Książki dietetyka – skąd czerpać wiedzę z zakresu dietetyki?

23 grudnia 2019 Autor: Arkadiusz Matras

Książki Dietetyka często stanowią człon jego wiedzy. Warto wybrać więc rzetelne, naukowe źródło wiedzy zamiast popularnonaukowego dziadstwa, w którym autor przekonuje do swoich opinii, zamiast do prawdy. Poniżej znajdziesz listę i opis książek dietetyka klinicznego, sportowego i psychodietetyka, które warto mieć w swoim arsenale.

Książki dietetyka – skąd czerpać wiedzę z zakresu dietetyki?

Spis treści

Podstawowe książki dietetyka

Podstawowe dietetyczne książki, jak sama nazwa wskazuje – są podstawą. Licealni koledzy pstrykali gumką w koleżankę, a Ty słuchałeś „profesorki” od biologii i chemii? Jesteś o krok do przodu – podstawy fizjologii, anatomii i biochemii wystarczą, aby zacząć zagłębiać się w tajniki dietetyki. Jesteś kompletną nogą z tych dziedzin?

Otrząśnij z kurzu książkę ze szkoły średniej i otwórz na rozdziale „układ pokarmowy” – znajdziesz tam zasady trawienia i wchłaniania składników pokarmowych, ich transport i zadania w organizmie. Rozjaśni Ci to kwestie po co jemy, dlaczego tak ważna jest jakość produktów i najważniejsze – będziesz mógł zrozumieć książki dietetyka.

ZACZYNAMY – must have każdego żywieniowca, czyli Jan Gawęcki „Żywienie człowieka: podstawy nauki o żywieniu”. Z niego dowiemy się wszystkich podstawowych informacji, które będą nam niezbędne do rozwijania pasji – funkcje i źródła błonnika pokarmowego, witamin i składników mineralnych. Będzie ciekawiej – autor opowie nam na co powinniśmy zwracać uwagę w dietoterapii danych jednostek chorobowych i co spożywać na co dzień, aby choroby cywilizacyjne trzymały się od nas z daleka.

Jak sama nazwa wskazuje – książka traktuje o podstawach, dlatego szukając w niej wyników najnowszych badań nad wpływem mikrobioty i jej roli w patogenezie Hashimoto możesz być trochę zdziwiony. Pozycja nie należy do najdroższych, a jeśli się postarasz – wyrwiesz ją w PDFie. Warto mieć wszystkie 3 tomy.

Książka Żywienie Człowieka

ILE TEGO JEŚĆ – mając już zarys informacji i znając funkcje składników pokarmowych poczytajmy o wytycznych, które wystosował Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie.

Dlaczego muszę jeść 800mg wapnia? Ile błonnika powinno znajdować się w diecie dorosłej osoby? Co z kontrowersyjną normą na cholesterol? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w „Normy żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja” wystosowanej przez IŻŻ dostępnej w formie elektronicznej – mimo, iż to nie książki Dietetyka -polecam!

W żadnej z tych pozycji nie znajdziesz jednak informacji praktycznych - jak komponować posiłki, co w dietetyce jest naprawdę ważne, a co jest wyłącznie ciekawostką oraz nie znajdziesz odpowiedzi na pytania nurtujące zarówno dietetyków jak i podopiecznych - na czym smażyć, czy kawa wypłukuje magnez, jak wybierać produkty spożywcze na co dzień itd.  Takiej książki na polskim rynku nie było, więc ją napisaliśmy.

Jedz normalnie. Osiągaj więcej. - książka, po której przestaniesz w końcu "być na diecie" i zaczniesz jeść normalnie. Książka, którą chciałbym przeczytać jako osoba zaczynająca interesować się dietetyką. Książka, którą przeczytało już ponad 9000 osób.


Na tym etapie posiadasz już wiedzę, dzięki której nie powinieneś dać się pochłonąć otchłaniom internetu nakłaniającym do eliminacji z diety jakiegokolwiek produktu. No ale nadal nie wiesz jak schudnąć – i właśnie po to stworzyliśmy e-booka w formie artykułu na naszej stronie. Kliknij i dowiedz się jak schudnąć 5 kg bez płacenia trenerowi personalnemu.

Książki dietetyka sportowego

Darmowe rekomendacje Academy of Nutrition and Dietetics, Dietitians of Canada i American College of Sports Medicine przetłumaczone przez #NieNaŻartych. Ta pozycja, mimo potężnej dawki wiedzy merytorycznej wędruje na pierwszą pozycję z dwóch aspektów: jest za darmo i jest w języku polskim. Nie są to proste grafiki z instagrama i analiza tego, że 1 g białka ma 4 kcal. Według mnie obowiązkowy materiał dla każdego dietetyka sportowego.

Do pobrania tutaj: Rekomendacje żywieniowe dla sportowców



Podstawy dietetyki sportowej – jeżeli raczkujesz w dietetyce sportowej to sięgnij po książkę – „Żywienie w sporcie” autorstwa Anity Bean. Zasady zdrowego żywienia nie są w niej zmienione. Niemniej jednak, dowiesz się dlaczego przed większością jednostek treningowych warto spożyć węglowodany, a po wyjściu z siłki powinniśmy sięgnąć w pierwszej kolejności po białko. To poziom podstawowy.

Książka Żywienie w sporcie

Dietetyka Sportowa PZWL – rzetelna pozycja. Na polskim rynku nic lepszego nie znajdziesz. Od biochemii wysiłku fizycznego, poprzez makro i mikroskładniki, zaburzenia odżywiania, alergie aż po diety roślinne w sporcie i zaburzenia odżywiania. Bardzo polecam, mimo iż jeden z autorów poleca BCAA.

Książka Dietetyka Sportowa

WEJDŹ NA WYŻSZY POZIOM – klasyfikację generalną wśród fizycznych opracowań dotyczących dietetyki sportowej zdecydowanie wygrywa „Clinical Sport Nurition”.


Autorzy to wybitne jednostki, łączące pracę z elitarnymi sportowcami z działalnością naukową. W Clinicalu na części pierwsze rozpracowany jest każdy istotny element dietetyki sportowej – robienie wagi w sportach walki, optymalizacja wyników w sportach wytrzymałościowych, problemy żywieniowe osób aktywnych fizycznie i wiele, wiele innych. Dodatkowo, do każdej informacji załączane jest źródło, z którego ona pochodzi, co czyni „biblię” niezwykle rzetelną. Niestety, dostępna jest jedynie w wersji anglojęzycznej, a jej cena przerasta polskie odpowiedniki – mimo tych dwóch szczegółów, ZDECYDOWANIE WARTO JĄ NABYĆ!

Książki dietetyka klinicznego

Z fizycznych wydań polecamy „Zespół Metaboliczny” pod redakcją Artura Mamcarza, oprócz strategii żywieniowych opisana jest w nim patogeneza zespołu metabolicznego. Na chłopski rozum – mimo iż książka jest stara, to dowiesz się z niej co odpowiada za powstawanie nadciśnienia, miażdżycy czy cukrzycy typu II.

A jeżeli chcesz mocniej zasiąść do żywienia klinicznego to z polskich pozycji sięgnij po którąś z poniższych pozycji.

Dietoterapia autorstwa Dariusza Włodarka i współpracowników lub Dietetyka kliniczna pod redakcją Mariana Grzymisławskiego. Przeczytasz w nich jak powinny żywić się kobiety w ciąży i karmiące. Co z dietą w chorobach przewodu pokarmowego. Jak powinni żywić się cukrzycy. Jaka dieta sprawdzi się w nowotworach, chorobach nerek czy chorobach układu krążenia. Dla zainteresowanych, spis treści książki Dietetyka Kliniczna jest dostępny tutaj.

Książki dietetyka klinicznego w formie on-line

Poznałeś już główne książki dietetyka, które warto mieć na półce. Chcielibyśmy jednak zahaczyć temat wytycznych dużych organizacji. Z uwagi na fakt, że prawie połowa Polaków umiera na choroby układu krążenia, a co 10 z nas ma cukrzycę – łap:

Z fizycznych wydań polecamy „Zespół Metaboliczny” pod redakcją Artura Mamcarza, oprócz strategii żywieniowych opisana jest w nim patogeneza zespołu metabolicznego. Na chłopski rozum – mimo iż książka jest stara, to dowiesz się z niej co odpowiada za powstawanie nadciśnienia, miażdżycy czy cukrzycy typu II.

Książki psychodietetyka

Wielu z Was pyta też o aspekty psychodietetyki – dlaczego czasem pacjenci wiedzą co jeść, a mimo to nie stosują tego w praktyce?

SPÓJRZ NA TEMAT Z INNEJ STRONY – temat psychodietetyki jest już Ci znany, ale chcesz wiedzieć więcej? Jedzenie pod wpływem emocji J. Czepczor i A. Brytek-Matera odpowie na pytania nawet najbardziej wymagających czytelników. Oprócz wyjaśnienia emocjonalnego aspektu procesu odżywiania się, znajdziesz tutaj omówienie psychologicznych aspektach zaburzeń odżywiania, nadwagi i otyłości. 


ZMIEŃ TO - frustrujesz się, bo mama nie słucha Twoich rad i nadal robi jajecznicę na boczku? Zamiast podsyłać jej kolejną metaanalizę, naucz się prowadzić rozmowę w taki sposób, aby zachęcić ją do zmian. Czytając Dialog motywujący. Jak pomóc ludziom w zmianie W. R. Miller i S. Rollnick dowiesz się o co chodzi w angażowaniu, ukierunkowywaniu, wywoływaniu i planowaniu. I co najważniejsze – jak wykorzystać tę wiedzę w praktyce.


O CO CHODZI Z TĄ PSYCHOLOGIĄ - jeśli chcesz ugryźć temat psychologii nie tylko od strony żywieniowej, to śmiało sięgnij po Psychologiczne ograniczenia G. Wieczorkowskiej-Wierzbińskiej. Dużo praktycznych informacji i przedstawianie przykładów w formie historyjek pomaga lepiej uporządkować wiedzę. Dodatkowy bonus: książka jest dostępna w formie darmowego PDF.

Szkolenia dietetyczne

Oprócz książek i oryginalnych badań naukowych warto korzystać ze specjalistycznych szkoleń dietetycznych. Na żadnych studiach dietetycznych prowadzący nie ma możliwości omówienia przykładowo diety w sportach siłowych przez 10 h. Studia rzucają bardzo często światło na dany temat. Dobre szkolenia dietetyczne wyróżnia to, że oprócz wiedzy teoretycznej, prowadzący dzieli się z kursantami dużą ilością praktycznej wiedzy, którą stosuje we współpracy z pacjentami. W naszej ofercie znajdziesz kursy o dietetyce sportowej, dietach roślinnych (weganizm, wegetarianizm) i Zespole Jelita Drażliwego (IBS).

Newsletter o dietetyce

W Dietetyce #NieNaŻarty Dział Naukowy, oprócz tworzenia szkoleń, zajmuje się czytaniem najnowszych badań i przekazywaniem tej wiedzy naszym dietetykom. Wspólnie wyciągamy z badań praktyczne wnioski, które wdrażamy do współpracy z pacjentami. Wiemy, że dietetycy często nie mają czasu, aby codziennie śledzić literaturę naukową, a do tego nie zawsze czujemy się na siłach, aby ocenić czy dane badanie jest rzetelne. Dlatego stworzyliśmy Newsletter o Dietetyce, w którym co dwa tygodnie wysyłamy do Ciebie najnowsze badania z zakresu dietetyki ogólnej, klinicznej, sportowej i psychodietetyki. Przy każdym badaniu piszemy dokładnie jak my tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce. Całą pracę z przeglądem wiedzy robimy za Ciebie, dzięki czemu jesteś na bieżąco z najnowszą wiedzą i możesz lepiej pomagać swoim podopiecznym. 

Dietetyku – ufaj nauce!

Na koniec mamy pytanie - zastanawiałeś się kiedyś dlaczego miałbyś wierzyć szczupłemu naukowcowi – np. Jornowi Trommelenowi mówiącemu, że 1,6 g białka jest wystarczające do budowy masy mięśniowej dla większości osób, a nie swojemu kumplowi, który ma 45 cm w łapie na żyle i mówi, że na masie to minimum 2,5 g białka, a w dodatku powinieneś liczyć tylko białko pochodzenia zwierzęcego? 

Przecież w obu przypadkach jest to przyjęcie twierdzenia od autorytetu. Paradoksalnie, mimo iż w dyskusji naukowej nie powinno odwoływać się do autorytetów to powołując się na wytyczne organizacji typu WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) robimy zupełnie to samo.

Jaka jest różnica? Nauka opiera się na autorytecie najwybitniejszych jednostek z danego tematu, które kształtują się przez dziesiątki czy setki lat – to nie opinia jednej osoby. Naukę tworzą setki czy tysiące specjalistów – większość z nich przeprowadza badania naukowe o różnej metodologii. Następnie naukowcy mogą te wyniki kwestionować, zarzucać ewentualne niedociągnięcia tychże badań, dyskutować i na koniec wyciągać wspólne wnioski, dzięki czemu są tak blisko prawdy jak to możliwe.

Dodatkowo, kiedy w danej dziedzinie pojawi się naukowiec-świr to inni eksperci merytorycznymi komentarzami sprowadzają go na ziemię. Właśnie dlatego należy ufać nauce i opierać się na niej w swojej praktyce – bo nic nie jest tak blisko prawdy jak dowody płynące z badań naukowych.

Powiesz – no dobra, ale ten kumpel jedząc dużo białka zbudował te bicepsy. No dobra, ale gdyby jego dieta była oparta na wytycznych płynących z badań naukowych to nie miałby 47 cm w bicepsach i mniejszego ryzyka zaburzeń odżywiania?

To pytanie zostawię otwarte, ale jako sugestię przedstawię wyniki badania, w którym zawodnicy stosujący naukowe rekomendacje podczas maratonu ukończyli go 4,7% (10:55 min) szybciej niż osoby żywiące się wedle własnych przekonań [1]. W skrócie – nawet największy praktyk powinien mieć spore zaplecze teoretyczne.

Jak już przeczytałeś wymienione książki dla dietetyka to teraz zapoznaj się z „piramidą rzetelności” tłumaczącą, które dane naukowe są najistotniejsze i fenomenalne narzędzie tłumaczące jak funkcjonuje nauka – krótki filmik o prawdzie i fałszu, który powinien obejrzeć każdy fascynat dietetyki w wydaniu EBM. 

Poziomy wiarygodności w dietetyce

A następnie odpalaj PubMed i szlifuj swoją wiedzę śledząc nowinki ze świata nauki.

Nie zapomnij też o naszych kursach on-line, gdzie łączymy wiedzę teoretyczną z praktyką, którą nabyliśmy przez lata pracy z pacjentami. Kliknij i zobacz dostępne kursy.

Essa.


Czytaj także