojawia się już na drugim miejscu w składzie.

Skład: woda, cukier, orzechy laskowe 2,5 %, węglan wapnia, sól, stabilizator: guma gellan, emulgator: lecytyny rzepakowe, witaminy (ryboflawina (witamina B2), witamina B12, witamina D, witamina E)

Wartości odżywcze: 29 kcal/100 ml, tłuszcz: 1,7 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: <0,1 g, węglowodany: 3,1 g, w tym cukry: 3,1 g, białko: 0,5 g, sól: 0,13 g

Carrefour Sensation Vegetal Napój migdałowy

Cukier na drugim miejscu w składzie nie wygląda zbyt świetnie. Do tego nieduża ilość migdałów. Wzbogacanie w witaminy i minerały za dużo nie pomaga. Istnieją lepsze napoje roślinne migdałowe.

Skład: woda, cukier, migdały 2 %, ekstrakt z algi Lithothamnium calcareum, sól morska, emulgator: lecytyny (ze słonecznika), stabilizator: guma gellan, witaminy: ryboflawina (witamina B2), witamina B12, witamina D, witamina E

Wartości odżywcze: 47 kcal/100 ml, tłuszcz: 1 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,1 g, węglowodany: 9,5 g, w tym cukry: 3,3 g, białko: 0,1 g, sól: 0,09 g

Inne napoje roślinne

Biedronka, Lidl, Auchan, Carrefour to nie jedyne miejsca, gdzie można kupić napoje roślinne. Dlatego też stworzyliśmy osobną kategorię mlek roślinnych, które głównie zakupić można poprzez strony internetowe. Nie w sposób opisać wszelkich dostępnych napojów roślinnych na rynku, dlatego też nie zdziw się, jeżeli brakuje jakieś pozycji.

Inne napoje roślinne - dobry wybór

SPROUD Napój roślinny z białka grochu bez dodatku cukru

Ten napój roślinny z białka grochu to zdecydowanie dobry wybór. Niska ilość kalorii, brak cukru dodanego, umiarkowana ilość białka oraz fortyfikacja w kluczowe witaminy i minerały. Jeżeli jesteś na diecie wegańskiej, to zdecydowanie warto spróbować tego napoju roślinnego.

Skład: Woda, białko grochu (1,9%), olej rzepakowy, regulator kwasowości (fosforan dipotasowy), węglan wapnia, bezglutenowy olej owsiany, naturalny aromat, sól, witamina B12, ryboflawina (B2) i witamina D3.

Wartości odżywcze: 25 kcal/100 ml, tłuszcz: 2 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,2 g, węglowodany: 0,3 g, w tym cukry: 0 g, białko: 1,6 g, sól: 0,15 g

JUST PLANTS Napój owies

Napój owsiany od Tymbarka JUST PLANTS to dobry wybór z racji bardzo prostego składu - tylko woda, owies, olej słonecznikowy i sól. Dodatkowo wzbogacany we wszystkie kluczowe witaminy i minerały. Jeżeli robisz zakupy internetowe, to śmiało sięgaj po ten napój roślinny.

Skład: Woda, owies (13%), olej słonecznikowy, sól, witaminy: D i B12, wapń.

Wartości odżywcze: 56 kcal/100 ml, tłuszcz: 3 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,4 g, węglowodany: 6,3 g, w tym cukry: 3,5 g, białko: 0,7 g, sól: 0,1 g

NATUMI Napój orkiszowy Bio

Bardzo, ale to bardzo prosty skład, bo w tym napoju znajdziemy jedynie wodę, pełnoziarnisty orkisz, olej słonecznikowy i sól morską. Niestety brakuje fortyfikacji w wapń, witaminę D czy też B12. Nie będzie to najlepszy napój roślinny, ale mimo wszystko dzięki prostocie składu możemy go zaliczyć do dobrego wyboru.

Skład: Woda, pełnoziarnista pszenica (orkisz)* (17%), olej słonecznikowy*, sól morska

Wartości odżywcze: 45 kcal/100 ml, tłuszcz: 1 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,1 g, węglowodany: 8,4 g, w tym cukry: 7,2 g, błonnik: 0,3 g, białko: 0,3 g, sól: 0,05 g

NATUMI Napój jaglany bezglutenowy Bio

Jeżeli jesteś fanem kaszy jaglanej, to ten napój roślinny będzie dla Ciebie. Bardzo prosty skład, brak cukru dodanego zdecydowanie na plus. Na minus brak fortyfikacji, przez co będzie to tylko dobry napój roślinny, a było blisko do bardzo dobrego.

Skład: Woda, kasza jaglana (15%), olej słonecznikowy, sól morska.

Wartości odżywcze: 54 kcal/100 ml, tłuszcz: 1,1 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,2 g, węglowodany: 10 g, w tym cukry: 5,5 g, błonnik: <0,5 g, białko: 0,7 g, sól: 0,08 g

ORASI Napój owsiany bez glutenu, bogaty w cynk

Ciekawy skład z racji wzbogacenia w cynk. Dość sporo owsa, fortyfikacja w witaminę D, B2 oraz B12, lecz brakuje wapnia. To jest dobry napój roślinny, ale do bardzo dobrego brakuje wapnia.

Skład: woda, bezglutenowy owies (11%), wysokooleinowy olej słonecznikowy, błonnik cytrusowy, stabilizator: guma gellan, sól morska, cytrynian cynku, witaminy (D, B2 , B12)

Wartości odżywcze: 38 kcal/100 ml, tłuszcz: 1,1 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,2 g, węglowodany: 7 g, w tym cukry: 4,7 g, białko: 1,6 g, sól: 0,12 g

ECOMIL Napój owsiany z algami Bio

Prosty skład, dość sporo owsa i wzbogacenie w algi jako źródło jodu. Ciekawy napój dla osób na dietach roślinnych, które mają problem z dostarczeniem tego pierwiastka. Jeżeli dieta całościowa spełnia normy na wapń i pamiętamy o suplementacji witaminą B12, to ten napój roślinny można zaliczyć do kategorii dobrych.

Skład: Baza owsiana 99,4% (woda, owies 14%), włókno akacji, algi morskie: Lithothamnium calcareum*.

Wartości odżywcze: 34 kcal/100 ml, tłuszcz: 2,1 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,2 g, węglowodany: 2 g, w tym cukry: 2 g, białko: 1,6 g, sól: 0,1 g

TYMBARK Just Plants owies-soja

Tymbarka kojarzymy raczej z sokami, ale chyba czas to zmienić! Fortyfikacja w kluczowe witaminy i minerały, oraz brak cukru dodanego jak najbardziej na plus. Samej soi jednak bardzo malutko. Mimo wszystko jest to dobry napój roślinny.

Skład: woda, owies (9,5 %), ekstrakt soi (woda, ziarna soi (0,4 %)), olej rzepakowy, sól morska, witaminy: D i B12, wapń

Wartości odżywcze: 41 kcal/100 ml, tłuszcz: 2 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,2 g, węglowodany: 2 g, w tym cukry: 2 g, białko: <0,5 g, sól: 0,1 g

JUST PLANTS Napój owies migdał

Bardzo prosty skład, dużo owsa, bez cukru dodanego, sporo błonnika oraz fortyfikacja w witaminy i minerały. Chcieć można tylko więcej białka, ale to nie napój sojowy. To mleko roślinne na bazie owsa i migdała to bardzo dobry wybór!

Skład: woda, owies (13%), migdał (1,5%), sól morska, witaminy: D i B12, wapń.

Wartości odżywcze: 44 kcal/100 ml, tłuszcz: 1,3 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,2 g, węglowodany: 6,8 g, w tym cukry: 4,4 g, błonnik: 0,8 g, białko: 0,8 g, sól: 0,08 g

Inne napoje roślinne - średni wybór

ORASI Napój z orzechów włoskich

Nowość w naszym rankingu mlek roślinnych, czyli napój z orzechów włoskich. Umiarkowana ilość kalorii oraz fortyfikacja zdecydowanie na plus. Szkoda, że występuje dodatek cukru. Jeżeli lubisz napoje roślinne z orzechów włoskich, to śmiało możesz po niego sięgać, lecz spośród wszystkich rodzajów napojów znajdziemy lepsze wybory.

Skład: woda, orzechy włoskie (3,8%), cukier trzcinowy, węglan wapnia*, stabilizatory: mączka chleba świętojańsjkiego, guma gellan, sól morska, aromaty, witaminy (E, B2, D, B12)

Wartości odżywcze: 43 kcal/100 ml, tłuszcz: 2,6 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,2 g, węglowodany: 4,1 g, w tym cukry: 3,9 g, błonnik: 0,2 g, białko: 1,6 g, sól: 0,13 g

SPROUD Napój roślinny z białka grochu

Standardowa wersja napoju roślinnego z białka grochu od SPROUD, czyli z dodatkiem cukru (syrop z agawy). Co prawda nie jest to duża ilość, bo jedynie 2 gramy na 100 ml produktu. Niemniej z racji posiadania w ofercie napoju bez dodatku cukru zaliczamy je do średniego wyboru.

Dodatkowo firma ta posiada wersje smakowe (wanilia, czekolada) mlek roślinnych z białka grochu, które będą również średnim wyborem z racji cukru dodanego (w przypadku wanilii 3 gramy, a w przypadku czekolady 5 g). Dlatego też warto postawić na wersje bezcukrową.

Skład: Woda, białko grochu (2,5%), syrop z agawy, olej rzepakowy, fosforan dipotasowy, węglan wapnia, fosforan wapnia, bezglutenowy olej owsiany, sól, witamina B12, ryboflawina (B2) i witamina D2.

Wartości odżywcze: 34 kcal/100 ml, tłuszcz: 2,1 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,2 g, węglowodany: 2 g, w tym cukry: 2 g, białko: 1,6 g, sól: 0,1 g

ECOMIL Napój z konopi bez dodatku cukru bezglutenowy Bio

Również nowość w naszych zestawieniach z racji bazy z nasion konopi. Przez to zawiera kwasy omega-3, lecz jedyne 0,5 g kwasu alfa linolenowego na 100 ml. Z racji braku fortyfikacji będzie to raczej średni produkt spośród napojów roślinnych.

Skład: Baza z konopii* 98% (Woda, nasiona konopi* 3%), olej konopny* 1,3%, skrobia z tapioki*, lecytyna słonecznikowa*.

Wartości odżywcze: 40 kcal/100 ml, tłuszcz: 2,9 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,2 g, węglowodany: 2,2 g, w tym cukry: 0,3 g, białko: 1 g, sól: 0,1 g

DRYK Napój grochowy do kawy wzbogacony w wapń i witaminy

Inny z napojów na bazie białka grochu w naszym zestawieniu. Fortyfikacja w witaminy i minerały jak najbardziej na plus. Niestety dodatek cukru i większa ilość kalorii od innych napojów grochowych sprawia, że będzie to raczej średni wybór. Lepiej sięgnąć po napój grochowy od Sproud.

Skład: woda, olej rzepakowy, białko z grochu 2,5 %, cukier, regulator kwasowości (fosforan dipotasowy), węglan wapnia, fosforany wapnia, bezglutenowy olej OWSIANY, sól, witamina D3, ryboflawina, witamina B12.

Wartości odżywcze: 43 kcal/100 ml, tłuszcz: 3 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,3 g, węglowodany: 1,8 g, w tym cukry: 1,8 g, białko: 2 g, sól: 0,2 

THE BRIDGE Napój quinoa z ryżem bez glutenu Bio

Ciekawa propozycja od firmy The Bridge - napój quinoa z ryżem. Prosty skład, lecz brakuje fortyfikacji w istotne witaminy i minerały. Do tego dość spora kaloryczność wynikająca z dużego udziału komosy i ryżu. Raczej zaliczyć go można do średniego wyboru.

Skład: woda źródlana, quinoa 8%, włoski ryż 7%,olej słonecznikowy, olej z krokosza bawarskiego*, sól morska.

Wartości odżywcze: 66 kcal/100 ml, tłuszcz: 1,2 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,1 g, węglowodany: 12,2 g, w tym cukry: 6,4 g, błonnik: 0,3 g, białko: 1,1 g, sól: 0,1 g

THE BRIDGE Napój z orzechów brazylijskich bez glutenu Bio

Tym razem napój z orzechów brazylijskich. Dość prosty skład, lecz sama ilość orzechów brazylijskich nie powala, a także brak fortyfikacji. Dlatego też jest to średni wybór.

Skład: Baza z orzecha brazylijskiego 98,7% (woda źródlana, miazga z orzechów brazylijskich* (4%)), skrobia ryżowa*, mączka chleba świętojańskiego*, lecytyna słonecznikowa*, sól morska.

Wartości odżywcze: 30 kcal/100 ml, tłuszcz: 2,6 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,6 g, węglowodany: 0,9 g, w tym cukry: 0,1 g, białko: 0,7 g, sól: 0,1 g

It’s Bean! - Napój roślinny na bazie fasoli 500 ml

Pierwszy  napój na bazie fasoli w naszym rankingu. Wzbogacany w wapń, bez dodatku cukru. Niestety brakuje fortyfikacji witaminą D oraz B12. Dodatkowo dość duża ilość soli jak na napój roślinny. Ciekawa alternatywa dla napoju sojowego, z racji dość dużej ilości białka. Raczej zaliczyć go można do średniego wyboru (ale za to ma dobre opinie dot. smaku!)

Skład: woda, nasiona fasoli 15%, olej rzepakowy, regulator kwasowości: wodorowęglan sodu, fosforan sodu, substancja wzbogacająca: wapń, aromat

Wartości odżywcze: 62 kcal/100 ml, tłuszcz: 3,6 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,25 g, węglowodany: 5,2 g, w tym cukry: 3 g, białko: 2,4 g, sól: 0,15 g

Inne napoje roślinne - słaby wybór

ALPRO High Protein Napój sojowy wysokobiałkowy o smaku czekolady z wapniem i witaminami 250 ml

Bardzo smaczna propozycja od Alpro. Niestety składowo bardzo podobna jak litrowy odpowiednik. Na plus zdecydowanie bardzo duża ilość białka dzięki dodatkowi białka grochu, ale cukier dodany i duża ilość kalorii sprawia, że nie będzie to dobry wybór na co dzień. Niemniej sprawdzi się np. jako baza do szejka potreningowego!

Skład: baza sojowa (woda, obłuszczone ziarno soi (12%)), cukier, kakao w proszku o obniżonej zawartości tłuszczu (1,6%), białko grochu, sól morska, wapń, stabilizator (guma gellan), regulator kwasowości (fosforany potasu), aromaty, witaminy (B2, D2).

Wartości odżywcze: 74 kcal/100 ml, tłuszcz: 2,9 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,6 g, węglowodany: 5,2 g, w tym cukry: 4,9 g, błonnik: 1,4 g białko: 6 g, sól: 0,19 g

ORASI Napój kasztanowy

Kolejna z nowości, tym razem napój kasztanowy! Wyróżnia się tym, że jest wzbogacany w potas i magnez. Niemniej dużo istotniejsze są dodatki wapnia, witaminy B12 czy też witaminy D. Dodatkowo znajduje się w nim cukier dodany. Niestety nie jest to dobry napój roślinny.

Skład: Woda, kasztany (7,5%), cukier trzcinowy, olej słonecznikowy, cytrynian potasu, cytrynian magnezu, stabilizatory: mączka chleba świętojańskiego, guma gellan, sól morska, aromat naturalny.

Wartości odżywcze: 50 kcal/100 ml, tłuszcz: 1,1 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,2 g, węglowodany:9,8 g, w tym cukry: 7,9 g, błonnik: 0,5 g, białko: 0 g, sól: 0,15 g

ALPRO Napój sojowy Iced Coffee kawa

Okazjonalnie bardzo ciekawa sprawa z racji smaku, lecz skład nie powala. Cukier dodany występujący aż 3 razy (cukier, maltodekstryna, cukier trzcinowy). Fortyfikacja nie ratuje sytuacji i jest to słaby wybór spośród sojowych mlek roślinnych.

Skład: Baza sojowa (woda, obłuszczone ziarno soi (7,7%)), cukier, maltodekstryna, karmelizowany cukier trzcinowy, ekstrat kawy, wapń, aromat, sól morska, regulator kwasowości (fosforany potasu), stabilizator (guma gellan), naturalny aromat, witaminy (B2, B12, D2).

Wartości odżywcze: 61 kcal/100 ml, tłuszcz: 1,7 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,3 g, węglowodany: 8,2 g, w tym cukry: 6,2 g, błonnik: 0,5 g, białko: 3 g, sól: 0,1 g

It’s Bean! Napój roślinny na bazie fasoli o smaku słonego karmelu 330 ml

Tym razem propozycja smakowa napoju roślinnego na bazie fasoli. Odmienny skład od innych napojów roślinnych. Jako słodzik pojawia się tu ksylitol, co jest ciekawą alternatywą zamiast cukru. Niestety jest dość mocno kaloryczny (69 kcal to dużo jak na napoje roślinne) oraz zawiera bardzo duże ilości soli, bo aż 0,35 g. Dodatkowo może być problematyczny dla osób, które źle tolerują szybko fermentujące węglowodany. Z racji ogromnej ilości soli (ponad 2x więcej niż inne) oraz braku fortyfikacji w witaminę D i B12 zaliczamy go do słabego wyboru spośród napojów roślinnych.

Składniki: woda, fasola Jaś (15%), olej rzepakowy, ksylitol, aromat, barwnik: karmel, sól, regulator kwasowości: wodorowęglan sodu, fosforan sodu, substancja wzbogacająca: wapń

Wartość odżywcza: energia 259 kJ/69 kcal, tłuszcze 3,6g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 0,25 g, węglowodany: 5,2 g, cukry proste 3 g, białko 2,4 g, sól 0,35 g

Mleko roślinne dla dzieci i niemowląt

Jak wyżej wspomniano, dodatki do żywności są jak najbardziej przebadane i bezpieczne dla dorosłych. W przypadku dzieci i niemowląt sytuacja ma się nieco inaczej. Żywność dla niemowląt i małych dzieci powinna odpowiadać na ograniczenia, które wynikają z potrzeb organizmu. Według stanowiska komitetu ds. Żywienia NASPGHAN niewłaściwe wprowadzanie niektórych napojów roślinnych do diety dziecka może powodować negatywne skutki m.in. brak odpowiedniego przyrostu masy i długości ciała, niedożywienie czy też ryzyko niedoborów składników odżywczych [5]. Alternatywą dla mleka matek powinny być tylko preparaty przeznaczone do żywienia niemowląt. Tak więc mleka roślinne nie są dobrym źródłem składników odżywczych, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju ich pociech [6].

Mleko roślinne przepisy

A co powiesz na darmowe przepisy z mlekami roślinnymi? Przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie 3 darmowe posiłki z mlekiem roślinnym z naszego e-booka Zbilansowane przepisy roślinne. Łącznie 56 pysznych pozycji do wyboru!

Owsianka chałwowa

Przepis roślinny - Owsianka chałwowa

  • 200 g (0,8 x szklanka) Napój sojowy
  • 80 g (1 garść) Truskawki
  • 50 g (5 x łyżka) Płatki owsiane
  • 15 g (2,5 x łyżeczka) Tahini
  • 15 g (1 x łyżka) Rodzynki
  • 10 g (1 x łyżka) Erytrytol
  • 10 g (0,7 x łyżka) Orzechy nerkowca
  • 10 g (0,3 x porcja) Odżywka białkowa roślinna
  • 10 g (2 x sztuka) Daktyle

Sposób przygotowania:

  1. Płatki ugotować na napoju roślinnym z suszonymi owocami. Podczas gotowania mieszać co kilka chwil, aby płatki nie przywarły do dna.
  2. Miękkie płatki przełożyć do miseczki i wymieszać z odżywką oraz pastą tahini.
  3. Na wierzchu ułożyć posiekane orzechy oraz świeże owoce.

Owsianka pieczona z bananem

Przepis roślinny - Owsianka pieczona z bananem

  • 150 g (0,6 x szklanka) Napój sojowy
  • 120 g (1 x sztuka) Banan
  • 60 g (6 x łyżka) Płatki owsiane
  • 50 g (0,2 x szklanka) Woda
  • 15 g (3 x łyżeczka) Siemię lniane
  • 10 g (0,3 x porcja) Odżywka białkowa roślinna
  • 10 g (1 x łyżka) Erytrytol
  • 2 g (0,4 x łyżeczki) Cynamon

Sposób przygotowania:

  1. Siemię lniane zmielić i zalać odrobiną ciepłej wody do napęcznienia.
  2. Połączyć płatki owsiane z napojem, wodą, odżywką, siemieniem, erytrytolem i cynamonem, a następnie dokładnie wymieszać.
  3. Przełożyć masę do naczynia żaroodpornego i na wierzch położyć pokrojonego banana.
  4. Piec 25 minut w 180 stopniach.

Owsianka z mango, limonką i pistacjami

Przepis roślinny - Owsianka z mango, limonką i pistacjami

  • 250 g (1 x szklanka) Napój sojowy
  • 140 g (0,5 x sztuka) Mango
  • 50 g (5 x łyżka) Płatki owsiane
  • 50 g (2,5 x łyżka) Jogurt sojowy
  • 20 g (2,2 x łyżka) Pistacje
  • 15 g (0,3 x sztuka) Limonka
  • 2 g (0,4 x łyżeczka) Cynamon

Sposób przygotowania:

  1. Limonkę sparzyć gorącą wodą.
  2. Na najdrobniejszych oczkach zetrzeć skórkę z połowy limonki.
  3. Płatki ugotować na napoju roślinnym razem ze startą skórką. Podczas gotowania mieszać co kilka chwil, aby płatki nie przywarły do dna.
  4. Miękkie płatki przełożyć do miseczki i dodać pokrojone w kostkę mango, pistacje oraz jogurt sojowy.
  5. Jeśli lubisz bardzo słodkie posiłki, to warto podczas gotowania dodać kilka tabletek słodzika lub erytrytol.

A które mleko będzie lepsze, owsiane czy sojowe? To i to może być dobre! Wybierz te, które najbardziej odpowiada ci smakowo i ma dobry skład. My często polecamy sojowe z racji większej ilości białka, dobrej dostępności oraz prozdrowotności soi!

Podsumowanie

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów mleka roślinnego. Dobrym wyborem będzie to bez dodatku cukru oraz wzbogacane w wapń, witaminę D oraz B12, aby w jak największym stopniu odzwierciedlało zwykłe mleko. Godnymi uwagi w największym stopniu będą:

  • Alpro Napój roślinny no sugars (biedronka)
  • GoVege napój sojowy bez cukru (biedronka)
  • JUST PLANTS Napój owies migdał (internetowo)
  • SPROUD Napój roślinny z białka grochu bez dodatku cukru (internetowo)
  • Natrue - migdałowy napój bez dodatku cukru (auchan)
  • inka Napój owsiany z wapniem i witaminami (rossmann, carrefour)
  • Nutri Vege Owies Napój roślinny klasyczny bez cukru (lidl)

Skorzystaj z rankingu, aby wybrać napój roślinny odpowiedni dla Ciebie!


Czytaj także