Szejk z owocami

Dieta OXY – opinie, darmowy jadłospis, efekty

Dieta oxy cieszy się co raz lepszymi opiniami. Co czyni ją tak skuteczną? Dowiedz się, na czym polega, jakie są opinie na temat jej stosowania i ile możesz dzięki niej schudnąć!

Spis treści

Co to jest dieta OXY?

Dieta OXY to rotacyjna dieta białkowa, która w zaledwie 3 tygodnie ma dawać szybkie efekty w postaci spektakularnego spadku masy ciała. Jest ona modyfikacją diety Dukana, która w związku z krótkotrwałym bazowaniu tylko na białku w diecie, ma niwelować skutki uboczne takie jak m.in. efekt jo-jo.

Zasady diety OXY

Dieta podzielona jest na trzy fazy, a każdy z nich powinien trwać 7 dni:

  • Fat burning – jest to etap zakładający bardzo szybką redukcję masy ciała, spożywa się w nim głównie białko zwierzęce i małe ilości tłuszczów.
  • Step – do diety włącza się również białko roślinne, które ma pomóc w utrwaleniu uzyskanych efektów odchudzania.
  • Balance – efekt stabilizacji diety, poprzez włączenie do niej większej ilości tłuszczów i węglowodanów, ma on niwelować efekt jo-jo.

Codziennie należy również pić shake OXY, z kefiru, żurawiny i otrębów.

Jeżeli śledzisz naszego bloga, to doskonale zdajesz sobie sprawę, że banialuki o oczyszczaniu z toksyn możesz wsadzić między bajki. Od tego mamy nerki, płuca i wątrobę [13,14].

Potrzebujesz konsultacji z dietetykiem? Przestań się dręczyć i oddaj się w ręce specjalisty. Pomogliśmy ponad 10 000 osób osiągnąć cel, a nasza opinia w Google to 5/5 na podstawie ponad 300 opinii. Szybkie, smaczne i indywidualne diety online to nasza specjalność.

Posiłki w diecie OXY

W pierwszej fazie diety OXY bazuje się na białku zwierzęcym z małym dodatkiem warzyw, dozwolone jest jedzenie:

  • źródeł białka: piersi z kurczaka i indyka, chudej wędliny, tuńczyka, dorsza, chudego nabiału, jaj,
  • w trakcie dnia należy wypić koktajl z kefiru, żurawiny i otrębów.
  • można spożywać jako dodatek małe ilości warzyw niskowęglowodanowych, jak: ogórek, pomidor, szczypiorek, fasolka szparagowa, szpinak, cebula, por.

Przykład posiłku: dwa jajka na twardo, twarożek ze szczypiorkiem.

W kolejnej fazie do diety dodajemy pewne źródła białka roślinnego, starając się zachować proporcje z białkiem zwierzęcym 1:1, włączamy do diety:

  • źródła białka roślinnego: soja, soczewica, ciecierzyca, kotlety sojowe, tofu, komosa ryżowa, groszek.

Przykład posiłku: gotowana pierś z kurczaka z sałatką z soczewicy i sałaty.

W ostatnim etapie diety dodajemy większą ilość tłuszczów oraz węglowodanów – wciąż zachowując ich niewielkie ilości. Można korzystać z:

  • pełnoziarnistego chleba, owoców, płatków owsianych, produktów zbożowych pełnoziarnistych.

Przykład posiłku: kanapki z pieczywa pełnoziarnistego, z szynką z indyka, ogórkiem i szczypiorkiem.

W pierwszych dwóch fazach diety posiłki wydają się być szybkie w przygotowaniu i bardzo proste, ale trochę monotonne. Ogranicza się znaczną ilość produktów w diecie, co dla niektórych może być problematyczne.

Wady i zalety diety OXY

Ogromną zaletą diety OXY jest bardzo szybki spadek masy ciała. Problem w tym, że nie jest to takie piękne, jak mogłoby się wydawać. Za tą szybką utratą kilogramów, stoją zapasy wody i glikogenu – nie sama tkanka tłuszczowa, które z uwagi na bardzo niską kaloryczność i brak węglowodanów w pierwszych dwóch tygodniach diety, znacznie się uszczuplają [1].

Niestety wraz ze zwiększeniem ilości węglowodanów w diecie, część ilość kilogramów wróci. Tak więc początkowa motywacja, może trwać chwilę, ponieważ ciężko będzie utrzymać tak restrykcyjną dietę na dłuższą metę. Dodatkowo takie zachowania mogą wpływać na kompulsywne objadanie się [2].

Dane wskazują, że nawet 80% osób odchudzających się, nie jest w stanie długoterminowo utrzymać wagi po odchudzaniu. Jedną z najważniejszych zasad, wpływających na długotrwałe efekty jest zmiana nawyków żywieniowych, a nie stosowanie krótkoterminowych diet odchudzających [3,4].

Przeczytaj także: Poznaj swój styl jedzenia i dobierz do niego narzędzie do zmiany nawyków

Diety bardzo niskokaloryczne niosą za sobą duże ryzyko niedoborów głównie: żelaza, cynku, selenu, witamin z grupy B, kwasów tłuszczowych omega 3 [5].

Szczególnie u kobiet nie warto narażać się na tak duże restrykcje kaloryczne, ponieważ mogą one prowadzić do zaburzeń cyklu menstruacyjnego [7].

Plusem jest to, że prawdopodobnie nie będziesz czuć dużego głodu na takiej diecie, z uwagi na dużą zawartość białka [8].

Zalety i wady diety Oxy

Jadłospis dieta OXY

Dieta oxy dostarcza w zależności od etapu 1056-1417 kcal, 85-107 g białka, 40-52 g tłuszczów i 58-163 g węglowodanów. W każdym z etapów powtarza się “oczyszczający szejk” (przypominam Ci, żeby nie wierzyć w te banialuki – od oczyszczania mamy wątrobę, nerki czy płuca). Ta dieta z zasady nie jest tragiczna i zwiększając jej kaloryczność moglibyśmy osiągnąć całkiem fajny jadłospis. Powtórzę to raz jeszcze – przy tak niskiej kaloryczności, NIE ZALECAMY stosowania diety oxy.

Jadłospis dieta OXY – Faza 1

W pierwszej fazie diety oxy zakładamy spożywanie głównie białka pochodzenia zwierzęcego. Faza pierwsza trwa 7 dni. Jak już wspomnieliśmy – lepiej tego nie przestrzegać. Zobacz zresztą jak wyglądają te “posiłki”.

Jadłospis dieta OXY - Faza 1

Jadłospis dieta OXY – Faza 2

W fazie drugiej diety oxy dodajemy białko pochodzenia roślinnego. Faza druga również trwa 7 dni. Mimo iż wygląda to trochę zdrowiej niż faza pierwsza, to dla większości z nas nadal będzie ona zbyt nisko kaloryczna. Lepiej nie ryzykuj.

Jadłospis dieta OXY - Faza 2

Jadłospis dieta OXY – Faza 3

W fazie trzeciej dodajemy do diety trochę kalorii. Faza trzecia diety oxy trwa 7 dni. Jadłospis na 1400 kcal jest bardzo restrykcyjny, ale w niektórych przypadkach można go już rozpatrzyć.

Jadłospis dieta OXY - Faza 2

Reasumując, cała dieta oxy to raczej klapa jeżeli chodzi o zalecanie jej ogółowi społeczeństwa. Sześćdziesiąt pięć razy lepiej jest zgłosić się do dietetyka po indywidualnie opracowany plan żywienia pod Twoje potrzeby.

 Kiedy stosować dietę OXY

Dieta OXY nie jest dla wszystkich, na pewno powinna być wykluczona w przypadku:

  • anemii,
  • niedoborów pokarmowych,
  • ciąży i karmienia piersią,
  • chorób nerek,
  • kamieni nerkowych,
  • dny moczanowej,
  • zaburzeń miesiączkowania typu funkcjonalnego,
  • hipoglikemii [5,6,7,9].

Z naszej perspektywy to najzdrowiej będzie jej po prostu nie zaczynać i zmienić swoje nawyki żywieniowe na lepsze.

Efekty na diecie OXY

Efektywność diety zawdzięcza się bardzo niskiej kaloryczności i nie ma w tym nic magicznego. Po wprowadzeniu deficytu energetycznego spada masa ciała, ze względu na ujemny bilans kaloryczny [10]. Wiele osób uważa, że dieta OXY będzie korzystniejsza w redukcji masy ciała z uwagi na niską zawartość węglowodanów. Nie ma natomiast dowodów potwierdzających taką zależność. Zarówno dieta niskowęglowodanowa jak i wysokowęglowodanowa, po wprowadzeniu deficytu energetycznego, przyczyni się do spadku masy ciała [11]. Wybierając model diety, który ma pomóc nam zgubić zbędne kilogramy, musimy wziąć pod uwagę nasze preferencje, tryb życia, zdrowie, a także łatwość w utrzymaniu długoterminowych zaleceń.

Jeśli jednak cierpisz na otyłość, szybka redukcja masy ciała może poprawić Twoje parametry zdrowotne [12]. Ale żeby to utrzymać, musisz zmienić swoje wcześniejsze nawyki.

Przeczytaj także: Schudła 23 kg pracując 24h/dobę, po 3 latach dalej nie ma efektu jo-jo

Opinie o diecie OXY

Opinie na temat diety są mieszane, niektórym osobom udało się schudnąć i zachować masę ciała, choć prawdopodobnie jest to wynikiem zachowania pewnych elementów diety w swoim żywieniu.
Z perspektywy doświadczonego dietetyka i badań naukowych, zdecydowanie nie polecamy tak restrykcyjnych diet. Szansa na utrzymanie efektu w perspektywie pięciu czy nawet dwóch lat jest minimalna.

Lepiej postawić na stopniowe zmiany pod okiem doświadczonego dietetyka.

Dieta OXY Opinia

Dość duże eliminacje na diecie skutkują często zaprzestaniem jej stosowania – szczególnie w weekendy. To z kolei może tworzyć błędne koło odchudzania.

Dieta OXY Opinia

Przeczytaj także: TOP 3 błędów, które niszczą Twoją prace nad sylwetką

Podsumowanie

  • Dieta OXY może przynieść szybkie rezultaty w utracie kilogramów, ale też szybko doprowadzać do efektu jo-jo.
  • Nie nauczy nas zdrowych nawyków żywieniowych, dlatego długoterminowo raczej nie przyniesie zadowalających rezultatów.
  • Może być stosowana u osób z otyłością w celu szybkiej utraty kilogramów i tym samym poprawić niektóre parametry zdrowotne.
  • Niestety ma dużo wad i nie powinna być stosowana, przez niektóre osoby.
  • Może prowadzić do kompulsywnego objadania się, zaburzeń miesiączkowania i hipoglikemii.
  • Dla większości osób będzie monotonna i trudna w utrzymaniu na dłuższą metę.

Piśmiennictwo

Zacznij działać!

Zadbaj o sylwetkę i zdrowie!

Rozpocznij dietę

Zostań ekspertem z dietetyki!

Sprawdź kursy