Pomysły na zdrowe śniadanie dla dziecka do szkoły

14 września 2023 Autor: Kamil Suwała

Przywitał nas wrzesień, a wraz z nim rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Tym samym dzieci w całej Polsce rozpoczynają naukę. Wiele z nich spędza znaczną część dnia w szkole i bez posiłków się nie obędzie, dlatego przygotowaliśmy dziś dla Ciebie artykuł ze wskazówkami jak skomponować posiłek do szkoły.

Pomysły na zdrowe śniadanie dla dziecka do szkoły

Spis treści

Pomysły na zdrowe śniadanie dla dziecka do szkoły

Mimo że drugie śniadanie dla wielu jest kojarzone jako przekąska, to w przypadku dzieci chodzących do szkoły niekoniecznie tak powinniśmy ten posiłek rozpatrywać. Niektóre źródła wskazują, że nastolatkowie spędzają w szkole nawet do 35-40 godzin tygodniowo, co daje średnio 7-8 godzin dziennie. Trudno wyobrazić sobie bieganie na zajęciach wychowania fizycznego i kilka godzin wysiłku umysłowego bez spożycia w międzyczasie pełnowartościowego, solidnego posiłku, a nawet jeśli sobie to wyobrazimy, to czy będzie to efektywne?

Zaznaczymy od razu na wstępie, że nie musisz spędzać dużo czasu w kuchni, żeby zrobić szybkie śniadanie swojemu dziecku do szkoły i udowodnimy Ci dziś, że 10-15 minut w zupełności wystarczy na pyszny i sycący posiłek, niezależnie, na co będzie ochota – naleśniki, wrap, kanapki czy owsianka. Powiemy więcej, wystarczy, że zrobisz z tego podwójną porcję, a śniadanie dla Ciebie do pracy też będzie już gotowe!

A jeśli potrzebujesz inspiracji do tworzenia szybkich i zdrowych przepisów śniadaniowych, to koniecznie zajrzyj do naszej oferty ebook’ów. Znajdziesz w nich przepisy, które są smaczne, szybkie i tanie, jednocześnie pełnowartościowe i zdrowe.

Zdrowe śniadanie dla dziecka

Rozwój mózgu trwa całe życie. Mimo to największa aktywność rozwojowa przypada na okres od kilku tygodni po narodzinach do wczesnej dorosłości, ze szczególnym uwzględnieniem wieku wczesnoszkolnego.[1]. Dysponujemy dowodami płynącymi z badań naukowych, że odpowiednia dieta odgrywa rolę w kształtowaniu mózgu dzieci i nastolatków [2]. Nie mówiąc już o tym, że w głodzie ciężko się uczyć, skupić i zapamiętywać.

Oprócz samego dostarczenia energii dla mózgu ważne jest odpowiednie skomponowanie posiłku. Mimo że owoce są zdrowe i powinny być częścią diety każdej osoby, to zjedzenie samego owocu na drugie śniadanie w szkole nie jest najlepszym pomysłem, ale… dodanie do banana, garści orzechów i jogurtu naturalnego czy skyra sprawi, że posiłek robi się kompletny i wartościowy! Zmierzamy do tego, że w drugim śniadaniu do szkoły powinno znaleźć się źródło białka, tłuszczów i węglowodanów. Każdy z tych makroskładników ma swoją, wyjątkową rolę – omówimy je dla Ciebie w dalszej części artykułu.

Jak powinno wyglądać zdrowe śniadanie do szkoły?

Zdrowe śniadanie dla dziecka powinno zawierać zdrowe źródło tłuszczów, białka oraz węglowodanów (najlepiej złożonych oraz owoców i warzyw).

MakroskładnikRola [3]Przykładowe produkty
WęglowodanyWęglowodany to podstawowe źródło energii dla całego organizmu, w tym mózgu. Pozwolą Twojemu dziecko w pełni wykorzystać zajęcia z wychowania fizycznego jak i efektywnie uczyć się na pozostałych przedmiotach.
Pieczywo pełnoziarniste (np. żytnie/graham), mąki pełnoziarniste (np. do naleśników), owoce i warzywa (wszystkie)
BiałkoBiałko to podstawowy budulec organizmu. Spożycie go pozwoli Twojemu dziecku na optymalny wzrost, regenerację oraz syntezę hormonów.
Chude mięso (drób, indyk), ryby (łosoś, dorsz, pstrąg tęczowy), nabiał (jogurty, kefiry, twaróg, skyr), jaja
Tłuszcze Tłuszcze są niezbędne do produkcji hormonów, utrzymywania stałej temperatury ciała czy wchłaniania rozpuszczalnych w tłuszczach witamin, czyli A, D, E i K. Dodatkowo tłuszcze poprawiają smak, konsystencję i smakowitość potraw.
Oliwa z oliwek, awokado, orzechy, nasiona, pestki, tłuste ryby (łosoś, makrela), jaja

Śniadanie do szkoły dla nastolatków

W zależności od wieku, płci oraz aktywności fizycznej w ciągu dnia, dzieci mają różne zapotrzebowanie kaloryczne. Według norm dla populacji Polski, średnie zapotrzebowanie na energię wynosi [4]:

  • Od 1550 do 2100 kilokalorii dla dzieci w wieku 7-9 lat o prawidłowej masie ciała (+-27 kg)
  • Od 2050 do 2700 kcal dla chłopców w wieku 10-12 lat o masie ciała +-38 kg oraz od 1800 do 2450 kcal dla dziewcząt w tym samym wieku
  • Od 2600 do 3450 kcal dla chłopców w wieku 13-15 lat o masie ciała +-54 kg oraz od 2100 do 2800 kcal dla dziewcząt w tym samym wieku

Przechodząc do samego śniadania do szkoły, jak wspomnieliśmy, powinien to być pełnowartościowy posiłek. Dlatego jego kaloryczność powinna być zbliżona do głównych posiłków, takich jak obiad czy śniadanie. Dla przykładu, jeśli Twoje dziecko je w ciągu dnia 4 posiłki a jego zapotrzebowanie kaloryczne wynosi 2000, to śniadanie do szkoły powinno mieć około 500 kilokalorii. Jeśli chodzi o rozkład tłuszczów, białka i węglowodanów, to powinno ono wyglądać w następujący sposób:

  • 45-55% posiłku powinny stanowić węglowodany
  • 15-20% białko
  • 25-35% tłuszcze

Śniadanie do szkoły – jakie grupy produktów warto uwzględnić?

Owoce – mimomimo że to cukry proste, to z uwagi na zawartość błonnika oraz związków o korzystnym działaniu dla organizmu (np. polifenoli) zdecydowanie warto, żeby znalazły się w posiłku szkolnym dziecka. Każdy owoc będzie korzystny, wybierz ten, który najbardziej lubi Twoje dziecko – wtedy szansa, że go zje, wzrasta.

Warzywa – są fundamentem zdrowej diety. Dzięki nim dostarczamy wielu witamin i związków mineralnych, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Zarówno w przypadku owoców jak i warzyw, zasada jest podobna – wszystkie są korzystne, natomiast im bardziej różnorodnie skomponujemy posiłek, im więcej różnych warzyw/owoców, tym lepiej. Warto, żeby w takim posiłku nie znalazł się plaster pomidora czy kawałek papryki, a cały pomidor lub przynajmniej pół papryki.

Produkty pełnoziarniste – jeśli przygotowujesz przykładowo kanapki, to warto wybrać pieczywo z pełnego ziarna. Jest ono doskonałym źródłem błonnika, jednocześnie dostarcza witaminy i związki mineralne. Natomiast jeśli robisz naleśniki, warto postawić na mąkę pełnoziarnistą. Jednak, jeśli Twojemu dziecku nie do końca to smakuje, to wybierz mąkę czy pieczywo pszenne, ale dodaj do tego zdrowe źródła tłuszczów (np. orzechy), białka (np. jogurt) oraz owoce lub warzywa.

Pasty do smarowania pieczywa – w tym wypadku najlepiej postawić na hummus, guacamole, pasty warzywne czy serek typu Bieluch – jest naprawdę sporo opcji, które pod kątem zdrowia wypadają lepiej niż masło i margaryna.

Orzechy, nasiona, oliwa z oliwek – zadbaj, żeby w każdym posiłku znalazło się zdrowe źródło tłuszczów. Jeśli robisz sałatkę, to dodaj do niej na zimno oliwę z oliwek czy pestki dyni, natomiast jeśli jest to owsianka, to orzechy będą pasowały idealnie!

Produkty mięsne, mleczne i nasiona roślin strączkowych – dodanie białka do posiłku sprawi, że Twoje dziecko będzie odczuwało sytość na dłużej. Jeśli są to kanapki, możesz postawić na wędlinę drobiową z jak największa procentową zawartością mięsa, natomiast w przypadku owsianki czy naleśników jogurt naturalny lub skyr będą świetnym wyborem. Do sałatek świetnie sprawdzi się tofu czy soczewica.

Woda – dzieci powinny spożywać około 2 litry wody łącznie z napojów oraz produktów spożywczych (dla przykładu, owoce zawierają znaczące ilości wody). W praktyce można oszacować, że około 300-500 ml wody dziennie dostarczamy z żywności, pozostałą część musimy dostarczyć z napojów i oczywiście najkorzystniejszym wyborem będzie woda.

Zwróć uwagę, że Twoje dziecko spędzając pół dnia w szkole, powinno z założenia wypić przynajmniej 750 ml płynów w ciągu dnia szkolnego. Przygotuj dziecku bidon z taką zawartością wody i przekazuj wiedzę, że nawodnienie jest niezwykle istotne i wspomaga zarówno procesy poznawcze (pamięć, skupienie) jak i fizyczne (np. więcej siły na lekcjach wychowania fizycznego).

Kiedy spożywać śniadanie w szkole?

Najprościej odpowiedzieć na to tak, że dziecko powinno spożywać śniadanie do szkoły wtedy kiedy ma na nie na tyle długą przerwę, że zdąży je zjeść w spokoju. Jednak w praktyce przyjmuje się, że odstępy między posiłkami powinny wynosić mniej więcej 3-4 godziny, dlatego jeśli śniadanie jest spożywane zaraz przed wyjściem do szkoły, to warto drugie śniadanie dla dziecka spożywać po 3-4 godzinach lekcyjnych. Regularność posiłków zmniejsza nasilenie głodu oraz pozytywnie wpływa na stabilizację wydzielania glukozy i insuliny. To bardzo ważne, biorąc pod uwagę epidemię cukrzycy typu 2 w obecnych czasach, aby od najmłodszych lat uczyć dziecko nawyków, które przed tą chorobą chronią.

Co można wziąć do szkoły do jedzenia?

Zanim przejdziemy do konkretnych przepisów, podrzucamy Ci kilka pomysłów, które możesz przygotować dla dziecka na drugie śniadania do szkoły.

Kanapki – pieczywo pełnoziarniste, hummus do posmarowania, jajko lub polędwica drobiowa a do tego pomidor i rukola. Gotowe w maksymalnie 5 minut.

Owsianka – ugotuj płatki owsiane na mleku. Dodaj do nich ulubiony owoc swojego dziecka oraz garść orzechów. Łącznie 10 minut robienia posiłku, w tym 2-3 minuty wkładu własnego.

Naleśniki – tu już nieco dłuższa pozycja, natomiast jeśli narobisz ich więcej, to i na kolację zostaną!

Tortilla – do tortilli możesz dodać pokrojone kawałki gotowego łososia, łyżkę serka, rukolę i pomidora. Dosłownie 5 minut i pełnowartościowy posiłek gotowy. 

Dodatkowo z praktycznych aspektów, jeśli przygotowujesz dziecku posiłek, w którym osobno dodajesz przykładowo jogurt, orzechy i owoca, to korzystnie będzie zakupić pojemnik z osobnymi komorami. Wygoda użytkowania i konsumpcji zachęca dziecko i zwiększa szansę, że posiłek zostanie zjedzony.

Pomysły na śniadanie do szkoły

Przyszedł czas na kilka przykładowych przepisów, które z powodzeniem możesz przygotować i spakować dziecku w pojemnik do szkoły.

Owsianka na mleku a’la Rafaello malinowe - śniadanie dla dziecka

Owsianka na mleku a'la Rafaello malinowe - śniadanie dla dziecka

Pomysły na śniadanie dla dziecka ze zdrową owsianką, to bardzo dobra opcja – przygotowanie zajmuje kilka minut, a posiłki na słodko często są bardziej preferowane i chętniej spożywane.

Do tego przepisu będziesz potrzebować:

  • Wiórki kokosowe, 12 g (2 x łyżka)
  • Płatki owsiane, 45 g (4.5 x łyżka)
  • Maliny, 150 g (2 x garść)
  • Erytrol, 5 g (1 x łyżeczka)
  • Mleko 1,5%, 200 g (0,8 x szklanka)
  • Migdały w płatkach, 10 g (1 x łyżka)

Sposób przygotowania:

  1. Płatki ugotuj na mleku (możesz dodać wody według uznania)
  2. Zdejmij z ognia i wymieszaj z połową wiórków kokosowych i migdałów (najlepsze będą borane lub w płatkach)
  3. Posyp gotową owsiankę resztą migdałów i wiórków oraz dodaj jogurt i maliny

Wskazówki: 

Jeżeli nie masz czasu na gotowanie, zrezygnuj z mleka. Zalej płatki wodą (lekko ponad ich powierzchnię w misce) i wstaw do mikrofalówki na 3-4 minuty. Następnie wymieszaj płatki z jogurtem i dodatkami. Możesz także zalać płatki mlekiem wieczorem i wstawić je do lodówki, a rano podgrzać całość prze 2 minuty w mikrofalówce

Wartości odżywcze: 459 kcal; 16,1 g białka; 47 g węglowodanów; 19,5  g tłuszczów; 16,7 g błonnika

Owsianka z budyniem i owocami na napoju roślinnym - pomysł na śniadanie dla dziecka

Owsianka z budyniem i owocami na napoju roślinnym - pomysł na śniadanie dla dziecka

Zostajemy w konwencji i kolejny pomysł na śniadanie dla dziecka to pyszna i zdrowa owsianka. Jeśli wolisz inne owoce czy mleko krowie, to bez problemu możesz podmienić!

Do tego przepisu będziesz potrzebować:

  • Migdały, 20 g (1,3 x łyżka)
  • Budyń w proszku, 20 g (2,5 x łyżka)
  • Płatki owsiane, 40 g (4 x łyżka)
  • Truskawki, 100 g (1 x szklanka)
  • Napój sojowy, 250 ml (1 x szklanka)

Sposób przygotowania:

  1. Płatki zalej wrzątkiem i pozostaw do napęcznienia
  2. Budyń przygotuj na napoju roślinnym, zgodnie z instrukcją z opakowania (ważne – wybierz budyń bez cukry i dodaj w jego miejsce słodzik wedle preferencji)
  3. Do gotowego budyniu dodaj pozostałe składniki. Sugerowane przyprawy: słodzik, cynamon, kakao

Wskazówki: 

Pamiętaj, że możesz dodać inne owoce jagodowe zamiast truskawek (np. jagody, borówki, maliny). 

Wartości odżywcze: 459 kcal; 16,8 g białka; 58,3 g węglowodanów; 17,7  g tłuszczów; 8,2 g błonnika

Kanapka z awokado i wędzonym indykiem - szybkie śniadania do szkoły

Kanapka z awokado i wędzonym indykiem - szybkie śniadania do szkoły

Zdrowe śniadanie dla dziecka i jednocześnie bardzo proste do zrobienia, to zdecydowanie kanapki. Dodanie do nich awokado i indyka i warzyw sprawia, że posiłek jest kompletny pod kątem makro i mikroskładników.

Do tego przepisu będziesz potrzebować:

  • Awokado, 70 g (1/2 x sztuka)
  • Chleb żytni razowy, 105 g (3 x kromka)
  • Indyk wędzony, 60 g (2/3 x porcja)
  • Pieprz czarny, 1 g (1 x szczypta)
  • Pomidor, 50 g (1/4 x sztuka)
  • Rukola, 20 g (garść)

Sposób przygotowania:

  1. Awokado, pomidora i indyka pokroić w plastry
  2. Na kromki chleba nakładać awokado, mięso, rukolę i pomidora. Doprawić pieprzem.

Wartości odżywcze: 471 kcal; 26,3 g białka; 62,4 g węglowodanów; 15,8  g tłuszczów; 10,2 g błonnika

Kanapki z pastą rybną - zdrowe śniadanie dla dziecka

Kanapki z pastą rybną - zdrowe śniadanie dla dziecka

Pomysły na śniadanie do szkoły z kanapkami można mnożyć i „troić”. Tym razem proponujemy Ci kanapki z własnoręcznie robioną pastą rybną. Smacznego!

Do tego przepisu będziesz potrzebować:

  • Chleb żytni razowy, 140 g (4 x kromka)
  • Łosoś wędzony – 60 g (1/2 x opakowanie)
  • Serek wiejski lekki, 75 g (1/3 x opakowanie)
  • Ogórek, 50 g (1/4 x sztuka)
  • Koper ogrodowy, 4 g (1x łyżeczka)
  • Pieprz czarny, 1 g (1 x szczypta)

Sposób przygotowania:

  1. Zblendować serek wiejski na gładko, łososia i koperek posiekać, a ogórek zetrzeć na grubych oczkach.
  2. Serek, rybę, ogórek i koperek wymieszać i rozgniatać widelcem. Gotową pastę nakładać na kromki chleba tuż przed jedzeniem
Wartości odżywcze: 511 kcal; 33 g białka; 76,3 g węglowodanów; 10,9 g tłuszczów; 12,4 g błonnika

Wrap z jajecznicą ze szczypiorkiem i warzywami - pomysł na śniadanie do szkoły

Wrap z jajecznicą ze szczypiorkiem i warzywami - pomysł na śniadanie do szkoły

Inny praktyczny pomysł na śniadanie do szkoły, to wrap/tortilla. Wystarczy położyć preferowane składniki na tortillę, zawinąć i gotowe.

Do tego przepisu będziesz potrzebować:

  • Jaja kurze całe, 102 g (2 x sztuka)
  • Masło ekstra, 5 g (1/2 x plaster)
  • Oliwa z oliwek, 10 ml (1 x łyżka)
  • Pieczarka uprawna świeża, 80 g (4 x sztuka)
  • Pieprz czarny, 1 g (1 x szczypta)
  • Pomidory suszone w oleju, 15 g (1 x sztuka)
  • Rukola, 20 g (1 x garść)
  • Sól biała, 1 g (1 x szczypta)
  • Szczypiorek, 10 g (2 x łyżka)
  • Tortilla pełnoziarnista, 60 g (1 x sztuka)

Sposób przygotowania:

  1. Pokroić pieczarki na pół i podsmażać na niedużej ilości oliwy aż się zarumienią.
  2. Dodać jajka na patelni i podsmażać do stopnia wysmażenia, jaki Ci najbardziej odpowiada. Doprawić. Pod koniec dodać odrobinę masła dla smaku (jeśli nie potrzebujesz maślanego smaku w jajecznicy, możesz pominąć ten dodatek), całość wymieszać i wyłączyć grzanie.
  3. Dodać posiekany szczypiorek i suszone pomidory, wymieszać po raz ostatni.
  4. Do wrapa nakładać rukolę i jajecznicę.

Wartości odżywcze: 517 kcal; 22,6 g białka; 35,6 g węglowodanów; 32,5  g tłuszczów; 9,2 g błonnika

Sałatka z łososiem, ziemniaczkami i fasolą - śniadanie do szkoły bez chleba

Sałatka z łososiem, ziemniaczkami i fasolą - śniadanie do szkoły bez chleba

Jeśli dalej nie wiesz co na śniadanie dla dziecka, bo owsianki nie podchodzą, a warunkiem jest śniadanie do szkoły bez chleba, to z pomocą przychodzi sałatka. Tu można wymyślić naprawdę sporo różnych opcji, a dziś proponujemy Ci sałatkę z łososiem, ziemniaczkami i fasolą.

Do tego przepisu będziesz potrzebować:

  • Jogurt naturalny 2%, 20 g (1 x łyżka)
  • Koper ogrodowy, 8 g (2 x łyżeczka)
  • Łosoś wędzony, 60 g (2/3 x opakowanie)
  • Mix sałat z rukolą, 50 g (1/3 x opakowanie)
  • Ogórek, 90 g (1/2 x sztuka)
  • Papryka czerwona, 50 g (1/5 x sztuka)
  • Pieprz czarny, 1 g (1 x szczypta)
  • Sok z cytryny, 6 ml (1 x łyżka)
  • Wegański majonez sałatkowy, 25 g (1 x łyżka)
  • Ugotowane ziemniaki Pri z biedronki, 100 g (1/4 x opakowanie)
  • Pieprz czarny, 1 g (1 x szczypta)

Sposób przygotowania:

  1. Warzywa pokroić na mniejsze kawałki.
  2. Mix sałat wymieszać z kawałkami łososia i pokrojonymi warzywami.
  3. Zblendować jogurt z majonezem, przyprawami, koperkiem i sokiem z cytryny. Sałatkę polać powstałym dipem, posypać pieprzem.

Wartości odżywcze: 487 kcal; 22,6 g białka; 60 g węglowodanów; 18,3 g tłuszczów; 9,6 g błonnika

Podsumowanie

Śniadanie do szkoły to bardzo ważny posiłek, który powinien być pełnowartościowy i składać się ze zdrowego źródła białka, tłuszczów i węglowodanów w odpowiednich proporcjach. Prawidłowe zbilansowanie pozwoli dziecku poprawić pamięć i koncentrację w ciągu zajęć oraz usprawni aspekty fizyczne na lekcjach WF’u. Nie musisz spędzać godzin w kuchni, żeby je przygotować, wystarczy kilka minut i gotowe – co więcej, cały proces możesz z łatwością zoptymalizować, przygotowując ten posiłek również dla siebie. Koniecznie przetestuj nasze propozycje na szybkie śniadania do szkoły. Smacznego!


Czytaj także