Kalkulator WHR
Kalkulator WHR (ang. Waist to Hip Ratio) jako pomoc w diagnozie otyłości!
Kalkulator WHR (waist hip ratio) od Dietetyki #NieNaŻarty pozwoli Ci obliczyć wskaźnik WHR, który pomoże sprawdzić, czy otyłość brzuszna jest Twoim problemem. Do rozpoznania otyłości brzusznej według wskaźnika WHR dochodzi, gdy wynik będzie następujący:
- u mężczyzn – powyżej 0,9
- u kobiet – powyżej 0,85
Prawidłowe WHR dla mężczyzn to wynik poniżej 0,9, a dla kobiet to wynik poniżej 0,85.
Obwód talii (talia), obwód biodra (biodro) to dane, które potrzebujesz, by obliczyć stosunek obwodu talii do bioder
Jak obliczyć WHR? Do tego będziesz potrzebować takich przyrządów i części ciała jak:
- biodro
- centymetr
- talia
Gdzie dokonać pomiarów?
Talia to środkowy punkt między dolną granicą klatki piersiowej (ostatnie dolne żebra) a grzebieniem biodrowym. Oblicz obwód talii, a następnie obwód bioder (obwód bioder zmierz w najszerszym miejscu swoich pośladków).
Możesz to zrobić samodzielnie przy użyciu centymetra. Jest to o tyle istotne, iż taki pomiar możesz wykonać samodzielnie w domu.
Ile wynosi prawidłowe WHR?
Obliczyłaś/eś stosunek talii do bioder i Twój wskaźnik WHR wynosi 0,87. Jeżeli jesteś mężczyzną, to jeszcze nie masz otyłości brzusznej.
Jeżeli jesteś kobieta, to niestety wskaźnik WHR świadczy już o otyłości brzusznej. Warto mieć na uwadze, że normy dla kobiet i mężczyzn dla wskaźnika WHR są inne.
Co jeśli wskaźnik WHR wynosi zbyt dużo?
Jeśli wskaźnik WHR (stosunek obwodu talii do obwodu bioder) jest zbyt wysoki, może to oznaczać zwiększone ryzyko chorób metabolicznych, takich jak cukrzyca typu 2 czy choroby serca. Wysoki WHR częściej spotyka osoby z otyłością brzuszną, podczas gdy otyłość pośladkowo-udowa charakteryzuje się niższym wskaźnikiem.
Szczególnie kobiety w okresie menopauzy są narażone na wzrost WHR, ponieważ zmiany hormonalne sprzyjają odkładaniu się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Zdrowa dieta i aktywność fizyczna mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowego WHR i zmniejszeniu ryzyka powikłań zdrowotnych po menopauzie.
WHR – oblicz stosunek obwodu talii do obwodu biodra a dowiesz się, czy masz zwiększone ryzyko występowania chorób sercowo-naczyniowych
Otyłość brzuszna jest groźniejsza od samej otyłości. Określa się ja również jako otyłość typu gruszka lub typu jabłko czy też otyłość androidalna. Ale dlaczego ten typ otyłości jest tak groźny?
Zbyt wysoki stosunek obwodu talii do obwodu bioder świadczy o otyłości brzusznej. Wynika to ze zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha (tzw. tkanki tłuszczowej podskórnej, trzewnej). Jest to o tyle gorsze dla zdrowia, gdyż taka tkanka tłuszczowa oblepia narządy wewnętrzne, a to zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, chorób układu krążenia czy cukrzycy typu 2.
Czy wskaźnik WHR jest lepszy od wskaźnika BMI?
BMI to nie to samo co wskaźnik WHR. BMI stosunek masy ciała (wagi) do wzrostu i używa się go do wskazania czy dolega Ci nadwaga, czy też otyłość. Do skorzystania z niego potrzebujesz znać swój wzrost oraz masę ciała. Nie rozróżnia on rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w organizmie, przez co może być on nieobiektywny u niektórych grup ludzi np. sportowców czy kobiet w ciąży.
Z kolei wskaźnik WHR służy rozpoznaniu rodzaju otyłości, a dokładniej otyłości brzusznej (czy też typu jabłko, androidalnego). Aby z niego skorzystać potrzebujesz danych takich jak obwód talii i obwód bioder. Jeżeli wskaźnik BMI wskazuje na nadmierną masę ciała, to istnieje szansa, że otyłość brzuszna może być Twoim problemem.
Jak obliczyć WHR?
Możesz też skorzystać z naszego kalkulatora WHR. Wystarczy, że podasz obwód talii oraz obwód bioder. Dzięki skorzystaniu z naszego kalkulatora określenie typu otyłości będzie bardzo proste.
Masz problem, żeby zmierzyć obwód i talii bioder? W tym celu weź centymetr krawiecki. Dzięki niemu będziesz w stanie obliczyć wskaźnik WHR. Od razu możesz dokonać innych pomiarów np. ud, bicepsa czy klatki piersiowej i określić typ sylwetki. Dzięki temu będziesz mieć od razu zapisane wyniki do porównania z początku procesu odchudzania.
W pierwszej kolejności dokonaj pomiaru obwodu talii (talia to środkowy punkt między dolną granicą klatki piersiowej (ostatnie dolne żebra) a grzebieniem biodrowym). Następnie oblicz obwód bioder (obwód bioder zmierz w najszerszym miejscu swoich pośladków).
Po dokonaniu pomiaru obwodu talii i bioder wpisz wartości do naszego kalkulatora wskaźnika WHR i dowiedz się, czy masz otyłość brzuszną.
FAQ
- Jakie jest idealne WHR?
Idealne WHR będzie, gdy wskaźnik wyniesie poniżej 0,9 u mężczyzn lub poniżej 0,85 u kobiet.
- Jaka powinna być różnica między talią a biodrami?
Obwód talii powinien być mniejszy niż obwód bioder. Uznaje się, że wartość WHR poniżej 0,9 dla mężczyzn oraz poniżej 0,85 dla kobiet jest uznawana za prawidłową.
- Jak obliczyć stosunek talii do bioder?
W tym celu musisz podzielić obwód talii przez obwód bioder
- Czy 73 cm w talii to dużo?
Nie, 73 cm w talii to nie jest dużo.
- Jakie są normy WHR dla kobiet?
Norma dla WHR dla kobiet wynosi poniżej 0,85.
- Od jakiej wagi jest się grubym?
Nie ma określonej wagi, od której jest się grubym. Aby móc szybko sprawdzić, czy ma się nadwagę lub otyłość, należy skorzystać ze wskaźnika BMI (z którego możesz skorzystać u nas na stronie). Wartość 25-29,9 świadczy o nadwadze, a powyżej 30 o otyłości.