Kwasy omega-3, 6, 9. Jakie wybrać i jak stosować?
Jeżeli kiedyś ktoś Ci powiedział, żeby jeść tłuste ryby dla zdrowia, to miał rację! Kwasy omega 3 są zdecydowanie potrzebne do zachowania zdrówka. Dodatkowo kwasy omega 6 i 9 również będą miały działanie prozdrowotne. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są źródła kwasów omega 3,6,9, jakie wybrać i jak je stosować!
Spis treści
- Które kwasy omega są najzdrowsze?
- Kwasy omega 3 właściwości
- Kwasy omega 3 jak długo stosować
- Kwasy omega 3 – rano czy wieczorem?
- Kwasy omega 3 dla dzieci
- Kwasy omega 3 – jakie wybrać?
- Kwasy omega 3 suplementacja
- Podsumowanie
Które kwasy omega są najzdrowsze?
Kwasy omega 3, 6, 9 niewątpliwie są bardzo prozdrowotnymi kwasami, które warto (a nawet trzeba!) spożywać z dietą. Normy żywienia dla populacji polskiej jasno mówią, iż osoby dorosłe powinny spożywać [1]:
- kwasy omega 3 – 250 mg kwasów EPA (kwas eikozapentaenowy) i DHA (kwas dokozaheksaenowy) dziennie + 0,5% energii z kwasu tłuszczowego ALA (kwas alfa-linolenowy). Taką ilość kwasów EPA i DHA znajdziesz już w 10 g łososia atlantyckiego. Spożywając go 100 g tygodniowo, spełnisz z nawiązką zapotrzebowanie na kwasy omega 3.
- kwasy omega 6 – 4 % energii z kwasu tłuszczowego LA (kwas linolowy)
Sam podział, przemiany metaboliczne kwasów omega 3 i 6 oraz ich ilość (i spożycie z dietą) są bardzo skomplikowane. Dlatego też przygotowaliśmy dla Ciebie grafikę, która jak najprościej przedstawi jakie rodzaje kwasów tłuszczowych wchodzą w skład rodziny omega 3 i omega 6.
Samo zapotrzebowanie na kwasy omega 3 i 6 wynika m.in. z faktu braku ich możliwość syntezy przez ludzki organizm (a dokładniej kwasu alfa-linolenowego omega 3 oraz linolowego omega 6). Dlatego też kwasy omega 3 oraz omega 6 określa się jako niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Dodatkowo mają one (kwasy omega 3) bardzo istotne funkcje fizjologiczne dla człowieka m.in. takie jak [1]:
- obniżenie ryzyka wystąpienia zespołu metabolicznego,
- profilaktyka oraz leczenie cukrzycy typu 2,
- wydłużenie czasu ciąży, zwiększenie masy urodzeniowej dziecka,
- wpływ na rozwój funkcji poznawczych i dojrzewanie układu nerwowego,
- działanie ochronne na choroby sercowo-naczyniowe (np. miażdżyca), przeciwzapalne, przeciwnowotworowe czy też antydepresyjne,
i wiele więcej (dodatkowe informacje znajdziesz tutaj). Warto również zaznaczyć, że kwasy omega 9 nie są zaliczane do grupy NNKT i nie musimy ich obowiązkowo dostarczać z dietą. Nie oznacza to jednak, że nie warto ich spożywać. Chociażby oliwa z oliwek, która jest świetnym źródłem kwasów omega 9, zawiera liczne związki bioaktywne (tokoferole, fitosterole, polifenole), które mają działanie prozdrowotne m.in.: [4]:
- przeciwzapalne
- przeciwmiażdżycowe
- przeciwutleniające
- przeciwzakrzepowe
W temacie kwasów omega 3, 6 i 9 trzeba poruszyć temat witaminy D3. Kwasy omega 3 (oraz 6 i 9) to całkowicie co innego niż witamina D3. Często są one utożsamiane z racji ich wspólnego występowania w suplementach diety czy też pożywieniu (np. tłuste ryby). Witamina ta jest pozyskiwana przede wszystkim ze słońca. Z racji niedostatecznej syntezy skórnej w Polsce w okresach jesienno zimowych oraz niepraktyczności spożycia warto rozważyć jej suplementacje w dawce 1000-4000 IU dziennie [5].
Przeczytaj także: Najzdrowsze oleje roślinne – zastosowanie i właściwości
Kwasy omega 3 właściwości
W przypadku kwasów omega 3 właściwości są bardzo szerokie, a jest to m.in. działanie [1.6]:
- przeciwzakrzepowe
- przeciwnowotworowe
- przeciwdepresyjne
- przeciwzapalne
- poprawiające pamięć (pozytywny wpływ na funkcje poznawcze)
Z racji ich przeciwzapalnego działania ich zwiększona podaż sprawdzi się m.in. w takich chorobach jak [7,8,12,14]:
- Zespół policystycznych jajników (PCOS)
- Choroba Leśniowskiego-Crohna
- Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
- Choroba Hashimoto
- Migrenowe bóle głowy
- Endometrioza
- Trądzik
Dlatego też kwasy omega 3 na stany zapalne to świetne rozwiązanie. Spożycie kwasów omega 3 będzie również korzystne w takich dolegliwościach jak [9,10,13,]:
- PMS
- bolesne miesiączkowanie
- zła cera
Jak widzisz, kwasy omega 3 mają bardzo szerokie zastosowanie. Zdecydowanie warto zadbać o dostarczenie ich z dietą, a jeżeli nie jest to możliwe to wprowadzić suplementację w postaci kapsułek lub formie płynnej.
Kwasy omega 3 jak długo stosować
Kwasy omega-3 jak długo stosować? Jeżeli nie spożywasz tłustych ryb, to zdecydowanie warto będzie sięgnąć po suplementację w postaci kapsułek lub tranu, którą możesz stosować cały czas. Bezpieczną i dobrze tolerowaną dawką według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) jest 5 g kwasów omega 3 (to duża dawka) [16]. Dodatkowo zaleca się zachowanie ostrożności z suplementacją kwasami omega 3, u osób przyjmujących leki przeciwpłytkowe i przeciwzakrzepowe z racji ich zdolności do zmniejszania aktywności płytek krwi [15]. W takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem.
Warto również wspomnieć o indeksie omega 3. Jest to indeks wskazujący, jak dużo kwasów omega 3 znajduje się w naszym ciele. Pozwala nam to określić, czy spożywamy wystarczający dużo kwasów omega 3 z dietą i suplementacją. Stężenie określa się następująco [17]:
- Poniżej 4 % – niedobory omega 3
- Zakres 4-8% – umiarkowane wysycenie kwasami omega 3
- powyżej 8 % – odpowiednie wysycenie kwasami omega 3
Jest on istotny szczególnie u sportowców. Kilka badań (źródła przedstawione w tabeli) wskazuje, iż sportowcy spożywają niedostateczną ilość kwasów omega 3 na podstawie indeksu omega 3.
Badanie | Populacja | Średni wynik o3i | Ilość sportowców z o3i >8% |
von Shacky,2014 | 106 wytrenowanych sportowców z Niemiec | 4,97 ± 1.19% | 1 |
Wilson, 2016 | 58 sportowców z dywizji uniwersyteckiej | 4,79 % dla mężczyzn i 4,75% dla kobiet | 0 |
Ritz, 2020 | 298 sportowców z dywizji uniwersyteckiej | 4,33 ± 0,81 % | 0 |
Davinelli, 2019 | 257 biegaczy | 3,37 ± 1,65 % | brak danych |
Anzalone 2019 | 404 sportowców z dywizji uniwersyteckiej | 4,4 ± 0,8 % | 0 |
Kwasy omega 3 potencjalnie wspomagają syntezę białek mięśniowych, wspierają codzienną regenerację u zawodników sportów drużynowych czy też zmniejszają bolesność mięśniową i spadek zdolności wysiłkowych [18]. Dlatego też spożycie kwasów omega jest bardzo istotne dla sportowca!
Takie istotne informacje przygotowaliśmy dla Ciebie w naszym kursie Kompleksowa Suplementacja w Sporcie. Omówiliśmy w nim dla Ciebie działanie 40 najlepszych suplementów w sporcie. Dodatkowo w cenie otrzymasz:
- 670 slajdów
- 10 godzin video
- ponad 200 badań
- imienny certyfikat
- wieczny dostęp
Kwasy omega 3 – rano czy wieczorem?
Kwasy omega 3 – rano czy wieczorem? W postaci suplementu warto je spożywać do posiłku, w którym znajdują się tłuszcze. Istnieją przesłanki, iż podanie kwasów omega 3 do posiłku o zawartości 44 g tłuszczów, zwiększy ich przyswajalność w porównaniu do posiłku, gdzie znajdzie się 8 g tłuszczów [19]. Może to być np. śniadanie czy też obiad.
Jeżeli jednak nie możesz ich brać do śniadania lub obiadu (albo jakiegokolwiek innego posiłku bogatszego w tłuszcze), to weź je o jakiejkolwiek innej porze. Najbardziej istotne będzie ich regularne przyjmowanie!
Kwasy omega 3 dla dzieci
Kwasy omega 3 dla dzieci powinny być również dostarczane z pożywienia. Jeżeli nie jest to możliwe, to trzeba wprowadzić suplementację. Tutaj zdecydowanie warto sięgnąć po suplementy diety z kwasami omega 3, które zawierają certyfikat IFOS (International Fish Oil Standards Program). Jest to niezależny program kontroli i certyfikacji olejów rybnych. Takie certyfikaty posiadają produkty firm m.in. Named Sport, Norsan czy też Life Extension. Przed zakupem kwasów omega 3 dla swojego dziecka sprawdź, czy firma posiada taki certyfikat!
Kwasy omega 3 – jakie wybrać?
Kwasy omega 3, jakie wybrać i w czym je znajdziemy? Przede wszystkim wybieraj te z pożywienia! Jeżeli obawiasz się, że spożywanie ryb zaszkodzi Ci ze względu na duże zanieczyszczenia metalami ciężkimi, to spokojnie – nie ma czego się obawiać. Mądre głowy obliczyły, że korzyści płynące ze spożywania łososia (który jest dobrym źródłem kwasów omega 3), są duże większe niż potencjalne szkody. A dokładniej gdyby 100 000 ludzi jadło 200 g łososia każdego tygodnia przez 70 lat, to doszłoby do 24 więcej zgonów z powodu nowotworów, ale za to umarłoby 7125 osób mniej z powodu chorób układu krążenia [25]. Dlatego też śmiało spożywaj tłuste ryby!
Informacje poniżej pomogą Ci dowiedzieć się o dobrych źródłach kwasów omega 3.
Łosoś atlantycki
Kwasy omega 3 gdzie jest ich najwięcej? Najwięcej kwasów omega 3 w pożywieniu znajdziemy w łososiu atlantyckim, bo aż 2,5 g/100 g [6]. Co ciekawe, Czawycza (Salmon Chinook) zawiera ich również bardzo dużą ilość, bo 2 g/ 100 g. Niemniej nie jest to popularna ryba w Polsce.
Śledź atlantycki
Śledź atlantycki to również ryba bogata w kwasy omega 3. Zawiera on 2,1 g kwasów omega w 100 g, co czyni go bardzo dobrym źródłem tych prozdrowotnych tłuszczów!
Makrela
Jeżeli lubisz makrele, to dobrze dla Twojego zdrowia. Zawiera ona 2 g/100 g ryby. Tak więc śmiało ją spożywaj!
Tuńczyk i pstrąg tęczowy
Te dwie ryby również będą świetnym źródłem kwasów omega 3. Tuńczyk zawiera ich 1,66 g/100 g, a pstrąg tęczowy 1,16 g/100 g produktu. Dodatkowo znajdziesz je w każdym większym markecie, więc nie powinno być problemów z ich dostępnością!
Przeczytaj także: Ryby – dlaczego i jakie warto jeść, a których lepiej unikać
Roślinne źródła kwasów omega 3
Kwasy omega 3 w postaci kwasu alfa linolowego możemy również dostarczać ze źródeł roślinnych. Niestety ich konwersja do kwasów EPA i DHA jest niska i wynosi ok. 5-15%. Nie zmienia to faktu, że jak najbardziej warto je spożywać! Ich dobrymi źródłami będą [6,20]:
- olej lniany – 53,4 g/100 g
- nasiona chia – 17,8 g/100 g
- olej rzepakowy – 9,1 g/100 g
- nasiona konopi – 8,6 g/100 g
- orzechy włoskie – 6,6 g/100 g
- siemię lniane – 16,6 g/100 g
Przeczytaj także: Omega 3 na diecie roślinnej – zadbaj o mózg i serce
Kwasy omega 6
Wymieniając źródła kwasów omega 3, warto również wspomnieć, iż kwasy omega 6 również dostarczymy z dietą. Omega 6 źródła to m.in.:
- oleje: rzepakowy, słonecznikowy, sojowy, kukurydziany, z ogórecznika
- orzechy: włoskie, nerkowca, pekan, brazylijskie
- pestki dyni, migdały,
Często słyszy się również w dietetyce o potencjalnym działaniu prozapalnym kwasów omega 6 (tzw. proporcja kwasów omega 3 do omega 6). Kwasy te mają działanie przeciwzapalne, ale też mogą działać prozapalnie [26,27]. Ale ich potencjalnie niekorzystne działanie zdrowotne wynika z niedostatecznego spożycia kwasów omega 3, jakimi są EPA i DHA [28]. Dlatego też nie przejmuj się proporcją tych kwasów, spożywaj źródła kwasów omega 6 (pestki dyni, orzechy, migdały, oleje np. rzepakowy, z ogórecznika) oraz priorytetowo pamiętaj o odpowiednim spożyciu kwasów omega 3 – wtedy wszystko z Twoim zdrówkiem będzie tak, jak należy!
Kwasy omega 3 suplementacja
Kwasy omega 3 suplementacja – tutaj znajdziesz nasze propozycje suplementów z kwasami omega 3, po które warto sięgać, jeżeli nie jesteś w stanie dostarczyć ich z dietą. Pamiętaj też, że dzienne zapotrzebowanie na kwasy omega 3 to 250 mg kwasów EPA i DHA (łącznie) + 0,5% energi z kwasu ALA. Niemniej w badaniach dawki kwasów omega 3 nierzadko są wyższe np. 1-2 g kwasów omega 3, aby istotnie zwiększyć indeks kwasów omega-3 [21,22,23].
Przedstawiając tutaj informacje na temat suplementów kwasów omega 3, w dużej mierze kierowaliśmy się informacjami od fundacji Badamy Suplementy Jest to fundacja niezależnie badająca poszczególne suplementy, w tym nasze pożądane w diecie kwasy omega 3. Wyniki tych badań pokazują, czy producenci są z nami szczerzy i czy dostarczają nam w swoich produktach jakościowych kwasów. Tak więc zapraszamy do zapoznania się produktami z kwasami omega 3!
Olimp Gold Omega 3 Sport Edition
Produkt ten zawiera 330 mg kwasów EPA oraz 220 mg DHA, dzięki czemu z jedną kapsułką spełnimy zapotrzebowanie ponad dwukrotnie. Dodatkowo zawiera 100 mg innych kwasów omega 3 (do tej grupy należy również kwas m.in. dokozapentaenowy DPA, ale głównie skupiamy się na kwasach omega 3 EPA i DHA). Dodatkowe badania nie wykazały nieprawidłowości w obecności metali ciężkich, a sama zawartość EPA i DHA jest zgodna z etykietą. Zawiera również witaminę E, która jest przeciwutleniaczem i często występuje wraz z kwasami omega 3. Śmiało sięgaj po ten produkt, jeżeli masz dostęp do produktów marki Olimp!
Mollers Tran Norweski
Te kwasy omega 3 w płynie to jeden z tańszych i lepszych suplementów z tej kategorii. Charakteryzuje je bardzo duża ilość kwasów omega 3 (łącznie 1 g w 5 ml), zawartość witaminy A, E oraz witaminy D w dawce 600 IU (z racji potrzeby jej suplementacji, to bardzo dobrze). Dodatkowo proporcja kwasów jest odmienna od zazwyczaj występującej, gdyż w większości suplementów spotkamy się z większą ilością EPA niż DHA. Jest to o tyle istotne dla osób trenujących sporty walki czy też osoby cierpiące na choroby związane z mózgiem z racji ochronnego działania kwasów dokozaheksaenowego na ten organ [25]. Dlatego też jeżeli nie przeszkadza Ci produkt w formie tranu, to śmiało sięgnij po Mollersa
Trec Super Omega-3
Ten produkt będzie troszkę skromniejszy pod kątem zawartości kwasów omega 3, bo zawiera ich odpowiednio 180 mg EPA i 120 DHA na kapsułkę. Dodatkowo nieduża ilość witaminy E, bo ok. 3 g w jednej kapsułce. Parametr TOTOX (świadczący o stabilności tłuszczów w produkcie – im mniej tym lepiej) w normie. Tak więc jeżeli potrzebujesz lekko uzupełnić podaż kwasów omega 3 w swojej diecie, to możesz sięgnąć po ten produkt.
KFD Omega 3+
Produkt wręcz identyczny z pierwszym wymienionym na liście (Olimp), bo również zawiera 330 mg kwasów EPA, 220 mg kwasów DHA, 10% innych kwasów omega 3 oraz 12 mg witaminy E. Dodatkową zaletą będzie niższa cena, ok. 2x tańsza. Jeżeli chcesz zadbać o zdrowie i nie wydawać dużej ilości pieniędzy, to omega 3 Z KFD będą bardzo dobrym rozwiązaniem!
DOZ PRODUCT Omega-3
Produkt od jednej z popularniejszych aptek w Polsce. W 1 kapsułce znajdziemy 290 mg EPA, 190 mg DHA, 90 mg innych kwasów omega 3 oraz 12 mg witaminy E. Są to ilości nieznacznie mniejsze niż w przypadku wyżej wymienionych suplementów z Olimpu czy też KFD. Niemniej nie wykazano obecności metali ciężkich, a sam parametr TOTOX jest w normie. Tak więc również możesz sięgnąć po ten suplement z kwasami omega 3, jeżeli masz obok siebie aptekę DOZ.
Now Foods Omega-3
Omega 3 od Now Foods nieznacznie różni się od innych produktów z tej grupy. W 1 kapsułce zawiera 180 mg kwasów EPA, 120 mg DHA, 0,67 mg witaminy E (to już dużo mniej niż inne produkty) oraz 340 mg kwasu ALA (roślinne źródło kwasów omega 3). Nie oznacza to jednak, że jest to zły produkt. Jeżeli korzystasz z tej marki, to wciąż śmiało możesz ją suplementować.
Evolite Omega 3
Skład bardzo krótki, bo ten produkt zawiera same kwasy omega 3 w dawce 180 mg EPA i 120 mg DHA. Jeżeli zależy Ci na dostarczeniu samych kwasów EPA i DHA, to możesz sięgnąć po ten produkt.
Omega 3 Double Plus ++
Produkt ten zawiera w 1 kapsułce 559 mg EPA oraz 229 mg DHA, co wyróżnia go spośród innych kwasów omega 3 w kapsułkach – zawiera ich więcej niż konkurencja. Dodatkowo
- posiada certyfikat IFOS, który świadczy jakości produktu
- posiada certyfikat Informed Sport, który świadczy o braku zawartości substancji zakazanych w sporcie, co jest istotne dla zawodowych sportowców.
Jeżeli jesteś sportowcem regularnie badanym przez agencje antydopingowe, to dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po ten suplement.
Life Extension Super Omega-3
Ten suplement zawiera w 1 kapsułce 175 mg EPA oraz 125 mg DHA, co nie jest bardzo dużą ilością. Za to dodatkowo zawiera ekstrakty z oliwek, które są bogate w prozdrowotne polifenole. Dodatkowo zawiera certyfikat IFOS. Dzięki zawartości kwasów omega 3 wzbogaceniu w polifenole oraz certyfikacji jest on bardzo dobrym produktem, aby wesprzeć swoje zdrowie.
Norsan Omega 3
Produkt z kwasami omega 3 od Norsana również posiada certyfikat IFOS. Zawiera 0,6 mg witaminy E, 195 mg EPA, 112,5 DHA oraz 22,5 mg DPA. Dodatkowo posiadają produkty omega 3 pochodzące z oleju z alg, co jest bardzo istotne dla osób niespożywających ryb. Śmiało po niego sięgnij, jeżeli zależy Ci na dobrym jakościowo produkcie.
Podsumowanie
Kwasy omega 3 6 i 9 to pożądane kwasy tłuszczów w naszej diecie. Na szczególną uwagę zasługują kwasy omega 3, ze względu na ich działanie przeciwzapalne, immunomodulujące, wspierające zdrowie sercowo-naczyniowe czy też funkcje poznawcze. Ich głównym źródłem są tłuste ryby np. łosoś, makrela, pstrąg, ale można je również dostarczyć w mniejszej ilości ze źródeł roślinnych np. siemię lniane, orzechy włoskie. Jeżeli nie jesteś w stanie dostarczyć ich z dietą, to zdecydowanie warto sięgnąć po suplementacje!
Piśmiennictwo
- Normy żywienia dla populacji polskiej i jej zastosowanie 2020, https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2021/03/normy_zywienia_2020web.pdf [dostęp 02.09.2023]
- AHRQ & USDA (Agency for Healthcare Research and Quality &U.S. Department of Health and Human Services), Omega-3 fatty acids and maternal and child health: an updated systematic review, Southern Kalifornia, 2016
- Chang J., Su K., Mondelli V., Pariante C.M., Omega-3 fatty acids improve attention in youth with attention deficit hyperactivity disorder, Abstracts, Brain Behav. Immun., 2019, 76, 25.
- Gorzynik-Debicka M, Przychodzen P, Cappello F, Kuban-Jankowska A, Marino Gammazza A, Knap N, Wozniak M, Gorska-Ponikowska M. Potential Health Benefits of Olive Oil and Plant Polyphenols. Int J Mol Sci. 2018 Feb 28;19(3):686.
- Płudowski, P.; Kos-Kudła, B.; Walczak, M.; Fal, A.; Zozulińska-Ziółkiewicz, D.; Sieroszewski, P.; Peregud-Pogorzelski, J.; Lauterbach, R.; Targowski, T.; Lewiński, A.; et al. Guidelines for Preventing and Treating Vitamin D Deficiency: A 2023 Update in Poland. Nutrients 2023,
- Shahidi F, Ambigaipalan P. Omega-3 Polyunsaturated Fatty Acids and Their Health Benefits. Annu Rev Food Sci Technol. 2018 Mar 25;9:345-381.
- Simopoulos AP. Omega-3 fatty acids in inflammation and autoimmune diseases. J Am Coll Nutr. 2002 Dec;21(6):495-505.
- P. C. Calder, “Omega-3 fatty acids and inflammatory processes: from molecules to man,” Biochem Soc Trans, vol. 45, no. 5, pp. 1105–1115, Oct. 2017, doi: 10.1042/BST20160474.
- S. Behboudi-Gandevani, F. Z. Hariri, and L. Moghaddam-Banaem, “The effect of omega 3 fatty acid supplementation on premenstrual syndrome and health-related quality of life: a randomized clinical trial,” J Psychosom Obstet Gynaecol, vol. 39, no. 4, pp. 266–272, Oct. 2018, doi: 10.1080/0167482X.2017.1348496.
- M. M. Mohammadi, N. Dehghan Nayeri, M. Mashhadi, and S. Varaei, “Effect of omega-3 fatty acids on premenstrual syndrome: A systematic review and meta-analysis,” J Obstet Gynaecol Res, vol. 48, no. 6, pp. 1293–1305, Jun. 2022, doi: 10.1111/JOG.15217.
- M. M. Mohammadi, R. Mirjalili, and A. Faraji, “The impact of omega-3 polyunsaturated fatty acids on primary dysmenorrhea: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials,” Eur J Clin Pharmacol, vol. 78, no. 5, pp. 721–731, May 2022,
- Yalçın Bahat P, Ayhan I, Üreyen Özdemir E, İnceboz Ü, Oral E. Dietary supplements for treatment of endometriosis: A review. Acta Biomed. 2022 Mar 14;93(1):e2022159.
- S. de Spirt et al., “Intervention with flaxseed and borage oil supplements modulates skin condition in women,” Br J Nutr, vol. 101, no. 3, pp. 440–445, 2009,
- Baldwin H, Tan J. Effects of Diet on Acne and Its Response to Treatment. Am J Clin Dermatol. 2021 Jan;22(1):55-65. doi: 10.1007/s40257-020-00542-y. Erratum in: Am J Clin Dermatol. 2020 Dec 26;: PMID: 32748305; PMCID: PMC7847434.
- Krupa K, Fritz K, Parmar M. Omega-3 Fatty Acids. 2023 Jan 17. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan–. PMID: 33231984.
- EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies (NDA). “Scientific opinion on the tolerable upper intake level of eicosapentaenoic acid (EPA), docosahexaenoic acid (DHA) and docosapentaenoic acid (DPA).” EFSA Journal 10.7 (2012): 2815
- von Schacky, Clemens. “Omega-3 index in 2018/19.” Proceedings of the Nutrition Society (2020): 1-7.
- McGlory, Chris, Philip C. Calder, and Everson A. Nunes. “The influence of omega-3 fatty acids on skeletal muscle protein turnover in health, disuse, and disease.” Frontiers in nutrition 6 (2019): 144.
- Lawson, Larry D., and Bronwyn G. Hughes. “Absorption of eicosapentaenoic acid and docosahexaenoic acid from fish oil triacylglycerols or fish oil ethyl esters co-ingested with a high-fat meal.” Biochemical and biophysical research communications 156.2 (1988): 960-963
- Baza danych programu DietetykPro
- Drobnic, Franchek, et al. “Erythrocyte omega-3 fatty acid content in elite athletes in response to omega-3 supplementation: a dose-response pilot study.” Journal of lipids 2017 (2017)
- Flock, Michael R., et al. “Determinants of erythrocyte omega‐3 fatty acid content in response to fish oil supplementation: a dose–response randomized controlled trial.” Journal of the American Heart Association 2.6 (2013): e000513.
- Walker, Alan J., et al. “Biomarker response to a competitive season in Division I female soccer players.” The Journal of Strength & Conditioning Research 33.10 (2019): 2622-2628.
- Mozaffarian, Dariush, and Eric B. Rimm. “Fish intake, contaminants, and human health: evaluating the risks and the benefits.” Jama 296.15 (2006): 1885-1899.
- Oliver, Jonathan M., and Anthony J. Anzalone. “PREVENTION OF HEAD TRAUMA: IS THERE A ROLE FOR NUTRITIONAL SUPPLEMENTATION?.
- Harris WS. The Omega-6:Omega-3 ratio: A critical appraisal and possible successor. Prostaglandins Leukot Essent Fat Acids. 2018;132(March):34-40. doi:10.1016/j.plefa.2018.03.003
- Patterson E, Wall R, Fitzgerald GF, Ross RP, Stanton C. Health implications of high dietary omega-6 polyunsaturated Fatty acids. J Nutr Metab. 2012;2012:539426.
- Fontes JD, Rahman F, Lacey S, Larson MG, Vasan RS, Benjamin EJ, Harris WS, Robins SJ. Red blood cell fatty acids and biomarkers of inflammation: a cross-sectional study in a community-based cohort. Atherosclerosis. 2015 Jun;240(2):431-6.