Jaki chleb na diecie? Najzdrowsze pieczywo z Lidla i Biedronki
W marketach dostępne są różne rodzaje pieczywa. Od standardowej kajzerki, po bułki fitness czy też chlebki w stylu rustykalnym. Do tego wyrabiane z ciasta głęboko mrożonego. Czy takie pieczywo z marketu jest zdrowe? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy ranking pieczywa 2024 z Biedronki i Lidla, aby raz na zawsze wiedzieć, jakie pieczywo w marketach jest zdrowe!
Spis treści
- Jaki chleb jest najzdrowszy?
- Czy warto kupować chleb na zakwasie?
- Jaki indeks glikemiczny ma chleb?
- Ile kalorii ma pieczywo?
- Czy można jeść pieczywo na diecie?
- Czy chleb z supermarketu jest zdrowy?
- Jakie pieczywo na diecie? Najzdrowsze pieczywo z Biedronki – Ranking
- Jakie pieczywo na diecie? Najzdrowsze pieczywo z Lidla – Ranking
- Podsumowanie
Jaki chleb jest najzdrowszy?
Chleb razowy, chleb pełnoziarnisty, chleb żytni, chleb na zakwasie – takie odpowiedzi często można usłyszeć, pytając o to, który chleb jest najzdrowszy. Co jak co, ciężko się nie zgodzić, bo wyżej wymienione rodzaje pieczywa są jak najbardziej zdrowe. Ale jakie pieczywo jest najzdrowsze?
Najzdrowszym rodzajem pieczywa będzie pieczywo pełnoziarniste, o jak najwyższym typie mąki. Im wyższy typ mąki (np. 1850, 2000), tym zdrowsze jest pieczywo z racji większej zawartości błonnika, witamin i składników mineralnych. Im mniejszy typ (np. typ 00, 450) pieczywa, tym mniej zawiera substancji korzystnych dla zdrowia. Dlatego też bułki grahamki, czy to z Lidla, czy z Biedronki, będą jak najbardziej zdrowe, gdyż produkuje się je z mąki o wysokim typie.
Samo pieczywo (chleb, bułki) powinno się składać z czterech składników: mąki, zakwasu (lub/i drożdży) wody oraz dodatku soli. Sam rodzaj mąki nie ma aż takiego znaczenia (pszenna, żytnia, orkiszowa), bo jak już wiesz, najistotniejszy dla zdrowia będzie typ pieczywa. Do wypieków często dodawane są różne dodatki mające na celu wydłużenie daty ważności. Są one bezpieczne dla zdrowia i jak najbardziej można je spożywać. Jeżeli jednak masz obawy co do spożywania pieczywa z dodatkami, to możesz zastosować się do tych wskazówek:
Takie podejście pozwoli Ci na spożywanie odpowiedniego dla Ciebie pieczywa ze względów mikrobiologicznych. Robiąc zakupy rzadko lepiej postawić na pieczywo z dodatkiem konserwantów, które wydłużą jego datę do spożycia. Jeżeli jednak regularna wizyta w piekarni to nie problem, to wybieraj pieczywo o krótkim składzie (pamiętając o jak najwyższym typie mąki!)
Czy warto kupować chleb na zakwasie?
W kontekście pieczywa warto również wspomnieć o kwasie fitynowym. Kwas ten ma działanie prozdrowotne w postaci m.in. zapobiegania nowotworów, ale też może być niepożądanym składnikiem z racji jego działania utrudniającego przyswajanie niektórych pierwiastków np. żelaza [3,4].
Znajduje się on głównie w ziarnach czy też otrębach zbóż, przez co pełnoziarniste pieczywo zawiera jego spore ilości. Jeżeli chcesz uniknąć niedoborów żelaza na diecie roślinnej, to wybierz chleb na zakwasie. Używanie zakwasu do wyrobu pieczywa powoduje rozkład kwasu fitynowego o 62% (a przy przedłużonej fermentacji nawet 90%). Dodatkowo zwiększa się rozpuszczalność magnezu i fosforu [5].
Przeczytaj także: Jak wybrać dobry chleb?
Podsumowując najważniejsze podstawowe informacje o wyborze zdrowego pieczywa:
- Najzdrowszym chlebem będzie ten o wysokim typie (1850,2000) np. pieczywo pełnoziarniste typ 1850.
- Samo pieczywo powinno mieć krótki skład. Niemniej dodatek konserwantów jest bezpieczny i uzasadniony.
- Chleb żytni jak i pszenny może być zdrowy, a sama jego nazwa nie warunkuje jego zdrowotności (pszenny również może być dobry). Najistotniejszy będzie typ pieczywa.
Jeżeli chcesz mieć dietę, w której znajdzie się Twoje ulubione pieczywo, to zgłoś się do nas. Pomożemy Ci zaplanować dietę, która będzie dopasowana do Twoich preferencji. Pomogliśmy ponad 20 000 osób osiągnąć cel, a nasza opinia w Google to 5/5 na podstawie ponad 390 opinii. Szybkie, smaczne i indywidualne diety online to nasza specjalność.
Jaki indeks glikemiczny ma chleb?
Chleb może mieć różny indeks glikemiczny. Wynika to przede wszystkim z typu mąki, z którego został wyrobiony. Chleb, który został wypieczony z mąki oczyszczonej typu 00 czy też 400 najprawdopodobniej będzie miał wysoki indeks glikemiczny (powyżej 70). Z kolei chleb wypieczony z pełnoziarnistej mąki typu 2000 może mieć średni (50-70), a nawet niski indeks glikemiczny (poniżej 50). Innymi czynnikami wpływającymi na indeks w chlebie może być dodatek ziaren. Im więcej dodatków w pieczywie, które są źródłem tłuszczy (np. pestki, mak, sezam), tym niższym indeksem będzie się charakteryzował. Jeżeli zależy Ci na niskim indeksie i ładunku glikemicznym, to jak najbardziej wybieraj pełnoziarniste pieczywo.
Przeczytaj także: Jak powinna wyglądać dieta z niskim indeksem i ładunkiem glikemicznym?
Ile kalorii ma pieczywo?
Pieczywo może mieć różną ilość kalorii, w zależności od jego składu i dodatków użytych do jego produkcji. Zazwyczaj są to wartości 200-350 kcal/100 g produktu. Pieczywo pełnoziarniste, które ma bardzo krótki skład (np. mąka, zakwas, woda, sól) będzie miało najmniejszą ilość kalorii, bo ok. 200 kcal/100 g. Z kolei pieczywo, które ma liczne dodatki ziaren czy też oleju może mieć już dużo więcej kalorii, bo nawet 350 kcal/100 g (a nawet więcej!).
Tak więc jaki chleb na odchudzanie? Pełnoziarnisty z dużą zawartością błonnika pokarmowego, bez dodatku ziaren świetnie się sprawdzi podczas odchudzania (jak i zdrowego odżywania). Mimo tego, że ziarna są jak najbardziej zdrowe, to ich spora kaloryczność może utrudnić odchudzanie. Pamiętaj też, że przytyć można od każdego rodzaju chleba.
Twoja redukcja masy ciała będzie zależała od deficytu kalorycznego, a dzięki wysokiej sytości pełnoziarnistego pieczywa, będzie dużo łatwiej osiągnąć ten stan. Jeżeli jednak lubisz pieczywo, które ma spory dodatek ziaren, to również możesz je spożywać, ale miej na uwadzę jego wyższą kaloryczność.
Przeczytaj także: Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne – jak obliczyć ilość kalorii
Czy można jeść pieczywo na diecie?
Pieczywo to zdecydowanie wartościowy element diety i można je jeść na diecie (a nawet warto!). W 100 g pieczywa żytniego razowego znajdziemy m.in. [1]:
- 64 mg magnezu
- 0,85 mg witaminy E
- 0,86 mg niacyny
- 8,6 g błonnika pokarmowego (to bardzo dużo!)
- 2,3 mg żelaza
- 226 kcal
W połączeniu z innymi wartościowymi produktami w diecie np. warzywami (papryka, pomidor, ogórek), źródłami białka (sery light, twaróg, chuda wędlina) czy też pastami do smarowania (hummus, margaryna, pasty warzywne) pieczywo w formie kanapek, bułek, bagietek może pojawiać się bardzo często.
W naszych e-bookach z przepisami znajduje się wiele przepisów na kanapki oraz potrawy, w których wykorzystywane jest pieczywo. Jeżeli lubisz posiłki z dodatkiem kromki chleba czy też bułeczki, to e-booki będą zdecydowanie dla Ciebie!
Czy chleb z supermarketu jest zdrowy?
Chleb z supermarketów to kontrowersyjny temat w internecie. Pieczywo z marketów owiane jest złą sławą z racji dużej obecności pieczywa z mąki oczyszczonej (typy 00, 450), przez co nie jest odżywcze. Z tym jak najbardziej możemy się zgodzić.
Innym często, pojawiającym się argumentem, jest negatywny wpływ na zdrowie pieczywa wyrabianego z produktu głęboko mrożonego np. w Lidlu czy też w Biedronce. Nie ma to wiele wspólnego z prawdą, gdyż pieczywo odpiekane z produktu głęboko mrożonego jest tak samo wartościowe. Mrożenie powstrzymuje psucie się produktu oraz zwiększa jego czas trwałości [2].
Tak więc chleb z supermarketu takiego jak Lidl, Biedronka, Carrefour czy Dino może być jak najbardziej zdrowy i dobry. Najważniejszy będzie wybór pieczywa pełnoziarnistego, które będzie bogate w błonnik, witaminy i składniki mineralne.
Dodatkowo takie pieczywo wchodzi w skład produktów zalecanych w diecie DASH oraz diecie śródziemnomorskiej, które są uznawane za jedne z najzdrowszych diet na świecie. Niemniej pieczywo, czy to z biedronki, Lidla czy jakiejkolwiek piekarni, może zawierać spore ilości soli, która z kolei może powodować nadciśnienie tętnicze. Pamiętaj o tym, jeżeli już masz problem z ciśnieniem.
Przeczytaj także: Jaka dieta jest najlepsza?
Jakie pieczywo na diecie? Najzdrowsze pieczywo z Biedronki – Ranking 2024
Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy ranking pieczywa z Biedronki i Lidla. Dzięki takiemu zestawieniu będziesz wiedzieć, jakie pieczywo jest najlepsze!
Chleb całe ziarno
Dobre pieczywo z biedronki dla fanów chleba z dużą ilością ziaren? Chleb całe ziarno taki właśnie jest. Umiarkowana ilość błonnika, ale za to duża białka (z racji dużej ilości słonecznika i siemienia lnianego) sprawia, że będzie to dobre pieczywo dla fanów multi ziaren. Minusem jest spora ilość kalorii, bo aż 334 w 100 g. Mając to na uwadze, możesz sięgać po to pieczywo, jeżeli lubisz sporo ziaren w chlebie.
Składniki: mąka (ŻYTNIA 28%, PSZENNA 10%), słonecznik 25%, woda, siemię lniane 11%, sól, drożdże, olej rzepakowy, zmielone nasiona babki płesznik, mąka ze słodu JĘCZMIENNEGO, ekstrakt słodu JĘCZMIENNEGO (słód JĘCZMIENNY, woda).
Wartość odżywcza (w 100 g produktu): wartość energetyczna -1400 kJ / 334 kcal; tłuszcz – 16 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 1,5 g; węglowodany – 34 g; w tym cukry – 2,5 g; błonnik – 5,1 g; białko – 12 g; sól – 1,3 g.
Chleb słonecznikowy
Umiarkowana ilość kalorii, dość spora zawartość błonnika i niska ilość soli sprawia, że ten chleb słonecznikowy z Biedronki można uznać za zdrowy.
Składniki: mąka (ŻYTNIA 41%, PSZENNA 10%), woda, słonecznik (11%), sól, drożdże, słód JĘCZMIENNY.
Wartość odżywcza (w 100 g produktu): wartość energetyczna – 1133 kJ / 269 kcal; tłuszcz – 7,1 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 0,8 g; węglowodany – 40 g; w tym cukry – 3,6 g; błonnik – 6,6 g; białko – 8,1 g; sól – 0,93 g.
Chleb żytni 100% bez dodatku drożdży
Dobry chleb Biedronka? Proszę bardzo! Najprostszy skład, jaki możemy spotkać w pieczywie. Niska zawartość kalorii, umiarkowana błonnika oraz soli.
Składniki: mąka ŻYTNIA 62,5%, woda, sól.
Wartość odżywcza (w 100 g produktu): wartość energetyczna – 888 kJ / 210 kcal; tłuszcz – 1,2 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 0,2 g; węglowodany – 43 g; w tym cukry – 1,6 g; błonnik – 4,9 g; białko – 4,2 g; sól – 1,2 g.
Bułka 100% z mąki żytniej
Ta bułeczka to ciekawy wybór w Biedronce. Na plus zdecydowanie typ mąki, który jest wysoki (2000 – można tak wnioskować po zawartości błonnika), białka oraz jej gramatura, gdyż ma tylko 55 g. Na minus dość duża ilość soli oraz kalorii. Mimo to będzie to dobry wybór. Nie jest to najgorszy wybór, ale na półce sklepowej możemy znaleźć lepsze opcje.
Składniki: mąka ŻYTNIA (67,7%), zakwas ŻYTNI (11,3%) [mąka ŻYTNIA (50% w zakwasie), woda], woda, gluten PSZENNY, drożdże, sól, olej rzepakowy.
Wartość odżywcza (w 100 g produktu): wartość energetyczna – 1280 kJ / 302 kcal; tłuszcz – 2,9 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 0,3 g; węglowodany – 57 g; w tym cukry – 2,0 g; błonnik – 5,0 g; białko – 9,6 g; sól – 1,6 g.
Bułka grahamka
Jedna z najczęściej polecanych przez nas rodzajów pieczywa. Bułka grahamka z Biedronki to świetny wybór do codziennej diety. Mimo że producent nie informuje nas o ilości błonnika, to po zawartości mąki pszennej graham możemy oszacować go na ok. 7-8 g (to dużo, bardzo dobrze!). Do tego dużo większa ilość witamin i minerałów w porównaniu do mąk pszennych o niskim typie. Wybierając pieczywo w Biedronce, zdecydowanie sięgaj po grahamkę!
Składniki: mąka PSZENNA graham 53%, woda, mąka PSZENNA 19%, drożdże, olej rzepakowy, sól, GLUTEN PSZENNY, środek do przetwarzania mąki: E300.
Wartość odżywcza (w 100 g produktu): wartość energetyczna – 1045 kJ / 247 kcal; tłuszcz – 2,6 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 0,4 g; węglowodany – 44 g; w tym cukry – 1,2 g; białko – 8,7 g; sól – 1,3 g.
Chleb Multiziarno
Spora ilość kalorii, umiarkowana ilość błonnika i soli sprawia, że nie będzie to idealne pieczywo. Niemniej jeżeli bardzo lubisz chleb z ziarnami, to jak najbardziej znajdzie się na niego miejsce w diecie.
Składniki: mąka PSZENNA (53,8%), woda, zakwas ŻYTNI (11,9 %) [mąka ŻYTNIA (50% w zakwasie), woda], nasiona słonecznika (6%), siemię lniane (5,2%), mieszanka piekarnicza (3%), mąka PSZENNA, gluten PSZENNY, fermentowana mąka PSZENNA, skrobia kukurydziana, prażona mąka ŻYTNIA, olej rzepakowy, mąka SOJOWA, ekstrakt ze słodu JĘCZMIENNEGO, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy), nasiona SEZAMU (2,2%), sól, drożdże.
Wartość odżywcza (w 100 g produktu): wartość energetyczna – 1262 kj / 300 kcal; tłuszcz – 7,3 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 0,8 g; węglowodany – 46 g; w tym cukry – 1,6 g; błonnik – 5,0 g; białko – 10 g; sól – 1,4 g.
Bułka 4 pory roku
Zdecydowaną zaletą jest fakt, że można ją spożyć o każdej porze roku (ba dum tss!). Niestety pod względem zdrowotności możemy ją scharakteryzować jako średni wybór.
Składniki: mąka PSZENNA (61%), woda, papryka czerwona (7,6%), mąka ŻYTNIA, siemię lniane (2,8%), drożdże, sól, nasiona słonecznika (1%), szczypior suszony (0,9%), czosnek niedźwiedzi (0,3%), czosnek suszony (0,1%), gluten PSZENNY, mąka z PSZENICY orkisz, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
Wartość odżywcza (w 100 g produktu): wartość energetyczna – 1106 kJ / 261 kcal; tłuszcz – 2,4 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 0,4 g; węglowodany – 49 g; w tym cukry – 0,7 g; błonnik – 3,5 g; białko – 9,0 g; sól – 1,3 g.
Bagietka z mąką gryczaną
Mąka gryczana w nazwie może sugerować, że mamy do czynienia ze zdrowszą wersją bagietki. Niestety jej ilość to jedyne 7%, a sama bagietka zawiera niską ilość błonnika i umiarkowaną soli. Istnieje lepsze pieczywo w Biedronce.
Składniki: mąka PSZENNA, woda, mąka gryczana 7%, sól, gluten PSZENNY, drożdże, mąka ze słodu JĘCZMIENNEGO, fermentowana mąka PSZENNA, skrobia kukurydziana, mąka ŻYTNIA prażona, olej rzepakowy, mąka SOJOWA, ekstrakt ze słodu JĘCZMIENNEGO, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
Wartość odżywcza (w 100 g produktu): wartość energetyczna – 1085 kJ / 256 kcal; tłuszcz – 1,4 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 0,3 g; węglowodany – 50 g; w tym cukry – 1,7 g; błonnik – 2,7 g; białko – 9,4 g; sól – 1,3 g.
Bagietka 2AB z pradawnej odmiany pszenicy
Jest to ciekawy rodzaj pieczywa dostępnego w Biedronce. Mąka 2AB może być pomocna dla osób zmagających się z zespołem jelita drażliwego, z racji mniejszej zawartości FODMAP. Jeżeli jednak nie masz tego typu dolegliwości, to ze względu na małą zawartość błonnika będzie to średni wybór.
Składniki: mąka PSZENNA z pradawnych odmian zbóż* (76%), woda, drożdże, sól, dekstroza, olej rzepakowy, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy. *Triticum turgidum forma sanum
Wartość odżywcza (w 100 g produktu): wartość energetyczna – 1029 kJ / 243 kcal; tłuszcz – 1,4 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 0,3 g; węglowodany – 47 g; w tym cukry – 2,6 g; błonnik – 2,1 g; białko – 10 g; sól – 1,2 g; Selen – 13,0 μg, Cynk – 2,15 mg.
Bułka z mąką gryczaną
Skład podobny do bagietki z mąką gryczaną. Lepiej postawić na poczciwą grahamkę.
Składniki: mąka PSZENNA, woda, mąka gryczana 7%, sól, gluten PSZENNY, drożdże, mąka ze słodu JĘCZMIENNEGO, fermentowana mąka PSZENNA, skrobia kukurydziana, mąka ŻYTNIA prażona, olej rzepakowy, mąka SOJOWA, ekstrakt ze słodu JĘCZMIENNEGO, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
Wartość odżywcza (w 100 g produktu): wartość energetyczna – 1082 kJ / 255 kcal; tłuszcz – 1,4 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 0,3 g; węglowodany – 50 g; w tym cukry – 1,7 g; błonnik – 2,3 g; białko – 9,4 g; sól – 1,3 g.
Bułka śniadaniowa z ziarnami
Jeżeli lubisz bułeczki z ziarnami, bo będzie to dość rozsądny wybór. Mimo wyrobu z mąki o niskim typie zawiera dość dużą ilość białka i umiarkowaną soli. Pamiętaj o dodatku warzyw do takiej bułeczki (i jej sporej kaloryczności!).
Składniki: mąka PSZENNA, woda, słonecznik, płatki ziemniaczane 6%, siemię lniane, mąka ŻYTNIA, drożdże, sól, nasiona SEZAMU, płatki OWSIANE, olej rzepakowy, gluten PSZENNY, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
Wartość odżywcza (w 100 g produktu): wartość energetyczna – 1307 kJ / 310 kcal; tłuszcz – 6,9 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 0,8 g; węglowodany – 49 g; w tym cukry – 4,7 g; błonnik – 3,2 g; białko – 11 g; sól – 1,3 g.
Bułka z sezamem i siemieniem lnianym
Istnieją lepsze wybory bułek z siemieniem czy też sezamem, z racji dość niskiej ilości błonnika. Na plus umiarkowana zawartość soli.
Składniki: mąka PSZENNA, woda, mąka ŻYTNIA, płatki ziemniaczane, drożdże, nasiona SEZAMU (1,9 %), siemię lniane (1,9 %), sól, środek do przetwarzania mąki (kwas askorbinowy)
Wartość odżywcza (w 100 g produktu): wartość energetyczna – 1159 kJ / 274 kcal; tłuszcz – 4 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 1,3 g; węglowodany – 49 g; w tym cukry – 2,8 g; błonnik – 3,5 g; białko – 8,6 g; sól – 1,2 g.
Bułka 2AB z pradawnej odmiany pszenicy
Podobnie jak w przypadku bagietki z mąki AB nie jest to idealny wybór. Niemniej może być przydatna dla osób dostarczających zbyt małą ilość selenu w diecie, który jest istotny, chociażby dla osób zmagających się z chorobą Hashimoto.
Składniki: mąka PSZENNA z pradawnych odmian zbóż*(74%), woda, drożdże, sól, olej rzepakowy, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy. *Triticum turgidum forma sanum
Wartość odżywcza (w 100 g produktu): wartość energetyczna – 1103 kJ / 260 kcal; tłuszcz – 1,2 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 0,5 g; węglowodany – 51 g; w tym cukry – 3,1 g; błonnik – 3,1 g; białko – 9,6 g; sól 1,45 g; Selen – 18,1 μg, Cynk – 2,04 mg.
Bułka orkiszowa, 100% – bez dodatku innych mąk
Niech Cię nie zmyli 100% w nazwie. Z racji sporej zawartości soli i niskiej błonnika nie będzie to idealny wybór. Niemniej jeżeli lubisz wyroby z mąki orkiszowej, to taka bułeczka może pojawić się u Ciebie w diecie (ma dość sporo białka).
Składniki: mąka z PSZENICY orkisz 57%, woda, nasiona słonecznika 4%, siemię lniane 4%, pestki dyni 4%, sól, suszona pełnoziarnista mąka z PSZENICY ORKISZ, mąka ze słodu karmelowego z PSZENICY ORKISZ, drożdże, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
Wartość odżywcza (w 100 g produktu): wartość energetyczna – 1297 kJ / 308 kcal; tłuszcz – 10,0 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 1,3 g; węglowodany – 41,0 g; w tym cukry – 2,7 g; błonnik – 3,2 g; białko – 12,0 g; sól – 1,6 g.
Bułka poranna fitness
Dzięki dodatkowi ziaren zawiera dużo błonnika pokarmowego i białka. Niestety spora ilość kalorii i soli sprawia, że będzie to średni wybór.
Składniki: mąka PSZENNA (55,2%), woda, mąka ŻYTNIA (5,6%), siemię lniane (4,2%), nasiona słonecznika (3,7%), ziarna SOI (3,1%), otręby PSZENNE (2,3%), drożdże, sól, gluten PSZENNY, mąka PSZENNA wstępnie skleikowana, olej rzepakowy, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy, mąka ze słodu PSZENNEGO, prażona mąka ze słodu JĘCZMIENNEGO.
Wartość odżywcza (w 100 g produktu): wartość energetyczna – 1229 kJ / 291 kcal; tłuszcz – 4,6 g; w tym nasycone kwasy tłuszczowe – 0,75 g; węglowodany – 49 g; w tym cukry – 2,1 g; błonnik – 6,6 g; białko – 11 g; sól – 1,5 g.
Chleb pasterski ręcznie zwijany
Nie mamy informacji o typie pieczywa, ale z racji niskiej zawartości możemy się domyślić, że jest on raczej niski. Istnieją zdecydowanie lepsze wybory w Biedronkowej piekarni.
Składniki: mąka PSZENNA, woda, zakwas żytni (woda, mąka ŻYTNIA), płatki ziemniaczane suszone, twaróg [MLEKO, śmietanka (z MLEKA), MLEKO w proszku odtłuszczone], sól, drożdże.
Wartość odżywcza (w 100 g produktu): wartość energetyczna 988 kJ / 233 kcal; tłuszcz – 1,1 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 0,2 g; węglowodany – 47 g; w tym cukry – 1,5 g; błonnik – 2,8 g; białko – 7,3 g; sól – 1,3 g
Chleb śniadaniowy
Sytuacja podobna jak w przypadku chleba pasterskiego. Istnieją lepsze wybory w Biedronce. Dodatkowo nie daj się zwieść nazwą „śniadaniowy”, gdyż istnieją zdrowsze rodzaje pieczywa.
Składniki: mąka PSZENNA, zakwas żytni 23,8% (mąka żytnia, woda), woda, mąka żytnia, drożdże, sól.
Wartość odżywcza (w 100 g produktu): wartość energetyczna – 1027 kJ / 242 kcal; tłuszcz – 1,0 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 0,3 g; węglowodany – 50 g; w tym cukry – 1,3 g; białko – 7,0 g; sól – 1,5 g.
Chleb Nowodworski z maślanką i makiem
Kolejna z nieciekawych propozycji chleba w Biedronce. Nieduża ilość błonnika, dość sporo soli.
Składniki: mąka PSZENNA (54,2 %), woda, mąka ŻYTNIA (11,2 %), zakwas ŻYTNI (woda, mąka ŻYTNIA, sól), (6,6 %), maślanka (MAŚLANKA, MLEKO, MLEKO w proszku odtłuszczone), (6,6 %), sól, gluten PSZENNY, mak (0,9 %), suchy zakwas PSZENNY (mąka PSZENNA), drożdże (0,7 %), skrobia kukurydziana, prażona mąka ŻYTNIA, środek do przetwarzania mąki (kwas askorbinowy), olej rzepakowy, mąka SOJOWA, ekstrakt ze słodu JĘCZMIENNEGO.
Wartość odżywcza (w 100 g produktu): wartość energetyczna – 1045 kJ / 247 kcal; tłuszcz – 1,6 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 0,4 g; węglowodany – 47 g; w tym cukry – 2,2 g; błonnik – 4,1 g; białko – 8,8 g; sól – 1,5 g.
Chleb fitness
Chleb fit biedronka — czy będzie to dobry wybór? Chleb fitness biedronka może sugerować, że jest on dedykowany osobom aktywnym fizycznie. Niestety z bardzo dobrym wyborem nie ma wiele wspólnego, gdyż znajdziesz lepsze chleby w Biedronce.
Składniki: mąka (PSZENNA 52%, ŻYTNIA 5%), woda, słonecznik 5%, siemię lniane 5%, SOJA 5%, drożdże, sól, gluten PSZENNY, fermentowana mąka PSZENNA, skrobia kukurydziana, mąka ŻYTNIA prażona, mąka ze słodu JĘCZMIENNEGO, olej rzepakowy, mąka SOJOWA, ekstrakt ze słodu JĘCZMIENNEGO, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
Wartość odżywcza (w 100 g produktu): wartość energetyczna – 1196 kJ / 294 kcal; tłuszcz – 6,3 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 0,8 g; węglowodany – 43 g; w tym cukry – 2 g; błonnik – 3,6 g; białko – 12 g; sól – 1,4 g.
Chleb rodzinny
Bardzo krótki skład (co może sugerować prozdrowotność pieczywa), ale jednak wyrobiony z mąki o niskim typie. Niech nie zmyli Cię jego nazwa, gdyż możesz kupić rodzinie zdecydowanie lepsze pieczywo niż chleb rodzinny z Biedronki.
Składniki: mąka PSZENNA (77,7%), woda, sól, drożdże, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
Wartość odżywcza (w 100 g produktu): wartość energetyczna – 1138 kJ / 268 kcal; tłuszcz – 1,3 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 0,3 g; węglowodany – 55 g; w tym cukry < 0,5 g; błonnik – 1,8 g; białko – 8,4 g; sól – 1,5 g.
Chleb słowiański
Duża ilość soli, niska zawartość błonnika sprawia, że nie jest to dobry wybór. Sytuację ratuje większa ilość białka, ale znajdziemy lepsze pieczywo.
Składniki: mąka (PSZENNA 62%, ŻYTNIA 9%), woda, gluten PSZENNY, sól, zakwas PSZENNY suszony, drożdże, mąka ze słodu PSZENNEGO, słód JĘCZMIENNY, mąka ze słodu JĘCZMIENNEGO, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
Wartość odżywcza (w 100 g produktu): wartość energetyczna – 1105 kJ / 261 kcal; tłuszcz – 1,4 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 0,3 g; węglowodany – 51 g; w tym cukry – 2,5 g; błonnik – 3 g; białko – 10 g; sól – 1,5 g.
Chleb z koszyczka
Dość sporo soli oraz brak podanej ilości błonnika sprawia, że nie będzie to dobry chleb (najpewniej użyto tu mąki o niskim typie).
Składniki: mąka PSZENNA (48,6%), woda, mąka ŻYTNIA (21,7%), drożdże, sól, zakwas żytni (woda, mąka ŻYTNIA częściowo prażona, zakwas ŻYTNI), gluten PSZENNY, skrobia ziemniaczana, mąka PSZENNA fermentowana, skrobia kukurydziana, mąka ŻYTNIA prażona, kwas: kwas octowy, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy, olej rzepakowy, mąka SOJOWA, ekstrakt ze słodu JĘCZMIENNEGO, mąka ze słodu PSZENNEGO.
Wartość odżywcza (w 100 g produktu): wartość energetyczna 1083 kJ / 256 kcal; tłuszcz – 1,3 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 0,3 g; węglowodany – 51 g; w tym cukry – 1,8 g; białko – 8,2 g; sól – 1,4 g.
Półbagietka
Mało błonnika, dużo soli i dość spora kaloryczność jak na brak dodatek ziaren. Nie polecamy półbagietki z Biedronki.
Składniki: mąka PSZENNA, woda, drożdże, mąka ze słodu JĘCZMIENNEGO (1,6 %), sól, gluten PSZENNY, mąka ze słodu PSZENNEGO, środek do przetwarzania mąki (kwas askorbinowy).
Wartość odżywcza (w 100g produktu): wartość energetyczna – 1216 kJ / 287 kcal; tłuszcz – 1,2 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 0,3 g; węglowodany – 58 g; w tym cukry – 2,2 g; błonnik – 3,0 g; białko – 9,5 g; sól – 1,6 g
Bułka paryska
Tak samo jak w przypadku półbagietki – nie polecamy bułki paryskiej, mimo bardzo przyjemnej dla ucha nazwy.
Składniki: mąka PSZENNA, woda, drożdże, sól, gluten PSZENNY, ekstrakt słodu JĘCZMIENNEGO (słód JĘCZMIENNY, woda), mąka ze słodu PSZENNEGO, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
Wartość odżywcza (w 100 g produktu): wartość energetyczna – 1129 kJ / 266 kcal; tłuszcz – 1,1 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 0,3 g; węglowodany – 53 g; w tym cukry – 1,9 g; błonnik – 2,5 g; białko – 9,7 g; sól – 1,6 g
Bagietka duża
Potężna bagietka, ale szkoda, że nie w zawartość mąki o wysokim typie. Dodatkowo przez sporą gramaturę (405 g) raczej zjemy jej dość dużą ilość. Jak już masz ochotę na bagietkę, to wybierz mniejszą wersję np. półbagietkę.
Składniki: mąka PSZENNA, woda, drożdże, sól, mąka ze słodu JĘCZMIENNEGO, mąka ŻYTNIA, ekstrakt słodu JĘCZMIENNEGO (słód JĘCZMIENNY, woda), gluten PSZENNY, mąka ze słodu PSZENNEGO, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
Wartość odżywcza (w 100 g produktu): wartość energetyczna – 1117 kJ / 264 kcal; tłuszcz – 1,4 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 0,3 g; węglowodany – 52,0 g; w tym cukry – 2,1 g; błonnik – 2,4 g; białko – 9,1 g; sól – 1,4 g
Bułka śniadaniowa
Standardowa wersja bułki śniadaniowej. Lepiej postawić na jej odpowiednik z odrobiną ziaren.
Składniki: mąka PSZENNA, woda, płatki ziemniaczane 7%, mąka ŻYTNIA, drożdże, sól, olej rzepakowy, gluten PSZENNY, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
Wartość odżywcza (w 100 g produktu): wartość energetyczna – 1158 kJ / 273 kcal; tłuszcz – 2,1 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 0,4 g; węglowodany – 53 g; w tym cukry – 4,8 g; błonnik – 2,9 g; białko – 8,8 g; sól – 1,4 g.
Bułka wrocławska z makiem
Z pewnością są tu fani bułki wrocławskiej – jest bardzo smaczna. Niestety składem nie powala z nóg i istnieją lepsze opcje w biedronkowych piekarniach.
Składniki: mąka PSZENNA, woda, mak (3%), drożdże, sól, olej rzepakowy, środek do przetwarzania mąki (kwas askorbinowy).
Wartość odżywcza (w 100 g produktu): wartość energetyczna – 1237 kJ / 292 kcal; tłuszcz – 3,5 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 0,6 g; węglowodany – 55 g; w tym cukry – 1,9 g; błonnik – 3,2 g; białko – 9,2 g; sól – 1,4 g
Bułka poranna
W porannej porze jeszcze mięciutka z pewnością smakuje świetnie. Szkoda, że ze składem nie jest tak super – niski typ mąki, dość spora kaloryczność oraz dużo soli sprawia, że nie jest to dobra bułka.
Składniki: mąka PSZENNA, woda, mąka ŻYTNIA, drożdże, sól, olej rzepakowy, suchy zakwas PSZENNY, płatki ziemniaczane, gluten PSZENNY, mąka ze słodu PSZENNEGO, środek do przetwarzania mąki (kwas askorbinowy).
Wartość odżywcza (w 100 g produktu): wartość energetyczna – 1213 kJ / 287 kcal; tłuszcz – 2,6 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 0,4 g; węglowodany – 55 g; w tym cukry – 2,0 g; błonnik – 2,9 g; białko – 8,9 g; sól – 1,6 g.
Bułka poznańska
Bułka poznańska z bułką wrocławską mogą sobie przybić piątkę. Podobna kaloryczność, ilość soli, błonnika czy też białka. Praktycznie różnią się tylko z nazwy.
Składniki: mąka PSZENNA, woda, drożdże, sól, olej rzepakowy, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
Wartość odżywcza (w 100 g produktu): wartość energetyczna – 1169 kJ / 276 kcal; tłuszcz – 2,1 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 0,4 g; węglowodany – 54 g; w tym cukry – 1,8 g; błonnik – 2,5 g; białko – 8,7 g; sól – 1,4 g.
Bułka codzienna
Bułka codzienna to jeden z liderów pod względem zawartości soli. Również góruje pod względem niskiej ilości błonnika. Nie polecamy takiej bułeczki na co dzień.
Składniki: mąka PSZENNA woda, mąka ŻYTNIA, drożdże, sól, olej rzepakowy, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
Wartość odżywcza (w 100 g produktu): wartość energetyczna – 1152 kJ / 272 kcal; tłuszcz – 1,9 g w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 0,3 g; węglowodany 53 g; w tym cukry – 2,1 g; błonnik – 2,7 g; białko – 9,0 g; sól – 1,8 g.
Ciabatta
Świeżutka, cieplutka ciabatta smakuje przepysznie. Niestety składem nie powala i lepiej wybierać ją rzadziej niż częściej.
Składniki: mąka PSZENNA, woda, fermentowana mąka ŻYTNIA sól, drożdże, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy
Wartość odżywcza (w 100 g produktu): wartość energetyczna – 1051 kJ / 248 kcal; tłuszcz – 1,3 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 0,3 g; węglowodany – 49,4 g; w tym cukry – 1,8 g; błonnik – 2,4 g; białko – 8,5 g; sól – 1,3 g
Bułka z żółtym serem
Super sprawdzi się pod względem smakowym do burgera (np. jeśli chcesz zrobić zdrowsza wersję Drwala), lecz jako codzienny wybór nie będzie dobra. Lepiej postawić na poczciwą grahamkę.
Składniki: mąka PSZENNA (63,6 %), woda, ser żółty (15,1%): [MLEKO, sól, bakterie fermentacji kwasu mlekowego, stabilizator: chlorek wapnia, skrobia ziemniaczana], zakwas w proszku (mąka PSZENNA, woda, kultury starterowe), drożdże, sól, MLEKO w proszku odtłuszczone, bezwodny tłuszcz MLECZNY, mąka ze słodu PSZENNEGO, gluten PSZENNY, mąka ze słodu JĘCZMIENNEGO, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
Wartość odżywcza (w 100 g produktu): wartość energetyczna – 1208 kJ / 286 kcal; tłuszcz – 5,1 g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 3,0 g; węglowodany – 48 g; w tym cukry – 0,7 g; białko – 11 g; sól – 1,5 g.
Jakie pieczywo na diecie? Najzdrowsze pieczywo z Lidla – Ranking
W Biedronce znajdziemy sporo ciekawych propozycji pieczywa. A jak to będzie w przypadku Lidla? Czy znajdziemy w tym markecie dużą ilość dobrego i zdrowego pieczywa? Zapoznaj się z dalszą częścią rankingu, a będziesz wiedzieć, jakie pieczywo pełnoziarniste wybierać w Lidlu!
Niestety Lidl nie prezentuje wartości odżywczych wypieków na swojej stronie internetowej, więc będziemy bazować tylko i wyłącznie na składzie z ich strony internetowej
Chleb żytni bez drożdży
Takie pieczywo to my szanujemy. Do wypieku użyto mąki wysokiego typu, której jest zdecydowanie więcej, niż żytniej 720. Brak dodatków nasion sprawia, że najpewniej jest on niskokaloryczny, a wciąż bogaty w błonnik. Chleb żytni bez drożdży to zdecydowanie świetny wybór w Lidlu!
Składniki: 65 % mąka żytnia (typ 1400, typ 720), woda, cukier, sól, olej rzepakowy.
Chleb pełen ziaren
Bardzo ciekawa propozycja dla fanów pieczywa z kawałkami ziaren. Chleb pełen ziaren to dobra propozycja wśród pieczywa w Lidlu z racji umiarkowanego typu mąki użytego do wypieku oraz prawdopodobnie dużej ilości błonnika. Dodatkowo ilość białka najpewniej będzie wysoka. Sięgaj po ten chleb w Lidlu, jeżeli lubisz ziarna!
Składniki: 21,1 % zakwas żytni (mąka żytnia typ 720, woda), woda, 15,5 % mąka pszenna typ 750, 15,5 % fermentowane kiełkujące ziarno żyta (ziarno żyta, woda), 6,2 % mąka żytnia typ 720, 6,2 % nasiona słonecznika, 6,2 % siemię lniane, sól, zakwas piekarniczy w proszku (mąka pszenna, mąka żytnia), drożdże, przeciwutleniacz (kwas askorbinowy), enzymy.
Bułka grahamka
Zdecydowanie jedna z najlepszych bułek dostępnych w Lidlu. Główny udział w składzie mąki pełnoziarnistej sprawia, że będzie ona bogata w błonnik oraz witaminy i składniki mineralne. Szkoda, że jej ilość jest zdecydowanie mniejsza w porównaniu do Biedronki. Niemniej jednak bułka grahamka to super wybór w Lidlu!
Składniki: Mąka pszenna graham 36,2 %, mąka pszenna 33,4 %, woda, mąka żytnia 4,6 %, drożdże, olej rzepakowy, sól, cukier, słód pszenny jasny.
BIO fińskie pieczywo żytnie
Bio fińskie pieczywo żytnie to zdecydowanie świetny wybór w piekarni Lidla. Wyrobione z mąki żytniej pełnoziarnistej, przez co jest bogate w błonnik oraz witaminy i składniki mineralne. Co ciekawe użyto do niego soli jodowanej, co może być pomocne dla osób, które spożywają ich zbyt małą ilość czy też już zmagają się z niedoczynnością tarczycy.
Składniki: Żyto pełnoziarniste 59 % (mąka żytnia, słód żytni), woda, płatki ziemniaczane, cukier, drożdże, sól jodowana (sól, jodek potasu).
Bio fińskie pieczywo owsiane
To pieczywo fińskie z Lidla to również dobry wybór. Najpewniej ma dużo błonnika z racji dodatku błonnika z babki jajowatej, czy też użycia mąki owsianej oraz płatków owsianych. Śmiało sięgaj po to pieczywo, robiąc zakupy w Lidlu!
Składniki: 58 % owies* (mąka owsiana, produkty przemiału owsa, płatki owsiane, kaszka z owsa), woda, cukier skarmelizowany*, błonnik z babki jajowatej*, drożdże, sól jodowana (sól, jodan potasu)
Chleb na maślance
Średni wybór pośród wszystkich pieczyw dostępnych w Lidlu. Niemniej dla fanów chlebka na maślance będzie z pewnością smaczny.
Składniki: 44 % mąka pszenna, 29 % kwas żytni (mąka żytnia, woda); 10 % maślanka odtworzona (woda, maślanka w proszku); woda, 4 % mąka żytnia, drożdże, płatki ziemniaczane (ziemniaki suszone); sól, gluten pszenny, fermentowany słód żytni ciemny (żyto, woda); mąka sojowa, olej rzepakowy.
Chleb Baltonowski
Bardzo prosty skład, co jest zdecydowanie plusem. Co ciekawe Lidl w przypadku niektórych wypieków o typie użytej mąki. W tym przypadku typ 750 i 720 nie jest idealnym, lecz zawsze lepszy niż inne, niższe typy mąk.
Składniki: 53,6 % mąka pszenna typ 750, woda, 15,6 % mąka żytnia typ 720, drożdże, sól.
Chleb w stylu rustykalnym
Duża ilość mąki pszennej, o zapewne niskim typie, sprawia, że nie będzie to świetny wybór.
Składniki: 69 % mąka pszenna, woda, mąka żytnia, zakwas pszenny (mąka pszenna, woda), olej rzepakowy, sól, semolina (z pszenicy twardej), drożdże, prażona mąka z zarodków kukurydzy, zarodki pszenne, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
Chleb drwalski
Jeżeli do tego chleba użyto mąki o wysokim typie, to będzie to dobry wybór. Jeżeli jednak o niskim, to cała magia pryśnie i do wyboru będą zdecydowanie lepsze rodzaje chlebka.
Składniki: Mąka (pszenna 53 %, żytnia 20 %), woda, słonecznik, soja , siemię lniane, sól, drożdże, ekstrakt słodu jęczmiennego (słód jęczmienny, woda), mąka z prażonego słodu pszennego, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
Chleb słonecznikowy
Podobnie jak w przypadku chleba drwalskiego może to być dobry, jak i średni wybór w zależności od typu mąki żytniej. Dla fanów słonecznika najpewniej będzie on bardzo smaczny!
Składniki: Mąka żytnia 33 %; zakwas żytni 26 % (woda, mąka żytnia 54 % – w zakwasie żytnim); woda; nasiona słonecznika 12 %; mąka pszenna 8 %; sól; mąka ze słodu jęczmiennego; olej rzepakowy; środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
Chleb wieloziarnisty
Jak już wiesz z pierwszej części artykułu, chleb wieloziarnisty nie oznacza, że będzie on zdrowy. Typ mąki użyty do wypieku chleba prawdopodobnie jest niski. Sytuację ratuje dość spora ilość nasion. Jeżeli je lubisz, a nie masz pod ręką np. chleba pełnego ziaren, to będzie do rozsądny wybór.
Składniki: 52 % mąka pszenna, woda, 14 % mieszanka nasion i ziaren pszenicy (siemię lniane brązowe, nasiona słonecznika, nasiona sezamu, nasiona soi, łamane ziarno pszenicy), zakwas pszenny w proszku (mąka pszenna, woda), drożdże, mąka żytnia, 1,5 % otręby pszenne, grys sojowy, mąka ze słodu żytniego, sól, mąka ze słodu jęczmiennego, błonnik ziemniaczany, mąka ze słodu pszennego, ekstrakt ze słodu jęczmiennego w proszku (słód jęczmienny, woda), gluten pszenny, mąka sojowa, olej rzepakowy, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
Bułka orkiszowa na kamieniu
Istnieją lepsze wybory bułek w Lidlu, ale nie będzie to najgorszy wybór przez umiarkowaną ilość nasion. Jeżeli lubisz mąki orkiszowe, to jest duża szansa, że Ci posmakuje!
Składniki: 68 % mąka (60 % mąka z pszenicy orkisz – w mące, 40 % mąka pszenna – w mące), woda, 9 % nasiona (pestki dyni, nasiona słonecznika, siemię lniane brązowe), sól, cukier, drożdże, zakwas pszenny (mąka pszenna, woda), olej rzepakowy, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
Bułka z kiełkami żyta
Dość prosty skład i nawet spora ilość ziaren żyta sprawia, że możemy zaliczyć bułkę z kiełkami żyta do Lidlowych średniaków.
Składniki: Mąka pszenna, fermentowane kiełkujące ziarno żyta 14 %, woda, mąka żytnia, drożdże, sól, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
Kajzerka wieloziarnista
Lepsza niż kajzerka, ciabatta czy też bułka poznańska XXL, ale gorsza niż Grahamka. Wybieraj tylko, gdy nie ma dostępnej grahamki ani innej pełnoziarnistej bułki w Twoim Lidlu.
Składniki: 65 % mąka pszenna; woda; 10 % nasiona: (siemię lniane, nasiona sezamu; łamane nasiona soi, nasiona słonecznika); 2 % mąka żytnia; drożdże; sól; łamane ziarno pszenicy; mąka ze słodu jęczmiennego; skrobia ziemniaczana; cukier; olej rzepakowy; mąka ze słodu żytniego; gluten pszenny; suszony zakwas pszenny; błonnik ziemniaczany; przyprawy; mąka ze słodu pszennego; ekstrakt ze słodu jęczmiennego; glukoza, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
Bułka pszenno-żytnia z nasionami
Z racji na umiarkowaną ilość nasion, siemienia oraz stosunkowo niedużą mąki pszennej niskiego typu możemy zaliczyć bułkę pszenno żytnią do średniego wyboru.
Składniki: Mąka pszenna 49,4 %, woda, mąka żytnia 15 %, nasiona słonecznika 7,2 %, siemię lniane złote 2 %, siemię lniane 2 %, drożdże, słód żytni ciemny, sól, olej rzepakowy, gluten (z pszenicy), słód pszenny jasny.
Półbagietka wieloziarnista
Gdyby był to ranking bagietek, to zdecydowanie znalazła się by na podium. Niestety wśród pieczywa półbagietka wieloziarniste wypada przeciętnie.
Składniki: 56 % mąka pszenna, woda, 12 % mieszanka nasion (siemię lniane brązowe, nasiona sezamu, nasiona słonecznika), 5 % mąka z pszenicy twardej, zakwas pszenny (mąka pszenna, woda), sól, drożdże, płatki ziemniaczane, cukier, olej rzepakowy, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
Chleb górski
Na podstawie składu będzie to raczej słaby wybór spośród wszystkich wypieków w Lidlu.
Składniki: Mąka pszenna, woda, gluten pszenny, drożdże, sól, zakwas pszenny suszony, mąka ze słodu pszennego, mąka ze słodu jęczmiennego, ekstrakt ze słodu jęczmiennego, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy
Chleb włoski
To także pieczywo, które do najlepszych nie należy. Zdecydowanie lepiej postawić na chleb żytni lub grahamkę!
Składniki: Mąka pszenna (56 %), woda, gluten pszenny, cukier, zakwas pszenny suszony (1 %), drożdże, sól.
Bagietka typu francuskiego
Takie bagietki, czy to z Lidla, czy z Biedronki, niestety nie będą odżywcze z racji użytej mąki pszennej o niskim typie. Lepiej postawić na grahamkę do śniadania!
Składniki: 66 % mąka pszenna, woda, 5 % mąka z pszenicy twardej, sól, zakwas pszenny (mąka pszenna, woda), drożdże, olej rzepakowy, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
Półbagietka
Mimo braku podanej wartości odżywczej to potencjalnie jest bardzo podobny do tej z Biedronki. Również nie polecamy półbagietki z racji jej niskiej odżywczości (bardzo dużo mąki o niskim typie).
Składniki: 78,2% mąka pszenna; woda; sól; drożdże; glukoza; mąka sojowa; mąka ze słodu jęczmiennego; olej rzepakowy, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
Produkt może zawierać: mleko, jaja, nasiona sezamu.
Bułka paryska
Bardzo dużo mąki pszennej o niskiej odżywczości, przez co nie polecamy tego rodzaju bułki.
Składniki: 72 % mąka pszenna, woda, sól, drożdże, olej rzepakowy, glukoza, mąka sojowa, mąka ze słodu jęczmiennego, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy. Produkt może zawierać: mleko, jaja, nasiona sezamu, inne orzechy.
Kajzerka
Najbardziej popularny rodzaj bułki, niestety jeden z najmniej odżywczych. Pamiętaj, że grahamka będzie zdecydowanie lepsza niż kajzerka (a równie smaczna!).
Składniki: Mąka pszenna 68 %; woda; drożdże; cukier; mąka żytnia 1,5 %; olej rzepakowy; sól; skrobia ziemniaczana; mąka ze słodu pszennego; mąka ze słodu jęczmiennego; środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
Produkt może zawierać: jaja, mleko, soję, nasiona sezamu.
Ciabatta
Smacznie brzmiąca nazwa, ale pod względem odżywczości to najgorszy wybór w Lidlu.
Składniki: Mąka pszenna 85 %, woda, sól, gluten pszenny, semolina (z pszenicy twardej), olej rzepakowy, drożdże, zakwas pszenny (mąka pszenna, woda), środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
Produkt może zawierać: mleko, jaja, soję, nasiona sezamu, inne orzechy.
Rogal maślany
Sam skład rogala jest po prostu słaby. Jeżeli jednak lubisz rogale, to pamiętaj o sporym dodatku warzyw!
Składniki: Mąka pszenna (69 %), woda, cukier, masło (2,8 %), masa jajowa pasteryzowana (1,8 %), drożdże, mleko pełne w proszku (1,1 %), sól, gluten pszenny
Bułka pszenna
Niestety kolejny mierny wypiek z Lidla. Pamiętaj o tych lepszych wersjach bułeczek np. grahamce!
Składniki: Mąka pszenna 75%, woda, drożdże, sól, glukoza, mąka sojowa, mąka ze słodu jęczmiennego, olej rzepakowy, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
Produkt może zawierać: mleko, jaja, nasiona sezamu.
Bułka codzienna
Z racji, że nie ma podanego typu mąki, możemy się domyślać, że jest on niski. Dlatego też będzie to słaby wybór w Lidlu.
Składniki: Mąka pszenna 58,2 %, zakwas żytni 28 % (mąka żytnia, woda), woda, olej rzepakowy, gluten pszenny, sól, drożdże.
Bułka poznańska XXL
Podobnie jak Ciabatta będzie to jeden z gorszych wybór. Charakteryzuje się mniejszą ilością mąki pszennej niskiego typu, lecz gramatura bułki poznańskiej jest duża, bo wynosi aż 95 g. Przez to, zamiast zjeść 1 małą kajzerkę, spożyjesz prawie dwie.
Składniki: Mąka pszenna 57 %; woda; mąka żytnia 3 %; olej rzepakowy; cukier; płatki ziemniaczane; drożdże; sól; skrobia ziemniaczana; mąka ze słodu pszennego; mąka ze słodu jęczmiennego, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy
Bułka ziemniaczana
Bułka ziemniaczana to również słaby wybór w piekarni Lidla.
Składniki: Mąka pszenna 62 %, woda, płatki ziemniaczane 10 %, mąka żytnia 5,5 %, drożdże, olej rzepakowy, sól, cukier, gluten pszenny, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy. Produkt może zawierać: jaja, mleko, soję, nasiona sezamu, inne orzechy.
Bułka ziemniaczana z ziarnami
Nie ma podanej procentowej zawartości nasion, więc może ich być bardzo mało. Podobnie jak w przypadku zwykłej bułki ziemniaczanej, ta z ziarnami to też słaby wybór.
Składniki: mąka pszenna, woda, płatki ziemniaczane 9 %, siemię lniane, sezam, słonecznik, drożdże, płatki owsiane, sól, gluten pszenny, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy. Może zawierać: jaja, mleko (łącznie z laktozą), orzechy i soję
Przekąska z serem
Sytuacja bardzo podobna jak w przypadku bułki z serem z Biedronki. Zmienia się tu nieznacznie ilość mąki oraz sera. Lepiej wybierz grahamkę, nawet do burgerów.
Składniki: Mąka pszenna (51 %), ser podpuszczkowy dojrzewający typu Ementaler (27 %) (mleko, sól, stabilizator: chlorek wapnia), woda, drożdże, mąka żytnia (1,3 %), sól, olej rzepakowy, mieszanka wypiekowa (mąka pszenna, cukier, emulgator: mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych estryfikowane kwasem mono- i diacetylowinowym, błonnik grochowy, glukoza, skrobia pszenna pęczniejąca, gluten pszenny, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy), cukier, ekstrakt ze słodu jęczmiennego (słód jęczmienny, woda)
Precel
Nie mamy dobrych wiadomości dla fanów precli. Niestety skład nie powala i nie możemy go polecić jako odżywcze pieczywo.
Składniki: 72 % mąka pszenna, woda, sól, olej rzepakowy, drożdże, stabilizator: guma guar; glukoza, emulgator: mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych estryfikowane kwasem mono- i diacetylowinowym; mąka ze słodu pszennego, regulator kwasowości: wodorotlenek sodu.
Bułka bawarska
Do jej wypieku użyto przypuszczalnie mąki o niskim typie, przez co nie będzie odżywcza. Zdecydowanie lepiej postawić na grahamkę lub też pieczywa fińskie.
Składniki: Mąka pszenna, woda, olej roślinny rzepakowy, drożdże, sól, suszony zakwas pszenny, ekstrakt ze słodu jęczmiennego, cukier, gluten pszenny, mąka ze słodu pszennego, regulator kwasowości: wodorotlenek sodu.
Podsumowanie
Wybierając pieczywo kieruj się typem mąki użytej do jego wyrobu – im większy, tym lepiej. W przypadku Biedronki najlepszym pieczywem w 2024 roku będą:
- Chleb całe ziarno
- Chleb słonecznikowy
- Chleb żytni 100% bez dodatku drożdży
- Bułka 100% z mąki żytniej
- Bułka grahamka
Z kolei najlepsze pieczywo w Lidlu w 2024 roku to:
- Chleb żytni bez drożdży
- Chleb pełen ziaren
- Bułka grahamka
- Bio fińskie pieczywo żytnie
- Bio fińskie pieczywo owsiane
Piśmiennictwo
- Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, 2020.
- Archer DL. Freezing: an underutilized food safety technology? Int J Food Microbiol. 2004 Jan 15;90(2):127-38
- Silva EO, Bracarense AP. Phytic Acid: From Antinutritional to Multiple Protection Factor of Organic Systems. J Food Sci. 2016 Jun;81(6):R1357-62.
- Hurrell RF. Phytic acid degradation as a means of improving iron absorption. Int J Vitam Nutr Res. 2004 Nov;74(6):445-52.
- Lopez HW, Krespine V, Guy C, Messager A, Demigne C, Remesy C. Prolonged fermentation of whole wheat sourdough reduces phytate level and increases soluble magnesium. J Agric Food Chem. 2001 May;49(5):2657-62.