Rozpocznij dietę dziś. Liczba miejsc jest ograniczona.

00 h
00 m
00 s
Kup teraz
ciasteczka dla dzieci
Autor: Leszek Racut

Zdrowe ciasteczka dla dzieci z banana i płatków owsianych

Czas przygotowania: 10 min | Czas pieczenia: 15 min | Liczba porcji: 1 (wersja K lub M)

Tagi diety: wegetariańska | przekąska

Zdrowe ciasteczka dla dzieci robisz z trzech składników i cynamonu, a jedynym słodzikiem jest bardzo dojrzały banan. Jedno ciastko ma 60 kcal i 1,7 g błonnika, a blacha piecze się 15 minut. Nie ma w nich miodu ani orzechów.

Dlaczego te ciasteczka dla dzieci mają sens

Od sklepowych herbatników odróżnia je jedna rzecz. Cukier zastępuje w nich owoc, a nie słodzik, i bardzo dojrzały banan wystarcza, żeby ciastko było wyraźnie słodkie.

  • Bardzo dojrzały banan słodzi ciastko sam, bo im więcej brązowych plam na skórce, tym więcej skrobi przeszło już w cukry proste.
  • Górskie płatki owsiane wnoszą 10,6 g błonnika na 100 g i to one dają tu wolniej trawione węglowodany.
  • Mus jabłkowy bez cukru zastępuje jajko i tłuszcz, bo wiąże masę i utrzymuje w niej wilgoć.
  • Cynamon buduje wrażenie słodyczy i dzięki temu nikt nie dosypuje cukru w trakcie mieszania.

Jak upiec ciasteczka bananowo-owsiane, żeby się nie rozpadły

Masa bez jajka i bez masła trzyma się wyłącznie na skrobi z płatków owsianych. Dlatego odstawiasz ją na 10 minut przed formowaniem, a upieczone ciasteczka zdejmujesz z blachy dopiero po ostygnięciu.

  • Bierz banany z brązowymi plamami, bo w żółtym część cukrów siedzi jeszcze w skrobi i ciastko wyjdzie mdłe.
  • Używaj płatków górskich, bo błyskawiczne rozpadają się w wilgotnej masie na papkę i ciastko nie utrzyma kształtu.
  • Odstaw masę na 10 minut, bo bez tego płatki nie wchłoną wilgoci i ciasto klei się do rąk.
  • Spłaszcz każde ciastko do 1 cm, bo masa bez tłuszczu nie rozpłynie się sama, a grubsze zostanie w środku surowe.
  • Wyjmij blachę, gdy brzegi są złote, a środek ugina się pod palcem, bo pieczone do sucha wychodzą łamliwe.
ciasteczka dla dzieci
Chcesz włączyć ten przepis do swojej diety?

Przepis na zdrowe ciasteczka dla dzieci

Cała blacha to 12 ciastek i 25 minut razem z pieczeniem. Porcja dla kobiety to 4 ciastka i 238 kcal. Mężczyzna dostaje jedno ciastko więcej i skyr do maczania, czyli 323 kcal.

Ciasto robisz od razu na całą blachę, bo z jednego banana nie da się sensownie ulepić czterech ciastek. Składniki podaję więc dla całej blachy, a wartości odżywcze dla jednej porcji.

Wersja dla kobiet – 1 porcja

Składniki na całą blachę (12 ciastek):

  • 200 g (2 średnie, po obraniu) – Banany bardzo dojrzałe
  • 130 g (1,5 szklanki) – Płatki owsiane górskie
  • 60 g (3 łyżki) – Mus jabłkowy bez dodatku cukru
  • 2 g (1/2 łyżeczki) – Cynamon mielony

Porcja dla kobiety to 4 ciasteczka z blachy, około 115 g.

Przygotowanie:

  1. Rozgrzej piekarnik do 180°C, grzanie góra-dół, albo do 165°C z termoobiegiem. Blachę wyłóż papierem do pieczenia.
  2. Obierz banany i rozgnieć je widelcem w misce na gładką masę, przez około minutę. Grudki banana nie rozpuszczą się w piekarniku i zostaną w ciastku jako mokre punkty.
  3. Wmieszaj mus jabłkowy i cynamon.
  4. Wsyp płatki owsiane, wymieszaj łyżką i odstaw masę na 10 minut. Płatki wchłoną wilgoć i masa przestanie kleić się do rąk.
  5. Nakładaj łyżką 12 porcji ciasta na wyłożoną blachę, zachowując 3 cm odstępu. Spłaszcz każdą do grubości 1 cm i średnicy około 5 cm, bo masa bez jajka i tłuszczu nie rozpłynie się sama.
  6. Piecz w temperaturze 180°C przez 15 minut, aż brzegi się zezłocą, a środek zostanie miękki pod naciskiem palca.
  7. Zostaw ciasteczka na blasze na 10 minut i dopiero potem przełóż je na kratkę. Gorące są kruche i rozpadają się przy przekładaniu.

Wartości odżywcze (1 porcja):

  • Kalorie: 238 kcal
  • Białko: 8,1 g
  • Węglowodany: 46,7 g (w tym cukry: 10,5 g)
  • Tłuszcze: 3,2 g
  • Błonnik: 6,9 g

Na 100 g: 207 kcal | B: 7,0 g | W: 40,6 g | T: 2,8 g

Wersja dla mężczyzn – 1 porcja

Składniki na 1 porcję:

  • 144 g (5 ciastek z blachy) – Ciasteczka bananowo-owsiane
  • 40 g (2 łyżki) – Skyr naturalny

Ciasto i pieczenie przebiegają dokładnie tak samo jak w wersji dla kobiet. Różnica jest na talerzu, gdzie dochodzi piąte ciastko i skyr w małej miseczce obok, do maczania. Nadwyżka kaloryczna idzie w ten sposób na białko, a nie na tłuszcz.

Wartości odżywcze (1 porcja):

  • Kalorie: 323 kcal
  • Białko: 14,5 g
  • Węglowodany: 60,0 g (w tym cukry: 14,7 g)
  • Tłuszcze: 4,1 g
  • Błonnik: 8,6 g

Na 100 g: 176 kcal | B: 7,9 g | W: 32,7 g | T: 2,3 g

Jeśli czegoś nie masz w domu albo dziecko czegoś nie lubi, podmiana wygląda tak.

  • Mus jabłkowy zamień na 60 g startego jabłka odciśniętego z soku, ale odlej nadmiar płynu, bo inaczej masa będzie zbyt luźna do formowania.
  • Cynamon zamień na nasiona z połowy laski wanilii, jeśli dziecko odrzuca korzenny smak. Wanilia daje wrażenie słodyczy bez ostrości.
  • Skyr w wersji dla mężczyzn zamień na 40 g jogurtu typu greckiego 2%. Białka będzie mniej więcej o 2 g mniej, a kalorie wyjdą podobnie.
  • Płatki owsiane zamień na bezglutenowe z certyfikatem, bo zwykły owies bywa zanieczyszczony pszenicą już w młynie i przy celiakii w domu ten zamiennik jest konieczny, a nie opcjonalny. Na tej samej zasadzie działają klasyczne ciasteczka owsiane, tylko tam płatki mają wsparcie w jajku i tłuszczu, więc wybaczają więcej błędów.

Niezależnie od wersji ciastko zostaje przekąską opartą na płatkach, czyli na węglowodanach złożonych, więc syci dłużej niż herbatnik z białej mąki, ale nie zastępuje posiłku.

Od jakiego wieku dziecko może zjeść takie ciasteczka

Same ciastka z banana, płatków owsianych i musu jabłkowego nadają się dla dziecka, które rozszerza dietę, bo nie ma w nich ani miodu, ani soli, ani dodanego cukru. Granice zaczynają się wtedy, kiedy chcesz coś do nich dorzucić.

W gabinecie rodzice pytają zwykle o pięć rzeczy: miód, rodzynki, wiórki kokosowe, kakao i masło orzechowe. Tabela niżej zbiera te dodatki razem z granicą wieku i z powodem, dla którego ta granica w ogóle istnieje.

Dodatek

Od kiedy

Dlaczego taka granica

Banan, płatki owsiane, mus jabłkowy bez cukru

od rozszerzania diety, zwykle od ok. 6. miesiąca

To baza tego przepisu. Konsystencja jest na tyle miękka, że dziecko rozgniata kęs dziąsłami

Cynamon i inne łagodne przyprawy

od rozszerzania diety, w ilościach śladowych

Przyprawy bez soli i bez cukru są dopuszczone od początku, a nadają smak, dzięki czemu nie trzeba dosalać ani dosładzać

Miód

dopiero po ukończeniu 12. miesiąca

Miód może zawierać przetrwalniki Clostridium botulinum, które u niemowlęcia wywołują botulizm dziecięcy. To zakaz, nie zalecenie

Sól

do 12. miesiąca bez dosalania, między 7. a 11. miesiącem najwyżej szczypta na dobę

Nerki niemowlęcia nie wydalają nadmiaru sodu, a wcześnie wyuczony słony smak zostaje na lata

Cukier i syropy, także daktylowy i klonowy

unikać przynajmniej do 2. roku życia

To są cukry wolne w rozumieniu WHO. Cukry z całych owoców do tej kategorii nie należą, dlatego banan jest w porządku, a syrop daktylowy nie

Masło orzechowe 100%, gładkie

od rozszerzania diety, cienko rozsmarowane lub wmieszane w masę

Wczesny kontakt z orzeszkami ziemnymi zmniejsza ryzyko alergii, a forma gładka nie grozi zadławieniem. Gruba warstwa już tak

Orzechy w kawałkach, całe rodzynki, twarde suszone owoce

dopiero gdy dziecko pewnie gryzie i żuje twarde kęsy

Małe, twarde i okrągłe kawałki to najczęstsza przyczyna zadławienia u małych dzieci. Do tego czasu podajemy je zmielone albo namoczone

Kakao i wiórki kokosowe

kakao zwykle po 12. miesiącu, wiórki po opanowaniu gryzienia

Kakao utrudnia wchłanianie żelaza z posiłku, a niemowlęta i małe dzieci są grupą o podwyższonym ryzyku niedoboru

Miodu nie podajemy dzieciom przed ukończeniem pierwszego roku życia, bo może zawierać przetrwalniki bakterii wywołujących botulizm dziecięcy. Dlatego w tym przepisie nie ma go w żadnej wersji i nie dopisujemy go jako zamiennika.

Przekąska ma w diecie dziecka swoje miejsce, ale zostaje dodatkiem do posiłków, a nie ich zamiennikiem. Jeśli chcesz poukładać całość, zacznij od tego, jak wyglądają zasady zdrowego odżywiania u Was w domu, a dopiero potem dobieraj przekąski dla najmłodszych.

Co dawać dzieciom zamiast słodyczy

Zamiana słodyczy na domowe wypieki działa tylko wtedy, kiedy nowa przekąska jest równie łatwa do wzięcia w rękę. Dziecko nie porównuje składu, tylko dostępność, więc pojemnik z ciasteczkami na blacie wygrywa z jabłkiem w lodówce, które trzeba obrać i pokroić.

Poza ciasteczkami sprawdzają się trzy rzeczy, które da się przygotować z wyprzedzeniem:

  • Pieczone jabłko z cynamonem. Wchodzi do piekarnika razem z ciasteczkami, a po wystudzeniu wyjada się je łyżeczką prosto ze skórki.
  • Koktajl z banana i jogurtu naturalnego. Robi się go minutę i syci bardziej niż sam owoc, bo dochodzi do niego białko z jogurtu.
  • Suszone morele pokrojone w paski. Krojenie nie jest ozdobnikiem, bo cały suszony owoc jest twardy i okrągły, czyli dokładnie taki kęs, jakim najłatwiej się zadławić.

Sam zakaz nie działa i widać to w gabinecie regularnie. Tabliczka czekolady, której nie wolno, staje się nagrodą, a nagroda smakuje lepiej niż to samo ciastko podane bez emocji w środę po przedszkolu. Jeśli temat wraca u Ciebie, a nie tylko u dziecka, osobno opisaliśmy, jak przestać jeść słodycze bez robienia z tego wojny.

Cukier, którego rodzic nie liczy, siedzi zwykle w trzech miejscach: w jogurtach owocowych, w płatkach śniadaniowych i w sokach, także tych stuprocentowych. Etykietę czyta się do końca, bo cukier bywa rozpisany na kilka nazw i pojedynczo każda z nich wygląda niewinnie.

Jak przechowywać zdrowe ciasteczka dla dzieci

Te ciasteczka nie mają konserwantów ani tłuszczu, za to mają dużo wilgoci z banana, więc psują się szybciej niż kruche herbatniki ze sklepu. W zamkniętym pojemniku w temperaturze pokojowej trzymaj je najwyżej dwa dni, w lodówce do czterech, a większą partię od razu zamroż.

Dwie doby to margines bezpieczeństwa przyjęty dla wilgotnego ciasta z bananem, a nie wynik pomiaru w laboratorium. Jeśli ciastko pachnie inaczej niż w dniu pieczenia, wyrzucasz je bez zastanawiania się nad datą.

Do zamrażarki układasz ciasteczka pojedynczo na tacce i dopiero po zamrożeniu przesypujesz je do woreczka, żeby nie skleiły się w jeden blok. Rozmrażają się w temperaturze pokojowej w około 20 minut, czyli mniej więcej tyle, ile zajmuje poranne zbieranie się do przedszkola. Ciasteczka, które zwilgotniały w pojemniku, wracają do formy po pięciu minutach w piekarniku nagrzanym do 150°C.

Sprawdzają się też rano, obok jogurtu naturalnego, jeśli szukasz pomysłów na śniadanie dla dziecka, które nie chce jeść kanapek.

Podsumowanie – zdrowe ciasteczka dla dzieci w praktyce

Zdrowe ciasteczka dla dzieci sprawdzają się wtedy, kiedy traktujesz je jak przekąskę, a nie jak zamiennik posiłku. Cztery ciasteczka to 238 kcal i prawie 7 g błonnika, czyli sensowny podwieczorek albo deser po obiedzie dla kilkulatka, ale nie sam obiad.

Jeśli chcesz ułożyć cały dzień, dla dziecka albo dla siebie, zrobi to dietetyk w ramach diety online, dopasowując jadłospis do tego, co dziecko zjada bez awantury, razem z wymianą każdego posiłku, który nie wejdzie.