TOP3 błędów, które niszczą Twoją pracę nad sylwetką

05 stycznia 2021 Autor: Bartłomiej Pomorski

Nic nie frustruje bardziej niż brak efektów, pomimo ciężkiej pracy. Zdarza się. Jeżeli chcesz doprowadzić swoją sylwetkę do porządku, ale poprzednie próby skończyły się niepowodzeniem to koniecznie musisz przeczytać jakich błędów unikać żeby tym razem nie zachodzić w głowę co poszło nie tak!

TOP3 błędów, które niszczą Twoją pracę nad sylwetką

Spis treści

Według Alfreda Hitchcocka, angielskiego reżysera i mistrza budowania napięcia w swoich ekranizacjach, dobry film grozy powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie powinno nieprzerwanie rosnąć. W takim razie zacznijmy od dietetycznego trzęsienia ziemia. W podsumowaniu 29 badań, w których celem była długoterminowa redukcja masy ciała, okazało się że w ciągu 2 lat po zakończeniu odchudzania ponad połowa utraconej masy ciała wróciła do uczestników, a po upływie 5 lat było to już ponad 80% zredukowanej masy ciała! [1].

Przyrost masy ciała po zakończeniu interwencji dietetycznej na przestrzeni 5 kolejnych lat

Powyższe statystyki nie napawają optymizmem, dlatego żeby załagodzić sytuację mamy dla ciebie też dobrą informację. Sam proces odchudzania jest łatwiejszym zadaniem, jednak w zależności od tego jaką dietę wybierzesz, jak bardzo będzie ona dopasowana do twoich preferencji żywieniowych, twojego rytmu dnia oraz możliwości czasowych, od tego będzie zależeć twój długoterminowy sukces. Hasło przewodnie naszego zespołu, „jedz normalnie, osiągaj więcej”, to nie tylko puste słowa. Na każdym etapie naszej współpracy z pacjentem dokładamy wszelkich starań, żeby dieta była uszyta na miarę i „nosiła się” przez wiele lat. 

Przeczytaj także: Jak schudnąć 5 kg bez płacenia pseudo-trenerowi

Poznaj 3 największe błędy, które mogą zniweczyć twoją pracę nad wymarzoną sylwetką.

Nie stosuj tej samej diety co koleżanka

Basiu, podesłałabyś mi tę dietę od swojego dietetyka?

Spoglądasz z niekrytym podziwem na swoją koleżankę, która pozbyła się niechcianych kilogramów. Zagajasz i podpytujesz ją o to jaką dietę stosowała. W trakcie rozmowy okazuje się że Basia korzystała z pomocy dietetyka. W sumie masz podobny tryb życia do Basi, w końcu pracujecie w tej samej firmie, na tym samym stanowisku. W twojej głowie rodzi się pomysł, w końcu lubicie się z Basią, żeby spróbować diety, którą Basia otrzymała od swojego dietetyka.

Jeżeli Basia naprawdę cię lubi powinna ci odmówić. Nie dlatego, że nie chce się z tobą podzielić swoją dietą, ale dlatego że wie, że jej plan został dopasowany do jej preferencji żywieniowych i uwzględnia jej skłonność do podjadania wieczorami. Dlatego jest skuteczny. 

Jednym z największych błędów, które niweczą chęć zmiany swojej sylwetki jest bazowanie na gotowcach albo modnych dietach. Wiesz jaka dieta jest najbardziej skuteczna? Ta której jesteś w stanie się konsekwentnie trzymać!

Przeczytaj także: Jak stworzyć idealnie dopasowaną dietę 

Zawsze przy okazji tego wątku przypomina mi się badanie DIETFITS [2], w którym 600 uczestników zostało przydzielonych do diety wysokotłuszczowej lub diety o normalnej zawartości węglowodanów. Po roku  okazało się, że średni ubytek masy ciała był porównywalny w obu grupach, ale w każdej z grupy znalazły się osoby, które schudły ponad 20 kg, a także znalazły się osoby, które przytyły! Według autorów czynnikiem prognozującym sukces było właśnie „dopasowanie” do założeń każdego modelu żywieniowego. Im bardziej odpowiadały one uczestnikowi, tym chętniej się ich trzymali.

Indywidualizacja jest naprawdę bardzo ważna. Jeżeli uwielbiasz pierogi albo rosół to naprawdę nie musisz z nich rezygnować, żeby schudnąć!

Potrzebujesz konsultacji z dietetykiem? Przestań się dręczyć i oddaj się w ręce specjalisty. Pomogliśmy ponad 20 000 osób osiągnąć cel, a nasza opinia w Google to 5/5 na podstawie ponad 390 opinii. Szybkie, smaczne i indywidualne diety online to nasza specjalność.

Bądź realistką, nie schudniesz 10 kg w tydzień

Od jutra biegam, skaczę, śpiewam, pływam.

No cóż… chcielibyśmy mocno trzymać kciuki za to, żeby to wszystko ci się udało, ale znamy już trochę życie. Świetnie, że są w tobie tak duże pokłady motywacji, ale warto je ukierunkować na jeden cel. W wyznaczaniu realnego celu pomoże Ci metoda SMART - wspominamy o niej w artykule mówiącym o tym jak schudnąć 5 kg bez płacenia pseudo-trenerowi.

Pomyśl sobie, że wyznaczasz cel schudnięcia 0,001 kilograma. Nawet nie chciałoby Ci się zacząć. Z drugiej strony możesz wyznaczyć cel pt. "Schudnę 10 kg do jutra", ale po godzinie pomyślisz, że to przecież nierealne, dlatego nawet nie próbujesz zamierzyć się z tym celem. Właśnie dlatego cel powinien być wyznaczony z głową i być dopasowany do Twoich możliwości. To jeden z ważniejszych kroków przed rozpoczęciem diety. Nasi dietetycy zawsze pomagają ustalić cel naszym pacjentom. Uwierz nam, każdy z naszych 5000 pacjentów, którym do tej pory pomogliśmy miał swoją własną historię. Wspólnym mianownikiem ich sukcesu jest to, że udało nam się na początku ustalić do czego wspólnie dążymy.

Warto być cierpliwym i konsekwentnym

Ta dieta nie działa, daje sobie z nią spokój.

Rozpoczynasz redukcję masy ciała, wszystko idzie zgodnie z planem, a nagle… Ściana. Wskazówka wagi stoi w miejscu. Mało tego, często następuje efekt odbicia i dodatkowe kilogramy zaczynają do ciebie wracać [3]. Im więcej kilogramów tracimy, tym bardziej nasz organizm stawia opór, po to aby wrócić do poprzedniego stanu równowagi. 

Wydaje się, że to nie adaptacje metaboliczne, a zmiany kontroli apetytu odgrywają zdecydowanie istotniejszą rolę w niepowodzeniu długoterminowego utrzymania niższej masy ciała. Szacuje się, że na każdy stracony kilogram naszej masy ciała, wydatki energetyczne maleją o 20 do 30 kcal/dzień, z kolei apetyt wzrasta o ~100 kcal/dzień [4]. 

Jak widzisz długoterminowa walka ze zbędnymi kilogramami nie jest taka łatwa i zależna tylko od twojej silnej woli. Po prostu musisz się nastawić na długotrwałą batalie. Warto w takich sytuacjach mieć dobrego startego u swojego boku. 

„Sztukę Wojny” Sun Zi mamy w małym paluszku, tylko naszym polem bitwy są zbędne kilogramy! Wiemy jak walczyć z głodem na redukcji, czy też przełamać impas, gdy pojawia się ściana podczas odchudzania. Jeżeli chcesz iść na wojnę ze zbędnymi kilogramami to pod naszym dowództwem :)

  1. Anderson, James W., et al. "Long-term weight-loss maintenance: a meta-analysis of US studies." The American journal of clinical nutrition 74.5 (2001): 579-584.
  2. Gardner, Christopher D., et al. "Effect of low-fat vs low-carbohydrate diet on 12-month weight loss in overweight adults and the association with genotype pattern or insulin secretion: the DIETFITS randomized clinical trial." Jama 319.7 (2018): 667-679.
  3. Franz, Marion J., et al. "Weight-loss outcomes: a systematic review and meta-analysis of weight-loss clinical trials with a minimum 1-year follow-up." Journal of the American Dietetic association 107.10 (2007): 1755-1767.
  4. Polidori, David, et al. "How strongly does appetite counter weight loss? Quantification of the feedback control of human energy intake." Obesity 24.11 (2016): 2289-2295.

Czytaj także