Fit batony proteinowe – Ranking 2024

Rynek fit produktów nieustannie się rozwija. Wysokoproteinowe kaszki, fit lody proteinowe, sosy zero czy też fit batony proteinowe. Dlatego też podjęliśmy wyzwanie, by stworzyć swój własny ranking batonów proteinowych z Lidla i Biedronki. Od razu przedstawimy dla Ciebie informacje o innych rodzajach batonów np. batony owsiane, batony energetyczne, aby zawsze dokonać dobrego wyboru!

Spis treści

Batony proteinowe

Batony proteinowe w Polsce to bardzo szeroki rynek. W każdym większym markecie typu Biedronka, Lidl, Auchan czy też Carrefour możemy spotkać ich szeroką ofertę. Nie ma co się dziwić, gdyż baton to łatwa i szybka przekąska, a gdy istnieje możliwość zrobienia z niej zdrowszej wersji, to tym lepiej!

Niemniej trzeba wiedzieć, że baton proteinowy drugiemu fit batonowi proteinowemu nie jest równy. Sama nazwa brzmi bardzo obiecująco, ale to wcale nie oznacza, że fit batony będą zdrowe. Może być nawet wręcz przeciwnie – poza wyższą zawartością białka nie będą się różnić składem od standardowych batonów typu Mars czy Snickers. Dlatego zdecydowanie warto być czujnym i znać skład fit batonów, które spożywasz.

Dobry fit baton proteinowy w teorii powinien się charakteryzować:

 • wysoką zawartością białka
 • brakiem dodatku cukru
 • wysoka zawartość błonnika.
 • stosunkowo niską ilością zawartością kalorii (w tym tłuszczów nasyconych)

Istnieje jednak pewna pułapka związana z efektem przeczyszczającym takich produktów. Batony fit często są wzbogacane w słodziki, które mają za zadanie nadać słodki smak posiłkowi oraz zmniejszyć zawartość cukru dodanego w batonie (i za to im chwała!). Często jest to ksylitol, maltitol, erytrytol czy też glikozydy stewiolowe. Poprzez zastąpienie cukru takimi słodzikami zmniejsza się ich kaloryczność, co sprawia, że taki fit baton ma już lekką przewagę nad standardowym batonem.

Jednakże niektóre osoby mogą być wrażliwe na słodziki kończące się na -ol np. ksylitol czy też maltitol. Jeżeli kiedykolwiek “pogoniło” Cię do toalety po fit batonie proteinowym, to najpewniej przez zawartość takich słodzików w tego rodzaju przekąsce. Jeśli dolega Ci IBS czy też jesteś na diecie LOW FODMAP to prawdopodobnie fit batony nie będą dla Ciebie odpowiednie, a na pewno będziesz musieć dokładnie sprawdzać skład batonów proteinowych (chyba że lubisz częste wizyty w toalecie).

Warto również poruszyć temat oleju palmowego, który często znajduje się w przeróżnych batonach – czy to zwykłych, czy tych fit. Tutaj mamy dla Ciebie dobrą wiadomość, bo sam olej palmowy jest raczej neutralny dla zdrowia [1]. Niemniej bardzo często znajduje się on w żywności bogatej w cukier czy też inne składniki negatywnie wpływające na zdrowie w większych ilościach. Jeżeli jednak znajduje się on w fit batonie proteinowym, którego całościowo skład jest dobry (dużo błonnika, białka, bez cukru dodanego), to nie panikuj i śmiało zjedz takiego batona jako urozmaicenie zdrowego żywienia w ciągu całego dnia!

Po teoretycznym wstępie przejdźmy do rankingu fit batonów proteinowych z Lidla i Biedronki. Dodatkowo wzbogaciliśmy go o batony z płatków owsianych lub musli oraz same batony bez cukru (niekoniecznie muszą być proteinowe). Dostępność produktów w poszczególnych Lidlach i Biedronkach może być różna, dlatego nie zdziw się, że akurat Twojego ulubionego batona może tutaj nie być.

Uwaga: wysoka zawartość węglowodanów wynika często z zawartości polioli (słodzików), których nie opisywaliśmy w wartościach odżywczych.

Baton proteinowy Biedronka ranking

Dobry wybór batonów proteinowych z Biedronki

Baton Proteinowy 30% Go Active

Dobry baton proteinowy Biedronka? W takim razie wybierz baton proteinowy 30% od Go Active! Zawiera 147 kcal, więc niedużą ilość energii w 40 g batonie. Dodatkowo brak cukru dodanego, umiarkowana ilość białka głównie z serwatki oraz spora ilość błonnika pokarmowego. Minus za białko kolagenowe, ale nie zmienia to faktu, że ten baton będzie dobrym wyborem w Biedronce.

Wartości odżywcze w 40 g: 147 kcal, tłuszcz 6,4 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 3,7 g, węglowodany 12 g, w tym cukry 1,6 g, błonnik 4,8 g, białko 12 g, sól 0,14 g

Skład (malinowy): czekolada mleczna z białkiem serwatkowym bez dodatku cukru (20%), [koncentrat białek serwatkowych (z mleka) 25,5% w czekoladzie, tłuszcz kakaowy, mleko pełne w proszku, substancja słodząca: maltitole; miazga kakaowa, emulgator: lecytyny, naturalny aromat waniliowy], nadzienie o smaku malinowym (18%) [substancja słodząca; maltitole, inulina, substancja utrzymująca wilgoć, glicerol, zagęszczony sok malinowy 1% w nadzieniu, substancja zagęszczająca: pektyny, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, koncentrat z aronii, czarnego bzu i jabłka, naturalny aromat], oligofruktoza, koncentrat białek serwatkowych (z mleka), białko kolagenowe 8,7%, substancja utrzymująca wilgoć, glicerol, izolat białka sojowego, orzeszki arachidowe (5,6%), tłuszcz kokosowy, chrupki sojowe (2%) [izolat sojowy, skrobia z tapioki, sól, stabilizator: węglan wapnia, emulgator lecytyny (z soi), naturalny aromat.

Protein 27% Vitanella

Biedronkowy proteinowy klasyk, czyli baton białkowy od Vitanelli. W 49 g znajdziemy aż 241 kcal – to sporo. Ilość błonnika nie powala, bo tylko 1,2 g. Z kolei na plus dobrej jakości białko z serwatki oraz brak cukru dodanego. Dlatego też jeszcze możemy go zaliczyć do dobrego wyboru spośród batonów proteinowych w Biedronce. 

Wartości odżywcze w 49 g: 241 kcal, tłuszcz 15 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 8,2 g, węglowodany 15 g, w tym cukry 8,1 g, błonnik 1,2 g, białko 13 g, sól 0,23 g

Skład: koncentrat białek serwatkowych [serwatka w proszku (z mleka), emulgator: lecytyny (z soi)], wysokobiałkowe nadzienie karmelowe bez cukru [ekstrakt jabłka, koncentrat białek serwatkowych (z mleka), mleko zagęszczone niesłodzone, tłuszcz kokosowy, barwnik: karmel; emulgator: mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych; sól, naturalny aromat], kawałki orzeszków arachidowych 10%, substancja słodząca: maltitole; tłuszcz kakaowy, orzeszki arachidowe 9%, mleko w proszku odtłuszczone, tłuszcz palmowy, miazga kakaowa, mleko w proszku pełne, tłuszcz mleczny, sól, emulgator: lecytyny (ze słonecznika); ekstrakt z wanilii, aromat. Czekolada mleczna: masa kakaowa minimum 32%.

Średnie batony proteinowe w Biedronce

Wafelek proteinowy Go Active

Zdecydowaną zaletą tego batona (a właściwie to wafelka) jest jego mała objętość, bo tylko 26 g. Dlatego też kaloryczność jest niższa niż w innych batonach. Nie mniej wiąże się to z mniejszą ilością białka. Niestety na minus dość spora zawartość tłuszczu (gdyby waga wafelka wyniosła np. 50 g byłby bardzo kaloryczny). Dodatkowo cukier w składzie i mała zawartość błonnika. Nie jest źle, nie jest dobrze, można powiedzieć, że jest średnio. Istnieją lepsze wyboru pośród fit batonów.

Wartości odżywcze w 26 g: 140 kcal, tłuszcz 8,6 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 4,6 g, węglowodany 8,1 g, w tym cukry – 3,0 g, błonnik 0,8 g, białko 7,3 g, sól 0,08 g

Skład: Koncentrat białek serwatkowych (z mleka) 33,6%, tłuszcz palmowy, mąka pszenna, cukier, błonnik pszenny, skrobia, naturalny aromat waniliowy z innymi naturalnymi aromatami, aromat, olej rzepakowy, emulgator: lecytyny (z soi); substancje spulchniające: węglany sodu, węglany amonu; sól.

Baton Proteinowy 50% Go Active

Potężna ilość białka w tym fit batonie proteinowym, bo aż 22 g w 45 gramach produktu. Niestety są pewne istotne uwagi. W składzie możemy zobaczyć, że źródłem białka jest przede wszystkim hydrolizowany kolagen wołowy, a białka kolagenowe w gorszym stopniu nasilają przebudowę mięśni niż standardowe białko serwatkowe [2]. Dodatkowo mała zawartość błonnika. Na plus brak dodatku cukru. Z racji sporej zawartości kolagenu może mieć swoje zastosowanie w celu poprawy cery [3] czy też zmniejszeniu bólu stawów [4]. Istnieją lepsze batony proteinowe.

Wartości odżywcze w 45 g: 166 kcal, tłuszcz 4,5 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 2,6 g, węglowodany 14 g, w tym cukry 1,8 g, błonnik 1,1 g, białko 22 g, sól 0,32 g

Skład: Smak truskawkowy –  substancja utrzymująca wilgoć: glicerol, kazeinian wapnia w proszku (z mleka), hydrolizowany kolagen wołowy w proszku, czekolada mleczna 14%, (substancje słodzące: maltitole, glikozydy stewiolowe, tłuszcz kakaowe, mleko pełne w proszku, serwatka w proszku, miazga kakaowa, emulgator: lecytyny z soi, ekstrakt z wanilii), izolat białek serwatkowych w proszku, izolat białek sojowych w proszku, tłuszcz palmowy, granulat sojowy, ziarno kakaowca 1,5%, truskawki liofilizowane w proszku 1,3%, inulina, emulgator lecytyny z soi, naturalny aromat truskawkowy z innymi naturalnymi aromatami, koncentrat soku z buraka ćwikłowego w proszku, sól, substancja słodząca: sukraloza, przeciwutleniacz: alfa-tokoferol.

Przeczytaj także: Dieta na zdrową cerę – co warto jeść

Baton Proteinowy 32% Go Active

Nieduża ilość kalorii, bo jedyne 149 w opakowaniu 40 g. Brak cukru dodanego, co jest zdecydowaniu na plus. W przypadku tego batona proteinowego z firmy Go Active w większej ilości znajdują się białka serwatkowe w porównaniu do kolagenowych. Spośród batonów proteinowych będzie nie najgorszą opcją, ale znajdziemy lepsze propozycje.

Wartości odżywcze w 40 g: 149 kcal, tłuszcz 5,6 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 3,2 g, węglowodany 15 g, w tym cukry 6,8 g, błonnik 1,6 g, białko 12 g, sól 0,24 g

Skład: czekolada mleczna z białkiem serwatkowym bez dodatku cukru 20% [koncentrat białek serwatkowych z mleka 25,5% w czekoladzie, tłuszcz kakaowy, mleko w proszku pełne, substancja słodząca: maltitole, miazga kakaowa, emulgator: lecytyny, naturalny aromat waniliowy], nadzienie o smaku kakaowym 17% [ekstrakt jabłka, koncentrat białek serwatkowych, mleko w proszku odtłuszczone, kakao 3%, aromat naturalny, substancja zagęszczająca pektyny, regulator kwasowości: kwasek cytrynowy] koncentrat białek serwatkowych, substancja słodząca: maltitole, białko kolagenowe 8,8%, substancja utrzymująca wilgoć: glicerol, izobat białka sojowego, orzeszki arachidowe 4%, oligofruktoza, tłuszcz kokosowy, chrupki sojowe 2% [izolat sojowy, skrobia z tapioki, sól, stabilizator: węglan wapnia], ziarno kakaowe kruszone 1%, koncentrat ze słodkiego ziemniaka i marchwi, koncentrat soku wiśniowego 0,3%, naturalny aromat, emulgator: lecytyny z soi, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, barwnik: ekstrakt z papryki.

Baton proteinowy Lidl ranking

Dobre wybór batonów proteinowych z Lidla

PROTEIN BAR 50%

Dobry baton proteinowy Lidl? Takim będzie PROTEIN BAR 50%. Niska ilość kalorii w jednej porcji, brak cukru dodanego oraz duża ilość białka (aż 22,5 g w batonie) dobrej jakości. Jako minus można się dopatrzyć braku informacji o zawartości błonnika, ale wciąż będzie to dobry fit baton proteinowy z Lidla.

Wartości odżywcze w 45 g: 165 kcal, tłuszcz 4,9 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 2,7 g, węglowodany 13 g, w tym cukry 0,8 g, błonnik – g, białko 22,5 g, sól 0,29 g

Skład: białka mleka {kazeinian wapnia (z mleka), koncentrat białek serwatkowych (z mleka), izolat białek serwatkowych (z mleka)}, glicerol, hydrolizat kolagenu wołowego, polewa z mlecznej czekolady bez cukru {substancje słodzące maltitole, tłuszcz kakaowy, mleko pełne w proszku, miazga kakaowa, mleko w proszku odtłuszczone, emulgator lecytyny sojowa, aromat wanilinowy}, izolat białka sojowego, tłuszcz palmowy, chrupki sojowe (5%) {izolat białka sojowego, kakao, skrobia z manioku}, kakao 2%, aromat, inulina, sól, emulgator lecytyny sojowa, substancja słodząca sukraloza

N!CK’S Protein Bar

Bardzo ciekawa propozycja dla osób redukujących masę ciała, a to ze względu na bardzo wysoką zawartość błonnika pokarmowego – aż 7,3 g w jednym batonie. Białko na dość wysokim poziomie o umiarkowanej jakości (z racji peptydów kolagenowych). Ale nie ma cukru dodanego i dużej ilości kalorii, przez co N!CK’S Protein Bar będzie dobrym fit batonem w Lidlu!

Wartości odżywcze w 50 g: 183 kcal, tłuszcz 9,5 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 4,2 g, węglowodany 13 g, w tym cukry 2,4 g, błonnik 7,3 g, białko 15 g, sól 0,19 g

Skład: białka mleka, orzechy ziemne (12%), peptydy kolagenowe, polidekstroza (błonnik), masło kakaowe, mleko w proszku, substancja słodząca erytrol, rozpuszczalny błonnik kukurydziany, regulator wilgotności gliceryna roślinna, białka jaj w proszku, substancja słodząca ksylitol, miazga kakaowa, błonnik z korzenia cykorii, masło (mleko), substancja słodząca sorbitol, olej roślinny (kokos, olej shea), aromat naturalny, sól, emulgator lecytyna słonecznikowa, substancja słodząca glikozydy stewiolowe

Średni wybór batonów proteinowych z Lidla

BARMAX 2X

Baton proteinowy z Lidla, a właściwie to dwa po 22,5 g każdy. Sytuacja dość podobna jak w przypadku batonu proteinowego od Vitanelli. Dość duża ilość kalorii pochodzących z tłuszczów oraz prawie brak błonnika, a na plus zawartość dobrej jakości białka i brak cukru dodanego. Jednak błonnika jest zaledwie 0,2 g, przez co będzie to raczej średni wybór spośród batonów proteinowych w lidlu.

Wartości odżywcze w 45 g: 230 kcal, tłuszcz 14,8 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 7,2 g, węglowodany 12,6 g, w tym cukry 6,7 g, błonnik 0,2 g, białko 13 g, sól 0,22 g

Skład: Składniki: koncentrat białek serwatkowych [serwatka w proszku (z mleka), emulgator: lecytyny (z soi)], wysokobiałkowe nadzienie karmelowe bez cukru [ekstrakt jabłka, koncentrat białek serwatkowych (z mleka), mleko zagęszczone niesłodzone, tłuszcz kokosowy, barwnik: karmel, emulgator: mono – i diglicerydy kwasów tłuszczowych, sól, naturalny aromat], orzeszki arachidowe 10%, substancja słodząca: maltitole, kawałki orzeszków arachidowych 10%, tłuszcz kakaowy, koncentrat białek mleka w proszku, tłuszcz palmowy, mleko w tłuszcz mleczny, proszku odtłuszczone, m sól, miazga kakaowa, mleko w proszku pełne, chrupki z białka mleka 1,4%, emulgator: lecytyny (z soi), naturalny aromat arachidowy (zawartość orzeszków arachidowych), pasta orzechowa {orzechy laskowe, orzechy arachidowe}, ekstrakt z wanilii.

GO ON PROTEIN

Jeden z najbardziej znanych batonów proteinowych. Niestety nie jest w pełni fit z racji zawartości cukru (cukier, syrop glukozowy). Za to na plus zawartość błonnika oraz WPC 80 (białka serwatkowego). Wyróżnia się tym, że jest wzbogacony w witaminy z grupy B czy też witaminę C, ale to nie sprawia, że będzie to dobry wybór w Lidlu, a raczej średni.

Wartości odżywcze w 50 g: 203 kcal tłuszcz 8 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 4,5 g, węglowodany 22 g, w tym cukry 15 g, błonnik 4,6 g, białko 10 g, sól <0,01 g

Skład: Czekolada 25% (miazga kakaowa, cukier, tłuszcz kakaowy, emulgatory: lecytyny (z soi), E492; naturalny aromat waniliowy), koncentrat białek serwatkowych WPC 80 (mleko) 24,3%, syrop glukozowy, fruktooligosacharydy, substancja wiążąca: maltitole; nieutwardzony tłuszcz palmowy, substancja utrzymująca wilgoć: sorbitole; substancje wzbogacające: witamina C, niacyna, witamina E, kwas pantotenowy (B5), witamina B6, tiamina (B1),  witamina B12; aromat, emulgator: lecytyny (z soi).

DZIK

Batony marki Dzik wyróżniają się niską ilością kalorii, bo 223 kcal w 60 g oraz brakiem cukru dodanego (użyty maltitol oraz glikozydy jako słodzik). Niestety sporym minusem będzie hydrolizowany kolagen wołowy jako główne źródło białka w produkcie oraz mała ilość błonnika. Zaliczyć możemy go do średniego wyboru. Szkoda, że nie mają tak dobrego składu jak Owca formy.

Wartości odżywcze w 60 g: 223 kcal, tłuszcz 5,9 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 3,2 g, węglowodany 18 g, w tym cukry 2,2 g, błonnik 1,3 g, białko 30 g, sól 0,35 g

Skład: substancja utrzymująca wilgoć (glicerol), kazeinian wapnia (z mleka) w proszku, hydrolizowany kolagen (wołowy) w proszku, czekolada mleczna (14%), substancje słodzące: (maltitole, glikozydy stewiolowe), tłuszcz kakaowy, mleko pełne w proszku, serwatka z mleka w proszku, miazga kakaowa, emulgator lecytyny z soi, ekstrakt waniliowy, izolat białek serwatkowych w proszku, izolat białek sojowych w proszku, granulat sojowy (odtłuszczona mąka sojowa), tłuszcz roślinny palmowy, inulina, emulgator lecytyny z soi, aromat, substancja słodząca sukraloza, przeciwutleniacz alfa-tokoferol

Słaby wybór batonów proteinowych z Lidla

PROTEIN BAR 35%

Duży baton proteinowy z Lidla, bo aż 80 g. Przez to też bardziej kaloryczny, bo w takim jednym znajdziemy aż 305 kcal. Dla jednych może być to zaletą, a dla innych wadą. Ale na pewno wadą będzie brak poinformowania konsumenta o zawartości błonnika oraz hydrolizat białka kolagenu, jako białko w największej ilości. Istnieją zdecydowanie lepsze fit batony proteinowe w Lidlu.

Wartości odżywcze w 80 g: 305 kcal, tłuszcz 13 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 5 g, węglowodany 30,4 g, w tym cukry 2 g, błonnik ? g, białko 28 g, sól 0,35 g

Skład: smak kokos sernik – 17% czekolada mleczna z maltitolem, tłuszcz kakaowy, mleko w proszku pełne, miazga kakaowa, kakao w proszku o obniżonej zawartości tłuszczu, emulgator: lecytyny, 13% hydrolizat białka kolagenu (wieprzowy), 12 % pasta o smaku solonego karmelu (substancja utrzymująca wilgoć glicerol; maltodekstryna, oligofruktoza, wda, maltitol, tłuszcz kokosowy, mleko w proszku odtłuszczone, skrobia modyfikowana, barwnik karmel, pektyny, regulator kwasowości mleczan wapnia, lecytyny z soi), sól, naturalne aromaty, guma ksantanowa, substancja utrzymująca wilgoć: glicerol; 11% koncentrat białek mleka, olej rzepakowy 3,5%, ekstrudat białka sojowego, woda, 1,9% wiórki kokosowe, kwas mlekowy, aromaty, substancja zagęszczająca guma arabska, emulgator: mono i diglicerydy kwasów tłuszczowych, substancja konserwująca sorbinian potasu, przeciwutleniacz: mieszanina tokoferoli.

Batony z płatków owsianych i zbożowe ranking

Wzbogaciliśmy nasz ranking o batony z płatków owsianych czy też ogólnopojętych zbożowych, gdyż jest ich niemała ilość w Lidlu oraz Biedronce. Zdecydowanie warto o nich wspomnieć, bo nie każdy ma ochotę na proteinową przekąskę. Jeżeli lubisz takie batony zbożowe, to ten ranking jest dla Ciebie

Dobry wybór batonów z płatków owsianych i zbożowych

CornFlakes – Biedronka

Najniższa zawartość kalorii, bo jedyne 78 kcal. Mimo pojawiającego się cukru w różnych formach jego łączna ilość to tylko 1,9 g. Dodatkowo umiarkowana ilość błonnika jak na taki rodzaj batona. Jeżeli masz ochotę na batony owsiane, musli, kukurydziane czy też inne podobne, to CornFlakes z Biedronki będzie dobrym wyborem.

Wartości odżywcze w 22 g: 78 kcal, tłuszcze 1,3 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 1 g, węglowodany 15,5 g, w tym cukry 1,9 g, błonnik 2,3 g, białko 0,9 g, sól 0,17 g

Skład: Grys kukurydziany (53,2 %), syrop glukozowy, oligofruktoza, substancje utrzymujące wilgoć (glicerol, sorbitole), tłuszcz kokosowy, cukier, substancja wzbogacająca (składnik mineralny: wapń), sól, syrop cukru inwertowanego, emulgator (lecytyny), substancja wzbogacająca (składnik mineralny: żelazo), przeciwutleniacz (mieszanina tokoferoli), melasa, substancje wzbogacające (witaminy: B3, B5, B2, B6, B9)

A może chcesz przygotować domowe batony z płatkami owsianymi, które będą miały świetny skład? W takim razie przygotowaliśmy dla Ciebie przepis na białkowe batoniki owsiane!A o to on:

Lista składników:

 • 150 g (15 x łyżka) Płatki owsiane
 • 70 g (4,7 x łyżeczka) Masło orzechowe
 • 40 g (8 x sztuka) Daktyle
 • 40 g (1,3 x porcja) Odżywka białkowa roślinna
 • 30 g (2 x łyżka) Migdały
 • 30 g (3 x łyżka) Kakao 11%
 • 15 g (3 x łyżeczka) Siemię lniane
Przygotowanie:
 1. Daktyle zalać wrzątkiem (100 ml) i odstawić.
 2. Posiekane migdały, płatki owsiane, kakao, odżywkę i siemię wymieszać dokładnie w sporej misce.
 3. daktyle razem z wodą zblendować na gładki krem. Następnie dodać masło orzechowe i ponownie zblendować.
 4. Wszystkie składniki wymieszać z kremem z daktyli oraz masłem orzechowym.
 5. Rozprowadzić równej grubości warstwę w prostokątnym naczyniu wyłożonym folią spożywczą lub papierem do pieczenia.
 6. Wstawić do zamrażalnika na około 2 godziny lub do lodówki na 5 godzin i pokroić na batony.
 7. Batoniki warto zawinąć w papier do pieczenia, aby się nie sklejały.

 

Wskazówki:
 • Batoniki możesz trzymać ok. 4-5 dni w lodówce lub zamrozić w szczelnym opakowaniu.
 • Masę możesz pokroić na mniejsze batoniki.

Z tego przepisu przygotujesz 4 porcję, czyli 4 batony – jeżeli chcesz, to możesz podzielić je na mniejsze porcje. Wartość odżywcza całego przepisu to:

 • Energetyczność: 411 kcal
 • Białko 19,2 g
 • Węglowodany 35,9 g
 • Tłuszcze 19,1 g
 • Błonnik pokarmowy 7,2 g
 • Nasycone kwasy tłuszczowe 3,7 g
 • Sód 83,4 mg

Przepis ten pochodzi z naszego e-booka z przepisami Zbilansowane Desery i Przekąski Roślinne. Kupując go, otrzymujesz:

 • 14 szybkich i smacznych deserów i przekąsek
 • Dokładne instrukcje przygotowania potraw i tipy kulinarne
 • Podaną wartość kalorii i makroskładników każdego posiłku
 • Pewność, że wszystkie posiłki są odpowiednio zbilansowane
Średni wybór batonów batonów z płatków owsianych i zbożowych

BA! Bakalland – Lidl

Z pewnością cieszy spory udział płatków owsianych pełnoziarnistych w tym batonie, lecz nie będzie to super baton owsiany. Zawiera małą ilość błonnika pokarmowego oraz cukier dodany. Znajdą się lepsze batony z płatkami owsianymi.

Wartości odżywcze w 40 g: 172 kcal, tłuszcz 5,2 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 4,4 g, węglowodany 28,4 g, w tym cukry 5,2 g, błonnik 1,7 g, białko 1,84 g, sól 0,04 g

Skład:składniki zbożowe 26 % (płatki owsiane pełnoziarniste 12 %, mąka kukurydziana, grys kukurydziany, mąka ryżowa), substancja wiążąca: maltitole, chipsy bananowe kawałki 22 % (banany 55 %, olej kokosowy, cukier, aromat), polewa kakaowo-mleczna 16 % [olej palmowy, serwatka w proszku (z mleka), cukier, kakao w proszku o obniżonej zawartości tłuszczu 6 %, mleko w proszku odtłuszczone 1 %, miazga kakaowa, emulgatory: lecytyny; aromaty], maltodekstryna, miód piekarniczy, olej palmowy, substancja utrzymująca wilgoć: sorbitole, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, emulgator: lecytyny, sól, aromat

Cini minis – Biedronka

Co do tego batona można mieć mieszane odczucia. Z jednej strony małe opakowanie oraz niska kaloryczność, bo tylko 99 kcal na porcję 25 g oraz na pierwszym miejscu mąka pełnoziarnista. Z drugiej cukier dodany, który również pojawią się aż 4 razy. Na szczęście sam baton jest mały i tego cukru nie jest dużo. Średni wybór spośród batonów owsianych.

Wartości odżywcze w 25 g: 99 kcal, tłuszcz 2,8 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 1,2 g, węglowodany 16,3 g, w tym cukry 5,1 g, błonnik 1,3 g, białko 2 g, sól 0,16 g

Skład: Mąka pszenna pełnoziarnista (28,1%), syrop glukozowy, odtłuszczone, mleko w proszku (10,2%), cukier, płatki owsiane pełnoziarniste (7,9%), substancje utrzymujące wilgoć (glicerol, sorbitole), syrop cukru inwertowanego, mąka ryżowa (5,9%), olej słonecznikowy, tłuszcz kokosowy, substancja wzbogacająca (składnik mineralny: wapń), maltodekstryna, skrobia kukurydziana, sól, mąka kukurydziana (0,4%), tłuszcz kakaowy, emulgator (lecytyny słonecznikowe), aromaty naturalne, przeciwutleniacz (mieszanina tokoferoli), cynamon, barwnik (beta-karoten), substancje wzbogacające (witaminy: B3, B5, B2, B6, B9).

Nesquik – Biedronka

Nasz rekordzista pod względem cukru ukrytego pod różnymi nazwami – syrop glukozowy, cukier, cukier w mleku zagęszczonym, syrop cukru inwertowanego i maltodekstryna. Niemniej łącznie cukru nie ma aż tak dużo (5,6 g) z racji małej objętości batona. Do tego spory udział pełnoziarnistej mąki ratuje sytuację i możemy go zaliczyć do średniego wyboru.

Wartości odżywcze w 25 g: 101 kcal, tłuszcz 3,3 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 1,5 g, węglowodany 15,5 g, w tym cukry 5,6 g, błonnik 1,5 g, białko 1,8 g, sól 0,11 g

Skład: mąka pszenna pełnoziarnista (32%), syrop glukozowy, cukier, mleko zagęszczone słodzone (mleko, cukier) (8,2%), syrop cukru inwertowanego, odtłuszczone mleko w proszku (6,7%), substancje utrzymujące wilgoć (glicerol, sorbitole), olej słonecznikowy, tłuszcz kokosowy, substancja wzbogacająca (składnik mineralny: wapń), maltodekstryna, mąka kukurydziana (2,1%), mąka ryżowa (1,9%), kakao, kakao o obniżonej zawartości tłuszczu, tłuszcz kakaowy, sól, emulgator (lecytyny słonecznikowe), aromaty naturalne, przeciwutleniacz (mieszanina tokoferoli), substancja wzbogacająca (składnik mineralny: żelazo), substancje wzbogacające (witaminy: B3, B5, B2, B6, B9). Może zawierać soję i orzechy.

CROWNFIELD PREMIUM – Lidl

Ciekawy i dość krótki skład, lecz znajduje się w nim dość sporo cukru dodanego – syrop ryżowy, syrop z tapioki i miód. Dodatkowo jest dość kaloryczny, bo zawiera 225 kcal w 40 g, ale to w wyniku dużej ilości orzeszków, migdałów i słoneczniku. Jednakże wciąż średni baton w Lidlu.

Wartości odżywcze w 40 g: 225 kcal, tłuszcz 16,8 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 5,7 g, węglowodany 10,6 g, w tym cukry 6,4 g, błonnik 2,6 g, białko 5,9 g, sól 0,01 g

Skład: kawałki prażonych orzeszków ziemnych 20%, prażone migdały 14%, ziarna słonecznika 14%, syrop ryżowy, kawałki orzechów brazylijskich 12,2%, kawałki orzechów pekan 11,7%, syrop z tapioki (manioku), ekspandowane ziarna komosy ryżowej 4,9%, miód 2,7%, sól morska 0,5%, emulgator: lecytyny.

Select Vitanella – Biedronka

Ciekawy baton, lecz psuje go dość spora ilość cukru 13 g, który wynika z zawartości miodu oraz cukru w chrupkach ryżowych. Do tego dość kaloryczny jak na 40 g. Istnieją lepsze wybory fit batonów w Biedronce.

Wartości odżywcze w 40 g: 209 kcal, tłuszcz 13,2 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 1,5 g, węglowodany 16,4 g, w tym cukry 13 g, błonnik 2,4 g, białko 5 g, sól 0 g

Skład: smak z żurawiną – migdały (28%), miód, suszona żurawina (19%), orzeszki ziemne (13%), orzechy laskowe, chrupki ryżowe [mąka ryżowa, cukier, emulgator: lecytyny (ze słonecznika), kakao w proszku o obniżonej zawartości tłuszczu], olej kokosowy.

Słaby wybór batonów z płatków owsianych i zbożowych

Musli Baton Vitanella – Biedronka

Dobry baton musli? Cóż, niestety nie ten. Cukier dodany w tym batonie pojawia się aż 4 razy – syrop glukozowy, cukier, znów cukier i glukoza. Dodatkowo niska ilość błonnika pokarmowego również nie sprzyja zdrowotności tego produktu. Chyba że jesteś intensywnie trenującym sportowcem – wtedy szybki zastrzyk energii pomiędzy treningami jak najbardziej się przyda.

Wartości odżywcze w 40 g: 190 kcal, tłuszcz 9,6 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 1,9 g, węglowodany 21 g, w tym cukry 11 g, błonnik 1,6 g, białko 4,4 g, sól 0,04 g

Skład: smak orzeszki czekolada – orzeszki ziemne prażone kojone 27,5%, składniki zbożowe 26% (płatki owsiane pełnoziarniste 21,6%, mąka kukurydziana, mąka ryżowa), syrop glukozowy, czekolada mleczna 12% (cukier, tłuszcz kakaowy), mleko pełne w proszku, miazga kakaowa, serwatka w proszku z mleka, tłuszcz mleczny, emulgator: lecytyny, naturalny aromat waniliowy, cukier, olej słonecznikowy, orzechy laskowe krojone 2,2 %, mleko w proszku odtłuszczone, glukoza, emulgator: lecytyny, aromat, przeciwutleniacz: mieszanina tokoferoli

Fit batony bez cukru ranking

Nadszedł czas na kolejną część naszego rankingu, czyli fit batony bez cukru z Lidla i Biedronki. Czy są to zdrowe batony? O tym się przekonasz, czytając naszą opinię o nich!

Dobry wybór fit batonów bez cukru

RAW ALESTO – Lidl

Najprostszy skład, z jakim możemy się spotkać wśród batonów – jedynie daktyle, kokos i kakao, bez żadnych dodatków. Dzięki swojej naturalności zawiera aż 6,3 g błonnika (duża ilość daktyli). Ogółem batony typu RAW są świetnym pomysłem na zdrową przekąskę. Śmiało wybierz ten zdrowy baton w Lidlu!

Wartości odżywcze w 50 g: 200 kcal, tłuszcz 9 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 8 g, węglowodany 24,3 g, w tym cukry 22 g, błonnik 6,3 g, białko 2,5 g, sól 0,02 g

Skład: daktyle 68%, kokos 26%, kakao 6%.

Kubańczyk – Lidl

Rap może Ci się nie podobać, ale batony to ma niezłe. Mowa o batonie Kubańczyk – nieduża zawartość kalorii, brak cukru dodanego oraz bardzo duża ilość błonnika, bo aż 8,8 g. To będzie dobry baton bez cukru w Lidlu. Gdyby tylko rap był  taki dobry jak batony…

Wartości odżywcze w 40 g: 176 kcal, tłuszcz 11 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 4 g, węglowodany 13 g, w tym cukry 4,8 g,  błonnik 8,8 g, białko 4 g, sól 0,29 g

Skład: czekolada mleczna 25%, substancje słodzące maltitol, glikozydy stewiolowe, tłuszcz kakaowy, mleko pełne w proszku, serwatka z mleka w proszku, miazga kakaowa, emulgator lecytyny ze słonecznika, ekstrakt z wanilii, orzeszki arachidowe prażone 22%, inulina, glicerol, sorbitol, serwatka z mleka w proszku, chrupki wielozbożowe (mąka ryżowa, owsiana, pszenna, żytnia, kukurydziana, serwatka z mleka w proszku, ekstrakt słodu jęczmiennego), tłuszcz roślinny palmowy, emulgator lecytyny z soi, sól 0,4%

F**KING DELICIOUS SNACK BAR – Lidl

Ciekawa propozycja od producenta SFD. Umiarkowana ilość kalorii, sporo błonnika i nieduże opakowanie.Tego batona wyróżnia dodatek alg morskich, przez co zawiera jod, ale nie wiadomo w jakiej ilości. To będzie dobry baton bez cukru.

Wartości odżywcze w 40 g: 172 kcal, tłuszcz 11 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 3,7 g, węglowodany 15 g, w tym cukry 7,2 g, błonnik 5,6 g, białko 3,8 g, sól 0,13 g

Skład: czekolada mleczna 30% (substancja słodząca: maltitole, tłuszcz kakaowy, mleko pełne w proszku, miazga kakaowa, emulgator: lecytyny [z soi], naturalny aromat waniliowy), orzeszki arachidowe 21 %, błonnik z korzenia cykorii, chrupki wielozbożowe (mąka ryżowa, mąka owsiana, mąka pszenna, mąka żytnia, mąka kukurydziana, ekstrakt słodu jęczmiennego, sól), serwatka w proszku [z mleka], tłuszcz roślinny słonecznikowy, substancje utrzymujące wilgoć: sorbitol, glicerol, pasta orzechowa 3% (orzeszki arachidowe 100%), ekstrakt słodu jęczmiennego, emulgator: lecytyny [z soi], aquamin f® (algi morskie lithothamnium sp.), sól, aromat

DOBRA KALORIA MINI BATONIKI – Lidl

Jeden z klasyków, czyli mini batoniki od Dobrej Kalorii. Sama nazwa już dobrze wskazuje, że będzie to dobry i zdrowy baton (i nie jest to marketingowa ściema!). Mały batonik, mało kalorii, brak cukru dodanego sprawiają, że jest to bardzo dobry baton w Lidlu!

Wartości odżywcze w 17 g: 71 kcal, tłuszcz 3,1 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 0,6 g, węglowodany 9,2 g, w tym cukry 6,3 g, błonnik 0,9 g, białko 1,3 g, sól 0,01 g

Skład: orzechy nerkowca (29%), rodzynki (28%), pasta daktylowa, orzechy nerkowca prażone (10%), chrupki komosowe (mąka z komosy ryżowej, błonnik z cykorii), jagody czarne liofilizowane (1%), naturalny aromat.

Ciasteczko kokosowe Sondey – Lidl

Może i nie jest to baton, ale pod kątem praktyczności użycia spełnia tę samą funkcję. To ciasteczko będzie naszym rekordzistą pod względem zawartości błonnika – ma go aż 14,5 grama! Do tego bardzo prosty i krótki skład, czyli kokos, płatki owsiane, migdały i dużo błonnika z korzenia cykorii. Jeżeli chcesz urozmaicić swoją przekąską po ciągłym spożywaniu fit batonów bez cukru, to śmiało sięgnij po to ciastko w Lidlu.

Wartości odżywcze w 50 g: 207 kcal, tłuszcz 12 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 9,5 g, węglowodany 14 g, w tym cukry 4,2 g, błonnik 14,5 g, białko 3,5 g, sól 0,25 g

Skład: kokos 32% (wiórki kokosowe, miąższ kokosowy), bezglutenowe płatki owsiane 30%, błonnik z korzenia cykorii, migdały 7%, sól himalajska

Baton Wysokobiałkowy Go Active – Biedronka

Mała porcja batona, brak cukru dodanego, dużo błonnika i spora zawartość orzeszków. Ciekawa pozycja z Biedronki.

Wartości odżywcze w 35 g: 166 kcal, tłuszcz 11 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 1,3 g, węglowodany 4,3 g, w tym cukry 1,8 g, błonnik 7,6 g, białko 9,2 g, sól 0,08 g

Skład: orzeszki ziemne 34%, błonnik z korzenia cykorii, płatki sojowe 15%, pistacje 12%, chrupki sojowe 10% (izolat białka sojowego 87%, skrobia z tapioki, sól), substancja utrzymująca wilgoć: glicerol, olej rzepakowy, mąka ryżowa, emulgator: lecytyny (z rzepaku), naturalny aromat, przeciwutleniacze: palmitynian askorbylu, mieszanina tokoferoli.

RAW Vitanella – Biedronka

Prościutki skład, opierający się głównie na daktylach i wiórkach kokosowych. Tak jak inne batony typu RAW jest on dobrym batonem, po którego możesz sięgnąć, jak masz ochotę na szybką i prostą przekąskę.

Wartości odżywcze w 50 g: 177 kcal, tłuszcz 8,1 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 7,2 g, węglowodany 22 g, w tym cukry 20 g, błonnik 4,2 g, białko 1,7 g, sól 0,11 g

Skład: smak czarna porzeczka -; pasta daktylowa 64,2 %, wiórki kokosowe 31,2 %, suszona czarna porzeczka w proszku 3%, zagęszczony sok z czarnej porzeczki 1%, zagęszczony sok z cytryny, naturalny aromat czarnej porzeczki

Smoothie Baton Vitanella – Biedronka

Baton ala smoothie od Vitanelli, to bardzo dobra propozycja wśród batonów bez cukru. Zmylić może fakt, że zawiera ich aż 19,1 g – ale wynika to przede wszystkim 80 % udziału owoców i warzyw w batonie. Śmiało wybieraj ten fit baton, jak masz ochotę na taką przekąskę.

Wartości odżywcze w 40 g: 144 kcal, tłuszcz 3,8 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 0,4 g, węglowodany 22,1  g, w tym cukry 19,1 g, błonnik 4,6 g, białko 3,1 g, sól 0,06 g

Skład: burak czarna porzeczka –  80% owoce i warzywa [pasta daktylowa, rodzynki, suszone jabłka, koncentrat soku jabłkowego, 9% suszony burak czerwony, 6% czarna porzeczka (czarna porzeczka w proszku, czarna porzeczka liofilizowana)], ziarna słonecznika, 3% papier waflowy (skrobia ziemniaczana, woda, oliwa z oliwek), substancja utrzymująca wilgoć: glicerol, naturalny aromat

N!ick’s Peanut n Fudge – Biedronka

Jeden z liderów pod kątem zawartości błonnika, gdyż zawiera go 7,9 g – to dużo. Mowa o batonie N1ck’s dostępnym w biedronce. Na plus również umiarkowana ilość kalorii oraz brak cukru dodanego. Bardzo ciekawa propozycja wśród fit batonów.

Wartości odżywcze w 40 g: 175 kcal, tłuszcz 14 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 5,2 g, węglowodany 11 g, w tym cukry 2,2 g, błonnik 7,9 g, białko 5,2 g, sól 0,096 g

Skład: orzechy ziemne (32%), polidekstroza, masło kakaowe, substancja słodząca (erytrytol), śmietanka z pełnego mleka w proszku, substancja słodząca (sorbitol), masło (z mleka), substancja słodząca (ksylitol), rozpuszczalny błonnik, masa kakaowa, glicerol, oleje roślinne (kokosowy, shea), chude mleko w proszku, emulgator (lecytyna słonecznikowa), sól, substancja słodząca (glikozydy stewiolowe), naturalne aromaty

Średni wybór fit batonów bez cukru

Kizzers bez dodatku cukru – Biedronka

Kolejny baton bez dodatku cukru od rapera w naszym rankingu, tym razem od Kizo. W batonie 39 g znaleźć możemy 196 kalorii, czyli umiarkowana ilość. Niestety producent nie podaje ilości błonnika, co jest dużym minusem. Poza brakiem cukru dodanego i hermetyczną paczką nie wyróżnia się niczym specjalnym. Będzie to średni wybór wśród batonów bez cukru w Biedronce. Kizo, zrób mi dobry baton…

Wartości odżywcze w 39 g: 196 kcal, tłuszcz 12,5 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 6,6 g, węglowodany 18,7 g, w tym cukry 8,6 g, błonnik –  g, białko 4,3 g, sól 0,23 g

Skład: wafel z kremem mlecznym bez dodatku cukru (mąka pszenna, tłuszcz palmowy, mleko w proszku odtłuszczone 14,3 %, serwatka w proszku [z mleka], substancja słodząca: maltitole, kakao w proszku o obniżonej zawartości tłuszczu, olej rzepakowy, naturalny aromat waniliowy, sól, emulgator: lecytyny, substancja spulchniająca: węglany sodu), substancja słodząca: maltitole, wysokobiałkowe nadzienie karmelowe bez cukru (ekstrakt jabłka, koncentrat białek serwatkowych [z mleka] 14 %, mleko zagęszczone niesłodzone 8,7 %, tłuszcz kokosowy, barwnik: karmel, emulgator: mono – i diglicerydy kwasów tłuszczowych, sól, naturalny aromat), tłuszcz kakaowy, mleko w proszku pełne, serwatka w proszku [z mleka], miazga kakaowa, kawałki orzeszków arachidowych, orzeszki arachidowe 4,8 %, tłuszcze roślinne (palmowy, shea) w zmiennych proporcjach, mleko w proszku odtłuszczone, emulgator: lecytyny [z soi], sól, naturalny aromat orzeszka arachidowego [zawiera orzeszki arachidowe], pasta orzechowa (orzechy laskowe, orzeszki arachidowe), ekstrakt z wanilii, substancja słodząca: glikozydy stewiolowe ze stewii, czekolada mleczna: masa kakaowa minimum 36 %

Batony energetyczne ranking

Batony energetyczne zdefiniować możemy jako batony, które mają służyć jako szybkie źródło energii. Przede wszystkim będą one zawierały węglowodany, które służą jako główne źródło energii w sporcie [6] (przez co będą wykorzystywane głównie przez osoby aktywne fizycznie) oraz białka i tłuszcze. Nierzadko będą zawierały również takie składniki jak witaminy z grupy B, magnez, witamina C, guarana, kofeina. Jako przykład możemy przedstawić baton Go On Energy

Przykład batona energetycznego

Wartości odżywcze w 50 g: 242,5 kcal, tłuszcz 12,5 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 3,9 g, węglowodany 28 g, w tym cukry 17 g, błonnik 1,3 g, białko 4,6 g, sól 0,27 g

DODATKOWO: kofeina 25 mg, guarana 250 mg, magnez 56,5 mg, witamina C 33 mg, oraz witaminy z grupy B

Skład: Orzeszki ziemne 25,5%, czekolada mleczna 25% (cukier, masło kakaowe, mleko pełne w proszku, masa kakaowa, bezwodny tłuszcz mleczny, emulgator: lecytyny (soja); naturalny aromat waniliowy), syrop glukozowy, mąka (ryżowa, kukurydziana), substancja utrzymująca wilgoć (glicerol), maltodekstryna, nierafinowany cukier trzcinowy, olej słonecznikowy, karmel 2,4% (syrop glukozowy, cukier), odtłuszczone mleko w proszku, sól morska, aromat naturalny, emulgator: lecytyny (soja), substancje wzbogacające (cytrynian magnezu, witamina C, niacyna, witamina E, kwas pantotenowy (B5), witamina B6, tiamina (B1), witamina B12), ekstrakt z guarany 0,5% (maltodekstryna, naturalny ekstrakt z guarany, naturalna kofeina 0,05%).

Ciężko o typowe batony energetyczne w Biedronce, Lidlu czy też innych supermarketach. Niemniej z racji zawartości węglowodanów czy też kalorii ogółem, do tej grupy możemy zaliczyć inne batony z tego rankingu np. batony CornFlakes, CiniMinis, Nesquik, a nawet fit batony typu RAW czy Smoothie zjedzone na szybko po treningu.

Standardowe batony

Poza fit batonami proteinowymi, musli, owsianymi czy też bez cukru zawsze dostępne będą też te standardowe batony takie jak Mars, Snickers, Twix, Knoppers czy też Milky Way.

Przykładowo skład i wartości odżywcze Marsa prezentuje się następująco:

Wartości odżywcze w 100 g: 533 kcal, tłuszcz 31,8 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 14,3 g, węglowodany 52,2 g, w tym cukry 38,8 g, błonnik 0,8 g, białko 8,4 g, sól 0,35 g

Skład: cukier, syrop glukozowy, tłuszcz kakaowy, pełne mleko w proszku, miazga kakaowa, olej słonecznikowy, odtłuszczone mleko w proszku, laktoza, serwatka w proszku (z mleka), kakao o obniżonej zawartości tłuszczu, tłuszcz mleczny, jęczmienny ekstrakt słodowy, emulgator (lecytyna sojowa), sól, białko jaja w proszku, tłuszcz palmowy, białko mleka, naturalny ekstrakt z wanilii. Może zawierać: orzeszek ziemny, orzech laskowy.

Baton Mars

Jak widzisz skład jest przepotężny – niestety nie ma w nim wiele dobrego. Na pierwszych dwóch miejscach znajduje się cukier (syrop glukozowy to również cukier, ale pod inną nazwą). W dodatku sam baton jest dość spory, bo jego waga wynosi 51,5 g. Przez to w jednym batonie można dostarczyć ponad 250 kcal niekorzystnych dla zdrowia kalorii.

Niemniej rozumiemy, że mogą one mieć swój unikalny, a właściwie to standardowy smak batona. W końcu są one najpowszechniej dostępnymi i najpopularniejszymi batonami. Dlatego też jeżeli już masz ochotę na standardowego, zwykłego batona, to wybór Knoppersa lub Milky Waya będzie najrozsądniejszy (tzw. wybór mniejszego zła).

Wynika to z tego, że są one objętościowo małe. Knoppers ma 25 g, a Milky Way 21,5 g. Tym sposobem dostarczysz zdecydowanie mniejszą ilość kalorii pochodzących z niezdrowego źródła, a jednocześnie zaspokoisz ochotę na słodycz. Dzięki temu będziesz w stanie jeść zdrowo przez resztę dnia wg. zasady 80/20 lub też 90/10. Inne propozycje batonów i podobnych słodyczy to:

 • Wafel Duplo
 • Petitki Lubisie
 • Kinder Country
 • Kinder Cards

Ale wciąż pamiętaj – najlepiej będzie, kiedy sięgniesz po jednego z dobrych batonów z tego rankingu np. RAW lub Smoothie od Vitanelli i Alesto, Kubańczyka, Dobrą Kalorię, czy też batona PROTEIN BAR 50%

Podsumowanie

Rynek fit produktów jest przeogromny. Na szczególną uwagę zasługują fit batony proteinowe z dobrym składem, a także te bez cukru dodanego, których oferta w samej Biedronce i Lidlu jest bardzo spora (a w internecie czy innych sklepach stacjonarnych znajdziemy ich jeszcze więcej). Pamiętaj, że sama nazwa “proteinowy” nie oznacza, że spożyjesz bardzo zdrowy produkt. Niemniej na szczególną uwagę wśród fit batonów proteinowych (i bez cukru) w Lidlu i Biedronce zasługują:

 • Baton Proteinowy 30% Go Active
 • PROTEIN BAR 50%
 • N!CK’S Protein Bar
 • RAW ALESTO
 • DOBRA KALORIA MINI BATONIKI – Lidl
 • Ciasteczko kokosowe Sondey – Lidl

Piśmiennictwo

Zacznij działać!

Zadbaj o sylwetkę i zdrowie!

Rozpocznij dietę

Zostań ekspertem z dietetyki!

Sprawdź kursy