Endometrioza – dieta, przepisy, leczenie

Endometrioza to hormonozależna przewlekła choroba zapalna, która charakteryzuje się obecnością endometrium poza jamą macicy. Dotyka ok. 5-15% kobiet w wieku rozrodczym [1]. Główne objawy to bóle w obrębie macicy, bezpłodność oraz nieregularne i bolesne miesiączki [1,2]. Sprawdź jaką dietę stosować w endometriozie, co możesz zjeść oraz czy dieta bezglutenowa może mieć zastosowanie w endometriozie.

Spis treści

Co jeść przy endometriozie?

Z racji zapalnego podłoża choroby dieta przy endometriozie powinna mieć charakter przeciwzapalny.  W takim razie co jeść przy endometriozie? Wskazane będą takie produkty jak [1,3,7,8,9]:

 • owoce
 • warzywa
 • niskotłuszczowy nabiał
 • pełnoziarniste zboża
 • strączki
 • soja i jej przetwory
 • chude mięsa
 • tłuste ryby
 • oliwa z oliwek, orzechy, nasiona
 • jajka (z umiarem, do 7 tygodniowo)

Te produkty pomogą Ci zredukować stan zapalny w organizmie, a co za tym idzie dolegliwości endometriozy. Korzystanie z tych produktów będzie świetną podstawą diety przy endometriozie. Dodatkowo są to produkty, które charakteryzują się niską gęstością energetyczną. Przez to pomogą Ci zredukować nadmierną masę ciała, której nadmiar jest powiązany z wyższym ryzykiem wystąpienia endometriozy [9]. Ponadto będziesz mogła zjeść jajka (w umiarkowanych ilościach), pić chude mleko oraz napić się kawy i herbaty. Tak więc dzięki odpowiednio zaplanowanej diecie bogatej w witaminy i minerały, da się żyć z endometriozą!

Co jeść przy endometriozie

Przeczytaj także: Jak stworzyć idealnie dopasowaną dietę

Przykładowy jadłospis przy endometriozie

Przygotowaliśmy dla Ciebie przykładowy jadłospis przy endometriozie. Dzięki jego zastosowaniu możesz zredukować dolegliwości związane z endometriozą. Dieta ma charakter przeciwzapalny dzięki dużej ilości kwasów wielonienasyconych czy też zielono liściastych warzyw. Skorzystaj z niej, jeżeli chcesz sama zobaczyć, jak może wyglądać taka dieta.

Endometrioza dieta - jadłospis

Jeżeli masz wątpliwości czy Twoja dieta w endometriozie jest odpowiednia, zgłoś się do nas. Pomożemy Ci zaplanować indywidualną dietę w endometriozie dopasowaną pod Twoje preferencje. Dzięki wsparciu dietetyka zredukujesz dolegliwości związane z endometriozą. Pomogliśmy ponad 20 000 osób osiągnąć cel, a nasza opinia w Google to 5/5 na podstawie ponad 390 opinii. Szybkie, smaczne i indywidualne diety online w to nasza specjalność.

Czego nie jeść przy endometriozie?

Warto zwrócić uwagę na produkty, których nie powinno się jeść przy endometriozie. Spożywanie tych produktów będzie zwiększało ryzyko wystąpienia endometriozy [1,3,7]:

 • kwasy tłuszczowe trans
 • alkohol
 • czerwone mięso
 • fast foody

Jeżeli cierpisz na endometriozę, to zdecydowanie zrezygnuj z tego rodzaju jedzenia. Zredukowanie (a najlepiej wyeliminowanie) kwasów tłuszczowych trans czy też czerwonego mięsa będzie związane z redukcją objawów, czy też ryzykiem wystąpienia endometriozy [9].

Przeczytaj także: Czy czerwone mięso jest rakotwórcze?

Dieta antyoksydacyjna a endometrioza

Dietę antyoksydacyjną można nazwać również dietą przeciwzapalną. Jak już wiesz z nagłówków wyżej, jest to świetna dieta na endometrium. Dieta antyoksydacyjna pozwala redukować objawy związane z przerostem endometrium, czy też zmniejszać szansę na jego wystąpienie. Znajdzie się w niej miejsce na kawę i herbatę, które są źródłem substancji przeciwzapalnych. Dlatego, jeżeli cierpisz na endometriozę, zdecydowanie rozsądne będzie zastosowanie diety antyoksydacyjnej.

Przeczytaj także: Dieta przeciwzapalna – jadłospis, zalecane produkty, zasady

Endometrioza a dieta bezglutenowa

Skuteczność diety bezglutenowej w endometriozie nie jest jednoznacznie potwierdzona, jednak pojawiają się badania, które mogą wskazywać na jej skuteczność. W jednym z nich 156 pacjentek poddano przez 12 miesięcy diecie bezglutenowej. 75% badanych po tym okresie doświadczyło zmniejszenia objawów bólowych [10]. Dodatkowo żadna z nich nie zgłosiła nasilenia bólu, a ich zdrowie psychiczne uległo poprawie.

Problematyczność glutenu może być związana z Zespołem Jelita Drażliwego. Zespół ten charakteryzuje się takimi objawami jak:

 • ból dolnej części brzucha
 • zaburzona praca jelit
 • wzdęcia
 • nadmierne gazy
 • odstający brzuch

36% kobiet, którym dolega IBS mogą również chorować na endometriozę [11].  Zasadną dietą w przypadku zdiagnozowania zespołu jelita drażliwego jest dieta low FODMAP. Dieta ta zakłada redukcję produktów, które są bogate w gluten. Wyjaśnia to potencjalną skuteczność diety bezglutenowej w dietoterapii endometriozy.

Jednakże bezzasadne wyeliminowanie produktów zawierających gluten w endometriozie może wiązać się z dostarczaniem mniejszych ilości wapnia, żelaza, magnezu, kwasu foliowego czy też błonnika [12]. Dodatkowo produkty bezglutenowe są 2-3 x droższe oraz mogą dostarczać większej ilości kwasów tłuszczowych [13,14].

Przeczytaj także: Dieta w zespole jelita drażliwego – co jeść

Dieta ketogeniczna a endometrioza

Dieta ketogeniczna nie będzie najlepszym wyborem, jeżeli cierpisz na endometriozę. Może być ona skuteczna w pierwszych etapach odchudzania, jeżeli dolega Ci otyłość. Dzieje się to za sprawą szybkiej utraty masy ciała na diecie ketogenicznej [15]. Niemniej nieprawidłowo zbilansowana może być bogata w produkty odzwierzęce, które mogą zwiększać stan zapalny w organizmie (a dieta przy endometriozie powinna być przeciwzapalna). Będzie ona także uboższa w strączki, owoce, warzywa czy też pełnoziarniste produkty o charakterze przeciwzapalnym. Dlatego też zastosowanie diety przeciwzapalnej będzie rozsądnym wyborem.

Przeczytaj także: Dieta ketogeniczna – na czym polega, efekty diety, darmowy jadłospis

Endometrioza a dieta dąbrowskiej

Z racji niedoborowego charakteru diety dąbrowskiej nie jest ona polecana w endometriozie. Co prawda dzięki jej niskokalorycznemu charakterowi może dojść do utraty masy ciała i poprawy parametrów metabolicznych u osób otyłych, to ze względu na duże niedobory takich elementów jak: wapń, jod, cynk, kwasy omega 3 czy też żelazo, nie jest ona polecana. Dieta ta jest też uboga w białko, przez co może dojść do utraty mięśni i spowolnienia metabolizmu [5]. Dodatkowo jest monotonna, restrykcyjna, a u bardziej aktywnych kobiet może powodować zaburzenia miesiączkowania czy też większe ryzyko złamań [6].

Przeczytaj także: Dieta dąbrowskiej – 10 faktów dlaczego warto ją stosować lub nie

Podsumowanie

Żywienie w endometriozie będzie się opierało o zasady diety przeciwzapalnej. Owoce, warzywa, strączki, tłuste ryby czy też produkty sojowe będą dla Ciebie bardzo korzystne. Ponadto pomogą one zredukować nadmierną masę ciała, jeżeli taka występuje. Z kolei wyeliminowanie alkoholu czy też tłuszczów trans (np. fast foodów) będzie bardzo istotnym elementem diety w endometriozie. Jeżeli cierpisz na dolegliwości żołądkowo-jelitowe warto będzie rozważyć dietę low FODMAP.

Piśmiennictwo

Zacznij działać!

Zadbaj o sylwetkę i zdrowie!

Rozpocznij dietę

Zostań ekspertem z dietetyki!

Sprawdź kursy