Okres świąteczny i noworoczny to nielada wyzwania dla osób dbających o swoją sylwetkę czy też redukujących masę ciała. Duża ilość różnych świątecznych potraw, wielkie porcje oraz biesiady rodzinne, gdzie nierzadko pojawia się alkohol nie ułatwiają tego zadania. Dlatego przychodzimy z wskazówkami co możesz zrobić, aby nie przytyć w święta!
Spis treści
Jeżeli szukasz skutecznej diety odchudzającej to mamy dla Ciebie dwa darmowe jadłospisy dla kobiet (1850 kcal) i mężczyzn (2600 kcal), w których jest miejsce na spaghetti, tosty i ciasto czekoladowe. Oprócz pysznej diety dostajesz w pakiecie dużo merytorycznych informacji na temat odchudzania. Zapisz się do formularza poniżej, a w ciągu 5 min wyślemy Ci dwa odchudzające jadłospisy na maila.
Zwiększenie aktywności fizycznej podczas świąt będzie świetnym rozwiązaniem aby zapobiec przybieraniem kilogramów w święta i nie mamy tu na myśli planowanych, ciężkich treningów. Celowanie w około 10 000 kroków dziennie będzie świetnym rozwiązaniem aby cieszyć się zdrowiem [3]. Możesz zwiększyć swoją aktywność m.in poprzez:
Można też wspomnieć o wykonaniu intensywnych treningów, które mogą hamować apetyt [4]. Z pewnością będzie to pomocne przed przybieraniem kilogramów w święta, lecz w tym okresie u większości osób chęci na wykonanie takich treningów raczej będą nieduże.
Sprawdź także: Plany treningowe dla kobiet i mężczyzn
Dzięki prostej zmianie będziesz w stanie dostarczyć zdecydowanie mniej kalorii. Zakładając, że w trakcie wieczoru wigilijnego wypijesz 1,5 litra Coca coli dostarczysz przy tym ok. 159 g węglowodanów czyli aż 636 kcal (100 ml = 10,6 g cukru), a mniej więcej tyle kalorii mają nasze syte i wspierające odchudzanie ebooki z przepisami.
To samo będzie się tyczyło wszelkich soków czy też innych napojów z cukrem dodanym. Warto je wymienić na zwykłą wodę lub ich zamienniki bez cukru aby zapobiec tyciu w święta.
Przeczytaj również: Słodziki są bezpieczne!
Alkohol zdecydowanie nie pomaga w odchudzaniu, a ponad to odmówienie jego spożycia wśród grona spożywającego może być bardzo trudne. W końcu nie widziałeś się z rodziną przez cały rok (albo i dłużej) i trzeba się napić dla zdrówka (ze zdrowiem niestety nie ma nic wspólnego), prawda?
Przede wszystkim alkohol jest bardzo kaloryczny, gdyż każdy jego gram zawiera 7 kcal (prawie tyle co tłuszcz!). Jedno piwo o zawartości 5% alkoholu będzie zawierało 175 kcal. Z kolei 0,5 litra wódki 40% będzie miało aż 1400 kcal. Jeżeli jesteśmy dość zaawansowani w piciu alkoholu i duże ilości nam nie straszne, to takie 0,5 litra może zostać pochłonięte jednego wieczoru. A co dopiero jak podliczymy takie 3 dni. Co ciekawe większa część energii z spożywanego alkoholu może nie być dostępnym źródłem kalorii ze względu na tzw. indukcję mikrosomalnego układu utleniania alkoholu (MEOS) [1]. Nie mniej nie warto traktować tego jako argument do spożycia alkoholu.
Dodatkowo wzmaga on apetyt przez co może spowoduje zwiększoną podaż pokarmów [1]. A tych pokarmów w święta dookoła siebie mamy aż nadmiar i to raczej tych bardzo kalorycznych. Warto też uważać na niektóre z rodzajów smakowych piw np. Desperados, które poza sporą ilością alkoholu są dodatkowo dosładzane cukrem przez co ich kaloryczność jest większa co sprzyja tyciu w święta i nie tylko.
Jeżeli już będziesz sięgać po alkohol to lepiej będzie postawić na zwykłe piwa niż mocny alkohol w postaci wódki z racji mniejszej ilości alkoholu (a co za tym idzie kalorii) w tej samej objętości, przez będzie można go wypić więcej, a zmniejszyć tycie w święta.
Przeczytaj także: IIFYM - jedz co chcesz, wyglądaj jak chcesz
W okresie świątecznym i około świątecznym warto będzie spożyć też posiłki, które jemy na co dzień i sprzyjają naszemu zdrowiu. Wybór ulubionej, pełnej owoców i orzechów owsianki sprawi, że będziemy syci, a to sprawi, że podczas świątecznych dni zjemy mniej. Analogicznie z innymi posiłkami np. kanapki - pełnoziarniste pieczywo z hummusem lub inną pastą, warzywami i chudą szynką.
Tak więc w miarę możliwości, gdy nie ma spotkań świątecznych, korzystaj z standardowych posiłków. Pozwoli to zmniejszyć szansę na spożycie większej ilości kalorycznych potraw, a dzięki temu zmniejszyć tycie w święta.
Jeżeli potrzebujesz wsparcia dietetycznego w celu redukcji masy ciała, poprawy swojego zdrowia czy też samopoczucia to zgłoś się do nas. Pomożemy Ci zaplanować dietę dopasowaną pod Twoje preferencje. Pomogliśmy ponad 15 000 osób osiągnąć cel, a nasza opinia w Google to 5/5 na podstawie ponad 300 opinii. Szybkie, smaczne i indywidualne diety online to nasza specjalność.
Pewnie nie raz zdarzyła się sytuacja, że zjadłeś na początek spotkania wigilijnego dużą ilość jednej z swoich ulubionych potraw. A zostało jeszcze 11 innych potraw nie mówiąc o dodatkowych przekąskach np. słodyczach na stole. Przecież nie możesz odpuścić takiej wyżerki raz do roku (a może i częściej), co nie?
Bądź o krok do przodu i wyprzedź siebie. Nałóż mniejszą porcję jednego z swoich ulubionych posiłków, by móc też spróbować małe porcje innych. Ponad to przemyśl czy w ogóle te posiłki Ci smakują i musisz je zjeść byle by zjeść - bo wszyscy jedzą czy też samemu zawsze jadło się pod korek. Spróbuj też korzystania z mniejszych talerzy, na których (bez żadnych sztuczek psychologicznych) zmieścisz mniej jedzenia.
Przeczytaj także: Czy małe talerze sprawiają, że jemy mniej?
Zaplanowanie posiłków świątecznych może być ciekawym rozwiązaniem dla osób nie mających kontroli nad spożywaniem posiłków. Kiedy członek rodziny np. babcia (bo kto inny?) będzie serwowała kolejną porcję serniczka lub barszczyku z uszkami śmiało możemy powiedzieć: Nie babciu, bardzo dziękuję. Najadłem/am się, zjadłem/am co było w planach.
Dodatkowo warto zaplanować ewentualne posiłki, które zabierzemy ze sobą do domu. Z dużą pewnością sporo jedzenia z wigilijnego stołu będzie trzeba ze sobą zabrać. Weźmy tylko te, na które naprawdę będziemy mieli ochotę. Unikniemy wtedy nadmiernego zabierania ze sobą posiłków, które albo się zepsują albo będziemy musieli na siłę zjeść, a przez to też potencjalnie przytyć.
Przeczytaj także: Jak przestać jeść słodycze?
Bądźmy szczerzy - okres świąteczny obfituje w przeróżne potrawy oraz posiłki, które bardzo często przygotowywane są w nadmiernych ilościach przez co dojada się je przez kolejne dni (co sprzyja tyciu w święta i po świętach), a niektóre z nich i tak się zepsują. Przez to święta, a dokładniej nadmiar świątecznego jedzenia, przeciągają się u niektórych aż do Święta Trzech Króli.
Jeżeli wiesz, że członkowie rodziny mają przygotowywać posiłki w dużej ilości to zrezygnuj z przygotowania swojej części. Poproś też ich o zmniejszenie ilości porcji posiłków. Zaoszczędzicie na zdrowiu i na pieniądzach, a jedzenie nie pójdzie na marne.
Przeczytaj także: 10 błędów, które popełniasz na redukcji
Stół wigilijny będzie zapewne się uginał pod ciężarem barszczu z uszkami, pierogami z kapusta i grzybami czy też sałatki jarzynowej ala majonezowej. Nie dodawaj do niego dodatkowych porcji smakowitych produktów takich jak słodycze, bo będzie łatwiej o przybranie dodatkowych kilogramów w święta.
Mowa tutaj głównie o słodyczach, które charakteryzują się dużą zawartością tłuszczu, cukru czy też soli np. czekolady mleczne, tiki taki, chipsy czy też Toffifee. W bardzo małej objętości dostarczają bardzo dużą ilość kcal, która sprzyja tyciu w święta (i nie tylko). Również łatwo je zjeść z racji małych opakowań typu 20 g na cukierka. Ponadto badania pokazują, że to głównie połączenie tłustego i słonego oraz tłustego i słodkiego jest najbardziej uzależniające, dużo bardziej niż sam cukier [2].
Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie wspomnieli o żołądku deserowym, który potrafi pomieścić spoooro deserów i innych słodkości.
Źródło: https://www.damianparol.com/all-inn/żolądek-deserowy/
Jeżeli chcesz zjeść sporo, a nie przytyć w święta to śmiało skorzystaj z naszych świątecznych fit przepisów. W artykule znajdziesz takie posiłki jak:
Zdecydowanie warto będzie je przetestować, jeżeli Twoje święta trochę się wydłużą lub zaczną się szybciej! Są one zdecydowanie zdrowsze od swoich pierwotnych wersji. Np. standardowa sałatka jarzynowa w pierwotnej wersji w niedużej objętości może mieć już ponad 500 kcal, a tyle znajdziemy już w ok. 3 łyżkach majonezu, który znajduje się w niemałej ilości w takiej sałatce. U nas 2 porcje sałatki jarzynowej to jedyne 462 kcal! Dodatkowo czas przygotowania jest bardzo podobny co ich klasycznych wersji.
Mamy wiele możliwości, aby uniknąć nadmiarowych kilogramów w święta. Nie mniej, póki dbasz o prawidłowe żywienie oraz aktywność fizyczną na co dzień, to 3 dni lekkiego odstępstwa nie będzie niczym złym (aczkolwiek zawsze im mniej alkoholu tym lepiej!). Jeżeli jednak święta i sam okres około świąteczny stanowi dla Ciebie wyzwanie to śmiało skorzystaj z wskazówek #NieNaŻartych i uniknąć tycia w święta!
Piśmiennictwo
Nasz serwis jest #NieNaŻarty i lubuje się w ciastkach. Akceptując lub korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na politykę prywatności i cookies.