Dieta na zdrową cerę – co warto jeść?

24 lutego 2023 Autor: Kamil Suwała

Boisz się o zmarszczki w przyszłości? Szukasz po całym Internecie sposobów jak im zapobiec? Celuj w podstawy! Prawidłowo zbilansowana dieta z dużą zawartością produktów o działaniu przeciwzapalnym to duży krok w kierunku zdrowej, pięknej i zadbanej cery.

Dieta na zdrową cerę – co warto jeść?

Spis treści

Jaka dieta na cerę? 

Mimo że starzenie się całego organizmu wraz z upływem czasu jest naturalną koleją rzeczy, to skóra w tym aspekcie wyróżnia się największym zainteresowaniem – wpisz w Google „starzenie się”, a zobaczysz, że największym zainteresowaniem cieszy się właśnie skóra... Główny powód tego jest dość jasny - poza starzeniem wewnętrznym, dochodzi też do starzenia zewnętrznego – wynikiem czego powstają zmarszczki, traci się elastyczność czy jędrność skóry [1].

Jednym z czynników, który może opóźniać starzenie się skóry, jest prawidłowo prowadzona i odpowiednio zbilansowana dieta [2]. Naukowcy przy diecie na ładną cerę najczęściej analizują produkty żywnościowe i suplementy o działaniu przeciwzapalnym, takie jak: witamina A, C, E, D, polifenole, kwasy tłuszczowe czy flawonoidy [3]. Badanie z 2021 roku wykazało, że spożywanie dużej ilości produktów, które mają właściwości przeciwutleniające, może opóźniać starzenie się skóry u zdrowych mężczyzn i kobiet >45 roku życia [4].

Witamina A dla zdrowej cery

Karotenoidy to pochodne witaminy A, a wymienić wśród nich można β-karoten, astaksantyne, likopen i retinol. Działają one mocno przeciwutleniająco i mają udokumentowane działanie fotoochronne (chronią przed starzeniem skóry na skutek działania promieni słonecznych). Ponadto mogą: pomóc odzyskać młodzieńczy wygląd skóry, rozjaśniać ją czy pozytywnie wpływać na zmarszczki [1].

Jeśli jesteś dorosłą kobietą spożywaj dziennie wraz z dietą 700 µg witaminy A dziennie, a jeśli mężczyzną to 900 µg i ciesz się zdrową skórą [5].

Tabela 1. Zawartość witaminy A w 100 g wybranych produktów spożywczych [6].
Zawartość witaminy A w 100 g wybranych produktów spożywczych
Marchew
1656 µg
Papryka czerwona
528 µg
Wątroba wieprzowa
13 000 µg
Szpinak
750 µg
Pietruszka
950 µg
Suszone morele
583 µg
Żółtko jaja
925 µg

Witamina C dla zdrowej cery

Witamina C wpływa na hamowanie akumulacji reaktywnych form tlenu, przez co ma wpływ przeciwzapalny na skórę, a ponadto stymuluje syntezę kolagenu i hamuje melanogenezę (proces, wpływający na barwienie skóry). Może także hamować fotostarzenie (starzenie skóry na skutek działania promieni słonecznych) [1], [7].

Nie musisz suplementować witaminy C. Jeżeli jesteś dorosłą kobietą, spożywaj 75 mg witaminy C dziennie, jeśli mężczyzną to 90 mg/dz [5].

Tabela 2. Zawartość witaminy C w 100 g wybranych produktów.
Zawartość witaminy C w 100 g wybranych produktów spożywczych
Czarna porzeczka
182 mg
Papryka czerwona
144 mg
Nać pietruszki
125 mg
Brukselka
94 mg
Brokuł
83 mg
Truskawka
66 mg
Kiwi
59 mg

Witamina D dla zdrowej cery

Odpowiedni status witaminy D może również wpływać na Twoją skórę przez zmniejszanie uszkodzenia DNA skóry i redukcję stanów zapalnych [2].

Witaminę D w pożywieniu znajdziesz między innymi w węgorzu, pstrągu tęczowym, łososiu czy żółtku jaja kurzego, ale bądźmy realistami, ciężko w zdrowej i zbilansowanej diecie codziennie wsuwać 100 gramów śledzia, dlatego tutaj zalecimy Ci suplementację – jeśli jesteś zdrową, dorosłą osobą i nie badałeś poziomu 25(OH)D w surowicy to suplementuj 800-2000 IU dziennie. Jeżeli wykonałeś badanie, to leć czym prędzej z wynikami do swojego lekarza, który dobierze Ci dawkę pod aktualny poziom w organizmie.

Sprawdź również: Witamina D3 objawy niedobory, normy, występowanie

Witamina E dla zdrowej cery

Witamina E (zwłaszcza w połączeniu z witaminą C) może łagodzić uszkodzenia DNA skóry wywołane ekspozycją na promieniowanie UV [1]. Ponadto zapobiega starzeniu się skóry przez hamowanie peroksydacji lipidów (czyli utleniania lipidów, z których powstają ich nadtlenki i dochodzi do m.in. utraty integralności błon) [2]. Metaanaliza z 2021 roku wykazała, że poziom witaminy E w surowicy był niższy u pacjentów z bielactwem, łuszczycą, atopowym zapaleniem skóry i trądzikiem w porównaniu do osób zdrowych [8].

Spożywaj 8 mg witaminy E jeżeli jesteś dorosłą kobietą i 10 mg, jeżeli jesteś dorosłym mężczyzną [5].

Tabela 3. Zawartość witaminy E w 100 g wybranych produktów [9].
Zawartość witaminy E w 100 g wybranych produktów spożywczych

Oleje roślinne
1,4 - 149 mg
Nasiona słonecznika
27,81 mg
Pestki dyni
26 mg
Orzechy laskowe
37 mg
Migdały
24 mg
Margaryna
9 – 27,7 mg
Papryka czerwona
2,9 mg

Co pić dla zdrowej cery?

Woda jest niezbędnym składnikiem organizmu i ułatwia utrzymanie równowagi oraz funkcji tkanek w organizmie. Niedostateczna jej podaż (zwłaszcza przewlekła) może powodować odwodnienie tkanek i zaburzenia czynnościowe – takie jak stany zapalne i starzenie się m.in. właśnie skóry [2].

Przegląd systematyczny z 2018 roku wykazał, że zwiększenie spożycia wody może pozytywnie wpływać na nawilżenie skóry u zdrowych ludzi, a efekt wydaje się większy u osób, które przed interwencją spożywały mniej wody. Staraj się pić minimum 2 litry płynów dziennie dla zdrowia swojej skóry [10].

Jakie tłuszcze dla zdrowej cery?

Uważa się, że kwasy tłuszczowe Omega-3 wpływają na barierę skórną, działając jako czynniki transkrypcyjne i zmniejszając stany zapalne [11]. W jednym z badań wykazano, że olej lniany, bogaty w ALA (kwas alfa-linolenowy) poprawia nawilżenie skóry i zmniejsza jej złuszczanie się i szorstkość u kobiet po 12 tygodniach codziennego spożycia [12].

W innej analizie, przeprowadzonej przez Hennig i wsp. odnotowano poprawę elastyczności i jędrności skóry twarzy u zdrowych kobiet spożywających codziennie przez 8 tygodni jedno awokado [13]. A jeszcze inne badanie wykazało, że u kobiet po menopauzie, 24-tygodniowe spożywanie migdałów w ilości 20% całkowitej dziennej energii z pożywienia wpływa pozytywnie na zmarszczki mimiczne na twarzy i pigmentację skóry [14].

Aby poprawić elastyczność i jędrność swojej skóry spożywaj zdrowe źródła jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, takie jak: awokado, orzechy, pestki, oleje roślinne, tłuste ryby, itp.

Co jeszcze na zdrową cerę?

Wymienione wyżej substancje i witaminy na cerę stawia się najczęściej przy poprawie stanu skóry, ale czy to wystarczy? No nie do końca. Stan skóry jest związany z ogólnym stanem zdrowia, więc musisz zadbać o wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Przykładowo miedź (zawarta m.in. w pestkach dyni, nasionach słonecznika, migdałach czy soczewicy czerwonej) wpływa na syntezę i stabilizację białek skóry, cynk (mięso, wątróbka, sery żółte, kasza gryczana, jaja) uczestniczył będzie w prawidłowym mnożeniu się komórek Twojej skóry, a selen (orzechy brazylijskie, łosoś, jaja, kakao) wpływa na prawidłowy rozwój keratynocytów. Bilansuj odpowiednio swoją dietę, znajdź w niej miejsce na warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, oleje roślinne, pestki czy orzechy – i to będzie najlepsza dieta dla skóry.

Tabela 4. Przykładowe produkty, będące dobrym źródłem wybranych składników mineralnych.
Składniki mineralne
Przykładowe produkty
Miedź
Pestki dyni, nasiona słonecznika, migdały, soczewica czerwona
Selen
Orzechy brazylijskie, łosoś, jaja, kasza gryczana, kakao, mąka owsiana
Cynk
Mięso, wątróbka, sery żółte, kasza gryczana, jaja

Czego nie spożywać na cerę?

Nie spożywaj alkoholu

Spożywanie alkoholu może promować proliferację keratynocytów, uszkadzając funkcję barierową skóry i negatywnie wpływając na jej skład lipidowy [2]. Nie będziemy się tu bawić w rekomendowane dzienne dawki – nie ma zdrowej dawki alkoholu – pij jak najmniej, a jeśli jest Ci on zbędny to najlepiej w ogóle.

Nie pal papierosów

Palenie może zmieniać grubość naskórka, wpływać na pigmentację skóry czy wpływać na starzenie się skóry twarzy [2]. Jedno z badań przeprowadzone przez Goodmana i wsp. wykazało, że starzenie się powoduje zmiany skórne na twarzy, a ponadto jest ściśle związane z ilością i czasem ekspozycji na tytoń i alkohol [15].

Unikaj diety wysokotłuszczowej

Diety wysokotłuszczowe opóźniają gojenie się skóry, a także mogą powodować jej zmiany morfologiczne [2]. Niestety brak jest badań na zdrowych osobach, a wnioski wyciągane są głównie z badań na zwierzętach, więc konkretne wnioski na ten temat trzeba jeszcze poczekać. Jednak nawet mimo braku jednoznacznych badań, unikaj kwasów tłuszczowych nasyconych i trans, kosztem jedno i wielonienasyconych!

Unikaj smażenia i cukrów prostych

Niektóre badania in vitro i in vivo wykazały ścisły związek między spożyciem cukrów prostych i niektórymi metodami przetwarzania żywności (grillowanie, smażenie) ze starzeniem się skóry, a ich mechanizmy są związane z końcowymi produktami zaawansowanej glikacji [2]. Tu także brakuje badań na zdrowych ludziach w kontekście poprawy stanu skóry, ale ograniczenie cukrów prostych z pewnością wpłynie pozytywnie na Twoje zdrowie i skórę.

Sprawdź również: Dieta na trądzik - co jeść, jadłospis i zalecenia dietetyka

Suplementy na cerę

Czy astaksantyna działa na skórę?

Astaksantyna wspominana przy części o witaminie A jest karotenoidem, który pochodzi z alg. Metaanaliza z 2021 roku wykazała, że suplementacja lub miejscowe stosowanie może być skuteczne w ograniczeniu starzenia się skóry i ma potencjał kosmetyczny, ponieważ poprawia nawilżenie, elastyczność i redukuje zmarszczki [16]. Z kolei metaanaliza z 2022 roku nie potwierdziła tego efektu. Naukowcy stwierdzili, że dowody nie są wystarczające, żeby rekomendować astaksantynę dla poprawy nawilżenia skóry u zdrowych osób [17].

Czy kolagen jest skuteczny dla cery?

W wyniku fizjologicznych zmian związanych ze starzeniem się skóra właściwa staje się cieńsza z powodu wyraźnego upośledzenia metabolizmu kolagenu. W jednym z badań suplementacja kolagenu w połączeniu z koenzymem Q10 poprawiła gęstość skóry właściwej, zmniejszyła obszar zmarszczek i poprawiła gładkość skóry u dorosłych kobiet w wieku 40-65 lat [18]. Z kolei metaanalizy z 2021 i 2022 roku wykazały, że suplementacja kolagenu wykazuje korzystne wyniki w porównaniu z placebo pod względem nawilżenia, elastyczności skóry oraz zmarszczek [17], [19].

Dawki w badaniach wahały się od 1 do 10 gramów dziennie i w żadnym nie odnotowano działań niepożądanych. Proponujemy włączyć od 2,5 do 10 g hydrolizatu kolagenu dziennie dla zdrowia skóry.

Dieta na piękną cerę – jadłospis

Mamy dla Ciebie jadłospis na piękną i zdrową cerę. Skorzystaj ze wszystkich powyższych rad, wspomagając się naszym jadłospisem na jędrną skórę, a zobaczysz, że nabierze ona blasku. Jadłospis ma 1800 kcal, jeżeli Twoje zapotrzebowanie kaloryczne jest inne, zmodyfikuj porcje poszczególnych produktów zgodnie ze swoimi potrzebami.

Sprawdź również: Jak obliczyć swoje dziennie zapotrzebowanie kaloryczne

Dieta na zdrową cerę - jadłospis 1800 kcal dzień 1

Dieta na zdrową cerę - jadłospis 1800 kcal dzień 1

Dieta na zdrową cerę - jadłospis 1800 kcal dzień 1

Podsumowanie

Dobra, już wiesz, co jeść na ładną cerę, teraz podsumujmy temat:

  • Spożywaj odpowiednie ilości witaminy A, C, E, D oraz jedno i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie, ale nie zapominaj o pozostałych jej składnikach!
  • Dbaj o nawodnienie! Pij minimum 2 litry płynów dziennie.
  • Unikaj alkoholu, tytoniu, smażenia, cukrów prostych oraz diet wysokotłuszczowych.
  • Przydatna może być suplementacja kolagenu.


Czytaj także