Dieta Dukana - założenia, zalety i wady diety

18 czerwca 2020 Autor: Ada Błaszczyk

Dieta Dukana to jedna z popularniejszych diet odchudzających, znana też jako dieta białkowa, stworzona przez Pierre’a Dukana. Kolejny sposób żywienia zakładający ograniczenia w naszym menu. Czy faktycznie pomaga ona w zdrowy sposób zredukować masę ciała i utrzymać ją unikając efektu jo-jo?

Dieta Dukana - założenia, zalety i wady diety

Spis treści

Założenia diety Dukana

Dieta Dukana opiera się na zwiększeniu podaży białka w ciągu dnia i ograniczeniu udziału węglowodanów oraz tłuszczy. Całość składa się z czterech faz, które zakładają utratę kilogramów oraz utrzymanie osiągniętego efektu. Jej pierwszy etap opiera się wyłącznie o spożycie produktów białkowych i ma to na celu wspomagać redukcję masy ciała oraz hamować apetyt. Osoby wdrażające dietę Dukana w życie mają już w pierwszym tygodniu odnotować duże spadki masy ciała, a następnie uniknąć efektu jo-jo przez wprowadzenie fazy ujednolicenia stabilizacji. Co istotne, dieta nie posiada zaleceń dotyczących ilości przyjmowanych kalorii w ciągu dnia, natomiast wymagane jest wprowadzenie aktywności fizycznej, nawet jeśli będą to jedynie spacery. 

4 fazy diety Dukana

W diecie Dukana występują cztery fazy: uderzeniowa, naprzemienna, ujednolicenia oraz stabilizacji.

 1. Faza uderzeniowa: ma spowodować szybką utratę masy ciała, która ma na celu zmotywować do dalszego działania. Obejmuje spożywanie wyłącznie produktów białkowych i trwa średnio od 2 do 5 dni, jednak nie zaleca się dłużej niż 10. 

 2. Faza naprzemienna: w tym etapie masa ciała spada wolniej i należy utrzymywać fazę do osiągnięcia celu. Należy dodać teraz warzywa nieskrobiowe i rotować dni z ich spożyciem z wcześniejszym etapem. W praktyce ma to wyglądać następująco: w poniedziałek spożywamy białko i warzywa, a we wtorek samo białko. 

 3. Faza ujednolicenia: jej czas trwania zależy od ilości straconych kilogramów, 10 dni fazy ujednolicenia to 1 kilogram, czyli redukując 10 kg trwa ona 100 dni. W tym etapie diety Dukana dozwolone jest uzupełnienie jadłospisu w małe ilości owoców, produktów pełnoziarnistych, warzyw skrobiowych i tłustego nabiału.

 4. Faza stabilizacji: to ostatni etap diety Dukana i ma on stanowić podstawę dalszego żywienia. Nie wyklucza on żadnych produktów, a raz w tygodniu należy wracać do dnia z fazy uderzeniowej i spożywać samo białko. 

Co można jeść na diecie Dukana

Co właściwie można jeść na diecie Dukana? Oczywiście wszystkie źródła białka i wymienione produkty pojawiają się samodzielnie w pierwszej fazie diety Dukana:

 • Chude mięso – drób, wieprzowina, wołowina
 • Podroby - wątroba, nerki
 • Ryby i owoce morza
 • Jaja
 • Niskotłuszczowe produkty mleczne – mleko, jogurty, twaróg, serek wiejski
 • Tofu, seitan, tempeh

Następnie w drugiej fazie diety można włączyć warzywa niskokaloryczne:

 • Brokuły i brukselki
 • Bakłażan
 • Ogórek
 • Pomidor
 • Szparagi
 • Sałaty, kapusty
 • Cukinia
 • Szpinak i jarmuż
 • Dynia
 • Cebula i por
 • Fasolka szparagowa
 • Marchew
 • Kalafior

Kolejny etap to ujednolicenie i dodane są tutaj:

 • Owoce - wyłączenie z bananów, winogron, fig i wiśni
 • Produkty pełnoziarniste - pieczywo, brązowy ryż, kasze
 • Warzywa skrobiowe
 • Tłusty nabiał - żółty ser

Dieta Dukana - jadłospis


ŚniadanieObiadKolacja
Faza 1Jajecznica z 3 jajek i 2 plastry szynki
Grillowany kurczak z ziołami
Niskotłuszczowy twarożek
Faza 2Serek wiejski z rzodkiewką i świeżym ogórkiem
Pieczony dorsz z blanszowanym szpinakiem
Duży jogurt naturalny i surówka z marchewki
Faza 3Jogurt naturalny z truskawkami
Indyk z gotowanym brokułem
Twarożek z gruszką i kiwi
Faza 4Jajko na twardo, świeże warzywa i pieczywo pełnoziarniste
Brązowy ryż, pieczony kurczak i gotowany kalafior
Sałatka z tuńczykiem

Pierwsze trzy fazy diety Dukana ze względu na ograniczenia węglowodanów i tłuszczów są niezbilansowane i nie pokrywają zapotrzebowania na witaminy i składniki mineralne. 

Zalety diety Dukana

 • Aktywność fizyczna
  Zalecenia diety Dukana obejmują wprowadzenie aktywności fizycznej po zakończeniu pierwszej fazy, należy wybierać ćwiczenia, które sprawiają przyjemność i jest to zdecydowanie dobre podejście. Pamiętajmy, że zgodnie z zaleceniami WHO, osoby dorosłe powinny wykonywać w tygodniu co najmniej 150 min aktywności aerobowej o umiarkowanej intensywności (spacer, trucht, spokojna jazda na rowerze) lub co najmniej 75 min aktywności aerobowej o wysokiej intensywności (np. bieg, gry zespołowe, maszyny cardio na siłowni). 

  Jakie korzyści płyną z regularnej aktywności? Już 1,5 godziny ćwiczeń w ciągu tygodnia zmniejsza ryzyko śmiertelności o 20% [1].

 • Bazuje na zdrowych produktach
  Mimo pierwszych mocno eliminacyjnych faz diety Dukana, które bazują głównie na produktach białkowych w ostatnim etapie występują warzywa, produkty pełnoziarniste oraz owoce. Dodatkowo każdego dnia zalecane jest spożywanie wyrobów mlecznych, niskotłuszczowych, a także opierać swój jadłospis o niskoprzetworzone produkty. Warto jednak zwiększyć spożycie wyżej wymienionych produktów w swoim jadłospisie. Dlaczego? Warzywa powinny występować w diecie w ilości minimum 400 g dziennie [2]. Odpowiednia podaż warzyw i owoców wiąże się z niższym ryzykiem m.in. choroby wieńcowej i udaru mózgu oraz nowotworów [3] [4], ponieważ dostarczamy witamin, składników mineralnych i flawonoidów [5]. Dodatkowo spożywanie warzyw i owoców zwiększa poczucie sytości po posiłku, co związane jest z jego objętością oraz zawartością błonnika [6].  Z kolei codzienne spożywanie pełnego ziarna zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2, chorób sercowo-naczyniowych oraz raka jelita grubego.  Dzieje się tak, ponieważ są dużo bogatsze w błonnik, witaminy z grupy B, żelazo, magnez i cynk [7, 8 9]. Włączenie do diety niskotłuszczowego nabiału wpływa na zmniejszenie ryzyka cukrzycy typu 2 [10].

Wady diety Dukana

 • Duże eliminacje
  Jest to niestety kolejna dieta odchudzająca, która zakłada eliminacje dużych grup produktów. Dieta Dukana bazuje na samych produktach białkowych jedynie w pierwszym etapie, jednak czas, który musi minąć do powrotu do wszystkich produktów może trwać 100, 150 dni w zależności od ilości straconych kilogramów. Przez ten czas nie dostarczamy wszystkich witamin i składników mineralnych. Dodatkowo dzielenie żywności na dozwoloną i niedozwoloną, nie sprzyja odpowiedniej relacji z jedzeniem [11]. 

 • Nie uczy prawidłowych nawyków
  Oczywistym jest, że niezwykle motywującym czynnikiem są osiągnięte efekty, natomiast wprowadzane do jadłospisu zmiany powinny uczyć zdrowych nawyków żywieniowych na kolejne lata. Dieta musi być łatwa w utrzymaniu i nie może stwarzać problemów w codziennym życiu, ponieważ długoterminowo będzie po prostu nieefektywna.

 • Efekt jo-jo
  Wprowadzanie całkowicie nowych zasad do swojego żywienia, ograniczanie dużych grup produktów oraz skupianie się jedynie na efektach diety Dukana w postaci utraty kilogramów może skutkować efektem jo-jo. Dlaczego tak się dzieje? W momencie osiągnięcia upragnionej masy ciała, wracamy do wcześniejszych nawyków, a kilogramy wracają i znajdujemy się w punkcie wyjścia. 

Czy dieta Dukana jest szkodliwa

Dieta Dukana ze względu na wysoką podaż białka została uznana za szkodliwą w związku z obciążeniem nerek. Jednak jak pokazują badania nie dotyczy to zdrowych osób [12] i na wyższy poziom białka powinni uważać pacjenci z już istniejącymi chorobami nerek. Nie stwierdzono skutków ubocznych diety wysokobiałkowej (2,5 -3,3 g białka na kg masy ciała) w okresie 1 roku, zarówno w funkcjonowaniu nerek, jak i wątroby [13]. 

Problemem diety Dukana mogą być: w pierwszej, białkowej fazie niedostateczna podaż witamin i składników mineralnych ze względu na brak warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych, monotonia oraz brak edukacji dotyczącej zdrowych nawyków żywieniowych. 

Podsumowanie

 • dieta Dukana opiera się na wysokim udziale białka oraz ograniczeniu węglowodanów i tłuszczu
 • składa się z czterech faz, które mają spowodować szybką utratę masę ciała oraz pomóc w jej utrzymaniu
 • dieta Dukana w końcowym etapie bazuje na zdrowych produktach i zakłada dodatek aktywności fizycznej
 • ze względu na duże eliminacje nie jest optymalną propozycją do trwałej zmiany nawyków żywieniowych, a zbyt szybka utrata kilogramów może wiązać się z efektem jo-jo
 • wysokie spożycie białka na początku diety nie powoduje uszkodzenia nerek oraz wątroby
 • najlepszym wyborem będzie dieta, która opiera się o zasady zdrowego odżywiania i nie eliminuje żadnej z grup produktów

Piśmiennictwo


Czytaj także