Źródła tłuszczu i białka

Dieta Kwaśniewskiego (optymalna) – jadłospis, zasady

Dieta Kwaśniewskiego (optymalna) jest to dieta polegająca na zwiększeniu ilości spożywanego tłuszczu w diecie przy jednoczesnym zredukowaniu spożywanych węglowodanów i białka. Dietę optymalną można zaliczyć do diet niskowęglowodanowych takich jak dieta ketogeniczna. W poniższym wpisie dowiesz się m.in o zasadach diety dr Kwaśniewskiego, produktach zalecanych czy też pobierzesz darmowy jadłospis.

Spis treści

Zasady diety Kwaśniewskiego

Dieta Kwaśniewskiego (optymalna) jest to dieta stworzona przez polskiego lekarza Jana Kwaśniewskiego w 1966 r.. Polega ona na na zwiększeniu ilości spożywanego tłuszczu w diecie oraz redukcji ilości węglowodanów oraz białka. Za standard w diecie optymalnej przyjmuje się spożywanie na każdy 1 g białka od 2,5 do 3,5 g tłuszczu oraz od 0,3 do 0,5 g węglowodanów [1]. Schudnąć na takiej diecie można poprzez osiągnięcie deficytu energetycznego czyli stanu, gdzie wydatkujemy więcej energii niż jej pobieramy z pożywienia.

Kto i kiedy powinien stosować dietę optymalną Kwaśniewskiego

Czy dieta Kwaśniewskiego jest zdrowa? Dieta optymalna może być zastosowana w poniższych przypadkach i wtedy może być uznaną za przydatną dla zdrowia: [3]

  • Ciężka otyłość
  • Otyłość związana z hipertriglicerydemią
  • cukrzyca typu 2
  • Zespół metaboliczny
  • Choroby kości

Jeżeli nie wiesz, czy dieta Kwaśniewskiego (optymalna) jest dla Ciebie dobrym wyborem, to zgłoś się do nas. Wiemy jak dopasować dietę w 100% do Twoich potrzeb. Twoje preferencje i zdrowie są dla nas priorytetem. Jeżeli szukasz pomocy w odchudzaniu i polepszeniu zdrowia, to śmiało zgłoś się do nas. Pomogliśmy ponad 20 000 osobom osiągnąć cel, a nasza opinia w Google to 5/5 na podstawie ponad 390 opinii. Szybkie, smaczne i indywidualne diety to nasza specjalność.

Kto i kiedy NIE powinien stosować diety optymalnej Kwaśniewskiego

Dieta Kwaśniewskiego może nieść ze sobą negatywne konsekwencje zdrowotne przez co będzie szkodliwa. Do założeń diety optymalnej nie powinny się stosować osoby, które cierpią na m.in. niżej wymienione schorzenia: [3]

  • Cukrzyca typu 1
  • Niewydolność komórek beta trzustkowych w przypadku cukrzycy typu 2
  • Stosowanie SGLT2 (leków na cukrzycę typu 2) ze względu na ryzyko kwasicy ketonowej
  • Problemy z woreczkiem żółciowym
  • Ciąża i karmienie piersią
  • Niewydolność nerek oraz ciężka przewlekła choroba nerek
  • Niewydolność wątroby
  • Przebyty udar lub zawał mięśnia sercowego
  • Zaburzenia odżywiania
  • Słabi pacjenci w podeszłym wieku

Dieta optymalna Kwaśniewskiego – produkty zalecane i niezalecane

W poniższej tabeli przedstawiłem dla Ciebie zestawienie produktów zalecanych i niezalecanych w diecie Kwaśniewskiego (optymalnej) [2].

Produkty zalecane w diecie KwaśniewskiegoProdukty niezalecane w diecie Kwaśniewskiego
tłuste mięsa i wędliny np. jagnięcina, baranina cukier, słodycze, miód
tłusty nabiał (tłuste mleko, tłuste sery np. edamski, camembert, parmezan)owoce (wyjątki: maliny, poziomki, agrest, jeżyny)
tłuszcze pochodzenia zwierzęcego np. masło, smalec, boczek, słoninaziemniaki, ryże, kaszę, potrawy mączne
oleje roślinne np. margaryna, oliwa, olej rzepakowywarzywa
jaja 
tłuste sosy na bazie śmietany, majonezu 

Jak już pewnie widzisz w dużej mierze dieta opiera się na produktach pochodzenia zwierzęcego typu jaja, mięso, masło. Z kolei bardzo znacznemu ograniczeniu podlegają źródła węglowodanów np. ciecierzyca, fasola, kasze, ryże, miód czy też słodycze.

Efekty diety Kwaśniewskiego

Optymalna dieta Kwaśniewskiego może być przydatna w przypadku leczenia otyłości ze względu na jej działanie redukujące głód, a także bardzo szybką utratę masy ciała. Ile możesz na niej schudnąć? W trakcie pierwszego tygodnia diety Kwaśniewskiego możesz schudnąć nawet 2-3 kg. Związane jest to z spadkiem glikogenu mięśniowego oraz tzw. natriurezą indukowaną ketozą [4]. Ponadto, po wejściu w stan ketozy zmniejszy się Twoje uczucie głodu [5]. Niestety nie jest to optymalny sposób żywienia na dłuższą metę ze względu na dość rygorystyczne założenia oraz niezbilansowane produkty używane podczas jej stosowania. O negatywnym wpływie diety optymalnej diety Kwaśniewskiego przeczytasz niżej.

Skutki uboczne diety Kwaśniewskiego

Stosowanie się zero jedynkowo do wytycznych diety Kwaśniewskiego może negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie sercowo naczyniowe. Związane jest to z zwiększonym spożyciem tłuszczów nasyconych pochodzenia zwierzęcego. W jednym z badań  15 pacjentów stosowało dietę wysokotłuszczową zbliżoną założeniami do diety Kwaśniewskiego (dieta wysokotłuszczowa). Ich stężenie frakcji cholesterolu LDL-C, który jest wskaźnikiem ryzyka chorób serca takich jak zawał serca czy udar mózgu, wzrósł średnio o 44% w porównaniu do grupy kontrolnej [6]. Ponadto dieta taka będzie trudna do utrzymania w długim okresie. Dodatkowo nie sprawdzi się w przypadku sportowców, gdzie węglowodany są głównym źródłem energii [7].

Dieta optymalna Kwaśniewskiego (zmodyfikowana) – jadłospis

Przygotowałem dla Ciebie  3  dniowy jadłospis zmodyfikowanej diety Kwaśniewskiego (optymalnej). Będzie on przypominał dietę ketogeniczną w jak najzdrowszej postaci poprzez redukcję kwasów tłuszczowych nasyconych, zwiększenie ilośc kwasów jedno i wielonienasyconych, udział niskowęglowodanowych warzyw i owoców co sprawi, że będzie to dobry sposób na odżywianie. Jego kaloryczność wynosi 2424 kcal,  zawiera 106g  białka i 23,7 g błonnika. Jeżeli Twoje zapotrzebowanie jest inne zmodyfikuj go pod własne potrzeby.

Dieta optymalna Kwaśniewskiego jadłospis

Opinie o diecie optymalnej Kwaśniewskiego

Według polskich dietetyków dieta optymalna Kwaśniewskiego jest jedną z gorszych diet [8]. Ponadto według rankingu najlepszych diet 2022 diety niskowęglowodanowe i niskotłuszczowe typu Atkinsa i ketogeniczna, które są bardzo podobne w założeniach do diety optymalnej, zajęły odpowiednio 34 i 37 miejsce [9]. Innymi danymi przemawiającymi za małą przydatnością diety Kwaśniewskiego są wytyczne ESC (European Society of Cardiology), w których mówi się, że optymalna, zdrowa dieta powinna charakteryzować się:[10]

  • Większym spożyciem produktów roślinnych, a mniejszym zwierzęcych
  • Zredukowaniem spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych  poniżej 10% całkowitego spożycia energii i zastąpienie ich przez kwasy jedno i wielonienasycone oraz węglowodany z pełnych zbóż
  • Kwasy tłuszczowe trans powinny być minimimalizowane tak bardzo jak to możliwe
  • Dostarczaniem 5g soli i mniej w ciągu dnia
  • Zjadaniem 30-45 g błonnika pokarmowego głównie z pełnych zbóż
  • Spożywaniem Powyżej 200 g owoców, (2-3 porcje dziennie)
  • Spożywaniem Powyżej 200 g warzyw (2-3 porcje dziennie
  • Redukcją spożycia czerwonego mięsa do 350-500g tygodniowo, a w szczególności przetworzonego do minimum
  • Spożyciem ryb 1-2 x w tygodniu, głównie tłuste ryby
  • Zjadaniem 30 g niesolonych orzechów dziennie
  • Redukcją alkoholu do maksymalnie 100g w tygodniu   
  • Redukcją w  diecie słodkich napojów takie jak coca-cola

Niestety dieta optymalna Kwaśniewskiego spełnia mniej niż 50% wyżej wymienionych punktów. My nie polecamy stosowania diety Kwaśniewskiego. Jeżeli rozważasz stosowanie diety niskowęglowodanowej bazuj w niej na tłustych rybach morskich, orzechach, oliwie, niskoskrobiowych warzywach, a nie na mięsie, jajkach czy też tłustym nabiale. Najlepszą metodą prawidłowych nawyków żywieniowych jest jednak indywidualnie dopasowany jadłospis do Twoich potrzeb, opracowany przez dietetyka po studiach.

Podsumowanie

Podsumowując dieta Kwaśniewskiego (optymalna) może być jednym z pierwszych etapów dla osób z otyłością, które potrzebują schudnięcia w jak najkrótszym czasie, z czego mogą czerpać korzyści zdrowotne. Ponad to może sprawdzić się w cukrzycy typu 2.W kolejnych krokach rozsądnym by była rezygnacja z diety optymalnej na rzecz większego udziału warzyw, owoców, chudego nabialu i mięs, produktów roślinnych (zboża, nasiona roślin strączkowych, orzechy, pestki). Dieta śródziemnomorska czy też dieta DASH byłyby świetnym rozwiązaniem dla zachowania długofalowego zdrowia czy też redukcji masy ciała.

Piśmiennictwo

Zacznij działać!

Zadbaj o sylwetkę i zdrowie!

Rozpocznij dietę

Zostań ekspertem z dietetyki!

Sprawdź kursy