Jak schudnąć po ciąży?

Przyrost masy ciała w ciąży to naturalna rzecz, której należy się spodziewać. Na przyrost masy ciała w stanie błogosławionym składa się masa ciała rozwijającego się dziecka oraz m.in. tkanka tłuszczowa, większa ilości płynów komórkowych matki czy też płyn owodniowy. Odchudzanie po ciąży powinno się odbywać stopniowo, aby zapewnić zdrowie sobie, jak i swojemu dziecku.

Spis treści

Jak szybko schudnąć po ciąży?

Jak szybko schudnąć po ciąży? Przychodzimy z odpowiedzią! Najważniejsze będzie wprowadzenie umiarkowanego deficytu energetycznego poprzez dopasowaną do siebie dietę. Równie istotna będzie aktywność fizyczna, która będzie odpowiadała Twoim preferencjom i aktualnemu stanu zdrowia. Dzięki takiemu połączeniu będziesz w stanie stopniowo redukować masę ciała i wrócić do figury sprzed ciąży (a nawet ją polepszyć!). Po teoretycznym wstępie przejdźmy do konkretów, czyli jak schudnąć po ciąży w praktyczny sposób!

Deficyt energetyczny

Po obliczeniu naszego dziennego zapotrzebowania energetycznego należy odjąć ok. 15% danej wartości, aby Twoje tempo odchudzania po ciąży było optymalne. Jednakże jest pewien haczyk. Podczas karmienia piersią Twoje zapotrzebowanie na kalorie wzrasta o 505 kcal [1]. Wynika to z różnych procesów fizjologicznych m.in. produkcji mleka.

Jeżeli przed ciążą Twoje zapotrzebowanie kaloryczne wynosiło ok. 2000 kcal, to w trakcie karmienia będzie to 2505 kcal. Dopiero od tej wartości możesz odjąć ok. 15%, co sprawia, że będziesz chudnąć, spożywając więcej kalorii niż przed ciążą. Jednocześnie dbasz o zdrowie i odpowiednie odżywienie dziecka oraz możesz spożywać więcej jedzenia!

Dopasowana dieta

Wiedząc już, jak obliczyć zapotrzebowanie trzeba pochylić się nad tym jak powinna wyglądać dieta przy karmieniu dziecka. Jaka dieta po ciąży będzie najlepsza na schudnięcie? Taka, która jest indywidualnie dopasowana do Twoich potrzeb smakowych oraz spełniająca wymogi diety matki karmiącej. Odpowiednia podaż jodu, żelaza, wapnia czy też kwasu foliowego będzie istotna dla Ciebie jak i dla Twojego maleństwa.

Jeżeli potrzebujesz fachowej pomocy dietetyka, który dopasuje jadłospis dla matki, która karmi oraz potrzebuje schudnąć zdrowo i szybko, to nie zwlekaj i zajrzyj do naszej oferty. Nasi dietetycy układają diety dla kobiet, które chcą schudnąć po ciąży. Pomogliśmy ponad 20 000 zadowolonych pacjentów, a nasza opinia na Google to 5/5 na podstawie 375 opinii. Szybkie, smaczne i indywidualnie tworzone diety online to nasza specjalność

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla każdego człowieka. Niezależnie czy jesteś w ciąży, czy karmisz piersią, czy też nie masz w planach potomstwa, to trening sprawiający Ci przyjemność powinien znaleźć się w Twojej codziennej i tygodniowej rutynie. Dla kobiet w ciąży oraz po porodzie bez przeciwwskazań do ćwiczeń zaleca się, by wykonywały one co najmniej 150 minut aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności w ciągu całego tygodnia, a także ćwiczenia wzmacniające mięśnie [2]. Tak więc jak schudnąć po ciąży? Regularnie uprawiać wybraną i ulubioną aktywność fizyczną! Mogą to być spacery, jazda na rowerze, joga, zumba czy też inne wybrane aktywności!

Przeczytaj także: Trening funkcjonalny – ćwiczenia, plan, efekty

Daj sobie czas

Zwiększona masa ciała w ciąży i odchudzanie po niej to naturalna rzecz. Jednak musisz mieć świadomość, że szybkie odchudzanie w okresie laktacji nie jest wskazane. Za optymalne tempo redukcji masy ciała przyjmuje się 0,5-1% tygodniowo. Szybsze tempo nie jest wskazane z racji potencjalnie niedoborowej diety, gorszego samopoczucia czy też niskiej sytości. Tak więc jak schudnąć z brzucha po ciąży? Na pewno nie stosuj diet, które mają na celu bardzo szybką utratę masy ciała np. Dieta dąbrowskiej, detoksy sokowe, diety 1200 kcal zdecydowanie nie sprawdzą się, aby skutecznie i zdrowo schudnąć po ciąży.

Przeczytaj także: Dieta dąbrowskiej – 10 faktów dlaczego warto ją stosować lub nie

Jak schudnąć karmiąc piersią?

Jak schudnąć po ciąży karmiąc piersią? Tak samo gdybyś nie karmiła piersią. Istotny będzie deficyt energetyczny, w którym musisz się znaleźć, aby zredukować nadmiarowe kilogramy. Co bardzo istotne twoje zapotrzebowanie energetyczne podczas laktacji jest wyższe o 505 kcal. Dzięki temu paradoksalnie możesz schudnąć szybciej. A to, co dla Ciebie istotne, to fakt, że w tym okresie możesz spożywać więcej jedzenia! Tak więc podczas karmienia jak najbardziej można schudnąć, a sama laktacja zwiększa nasze zapotrzebowanie na kalorie, przez co można więcej zjeść.

Ile się chudnie po porodzie?

Ile się chudnie po porodzie? Ilość utraconych kilogramów dla każdej kobiety może być różna w zależności od wyjściowej masy ciała.  Podczas samej ciąży przyrost masy ciała to naturalna rzecz, gdyż w ten sposób Twój organizm przygotowuje się do narodzin dziecka. Na wzrost kilogramów podczas ciąży wpływa m.in.:

 • masa ciała dziecka
 • macica
 • piersi
 • płyn owodniony
 • łożysko
 • krew i dodatkowe płyny
 • dodatkowa tkanka tłuszczowa

Dodatkowo tabela poniżej pozwoli Ci dowiedzieć się, ile powinnaś przytyć w trakcie ciąży w zależności od masy ciała sprzed ciąży.

BMI przed ciążą (w kg/m2) Przyrost masy ciała w trakcie ciąży 
Niedowaga <18,512,5 – 18 kg
Prawidłowa masa ciała 18,5 – 24,911,5 – 16 kg
Nadwaga 25,0-29,97 – 11,5 kg
Otyłość >305 – 9 kg

Tak więc ile można schudnąć po porodzie? Dla jednych kobiet może to być 5 kg, dla drugich 15 kg. Waga będzie spadała, jeżeli tylko znajdziesz się w stanie deficytu energetycznego. A ilość utraconych kilogramów będzie zależała od jego wielkości oraz wyjściowej masy ciała.

Jak schudnąć po ciąży 15 kg?

Jak schudnąć karmiąc piersią? A do tego duże ilości np. 15 czy też 20 kg? Przede wszystkim daj sobie na to sporo czasu. Odchudzanie to maraton, a nie sprint. Dodatkowo zastanów się, czy schudnięcie 15 kg w określonym czasie np. 4 miesiące będzie dla Ciebie realne i możliwe do zrobienia w tak krótkim czasie.

Jeżeli przed ciążą Twój wskaźnik BMI wskazywał ponad 30, a w jej trakcie przytyłaś 10 kg, to rzeczywiście może to być możliwe. W innym przypadku np. gdy przed poczęciem masa ciała była prawidłowa, a również przytyłaś 10 kg, to redukcja tak dużej ilości kilogramów nie będzie wskazana. Tempo odchudzania po ciąży będzie uzależnione od masy ciała sprzed ciąży oraz przyrostu masy ciała w tym okresie.

Dlaczego nie mogę schudnąć po ciąży?

Pomimo wzrostu zapotrzebowania energetycznego podczas laktacji może zaistnieć wiele problemów, które będą powodować, że schudnięcie po ciąży może być zdecydowanie cięższe [4].

Zaburzony sen

Niewątpliwie zbyt krótka ilość snu czy też jego przerywanie może wpłynąć na utrudnianie w odchudzaniu. Nieprawidłowa ilość snu np. mniej niż 7 h oraz jego słaba jakość (wybudzanie, brak głębokiego snu) mogą wpłynąć na gorsze wybory żywieniowe. Według badań częściowe zmniejszeniu czasu snu sprawiało, że ilość spożytych kalorii zwiększała się o 385 dziennie w porównaniu do osób, które spały optymalnie [3].

W trakcie laktacji, ze względu na potrzebę karmienia swojego dziecka nawet 8-12 razy w ciągu doby (w tym w nocy!), z pewnością będziesz mierzyła się z krótkim czasem snu, jak i z jego gorszą jakością. Dlatego też bardzo istotne będzie wsparcie bliskich, którzy będą mogli opiekować się niemowlęciem podczas Twoich “szans” na sen.

Przeczytaj także: Co jeść, żeby lepiej spać?

Obawy przed zmniejszoną laktacją

Innym powodem, przez który ciężko jest schudnąć po ciąży, jest obawa przed zmniejszoną laktacją podczas odchudzania. Może to być wytłumaczone wstrzymywaniem się od restrykcji kalorycznych, aby karmiąca matka mogła na czas karmić swoje dziecko [4].

Hormony

Okres ciąży i laktacji to intensywne zmiany w układzie hormonalnym. Problemy z odchudzaniem po ciąży mogą wynikać ze zmian w stężeniach progesteronu, prolaktyny czy też estrogenów [4].

Choroby

Istnieją choroby, które mogą utrudnić odchudzanie np. poprzez zmniejszenie spoczynkowej przemiany materii. Jedną z nich jest niedoczynność tarczycy, która nieleczona może prowadzić do wzrostu masy ciała czy też braku efektów odchudzania po ciąży. Kobiety, które miały stwierdzoną niedoczynność tarczycy przed ciążą, mogą wymagać zwiększenia dawki leku w celu utrzymania odpowiednich stężeń hormonów [5].

Jak schudnąć po cesarskim cięciu?

Jak schudnąć po cesarce? Zasady będą takie same jak w przypadku porodu naturalnego, czyli deficyt energetyczny. Jednakże zdecydowanie istotne będzie wprowadzenie aktywności fizycznej. Może być to niemożliwie w krótkim czasie po porodzie z racji różnych problemów np. problemy z miednicą, plecami czy też depresja poporodowa [6].

Jednak kiedy będzie możliwe ich wykonywanie, to warto będzie skorzystać z naszego planu treningowego skuteczny trening w warunkach domowych dla kobiet. Wykupując ten plan treningowy, aby schudnąć po ciąży, otrzymasz:

 • 5 miesięcy planu treningowego w wygodnym excelu z dożywotnim dostępem
 • Ponad 100 ćwiczeń bez sprzętu, z gumami i obciążeniem
 • Filmy instruktażowe do każdego ćwiczenia na platformie kursowej
 • Omówienie techniki i najczęstszych błędów
 • Podaną liczbę serii i powtórzeń

Jak długo utrzymuje się brzuch po porodzie?

Jak długo utrzymuje się brzuch po porodzie? To również jest indywidualna kwestia. Po porodzie u niektórych kobiet brzuch może się utrzymywać 3 miesiące, u innych zdecydowanie dłużej np. 9 miesięcy. Skóra może być rozciągnięta czy też pomarszczona. Występowanie fałdów czy też wiotkiej, cienkiej skóry to również coś normalnego.

Warto mieć także świadomość, że chociażby macica, która w trakcie ciąży znacząco zwiększa swój rozmiar, nie zmniejszy się w ciągu kilku dni. Jeżeli jednak przed samą ciążą Twój wskaźnik BMI wskazywał na nadwagę czy otyłość, to warto będzie dążyć do stopniowej redukcji masy ciała. Takie postępowanie zdecydowanie pozwoli na pozbycie się brzucha po porodzie.

Przeczytaj także: Jak schudnąć 5 kg bez płacenia pseudo-trenerowi?

Podsumowanie

Odchudzanie po ciąży, mimo zwiększonego zapotrzebowania kalorycznego, może okazać się trudniejsze w porównaniu do odchudzania bez laktacji. Wpływa na to m.in. zaburzony sen związany z częstym karmieniem dziecka czy też potencjalne choroby. Niemniej redukcja masy ciała po ciąży będzie taka sama jak inne. Należy dążyć do stanu deficytu energetycznego poprzez dopasowaną do siebie dietę oraz aktywność fizyczną. Dodatkowo utrzymujący się brzuch po ciąży w postaci wiotkiej skóry czy też rozstępów to coś naturalnego, co minie z czasem.

Piśmiennictwo

Zacznij działać!

Zadbaj o sylwetkę i zdrowie!

Rozpocznij dietę

Zostań ekspertem z dietetyki!

Sprawdź kursy