Dieta Cambridge podzielona jest na kilka etapów, w których należy trzymać się określonej ilości kalorii. Jej stosowanie ma zapewnić spektakularną metamorfozę sylwetki, ale nie każdy może z niej korzystać! Jej zasady są bardzo proste, choć nie każdy wytrzyma na tak restrykcyjnej diecie.
Spis treści
Jeżeli szukasz skutecznej diety odchudzającej to mamy dla Ciebie dwa darmowe jadłospisy dla kobiet (1850 kcal) i mężczyzn (2600 kcal), w których jest miejsce na spaghetti, tosty i ciasto czekoladowe. Oprócz pysznej diety dostajesz w pakiecie dużo merytorycznych informacji na temat odchudzania. Zapisz się do formularza poniżej, a w ciągu 5 min wyślemy Ci dwa odchudzające jadłospisy na maila.
Dieta Cambridge nazwana w ostatnich latach również dietą 1:1, polega na stosowaniu posiłków wyłącznie gotowych, które zakupić można u przedstawicieli handlowych. W asortymencie znajdziemy gotowe: smoothie, zupy, makarony i ryż, owsianki, napoje, batony, ciastka. Każdy posiłek zapewnia minimum 33% zapotrzebowania na witaminy, składniki mineralne i białko oraz zawiera około 200 kcal. Podczas stosowania diety Cambridge, konkretnie fazy 2, nie można spożywać innych produktów. Cena każdego produktu wynosi około 11-15 zł.
Stosowanie jej podzielone jest na 4 różne etapy, w których spożywa się inną kaloryczność diety [1].
Dieta Cambridge występuje w dwóch wariantach, amerykańskiej i brytyjskiej, w ostatnich latach jej nazwa to dieta 1:1.
Autor diety, dr. Alan Howard zapewnia utratę około 3 kg w ciągu tygodnia. Jego celem przy tworzeniu tego programu dietetycznego było dostarczenie wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych oraz dużej ilości białka w trakcie jej stosowania.
Niestety, oprócz samego spadku kilogramów, mogą wystąpić negatywnie skutki stosowania diety Cambridge, takie jak:
Mimo tego, że wiele osób wciąż mocno poleca stosowanie diety Cambridge, w literaturze można znaleźć informacje o nagłych zdarzeniach śmiertelnych podczas jej stosowania [2,3].
W jednym z badań naukowych pacjenci z ciężką otyłością (BMI ≥40 kg/m₂), zakwalifikowani do operacji bariatrycznej, przez 24 tygodnie stosowali dietę Cambridge. Średnio stracili ok. 10 kg! Oprócz samej utraty kilogramów poprawiła się również glikemia [4].
Tak duża zmiana w masie ciała zmniejszyła konieczność wykonania operacji bariatrycznej. Niestety po 4 latach obserwacji 30% pacjentów wróciło do wyjściowej masy ciała [5].
Diety niskokaloryczne takie jak dieta Cambridge mogą mieć swoje zastosowanie w poprawie zdrowia metabolicznego u bardzo otyłych pacjentów, u których inne metody nie dają rezultatów, a posiadają kwalifikację do operacji bariatrycznej lub potrzebna jest szybka poprawa zdrowia.
Zmniejszenie masy ciała o 10% poprawia zdrowie metaboliczne i zmniejsza ryzyko konsekwencji u pacjentów z otyłością [6]. Niestety nawet 80% osób odchudzających się, nie jest w stanie długoterminowo utrzymać masy ciała po odchudzaniu. Jedną z najważniejszych zasad, wpływających na długotrwałe efekty, jest zmiana nawyków żywieniowych, a nie stosowanie krótkoterminowych diet odchudzających [7].
Przeczytaj także: Jak Sylwia schudła 23 kg w wieku 40 lat i dlaczego po 3 latach nadal nie ma efektu jo-jo?
Potrzebujesz konsultacji z dietetykiem? Przestań się dręczyć i oddaj się w ręce specjalisty. Pomogliśmy ponad 10 000 osób osiągnąć cel, a nasza opinia w Google to 5/5 na podstawie ponad 300 opinii. Szybkie, smaczne i indywidualne diety online to nasza specjalność.
Dieta Cambridge nie jest dietą łatwą do utrzymania, choć jej zasady są dość proste, nie każdy może ją stosować. W naszej praktyce nikomu nie zalecamy stosować tak restrykcyjnej diety. O wiele skuteczniejsza i bezpieczniejsza jest praca z wykwalifikowanym dietetykiem.
Dodatkowo, przeciwwskazaniem do stosowania diety Cambridge są:
Każda osoba, przed rozpoczęciem diety Cambridge musi skonsultować się z lekarzem [8].
Stosowanie diet bardzo niskoenergetycznych powinno się odbywać pod opieką lekarza i po ówczesnej konsultacji.
Przeczytaj także: Poznaj swój styl jedzenia i dobierz do niego narzędzie zmiany nawyków
Jadłospis diety Cambridge w głównej mierze bazuje na posiłkach gotowych do kupienia u producenta diety. Na stronie można znaleźć koktajle, batony, makarony, zupy, ryże. Natomiast w 3 fazie diety, można do diety włączyć już dwa posiłki standardowe.
Trzecia faza diety Cambridge wersji amerykańskiej to 1200 kcal dziennie, oraz spożywanie 5 posiłków dziennie. Dwa z nich muszą być gotowymi posiłkami. Śniadanie w wersji domowej zawiera 300 kcal, a obiad 400 kcal, oraz dwa posiłki gotowe 200 kcal, dodatkowo w diecie można spożyć 100 ml mleka - np. do kawy.
Opinie o diecie Cambridge wśród pacjentów są dość pozytywne, mimo że mało kto jest w stanie wytrzymać na niej więcej niż 4 tygodnie, dlatego efekty nie są długoterminowe.
Dla wielu osób dużym minusem stosowania tej diety jest aspekt finansowy. Cena diety Cambridge waha się w granicach 200-300 zł za tydzień.
Mimo że efektywna to bardzo restrykcyjna - a dla niektórych wręcz niemożliwa do utrzymania.
W naszej opinii dużo lepiej sprawdzi się powolna zmiana nawyków żywieniowych, a nie stosowanie diet niskoenergetycznych.
Przeczytaj także: W jaki sposób Julka schudła 18 kg w 9 miesięcy i skończyła z podjadaniem
Piśmiennictwo
Nasz serwis jest #NieNaŻarty i lubuje się w ciastkach. Akceptując lub korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na politykę prywatności i cookies.