Zioła i herbaty wspomagające odchudzanie

Z dużym prawdopodobieństwem słyszałaś czy też widziałaś reklamy przeróżnych środków w tym ziół i herbat na odchudzanie. Producenci deklarują w opisach czy też nazwach, że mogą pomóc w procesie odchudzania. Z tego artykułu dowiesz się jakie zioła i herbaty wybrać na odchudzanie, jakie z nich są najlepsze oraz czy w ogóle mogą w tym pomóc.

Spis treści

Wybierz odpowiednie zioła i herbaty na odchudzanie

Zioła i herbaty na odchudzanie najlepiej wybierać pod swoje preferencje smakowe i stan zdrowia. Co to znaczy? Mimo swoich właściwości prozdrowotnych nie ma ściśle określonych wskazań kiedy warto by było stosować różne zioła czy też herbaty na odchudzanie. W samym procesie odchudzania mogą być pomocne, choć wcale nie muszą pomóc.

Warto poruszyć temat kiedy nie stosować ziół czy też herbat na odchudzanie. Problematyczne może być stosowanie herbat podczas posiłków np. zielonej, czarnej u osób cierpiących na niedobory żelaza. Dzieje się to ze względu na zawartość fitynianów czy też flawonoidów, które mogą hamować jego wchłanianie od 63% do nawet 91% [1]. Rozwiązaniem wydaje się być zachowanie odstępstwa między posiłkiem a spożyciem herbaty o ok. 1h. Spożycie herbaty na odchudzanie między posiłkami może zredukować tą wartość do 20% co będzie już dobrym wynikiem.

Przeczytaj także: Dieta odchudzająca: Jak zacząć zdrowe odchudzanie + darmowy jadłospis

Najlepsze herbaty wspomagające odchudzanie

Jeżeli bardzo lubisz herbaty i chcesz zredukować masę ciała, to jednym z wyborów może się okazać wybór zielonej herbaty na odchudzanie. W jednej z meta-analiz wykazano, iż mogą powodować małą utratę masy ciała u osób z nadwagą i otyłością [2]. Z racji tego, że była ona bardzo mała i nieistotna statystycznie nie miało to większego znaczenia w kontekście odchudzania. Niemniej jednak picie zielonej herbaty na odchudzanie może być prozdrowotnym nawykiem ze względu na jej właściwości zmniejszające lęk, poprawiające funkcje poznawcze np. korzyści w zakresie pamięci i uwagi czy też poprawiające funkcje mózgu [3].

Inną z herbat, którą można wymienić z takiej grupy herbat, jest czerwona herbata na odchudzanie Pu-erh. W jednym z badań jedna z grup otrzymywała 1g ekstraktu z herbaty Pu-erh, a druga tylko myślała, że otrzymuje go w formie tzw. placebo. Po 3 miesiącach badania pierwsza grupa stosująca czerwoną herbatę na odchudzanie zanotowała średnio spadek masy ciała o 1,3 kg, a grupa placebo średnio 0,23 kg. Z kolei parametry lipidowe czy też gospodarki węglowodanowej nie były istotne statystycznie [4]. Jak widać istnieje bardzo niska redukcja masy ciała, która niestety nie jest istotna statystycznie, przez co nie można stwierdzić wprost, iż czerwona herbata na odchudzanie Pu-erh jest pomocna w redukcji masy ciała

Dlatego też stwierdzenie najlepsze herbaty na odchudzanie jest zdecydowanie na wyrost, a potencjalne pozytywne efekty w postaci redukcji masy ciała można takim herbatom na odchudzanie zawdzięczać zawartości kofeiny czy polifenolom, które mogą zwiększyć wydatki energetyczne czy też poprawić parametry lipidowe w malutkim stopniu [5].

Jeżeli wciąż zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniej herbaty na odchudzanie, to jest to dobry moment, żeby zgłosić się do nas. Wiemy jak dopasować dietę i suplementację w 100% do Twoich potrzeb. Bez zbędnych wydatków i kupowania suplementów, które mogą zaszkodzić czy też obciążą Twój portfel. Twoje preferencje i zdrowie są dla nas priorytetem. Pomogliśmy ponad 20 000 osobom osiągnąć cel, a nasza opinia w Google to 5/5 na podstawie ponad 390 opinii. Szybkie, smaczne i indywidualne diety to nasza specjalność.

Najlepsze zioła wspomagające odchudzanie

W przypadku ziół na odchudzanie nie będzie już aż tak przyjemnie jak w przypadku herbat na odchudzanie. Nie ma udowodnionego działania, aby powodowały długofalową utratę w dłuższej perspektywie. Ponadto stosowanie preparatów zawierających zioła na odchudzanie spowodowało choroby np. ostre zapalenie wątroby czy też niewydolność nerek [7]. Spowodowane to być może obecnością toksyn roślinnych, substancji alergennych, czy też metali ciężkich takich jak ołów, arsen, rtęć.

Dodatkowo warto mieć na uwadze to, że zioła czy herbaty na odchudzanie zawierające np. skrzyp, pokrzywę czy też korzeń mniszka lekarskiego mogą zawdzięczać utratę masy ciała poprzez ich działanie moczopędne, co nie ma nic wspólnego z realną utratą tkanki tłuszczowej [8]. Grupą osób, które dodatkowo powinny zastanowić się dwa razy nad przyjmowaniem ziół oraz herbat na odchudzanie są sportowcy, a to ze względu na potencjalnie ryzyko pozytywnego wyniku kontroli antydopingowej w związku z możliwą zawartością np. sibutraminy, która jest uznawana za środek dopingujący [7,9]. 

Przeczytaj także: 10 błędów, które popełniasz na redukcji

Czy herbaty i zioła pomagają przy odchudzaniu

Z dietetycznego punktu widzenia herbaty i zioła wspomagające odchudzanie są bezsensownym wydatkiem finansowym. Jeżeli chcemy się skupić na odchudzaniu podstawą będzie deficyt energetyczny, czyli stan, w którym wydatkujemy więcej energii niż jej spożywamy z żywnością. Stosowanie herbat na odchudzanie nigdy nie zapewni nam takiego efektu jak dobrze zaplanowana, zbilansowana dieta z rozsądnym deficytem energetycznym. Podobnie pora picia takiej herbaty będzie bez znaczenia, tak więc picie jej przed snem w celu schudnięcia będzie bezsensowne. Jeżeli jednak bardzo lubisz herbaty, jak najbardziej możesz je pić i traktować jako element wspierający odchudzanie. Na przykład zielona herbata będzie rozsądnym wyborem ze względu na swoje właściwości prozdrowotne [3].

Warto także wspomnieć o potencjalnych szkodach zdrowotnych w wyniku stosowania herbat na odchudzanie. Częstymi dodatkami do tego typu naparów do niedawna był np. aloes, senes czy też kora kruszyny. Wszystkie one zawierają przeczyszczające pochodne hydroksy antracenu, które zostały w 2021 r. zaklasyfikowane przez EFSA jako niebezpieczne dodatki do żywności. Substancje te można wyszukać w internecie jako herbaty, często jako wyroby wschodnie czy też w ofertach “kuracyjnych” influencerów. Aktualnie ekstrakty z nich są kontrolowane w formie wyrobów farmaceutycznych [6].

Bardzo niską stosowność korzystania z np. zielonych herbat na odchudzanie czy też oczyszczanie można ukazać na przykładzie finansowym. Jedna z stron z produktami prozdrowotnymi oferuje herbaty oczyszczające na 30 dni za 99 zł. Wiedząc już, że takie herbaty mają znikome działanie lepiej ich nie wydawać i lepiej zainwestować pieniądze. Przykładowo, za nieznacznie większa ceną (119 zł) możesz u nas wykupić pakiet ebooków z przepisami. Do wyboru przepisy na odchudzanie, roślinne czy też dla zapracowanych.

Sprawdź także: Plany treningowe na siłownie i w warunkach domowych

Podsumowanie

Jeżeli chcesz się odchudzić to zioła i herbaty na odchudzanie są zbędnym wydatkiem. Ich działanie redukujące tkankę ciała jest znikome, a ubytek masy ciała wynika głównie z działania moczopędnego. Ponadto potencjalnie mogą być szkodliwe ze względu na zawartość toksyn roślinnych czy też metali ciężkich, a dla sportowców mogą okazać się powodem, przez który uzyskają pozytywny wynik kontroli antydopingowej. Naszym pacjentom polecamy zachowanie ostrożności w stosowaniu nowinek odchudzających. Warto pić herbatę w szczególności zieloną, która  może przynieść korzyści w zakresie pamięci czy też uwagi. Jednak za odchudzanie odpowiada przede wszystkim nasza dieta. W przypadku chęci redukcji masy ciała najrozsądniejsze będzie udanie się do dietetyka, a nasi dietetycy z chęcią przygotują dla Ciebie smaczny, indywidualny i szybki jadłospis dostosowany pod Twoje preferencje.

Piśmiennictwo

Zacznij działać!

Zadbaj o sylwetkę i zdrowie!

Rozpocznij dietę

Zostań ekspertem z dietetyki!

Sprawdź kursy