(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-WGVSHWV'); (function(m,e,t,r,i,k,a){m[i]=m[i]||function(){(m[i].a=m[i].a||[]).push(arguments)}; m[i].l=1*new Date();k=e.createElement(t),a=e.getElementsByTagName(t)[0],k.async=1,k.src=r,a.parentNode.insertBefore(k,a)}) (window, document, "script", "https://mc.yandex.ru/metrika/tag.js", "ym"); ym(71037676, "init", { clickmap:true, trackLinks:true, accurateTrackBounce:true, webvisor:true, ecommerce:"dataLayer" }); !function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '1025101127693139'); fbq('track', 'PageView');

5 faktów o pierdzeniu, o których nie masz pojęcia

07 marca 2022 Autor: Bartłomiej Pomorski

Puszczanie gazów jest rzeczą normalną, szczególnie jeżeli w Twojej diecie nie brakuje błonnika. Czasami jednak gazy, które gromadzą się w jelitach powodują ból brzucha, a niekiedy ilość bąków wydaje się niepokojąco duża. Zdarza się również, że zapach puszczanych gazów jest bardzo nieprzyjemny. Jak to jest z tymi bąkami?

5 faktów o pierdzeniu, o których nie masz pojęcia

Spis treści

Fakt 1. Bąki to normalna sprawa

Puszczanie gazów jest rzeczą normalną, ale może także być dokuczliwym problemem. Przeciętna osoba puszcza wiatry średnio co 1-4 godziny (10-20 razy dziennie). Dzienna produkcja gazów waha się od 500 ml do 1500 ml, przy czym średnia wartość wynosi 700 ml [1]. Jeżeli puszczasz więcej bąków niekoniecznie musisz doszukiwać się problemów ze swoimi jelitami, być może w Twojej diecie jest po prostu dużo błonnika, który jest pożywką dla bakterii produkujących gazy. Jeżeli jednak nadmierne gazy powodują u Ciebie dyskomfort, ból lub wpływają na jakość Twojego życia poszukaj pomocy u dietetyka lub lekarza. Często z nadmiernymi gazami borykają się osoby z Zespołem Jelita Drażliwego (IBS). W ich przypadku odpowiednia dietoterapia to klucz do sukcesu. Właśnie otworzyliśmy sprzedaż kursu Dietoterapia w IBS, gdzie przez 10 h przeanalizujemy najważniejsze tematy związane z tym zagadnieniem. Dołącz do naszych stacjonarnych wydarzeń we Wrocławiu 7 maja 2022 i w Warszawie 14 maja 2022:

Fakt 2. Sportowcy puszczają więcej bąków

Puszczanie gazów jest jednym z najpowszechniej występujących objawów wśród trenujących osób. Według badania z udziałem triatlonistów [2], sportowcy puszczali wiatry okazjonalnie, często lub prawie zawsze w okresie treningowym w ciągu ostatnich 3 miesięcy (najwyższy odsetek spośród wszystkich objawów ze strony przewodu pokarmowego). Zjawisko to uzasadniają prace, w których wykazano, że umiarkowana aktywność fizyczna usprawnia pasaż gazów przez jelita.

Fakt 3. Bąki są w 99% bezwonne

Gazy, które powstają w jelitach pochodzą z 1) połkniętego powietrza, 2) dwutlenku węgla wyprodukowanego w wyniku neutralizacji kwasu żołądkowego przez dwuwęglany lub 3) metabolizmu żywności przez bakterie jelitowe. Większość wypuszczanych gazów składa się głównie z dwutlenku węgla, metanu oraz wodoru. Gazy te nie wydzielają zapachu. Za nieprzyjemny zapach naszych wiatrów odpowiada ~1% gazów zawierających siarkę (np. siarkowodór, metanotiol). Produkty takie jak np. kapusta, czosnek czy też brokuły są wyjątkowo efektywne w produkcji wspomnianych gazów. Wino oraz piwo także są źródłem siarki w diecie. Pamiętaj jednak, że w produktach odzwierzęcych znajduje się zdecydowanie więcej związków siarkowych! [3] Podsumowując, jeżeli Twoje bąki cuchną, ogranicz produkty bogate w siarkę.

Fakt 4. Na diecie roślinnej spodziewaj się więcej bąków

Strączki i zboża są źródłem oligosacharydów, czyli węglowodanów, które nie są trawione przez nasze enzymy. To co stanowi problem dla naszych jelit, jest z kolei świetną pożywką dla bakterii w jelicie grubym. Oligosacharydy są rozkładane przez mikrobiotę, a efektem ubocznym jest wzmożona produkcja gazów.

Na Twoje szczęście (lub Twojego partnera/ partnerki) problem bąków na diecie roślinnej jest przejściowy. Już po kilku tygodniach problem ustępuje [4]. Jeżeli chcesz przejść łagodnie przez ten okres, spróbuj strączków z puszki (zawierają mniej oligosacharydów) oraz stopniowo zwiększają ich ilość w diecie

Fakt 5. Rano i wieczorem puszczasz najwięcej bąków

Na pewno zdarzyło Ci się puścić bąka pod kołdrą. I nic w tym dziwnego. Według badań napięcie mięśnia zwieracza odbytu jest zmienne w ciągu dnia, a największe rozluźnienie obserwuje się w nocy [5]. Nic więc dziwnego, że wieczorem przed snem lub rano po przebudzeniu (podczas snu puszczanie bączków jest niemożliwe) wypuszczasz najwięcej gazów. Szczególnie poranki mogą obfitować w bączki, ponieważ przez całą noc w Twoich jelitach zbierają się gazy, które nie mogą znaleźć ujścia. Także następnym razem jak Twoja połówka obrazi się na Ciebie za puszczanie bąków w łóżku wytłumacz się tym, że Twój mięsień zwieracz odbytu też musi trochę odpocząć.

Potrzebujesz konsultacji z dietetykiem? Przestań się dręczyć i oddaj się w ręce specjalisty. Pomogliśmy ponad 10 000 osobom osiągnąć cel, a nasza opinia w Google to 5/5 na podstawie ponad 300 opinii. Szybkie, smaczne i indywidualne diety online to nasza specjalność.


Czytaj także

(function(i,s,o,g,r,a,m){ i['GoogleAnalyticsObject']=r; i[r]=i[r]||function() { (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments) },i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)})(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');ga('create', 'UA-109318708-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); var _smid = "46hptwqd8w71vwlc"; (function(w, r, a, sm, s ) { w['SalesmanagoObject'] = r; w[r] = w[r] || function () {( w[r].q = w[r].q || [] ).push(arguments)}; sm = document.createElement('script'); sm.type = 'text/javascript'; sm.async = true; sm.src = a; s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(sm, s); })(window, 'sm', ('https:' == document.location.protocol ? 'https://' : 'http://') + 'app3.salesmanago.pl/static/sm.js');