Jak złagodzić objawy PMS dietą?
Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) to problem, z którym zmaga się coraz większa liczba kobiet. Mimo że objawy nie w każdym przypadku będą istotnie utrudniały codzienne funkcjonowanie, to u części kobiet mogą znacznie pogorszyć jakość życia. Z artykułu dowiesz się, jak dieta i suplementacja celowana może zredukować te objawy i pozwolić na nowo cieszyć się życiem w pełni.
Spis treści
- PMS – co to?
- Jak często występuje PMS?
- PMS – objawy
- Jakie są przyczyny PMS?
- Jak złagodzić PMS dietą – co jeść a czego nie jeść
- Mikro i makroskładniki niezbędne w łagodzeniu PMS
- Suplementacja w PMS
- Aktywność fizyczna w PMS
- Terapia poznawczo-behawioralna w PMS
- Sen dla PMS
- A może joga do tego?
- Zioła na PMS
- Podsumowanie
PMS – co to?
Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) obejmuje objawy somatyczne i psychologiczne, które występują w fazie lutealnej cyklu miesiączkowego i prowadzą do bólu fizycznego oraz problemów natury psychologicznej. Objawy ustępują w ciągu kilku dni od wystąpienia miesiączki [1].
Jak często występuje PMS?
Częstość występowania PMS na całym świecie wynosi około 47,8%, przy czym około 20% kobiet doświadcza objawów na tyle poważnych, że zakłócają one ich codzienne funkcjonowanie [2]. W przypadku Polek badania wskazują, że nawet 76% z nich może cierpieć na zespół napięcia przedmiesiączkowego [3].
Badania epidemiologiczne wskazują, że nawet 70-90% kobiet przejawia co najmniej jeden z objawów PMS, a najbardziej narażone są studentki. Wskazuje się, że częstość PMS jest bardzo częsta w tej populacji i może istotnie pogarszać ich jakość życia oraz wyniki w nauce.
Rozpowszechnienie zespołu napięcia przedmiesiączkowego wśród studentek waha się od 33% w Chinach, przez 65% w Egipcie i 79% w Japonii, aż do nawet 91% w Turcji [1]… Skąd takie zróżnicowanie geograficzne? Ano między innymi z różnych nawyków związanych ze stylem życia, odżywianiem czy suplementacją. I to właśnie na tych czynnikach skupimy się w dalszej części artykułu!
PMS – objawy
Objawy PMS są bardzo złożone i mogą obejmować: zaburzenia apetytu, przyrost masy ciała, bóle brzucha, pleców i głowy, obrzęk i tkliwość piersi, nudności, zaparcia, niepokój, rozdrażnienie, złość, zmęczenie, niepokój i wahania nastroju [4]… Całkiem solidny pakiet, natomiast objawy te nie muszą występować wszystkie razem, choć jedne mogą napędzać pojawianie się kolejnych… Żeby było klarownie i przejrzyście, przedstawimy Ci najczęstsze objawy fizyczne i psychologiczne w formie tabeli.
Objawy fizyczne PMS | Objawy psychologiczne i behawioralne PMS |
Przybieranie na wadze | Bezsenność lub nadmierna senność |
Obrzęki | Zmiana apetytu (częściej zwiększony) |
Tkliwość i obrzęk piersi | Niepokój |
Problemy żołądkowe | Zmniejszone libido |
Ból pleców | Depresyjny nastrój |
Ból mięśni i stawów | Przemęczenie |
Ból głowy | Drażliwość |
Zawroty głowy | Problemy z koncentracją i pamięcią |
Trądzik i inne problemy skórne | Izolacja społeczna |
Zaparcia lub biegunki | |
Wzdęcia | |
Niska tolerancja na hałas i światło |
Jakie są przyczyny PMS?
Z uwagi na złożoność zespołu napięcia przedmiesiączkowego, przyczyny nie są do końca poznane. Naukowcy, tłumacząc występowanie PMS mówią o zaburzeniach na poziomie hormonalnymi, takich jak nadmiar estrogenów czy niedobór progesteronu. Objawy mogą być ponadto związane z zaburzeniami w uwalnianiu serotoniny w organizmie, choć wydaje się, że potrzeba jest większej liczby badań, żeby jednoznacznie stwierdzić co jest główną przyczyną rozwoju i nasilenia objawów PMS [1].
Przeczytaj także: Dieta w PCOS – najważniejsze zalecenia dietetyczne
Jak złagodzić PMS dietą – co jeść a czego nie jeść
Dieta wydaje się być istotnym czynnikiem wpływającym na redukcję niektórych objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. W jednym z badań wykazano, że dieta „zachodnia”, bogata w fast-foody, napoje bezalkoholowe i przetworzone mięso zwiększa ryzyko rozwoju PMS wśród kobiet o 49%, podczas gdy zdrowa dieta, bogata w owoce, orzechy, niektóre przyprawy zmniejszała ryzyko objawów o 70% [5].
Inna praca wskazuje, że spożywanie wysokokalorycznych, bogatych w tłuszcz, cukry proste i sól produktów wiąże się z 3-krotnie zwiększonym ryzykiem objawów fizycznych PMS, podczas gdy osoby, które spożywają owoce mają o 65% mniejsze ryzyko objawów psychologicznych i behawioralnych [6].
Co ciekawe, przeprowadzono również w tym temacie badanie interwencyjne, w którym kobiety z rozpoznanym PMS przydzielono do grupy spożywającej pełnoziarnisty chleb lub chleb pszenny. Odnotowano, iż w grupie spożywającej pieczywo z pełnego ziarna objawy fizyczne oraz psychologiczne zespołu napięcia przedmiesiączkowego były istotnie mniejsze niż u kobiet spożywających oczyszczony chleb „biały” [7].
To wszystko potwierdzają również prace naukowe, w których ogólna, wysoka jakość diety, czyli spożywanie wszystkich produktów uznawanych za zdrowe, w tym owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, ryb, orzechów czy oliwy z oliwek jest istotnie związana z rzadszym rozpoznawaniem i/lub mniejszym nasileniem objawów PMS [8].
Podsumowując, badania naukowe nie wskazują jednego i najlepszego modelu żywieniowego dla łagodzenia objawów PMS, natomiast zbierając w jedno kilka opublikowanych prac można wyciągać wnioski, że zwyczajowa, zdrowa i dobrze zbilansowana dieta jest optymalnym rozwiązaniem dla kobiet z PMS.
Mikro i makroskładniki niezbędne w łagodzeniu PMS
Wiemy już, że dieta jest niezwykle ważna dla kobiet zmagających się z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, to teraz przeanalizujmy najważniejsze witaminy i związki mineralne i ich wpływ na PMS.
Cynk
Cynk ze względu na swoje działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające może być potencjalnie korzystną interwencją w łagodzeniu objawów PMS. Jedno z badań wykazało, że suplementacja 30 mg glukonianu cynku przez 12 tygodni wiązała się ze zmniejszeniem objawów zarówno fizycznych jak i psychologicznych PMS [9]. Mimo tego, my osobiście zalecamy w pierwszej kolejności skupić się na spożywaniu odpowiedniej ilości cynku wraz z dietą. Do najlepszych źródeł tego pierwiastka zaliczamy podroby, mięso i ryby, nabiał, strączki, pestki dyni czy produkty pełnoziarniste. Rozważ suplementację cynkiem dopiero, gdy odnotowano u Ciebie jego niedobory lub gdy dieta jest ewidentnie deficytowa w ten pierwiastek.
Wapń
Kilka badań wskazuje, że kobiety z PMS mają niższy poziom wapnia w surowicy w porównaniu do kobiet bez tego zespołu [10]. Co więcej, w jednym z badań, podawanie 500 mg wapnia przez 2 miesiące wpłynęło na redukcję objawów lękowych i depresyjnych u kobiet z PMS [11]. I tu rekomendujemy Ci podobne podejście co w przypadku suplementacji cynkiem – zadbaj początkowo o optymalny spożycie wapnia z produktów mlecznych czy roślinnych (fasola, migdały, jarmuż, tofu i produkty fortyfikowane), dopiero w przypadku niedoborów rozważ suplementację.
Przeczytaj także: Czy mleko jest zdrowe? Mity i praktyczne wskazówki
Magnez
Suplementacja magnezu, zwłaszcza w połączeniu z witaminą B6, generalnie uznawana jest za skuteczną interwencję w redukowaniu objawów związanych z PMS. Jeżeli dokuczają Ci objawy PMS, możesz włączyć do suplementacji 250 mg magnezu dziennie, ale pamiętaj również o spożywaniu go w optymalnej ilości wraz z dietą. Znajdziesz go w ciemnym pieczywie, otrębach, pestkach dyni, kiełkach czy płatkach owsianych [12].
Witaminy z grupy B
Suplementacja witamin z grupy B nie wiązała się z niższym ryzykiem rozpoznania PMS czy nasilenia objawów tego zespołu, natomiast w badaniach obserwacyjnych odnotowano mniejsze ryzyko rozwoju zespołu napięcia miesiączkowego u kobiet z wysokim spożyciem tiaminy (B1) i ryboflawiny (B2) wraz z dietą [13]. Witaminę B1 znajdziesz w produktach zbożowych, podrobach, rybach, kaszach, nasionach roślin strączkowych, natomiast B2 w mięsie, fasoli, mleku czy serach.
Suplementacja w PMS
Niektóre suplementy badane są w kontekście redukcji objawów związanych z PMS. Większość z nich to substancje o działaniu przeciwzapalnym, których celem ma być redukcja objawów fizycznych, co z kolei może się przekładać również na objawy psychologiczne/behawioralne. Prześledźmy sobie najczęściej analizowane suplementy w kontekście zespołu napięcia przedmiesiączkowego!
Kwasy tłuszczowe Omega-3
Kwasy tłuszczowe Omega-3, w tym kwas eikozapentaenowy (EPA) i dokozaheksaenowy (DHA) są znane ze swojego korzystnego działania dla układu sercowo-naczyniowego, mózgu czy w redukcji stanów zapalnych. W jednym z badań, podawanie 1 g oleju rybiego dziennie wiązało się z poprawą objawów zarówno psychicznych jak i fizycznych u kobiet z PMS [14]. Potwierdził to przegląd badań z 2022 roku, dodając, że im dłuższy okres suplementacji tym większa szansa na osiągnięcie pozytywnych rezultatów [15].
Pamiętaj, że według naszych, polskich wytycznych, jeżeli spożywasz przynajmniej 2 porcje ryby tygodniowo, w tym jedną tłustą (np. łosoś) to nie musisz suplementować kwasów tłuszczowych Omega-3, jednak w przeciwnym wypadku zdecydowanie warto je wdrożyć do codziennej suplementacji.
Witamina D
Wpływ suplementacji witaminy D na objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego pozostaje niejasny. Pozytywne efekty odnotowywane w badaniach eksperymentalnych, nie potwierdzają się w badaniach obserwacyjnych [16]. Mimo wszystko suplementacja witaminy D ma szereg innych prozdrowotnych działań, więc zdecydowanie warto ją wdrożyć.
Pamiętaj, że dostarczenie odpowiedniej ilości witaminy D z żywnością jest wręcz niemożliwe, a żeby uzyskać optymalną syntezę z promieni słonecznych, musisz być odpowiednio ubrana i wyjść o odpowiedniej porze, dlatego my polecamy mimo wszystko suplementację bezpiecznej dawki 2000 IU witaminy D przez cały rok.
Przeczytaj także: Witamina D3 – Objawy niedoboru, normy, występowanie
Kurkumina
W dwóch badaniach oceniających wpływ suplementacji kurkuminy na objawy u kobiet z PMS odnotowano sprzeczne wyniki. Jedno nie wykazało różnic w porównaniu z suplementacją placebo [17], podczas gdy to drugie wykazało korzystne efekty suplementacji kurkuminy [18]. W naszej opinii to za mało, żeby rekomendować tę substancję, choć z uwagi na wysoki profil bezpieczeństwa, można rozważyć jako potencjalnie pomocny produkt.
Czosnek i Imbir
Mamy po jednym badaniu dla imbiru i czosnku, które wspierają ich pozytywną rolę w łagodzeniu objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego [19], [20]. To kolejne substancje, których działanie opiera się o mechanizmy przeciwzapalne, jednakże jedna praca to zdecydowanie za mało, by rekomendować ich suplementację.
Które suplementy wybrać?
Podsumowując, suplementy, które analizowane są w kontekście objawów PMS, to substancje, które mają właściwości przeciwzapalne. Najbardziej obiecujące wydają się być kwasy tłuszczowe Omega-3 oraz witamina D, czyli klasyka i podstawa. Pozostałe z wymienionych produktów można rozważyć jako dodatek, ale nauka tego wystarczająco mocno nie wspiera, przynajmniej na ten moment.
Aktywność fizyczna w PMS
Aktywność fizyczna również odgrywa swoją rolę i to niemałą w redukcji objawów związanych z PMS. Przegląd badań wykazał, że regularne wykonywanie ćwiczeń skutecznie łagodzi objawy fizyczne, takie jak ból, zaparcia, obrzęk i tkliwość piersi oraz objawy psychologiczne, takie jak niepokój i złość. Postaw na regularną aktywność fizyczną, która sprawia Ci przyjemność i którą będziesz w stanie utrzymać na stałe. Do wysiłku tlenowego (spacery, rower, bieganie) warto dorzucić trening siłowy, zgodnie z zaleceniami WHO.
Terapia poznawczo-behawioralna w PMS
W przebiegu PMS bardzo ważny jest również aspekt objawów psychologicznych, dlatego potencjalnie korzystną interwencją może być terapia poznawczo-behawioralna, zwłaszcza u kobiet, których przebieg zespołu napięcia przedmiesiączkowego jest ciężki. Przegląd badań z 2021 roku wspiera tę hipotezę. Wykazano w nim, iż psychoedukacja pacjentek za pomocą materiałów przesyłanych wyłącznie drogą elektroniczną jest skuteczna w radzeniu sobie z objawami napięcia przedmiesiączkowego.
Natomiast najcięższe formy PMS wymagały już indywidualnej, stacjonarnej terapii poznawczo-behawioralnej [21]. Jeżeli zmagasz się z naprawdę dokuczającymi objawami przedmiesiączkowymi, warto rozważyć podjęcie się terapii poznawczo-behawioralnej.
Sen dla PMS
Badania wskazują, że kobiety cierpiące na PMS mają dwukrotnie większe ryzyko złej jakości snu niż kobiety bez PMS [22]. Pogorszenie snu z kolei, wiąże się u tych kobiet z nasileniem myśli depresyjnych i objawami żołądkowo-jelitowymi, takimi jak wzdęcia [23].
Co gorsza, zarówno zaburzony sen może zwiększać ryzyko i nasilenie objawów PMS, jak i PMS może wpływać na pogorszenie jakości snu, tworząc jedno wielkie, błędne koło – dlatego warto w miarę możliwości i zasobów dbać również o ten aspekt.
Po porady, zarówno z zakresu żywienia, suplementacji jak i odpowiedniego przygotowania sypialni, odsyłamy Cię do naszego artykułu: Co jeść, żeby lepiej spać?
A może joga do tego?
Był trening tlenowy, był siłowy, to została jeszcze joga, czyli trening umysłu, ciała i oddechu, który często skutecznie pozwala nas rozluźnić. W jednym z badań porównano wpływ ćwiczeń tlenowych i jogi na objawy PMS. Odnotowano, że oba rodzaje treningów są korzystne, natomiast z większym, pozytywnym efektem wiązało się uprawianie jogi przez 40 minut dziennie, 3 razy w tygodniu [24]. Potwierdził to przegląd badań z 2022 roku, w którym stwierdzono, że joga jest skuteczną interwencją w łagodzeniu objawów PMS [25].
Joga jest jednocześnie bardzo łatwo dostępna (masa filmików na YouTube) i możliwa do wykonania tak naprawdę w kilkanaście-kilkadziesiąt minut, bez większego zapotrzebowania na specjalistyczny sprzęt. Dlatego w naszej opinii, zdecydowanie warto przeplatać trening tlenowy i oporowy, właśnie jogą!
Zioła na PMS
W Internecie można znaleźć masę preparatów ziołowych, które rzekomo miałyby łagodzić objawy PMS. Często są to mieszanki wielu różnych substancji, które zazwyczaj nie mają za wiele wspólnego z nauką. Co więcej, w najnowszym przeglądzie badań z 2022 roku, możemy znaleźć informację, że nie mamy wystarczającej liczby badań naukowych, żeby stwierdzić, że suplementy ziołowe będą przydatne w PMS [26].
Podsumowanie
Dieta, aktywność fizyczna, niektóre suplementy oraz sen odgrywają bardzo ważną rolę w łagodzeniu objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Zadbaj o podstawy, które opisaliśmy w artykule, a zdrowie, zarówno te fizyczne jak i psychiczne podziękuje Ci za to
Piśmiennictwo
- P. R. Gudipally and G. K. Sharma, “Premenstrual Syndrome,” Jul. 2022, Accessed: Jun. 30, 2023. [Online]. Available: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560698/
- A. Frey Nascimento, J. Gaab, I. Kirsch, J. Kossowsky, A. Meyer, and C. Locher, “Open-label placebo treatment of women with premenstrual syndrome: study protocol of a randomised controlled trial,” BMJ Open, vol. 10, no. 2, p. 32868, Feb. 2020, doi: 10.1136/BMJOPEN-2019-032868.
- A. Drosdzol, K. Nowosielski, V. Skrzypulec, and R. Plinta, “Premenstrual disorders in Polish adolescent girls: prevalence and risk factors,” J Obstet Gynaecol Res, vol. 37, no. 9, pp. 1216–1221, 2011, doi: 10.1111/J.1447-0756.2010.01505.X.
- H. Yesildere Saglam and O. Orsal, “Effect of exercise on premenstrual symptoms: A systematic review,” Complement Ther Med, vol. 48, Jan. 2020, doi: 10.1016/J.CTIM.2019.102272.
- B. Moradifili, R. Ghiasvand, M. Pourmasoumi, A. Feizi, F. Shahdadian, and Z. Shahshahan, “Dietary patterns are associated with premenstrual syndrome: evidence from a case-control study,” Public Health Nutr, vol. 23, no. 5, p. 833, Apr. 2020, doi: 10.1017/S1368980019002192.
- M. S. Hashim et al., “Premenstrual Syndrome Is Associated with Dietary and Lifestyle Behaviors among University Students: A Cross-Sectional Study from Sharjah, UAE,” Nutrients, vol. 11, no. 8, Aug. 2019, doi: 10.3390/NU11081939.
- M. Esmaeilpour, S. Ghasemian, and M. Alizadeh, “Diets enriched with whole grains reduce premenstrual syndrome scores in nurses: an open-label parallel randomised controlled trial,” Br J Nutr, vol. 121, no. 9, pp. 992–1001, May 2019, doi: 10.1017/S0007114519000333.
- K. Isgin-Atici, N. Kanbur, S. Akgül, and Z. Buyuktuncer, “Diet quality in adolescents with premenstrual syndrome: A cross-sectional study,” Nutr Diet, vol. 77, no. 3, pp. 351–358, Jul. 2020, doi: 10.1111/1747-0080.12515.
- F. Jafari, R. Amani, and M. J. Tarrahi, “Effect of Zinc Supplementation on Physical and Psychological Symptoms, Biomarkers of Inflammation, Oxidative Stress, and Brain-Derived Neurotrophic Factor in Young Women with Premenstrual Syndrome: a Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial,” Biol Trace Elem Res, vol. 194, no. 1, pp. 89–95, Mar. 2020, doi: 10.1007/S12011-019-01757-9/METRICS.
- A. Arab, N. Rafie, G. Askari, and M. Taghiabadi, “Beneficial Role of Calcium in Premenstrual Syndrome: A Systematic Review of Current Literature,” Int J Prev Med, vol. 11, no. 1, p. 156, 2020, doi: 10.4103/IJPVM.IJPVM_243_19.
- F. Shobeiri, F. E. Araste, R. Ebrahimi, E. Jenabi, and M. Nazari, “Effect of calcium on premenstrual syndrome: A double-blind randomized clinical trial,” Obstet Gynecol Sci, vol. 60, no. 1, p. 100, Jan. 2017, doi: 10.5468/OGS.2017.60.1.100.
- N. Fathizadeh, E. Ebrahimi, M. Valiani, N. Tavakoli, and M. H. Yar, “Evaluating the effect of magnesium and magnesium plus vitamin B6 supplement on the severity of premenstrual syndrome,” Iran J Nurs Midwifery Res, vol. 15, no. Suppl1, p. 401, Dec. 2010, Accessed: Jun. 30, 2023. [Online]. Available: /pmc/articles/PMC3208934/
- R. Siminiuc and D. Ţurcanu, “Impact of nutritional diet therapy on premenstrual syndrome,” Front Nutr, vol. 10, p. 1079417, Feb. 2023, doi: 10.3389/FNUT.2023.1079417.
- S. Behboudi-Gandevani, F. Z. Hariri, and L. Moghaddam-Banaem, “The effect of omega 3 fatty acid supplementation on premenstrual syndrome and health-related quality of life: a randomized clinical trial,” J Psychosom Obstet Gynaecol, vol. 39, no. 4, pp. 266–272, Oct. 2018, doi: 10.1080/0167482X.2017.1348496.
- M. M. Mohammadi, N. Dehghan Nayeri, M. Mashhadi, and S. Varaei, “Effect of omega-3 fatty acids on premenstrual syndrome: A systematic review and meta-analysis,” J Obstet Gynaecol Res, vol. 48, no. 6, pp. 1293–1305, Jun. 2022, doi: 10.1111/JOG.15217.
- A. Arab, S. Golpour-Hamedani, and N. Rafie, “The Association Between Vitamin D and Premenstrual Syndrome: A Systematic Review and Meta-Analysis of Current Literature,” J Am Coll Nutr, vol. 38, no. 7, pp. 648–656, Oct. 2019, doi: 10.1080/07315724.2019.1566036.
- A. Bahrami, A. Zarban, H. Rezapour, A. Agha Amini Fashami, and G. A. Ferns, “Effects of curcumin on menstrual pattern, premenstrual syndrome, and dysmenorrhea: A triple-blind, placebo-controlled clinical trial,” Phytother Res, vol. 35, no. 12, pp. 6954–6962, Dec. 2021, doi: 10.1002/PTR.7314.
- S. Khayat, H. Fanaei, M. Kheirkhah, Z. B. Moghadam, A. Kasaeian, and M. Javadimehr, “Curcumin attenuates severity of premenstrual syndrome symptoms: A randomized, double-blind, placebo-controlled trial,” Complement Ther Med, vol. 23, no. 3, pp. 318–324, Jun. 2015, doi: 10.1016/J.CTIM.2015.04.001.
- S. Khayat, M. Kheirkhah, Z. B. Moghadam, H. Fanaei, A. Kasaeian, and M. Javadimehr, “Effect of Treatment with Ginger on the Severity of Premenstrual Syndrome Symptoms,” ISRN Obstet Gynecol, vol. 2014, pp. 1–5, May 2014, doi: 10.1155/2014/792708.
- F. Jafari, M. Tabarrai, A. Abbassian, F. Jafari, and M. H. Ayati, “Effect of Garlic (Allium sativum) Supplementation on Premenstrual Disorders: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial,” Evid Based Complement Alternat Med, vol. 2021, 2021, doi: 10.1155/2021/9965064.
- N. Kancheva Landolt and K. Ivanov, “Short report: cognitive behavioral therapy – a primary mode for premenstrual syndrome management: systematic literature review,” Psychol Health Med, vol. 26, no. 10, pp. 1282–1293, 2021, doi: 10.1080/13548506.2020.1810718.
- M. Conzatti, A. V. Perez, R. F. Maciel, D. H. De Castro, M. Sbaraini, and M. C. O. Wender, “Sleep quality and excessive daytime sleepiness in women with Premenstrual Syndrome,” Gynecol Endocrinol, vol. 37, no. 10, pp. 945–949, 2021, doi: 10.1080/09513590.2021.1968820.
- N. Erbil and H. Yücesoy, “Relationship between premenstrual syndrome and sleep quality among nursing and medical students,” Perspect Psychiatr Care, vol. 58, no. 2, pp. 448–455, Apr. 2022, doi: 10.1111/PPC.12628.
- N. Vaghela, D. Mishra, M. Sheth, and V. B. Dani, “To compare the effects of aerobic exercise and yoga on Premenstrual syndrome,” J Educ Health Promot, vol. 8, no. 1, Jan. 2019, doi: 10.4103/JEHP.JEHP_50_19.
- A. Pal, B. Nath, S. Paul, and S. Meena, “Evaluation of the effectiveness of yoga in management of premenstrual syndrome: a systematic review and meta-analysis,” J Psychosom Obstet Gynaecol, vol. 43, no. 4, pp. 517–525, 2022, doi: 10.1080/0167482X.2022.2086457.
- A. Sultana et al., “A Systematic Review and Meta-Analysis of Premenstrual Syndrome with Special Emphasis on Herbal Medicine and Nutritional Supplements,” Pharmaceuticals, vol. 15, no. 11, p. 1371, Nov. 2022, doi: 10.3390/PH15111371.