Jaka dieta jest najlepsza?

21 lutego 2022 Autor: Bartłomiej Pomorski

Zastanawiasz się, która dieta jest najlepsza? Śródziemnomorska, MIND, a może dieta wegańska? Niektóre portale próbują stawiać na podium konkretne modele żywieniowe, ale coś Ci zdradzimy. My uważamy, że taka dieta nie istnieje. Przeczytaj artykuł i dowiedz się dlaczego mamy takie zdanie.

Jaka dieta jest najlepsza?

Spis treści

Najlepsza dieta na świecie

Od kilku lat portal U.S. News & World Report każdego roku publikuje ranking najlepszych diet [1]. Organizatorzy zapraszają do głosowania 27 ekspertów ze świata nauki, którzy zajmują się dietetyką, otyłością, psychologią, cukrzycą typu 2 oraz chorobami serca.

Jurorzy oceniają 40 diet w 9 kategoriach przyznając każdej diecie od 1 do 5 gwiazdek. Przyznając ocenę eksperci biorą pod uwagę:

  • jak łatwo przestrzegać diety,
  • krótkoterminowa skuteczność diety pod względem odchudzania,
  • długoterminowa skuteczność diety pod względem odchudzania,
  • kompletność diety pod względem dostarczania wszystkich składników pokarmowych,
  • bezpieczeństwo związane z przestrzeganiem diety,
  • potencjał diety w zakresie zapobiegania i leczenia cukrzycy typu 2,
  • potencjał diety w zakresie zapobiegania i leczenia chorób serca.

W tym roku na podium znalazła się dieta śródziemnomorska, dieta DASH oraz dieta fleksitariańska. Z kolei dieta keto zamyka praktycznie ogon stawki na 37 miejscu. Post przerywany? Pozycja numer 27. Dieta wegańska znalazła się nieco wyżej na liście, bo na miejscu 17.

Trzeba przyznać, że organizatorzy tego dietetycznego plebiscytu starają się ograniczyć stronniczość ekspertów, np. wykluczając ich z oceniania diety, jeżeli istnieje jakiś konflikt interesów (np. ktoś napisał książkę na temat diety roślinnej). Prawda jest jednak taka, że za dużo nauki w tym rankingu nie ma. Opinia ekspercka pod względem jakości dowodów naukowych stoi najniższej w hierarchii. Nie oznacza to jednak, że zwycięskie diety nie mają wsparcia w nauce. Bynajmniej. Chodzi raczej o to, żeby podejść do tych wyników z odpowiednim dystansem.

Potrzebujesz konsultacji z dietetykiem? Przestań się dręczyć i oddaj się w ręce specjalisty. Pomogliśmy ponad 20 000 osób osiągnąć cel, a nasza opinia w Google to 5/5 na podstawie ponad 390 opinii. Szybkie, smaczne i indywidualne diety online to nasza specjalność.

NieNaŻarci mają swój własny ranking

Według nas nie ma najlepszej diety na świecie. Jest tylko najlepsza dieta dla każdego z naszych pacjentów. Jest dieta dla Maćka, dieta dla Kasi, dieta dla Wojtka etc. Oczywiście każdy z planów żywieniowych, które przygotowujemy czerpie garściami z diety śródziemnomorskiej czy chociażby diety DASH, ale jest mała szansa, że w opisie diety DASH znajdziesz propozycję Skyra z delicjami, Milky Waya, pierogi albo pizzę. U nas w jadłospisie jest to możliwe. Żeby nie było, cały jadłospis tak nie wygląda, ale chyba już wiesz do czego zmierzam. Dla nas najważniejsze jest to żeby pacjent przestrzegał diety, którą dla niego przygotowaliśmy, nawet jeżeli nie będzie wyglądała ona w 100% książkowo.

Każdy pacjent, który rozpoczyna współpracę z jednym z naszych dietetyków ma swoje upodobania kulinarne, różne obciążenie stresem i codziennymi obowiązkami. Jedni lubią jeść częściej mięso i nie wyobrażają sobie bez niego życia, a inni chcą spróbować diety roślinnej. Naszym zadaniem jest tak zaplanować jadłospis żeby spełniał on w jak największym stopniu każdy z warunków, które zostały wykorzystane do opracowania rankingu (łatwość przestrzegania diety, bezpieczeństwo, odpowiednia podaż składników pokarmowych etc.).

To jaką dietę wybrać?

Wiemy z badań [2, 3], że to czy pacjent jest na diecie niskowęglowodanowej (coś a’la keto) czy standardowej diecie odchudzającej (umiarkowana ilość węglowodanów oraz tłuszczów) ma zdecydowanie mniejsze znaczenie, niż to w jak dużym stopniu trzyma się założeń każdej z diety. Im bardziej pacjentowi „podoba” się konkretna dieta, tym większa szansa, że odchudzanie zakończy się sukcesem.

Z tych powodów, pomimo tego że najbliżej mi do diety roślinnej, jestem w stanie wyobrazić sobie pacjenta z cukrzycą typu 2 na diecie niskowęglowodanowej. Taka dieta ma swoje wady i niekoniecznie jest rozwiązaniem dla każdej osoby, ale to samo możemy powiedzieć o diecie wegańskiej. To dietetyk wspólnie z podopiecznym decyduje, które rozwiązanie dietetyczne będzie najlepsze – w każdym konkretnym przypadku. Bazując na nauce rzecz jasna, ale nie zapominając o preferencjach pacjenta.


Czytaj także