Skąd czerpać wiedzę o dietetyce?

Dietetyka to bardzo rozległa dziedzina. Dietetyka kliniczna, sportowa czy też psychodietetyka – nie w sposób być specjalistą w każdej z nich, ale zdecydowanie warto znać solidne podstawy z każdej dziedziny dietetyki. Dlatego warto korzystać ze sprawdzonych książek, kursów, badań czy też konferencji dietetycznych, które podniosą Twoje umiejętności na zdecydowanie wyższy poziom!

Spis treści

Konferencje dietetyczne

Konferencje dietetyczne to niewątpliwie jedna z najlepszych opcji, aby zdobyć niezbędną wiedzę do wykorzystania w praktyce. Podczas takich wydarzeń poruszane są tematy, które omawiane są przez specjalistów w danych dziedzinach. Dzięki temu masz pewność, że otrzymujesz informacje zgodne z aktualnym stanem wiedzy, a w dodatku przekazane w jak najbardziej praktyczny sposób.

Konferencja dietetyczna Dietetyk XXI wieku to idealna okazja, by czerpać ogrom wiedzy przekazywanej w prosty i przystępny sposób! Nie przegap okazji i bądź z nami 21 października 2023 roku w Warszawie. Jeżeli nie masz jednak możliwości pojawienia się stacjonarnie, to nic straconego. Dostęp online na konferencji dietetycznej 2023 jest również możliwy, dzięki czemu pozyskasz tonę wiedzy z każdego miejsca na ziemi!

Niemniej pamiętaj, że konferencja dietetyczna stacjonarnie to również okazja do poznania wielu nowych dietetyków, z którymi możesz wymieniać swoje doświadczenia. Dlatego też warto zarezerwować wolny weekend w październiku, aby znacząco poszerzyć swoją wiedzę z dietetyki na konferencji dietetycznej! Dodatkowo wspólna integracja (również z prelegentami!) pozwoli na jeszcze szerszą wymianę zdań z innymi praktykującymi dietetykami oraz poznanie nowych osób!

Studia z zakresu żywienia

Jeżeli chcesz zacząć naukę dietetyki, to zdecydowanie najlepszą opcją będą studia z dietetyki. Mimo różnego poziomu kształcenia na poszczególnych uczelniach uzyskasz podczas nich podstawową wiedzę z zakresu dietetyki, jak i anatomii, fizjologii czy biochemii. Dodatkowo ciągle trwają pracę nad uregulowaniem zawodu dietetyka. W ich myśl osoba bez studiów wyższych z dietetyki nie będzie mogła być dietetykiem.

Tak więc jeżeli jeszcze nie uczęszczasz na studia z dietetyki, to zdecydowanie wskazane będzie ich ukończenie. Sam licencjat wystarczy, aczkolwiek każda dalsza nauka jest jak najbardziej wskazana!

Nauka z książek

Książki z dietetyki to niewątpliwie jedne z lepszych źródeł informacji dietetycznych. Z nich pozyskasz ogrom wiedzy, za stosunkowo niewielką cenę. Niemniej trzeba poświęcić dużo czasu, aby przebrnąć przez ogrom wiedzy w nich zawarty. Dodatkowo trzeba pamiętać, aby wybierać naukowe pozycje, które są napisane w rzetelny sposób na podstawie badań naukowych.

Niestety w dietetyce można spotkać się z dużą ilością popularnonaukowych książek, w których autorzy dążą do udowodnienia swojej opinii, aniżeli prawdy. Tak więc jakie książki z dietetyki wybierać?

Jeżeli interesujesz się dietetyką sportową, to świetnym wyborem będzie „Clinical Sport Nutrition”. W przypadku dietetyki klinicznej pozycja „Dietetyka kliniczna” pod redakcją Mariana Grzymisławskiego dobrze się sprawdzi. Jeżeli jednak w kręgu Twoich zainteresowań leży psychodietetyka, to książka „Jedzenie pod wpływem emocji” autorstwa Kamili Czepczor oraz Anny Bryłek-Malera powinna znaleźć się na Twojej półce.

Polecane książki dietetyczne do nauki dietetyki klinicznej i psychodietetyki Przeczytaj także: Książki dietetyka – skąd czerpać wiedzę z zakresu dietetyki?

Realizacja kursów

Kursy dietetyczne to jedna z najlepszych form czerpania wiedzy o dietetyce. Świetnie sprawdzą się i dla początkujących oraz dla zaawansowanych. Ich niewątpliwą zaletą jest ogrom praktycznych informacji, dzięki czemu nie tracisz czasu na czytanie teoretycznych informacji, których w praktyce nie zastosujesz. Dodatkowo kursy dietetyczne online mają przewagę nad stacjonarnymi. Dzięki nim możesz się szkolić z każdego miejsca na ziemi o dowolnej porze. W naszej ofercie posiadamy wiele kursów takich jak:

 • Kompleksowy Kurs Dietetyki w Treningu Siłowym
 • Dietoterapia w Zespole Jelita Drażliwego
 • Psychodietetyka dla dietetyka 
 • Specjalistyczny kurs o dietach wegańskich i wegetariańskich
 • Kompleksowa Suplementacja w Sporcie 
 • Redukcja od A do Z 2.0

Oraz wiele innych. Zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą kursów, które niewątpliwie zwiększą Twoją wiedzę o dietetyce!

Czytanie badań

Czytanie badań z zakresu dietetyki to również świetna forma pozyskiwania wiedzy. Dowiadujemy się różnych informacji u samego źródła, co czyni wiedze bardzo rzetelną. Jednakże ta metoda nauki skierowana powinna być zdecydowanie do zaawansowanych w temacie dietetyki. Przede wszystkim jest czasochłonna. Aby dokładnie przeanalizować badanie, jego metodologie, czynniki zakłócające i inne kwestie, należy poświęcić niemałą ilość czasu. Dodatkowo trzeba znać się na metodologii, co również wymaga specjalistycznej wiedzy.

Jeżeli dopiero zaczynasz czerpanie wiedzy o dietetyce, to lepiej poświęć czas na czytanie książek, realizację kursów czy też uczestnictwo w konferencjach.

Na szczęście istnieją możliwości, aby otrzymać wiedzę z badań bezpośrednio na swojego maila. Newsletter o dietetyce to świetna opcja, by być na bieżąco z najnowszymi doniesieniami w świecie dietetyki. Dzięki niemu zaoszczędzisz wiele czasu, który możesz poświęcić na dodatkową pracę czy też czas wolny.  Wykupując dostęp do newslettera, otrzymasz:

 • Praktyczny newsletter co 14 dni
 • Podsumowanie kluczowych badań
 • Trendy i stanowiska organizacji naukowych
 • Know-how pracy z pacjentem przetestowany w DNŻ
 • Dostęp do historycznym e-maili
 • Prosta płatność subskrypcyjna i faktura 

Tak więc nie zwlekaj i zaoszczędź aż 150 godzin rocznie (miesiąc pracy), otrzymując co 14 dni gotowe streszczenia najnowszych publikacji naukowych wraz z konkretnymi rozwiązaniami, które możesz wdrożyć do pracy z pacjentem!

Czasopisma naukowe

Czytanie czasopism naukowych również będzie jedną z dobrych i skutecznych możliwości, aby czerpać wiedzę o dietetyce. Poszczególne tematy przygotowane są przez ekspertów w danych dziedzinach, co czyni je bardzo atrakcyjnymi pod kątem praktyki czy też wiedzy. Dodatkowo tematy w nich zawarte są stosunkowo krótkie, dzięki czemu zawierają bardzo dużo treściwej i praktycznej wiedzy. Co więcej, istnieją różne czasopisma, które specjalizują się w konkretnych zagadnieniach lub też poruszają wszystkie informacje z dietetyki. Tak więc jest w czym wybierać! 

Czasopisma naukowe do czerpania wiedzy o dietetyce

Obserwowanie ekspertów

Jedna z najtańszych i najpraktyczniejszych możliwości, aby czerpać wiedzę o dietetyce. Obserwowanie ekspertów z dietetyki to nieoceniona możliwość, aby stale być na bieżąco z dietetycznymi nowinkami czy też co jakiś czas dowiedzieć się czegoś nowego. Istnieje wiele ekspertów posiadających swoje profile na mediach społecznościowych np. Instagram, Facebook, którzy z chęcią dzielą się darmową wiedzą w przystępny sposób.

Co więcej, praktyczność zdobycia takiej wiedzy z telefonu w pociągu, tramwaju czy też podczas odpoczynku na kanapie, to jedno z największych udogodnień. Dzięki obserwowaniu ekspertów nie tracisz czasu na scrollowaniu Instagrama, a poszerzeniu swojej wiedzy z dietetyki. Niemniej warto uważać na rzekomych ekspertów, którzy mogą szerzyć informacje niezgodne z aktualnym stanem wiedzy. Dlatego też warto weryfikować profile, które obserwujesz.

Podsumowanie

Istnieje wiele możliwości czerpania wiedzy o dietetyce. Od studiów z dietetyki i nauki z książek, po czytanie badań i realizację kursów. Jednakże bardzo ciekawą propozycją są konferencje dietetyczne. Prelegenci są ekspertami w danej dziedzinie, przedstawiają wiedzę w sposób fachowy i jak najbardziej praktyczny. Dodatkowo masz możliwość zadania im nurtujących Cię pytań oraz wymienienia swoich poglądów z innymi dietetyki. Dlatego też zachęcamy Cię do udziału w konferencji dietetycznej Dietetyk XXI wieku, która odbędzie się 21 października 2023 roku w Warszawie, gdzie z pewnością zdobędziesz wiele bezcennej wiedzy oraz znajomości!

Zacznij działać!

Zadbaj o sylwetkę i zdrowie!

Rozpocznij dietę

Zostań ekspertem z dietetyki!

Sprawdź kursy