
Dieta wątrobowa – dowiedz się co wolno jeść i wykorzystaj darmowy jadłospis
Zastanawiasz się kiedy wprowadzenie diety wątrobowej będzie dobrą decyzją? Zdarza się, że nasze potrzeby żywieniowe zupełnie nie idą w parze z potrzebami naszej wątroby. Wystawiamy ją często na próbę i rzeczywiście sporo może znieść, ale czasami się buntuje. Zapoznaj się z dietą wątrobową, która jest zdrowym sposobem odżywiania i będzie wspomagać leczenie oraz skorzystaj z darmowego jadłospisu!
Spis treści
- Najczęściej występujące choroby wątroby
- Dla kogo przeznaczona jest dieta wątrobowa
- Jak wygląda dieta wątrobowa
- Alkohol w diecie wątrobowej
- Co jeść na diecie wątrobowej
- Dieta wątrobowa – przykładowy jadłospis
- Podsumowanie
Najczęściej występujące choroby wątroby
Najczęstszą przewlekłą chorobą wątroby jest niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD – non-alcoholic fatty liver disease) i dotyka 14-30% populacji ogólnej [1] oraz 20-40% osób w krajach zachodnich [2]. NAFLD polega na nadmiernym nagromadzeniu tłuszczu w wątrobie i stwierdzana jest, kiedy zawartość tłuszczu wewnątrzwątrobowego wynosi więcej niż 5% u osób, które nie spożywają więcej niż 20g alkoholu etylowego dziennie w przypadku mężczyzn oraz 10 g alkoholu w przypadku kobiet [3]. NAFLD składa się z czterech etapów i pierwszy polega na odkładaniu tłuszczu w wątrobie, drugi to nadmierne odkładanie tłuszczu i powstanie stanu zapalnego, trzeci etap to trwałe zapalenie wątroby, które powoduje powstawanie blizn w wątrobie i jest to tak zwane zwłóknienie. Ostatni – czwarty etap to marskość wątroby, która jest ciężką postacią NAFLD, gdzie zwłóknienie zastępuje większość komórek wątroby [4].
Oprócz niealkoholowego stłuszczenia, zapalenia wątroby oraz marskości warto pamiętać o występowaniu wirusowego zapalenia wątroby typu a,b oraz c i w przypadku zapalenia b oraz c podstawę stanowi leczenie farmakologiczne, natomiast dieta wątrobowa jest wsparciem terapii [5]. Kolejne jest alkoholowe stłuszczenie wątroby i podstawę leczenia w łagodnym przebiegu schorzenia stanowi abstynencja, dieta oraz farmakologia i zmiany są w tym przypadku odwracalne.
Dieta przy marskości wątroby – co jeść, czego unikać i jak ułożyć jadłospis?
Marskość wątroby to przewlekła choroba, która stopniowo upośledza funkcje tego narządu, prowadząc do trwałych uszkodzeń. Właściwie dobrana dieta przy marskości wątroby ma ogromne znaczenie – może łagodzić objawy, spowalniać postęp choroby i poprawiać jakość życia pacjenta.
Na pierwszym miejscu należy wykluczyć alkohol – nawet niewielkie ilości mogą znacznie pogorszyć stan chorego. Równie ważne jest to, czego nie wolno jeść przy marskości wątroby: tłustych mięs, smażonych potraw, żywności wysoko przetworzonej, ostrych przypraw, nadmiaru soli oraz słodkich napojów gazowanych.
Dieta powinna być lekkostrawna, oparta na gotowanych warzywach, owocach (najlepiej pieczonych lub duszonych), produktach zbożowych pełnoziarnistych, chudym białku (ryby, drób, twaróg) oraz niewielkich ilościach zdrowych tłuszczów roślinnych. Kluczowe są regularne posiłki – 5–6 dziennie – oraz odpowiednia kaloryczność i ilość białka, dostosowana do stanu zdrowia.
Dla kogo przeznaczona jest dieta wątrobowa
Zacznijmy od czynników, które zwiększają ryzyko rozwoju niealkoholowego stłuszczenia wątroby i jesteśmy w stanie wpłynąć na nie zmianą stylu życia oraz diety. Jest to otyłość, cukrzyca typu 2, dyslipidemia oraz zespół metaboliczny. Niealkoholowe stłuszczenie wątroby występuje u 40% osób otyłych z cukrzycą typu 2. NAFLD występuje u 3% dzieci, natomiast u dzieci z otyłością wartości te wzrastają do 50-70% [4]. Otyłość wynikająca z nadmiernego spożycia kalorii wraz z podniesionym poziomem trójglicerydów, cholesterolu LDL i obniżonym poziomem HDL przyczynia się do niealkoholowego stłuszczenia wątroby, które może doprowadzić do zapalenia oraz marskości narządu [6].
Dieta wątrobowa powinna być zatem wprowadzona u osób, które otrzymały diagnozę lekarską o powstaniu stanu zapalnego czy marskości wątroby, natomiast w celu uniknięcia rozwoju choroby sugerowana będzie zdrowa, zbilansowana dieta, która pozwoli na uregulowanie wyników badań oraz redukcję masy ciała. Najlepiej, w celu dobrania idealnej diety pod swoje potrzeby skonsultować się z wykształconym dietetykiem po studiach. Na podstawie wnikliwej ankiety żywieniowej dobierze on dietę skrojoną pod Twoje potrzeby.
Jak wygląda dieta wątrobowa
Na co zwrócić uwagę podczas wprowadzania w życie diety wątrobowej? Przede wszystkim bazujmy na zasadach zdrowej diety, takiej jak dieta śródziemnomorska lub dieta DASH, ze względu na dużą zawartość przeciwutleniaczy oraz przeciwzapalny charakter. W tym wypadku Twój jadłospis powinien być bogaty przede wszystkim w warzywa i owoce, zadbaj o różnorodność oraz ich podaż w każdym posiłku, celując w 600-800 g dziennie [7].
Należy ograniczyć podaż fruktozy i zawierającą ją przetworzoną żywność. Dlatego wyrzuć ze swojego odżywiania gotowe ciacha, cukierki i żelki, czyli wysokoprzetworzone produkty, a w zamian za to pozostaw na owoce, które dodatkowo dostarczą witamin i błonnika pokarmowego, ponieważ u osób z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby jego spożycie jest niskie [8]. Warto zwrócić uwagę, że w zależności od wyników badań, diagnozy oraz samopoczucia zalecana może być dieta o charakterze lekkostrawnym, więc wtedy zmniejsz udział strączków czy samych pełnoziarnistych produktów, natomiast nie rezygnuj z nich całkowicie. Jak? Do obiadu dodaj drobną kaszę, a chleb z ziaren zamień na graham. Przechodząc do białka należy ograniczyć do minimum czerwone przetworzone mięso, co jest tak naprawdę założeniem zasad zdrowego odżywiania. Takie produkty mają w sobie dużą zawartość sodu oraz tłuszczów nasyconych. Podstawą niech będzie chude mięso, ryby oraz białko pochodzenia roślinnego. Na koniec zostawiamy dwie najważniejsze kwestie diety wątrobowej: alkohol oraz tłuszcz. Z alkoholem sprawa jest jasna, ponieważ zostaje on całkowicie wykluczony z diety i nie należy go spożywać w żadnej formie. Jeśli chodzi o tłuszcz to jego podaż powinna zostać delikatnie zmniejszona i musimy skupić się na jego źródłach. Najistotniejsze jest zastąpienie tłuszczów nasyconych jedno- i wielonienasyconymi, ponieważ zmniejsza to ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych nawet o 15%! W praktyce dieta wątrobowa eliminuje tłuszcze pochodzące z mięs, wędlin czy oleju kokosowego, na rzecz oliwy z oliwek, orzechów, pestek oraz zwiększonego udziału źródeł omega-3, jak: tłuste ryby, siemię lniane, chia, orzechy włoskie [12].

Alkohol w diecie wątrobowej
W większości analiz grup osób z NAFLD okazuje się, że spożywanie nawet małych ilości alkoholu prowadzi do większego postępu choroby oraz niższego poziomu zminimalizowania objawów [9]. Abstynencja jest, także podstawą leczenia alkoholowego zapalenia wątroby i jest to kluczowe w celu zapobiegania dalszemu rozwojowi choroby i powikłań, oczywiście w większości przypadków zachowanie trzeźwości wymaga uczestnictwa w programach poradnictwa, grupach pomocy oraz może wymagać opieki psychologicznej [10]. Trzeba podkreślić, że w przypadku wirusowego zapalenia wątroby spożywanie alkoholu oraz jego nadużywanie też przyczynia się do przyspieszonego postępu choroby, wyższego ryzyka wystąpienia marskości oraz nowotworu wątroby. U 20% osób, które piją intensywnie rozwija się marskość wątroby, a ryzyko jest zwiększone przy jednoczesnym wirusowym zapaleniu [11]. I w przypadku chorób wątroby nie ma możliwości wybrania lepszego i mniej obciążającego rodzaju alkoholu. Zarówno piwo, wino, jak i cięższe trunki (wódka, whisky) są niewskazane i nie muszą być wcale spożywane w ogromnych ilościach, aby wykazywały szkodliwy wpływ. W praktyce jak wygląda zawartość czystego alkoholu? 10 g alkoholu znajdziemy w około 275 ml piwa, 100 ml wina i 25 ml wódki, a zwyczajowo wymienione trunki spożywane są w większych ilościach.
Co jeść na diecie wątrobowej?
Dieta wątrobowa opiera się na lekkostrawnych, dobrze przyswajalnych produktach, które wspierają regenerację wątroby i łagodzą stany zapalne. W tej części znajdziesz zestawienie produktów zalecanych i tych, których lepiej unikać – wszystko w formie wygodnej tabeli, która ułatwi codzienne planowanie posiłków.Aby jeszcze bardziej uprościć wdrożenie nowych nawyków, poniżej udostępniamy darmowy jadłospis diety wątrobowej. To gotowe menu, które możesz potraktować jako inspirację lub solidną bazę do dalszych modyfikacji – zgodnie z własnymi potrzebami i zaleceniami lekarza czy dietetyka.

Tabela produktów zalecanych i niewskazanych w diecie wątrobowej
Grupa produktów | Produkty zalecane | Produkty niewskazane |
Zboża i pieczywo | Pieczywo razowe, graham, żytnie, chrupkie; makarony pełnoziarniste; kasza jęczmienna, gryczana; płatki owsiane; ryż brązowy | Białe pieczywo pszenne, drożdżówki, ciasta, produkty z białej mąki, słodkie płatki śniadaniowe |
Mleko i przetwory | Chudy twaróg, serek wiejski light, mleko 0,5–1,5%, jogurt naturalny, kefir, maślanka | Mleko pełne, śmietana, sery żółte, pleśniowe i topione, serki smakowe, mleko zagęszczone, desery mleczne z dodatkiem cukru |
Mięso i ryby | Gotowane, duszone lub pieczone: indyk, kurczak bez skóry, cielęcina, chuda wołowina; ryby morskie (np. dorsz, łosoś, tuńczyk, pstrąg) | Mięsa tłuste (gęsina, kaczka, baranina), podroby, pasztety, kiełbasy, wędzonki, ryby panierowane, smażone i z puszki w oleju |
Tłuszcze | Oliwa z oliwek, olej rzepakowy, lniany (na zimno), cienka warstwa masła klarowanego lub miękkiej margaryny roślinnej | Smalec, tłuszcze zwierzęce, twarde margaryny, tłusta śmietana, olej kokosowy i palmowy |
Warzywa | Warzywa gotowane, duszone, pieczone i surowe (jeśli dobrze tolerowane): marchew, dynia, cukinia, buraki, brokuły, szpinak, sałata, ogórek, ziemniaki | Warzywa smażone, zasmażane, z dużą ilością tłuszczu; cebula i czosnek w dużych ilościach; strączki w ostrych fazach choroby |
Owoce | Jabłka, gruszki, jagody, truskawki, maliny, brzoskwinie, banany (z umiarem); najlepiej świeże lub duszone/ gotowane bez cukru | Owoce kandyzowane, z syropu, dżemy słodzone, owoce suszone dosładzane, sorbety przemysłowe, desery z bitą śmietaną |
Jaja | Gotowane na twardo lub w formie omletu/pary, w ilości 2–3 sztuki tygodniowo | Jajka smażone, sadzone, duże ilości żółtek |
Napoje | Woda niegazowana, napary ziołowe (np. koper, mięta, melisa), herbaty owocowe, soki bez dodatku cukru, kawa zbożowa na chudym mleku | Napoje gazowane, kolorowe napoje słodzone, napoje energetyczne, soki dosładzane, napoje alkoholowe |
Słodycze i przekąski | Kisiele, galaretki bez cukru, musy owocowe, domowe wypieki bez cukru, budyń na mleku roślinnym | Batoniki, czekolady mleczne, cukierki, chipsy, fast-foody, gotowe wypieki z kremem, ciasta z dużą ilością tłuszczu |
Zupy i dodatki | Zupy warzywne gotowane na wywarze warzywnym, bez śmietany i zasmażki, z dodatkiem drobnych kasz lub ryżu | Tłuste rosoły, zupy śmietanowe, zaprawiane zasmażką, zupy w proszku lub gotowe |
Sosy i przyprawy | Naturalne przyprawy ziołowe (bazylia, majeranek, koperek, oregano, tymianek), sosy jogurtowe, musztarda w małych ilościach | Ciężkie sosy śmietanowe, majonez, gotowe mieszanki przypraw z glutaminianem sodu, ketchup, sosy typu barbecue |
Wskazówki uzupełniające:
- Alkohol jest całkowicie zakazany – nawet małe ilości przyspieszają uszkodzenie wątroby.
- Posiłki powinny być lekkostrawne i regularne – najlepiej 4–5 dziennie, co 3–4 godziny.
- Warto prowadzić także aktywny tryb życia – umiarkowana aktywność fizyczna wspiera regenerację wątroby.
Dieta wątrobowa – przykładowy jadłospis
Poniżej przedstawiamy gotowy jadłospis diety wątrobowej na 3 dni, oparty na zasadach żywienia wspierającego regenerację wątroby. Znajdziesz tu pełnowartościowe posiłki dostosowane do osób z NAFLD, zapaleniem lub marskością wątroby.
Posiłek | Poniedziałek | Wtorek | Środa |
Śniadanie | Owsianka na mleku z owocami i orzechami | Jajecznica z cukinią i pieczywem | Serek wiejski z warzywami i pieczywem |
II śniadanie | Kanapki z pastą z soczewicy, pomarańcza | Szejk z mlekiem i owocami, orzechy włoskie | Jogurt z owocami |
Obiad | Ziemniaki z łososiem i mizerią | Kasza z kurczakiem w sosie brokułowym | Komosa z indykiem i trio warzywnym |
Kolacja | Tortilla z mozzarellą, grillowanym bakłażanem i oliwkami | Kanapki z twarogiem i pomidorem | Szaszłyki z tofu i warzywami (wersja wege) |
Wartości | Kalorie: 2035,0 kcal Białko: 120,0 g Tłuszcze: 59 g Węglowodany: 236,0 g Błonnik: 47,3 g WW: 23,5 g | Kalorie: 1986,6 kcal Białko: 126,5 g Tłuszcze: 55,3 g Węglowodany: 225,1 g Błonnik: 45,7 g WW: 22,0 g | Kalorie: 2016,7 Białko: 119,3 g Tłuszcze: 53,4 g Węglowodany: 236,8 g Błonnik: 36,9 WW: 23,4 g |
Przykładowy jadłospis diety wątrobowej zawiera 2000 kcal, 120g białka, 57g tłuszczu oraz 232 g węglowodanów. Najważniejsze składowe diety to: duża ilość warzyw oraz owoce pojawiające się każdego dnia, pełnoziarniste produkty jak: komosa ryżowa, kasza jęczmienna, pieczywo graham, płatki owsiane oraz eliminacja czerwonego i przetworzonego mięsa, na rzecz drobiu, tofu oraz chudego nabiału.
Poniedziałek
Posiłek | Produkty | Przygotowanie |
ŚNIADANIE: Owsianka – na mleku z owocami i orzechami | – Maliny, mrożone – 150 g – Orzechy włoskie – 10 g – Płatki owsiane – 60 g – Mleko bezlaktozowe 1.5% – 350 g | – Ugotować płatki na mleku. – Dodać resztę składników. – Sugerowane przyprawy: kakao/cynamon. |
DRUGIE ŚNIADANIE: Kanapki z pastą z soczewicy, pomarańcza | – Cebula –20 g – Chleb graham –60 g (3 kromki) – Oliwa z oliwek –5 g – Pomidor –60 g – Soczewica czerwona –50 g – Pomarańcza – 200 g | – Namoczyć i ugotować soczewicę. – Cebulę podsmażyć, dodać do pasty. – Posmarować chleb. – Warzywa ułożyć na kanapce lub osobno. – Zjeść pomarańczę. |
OBIAD: Ziemniaki z łososiem i mizerią | – Łosoś świeży – 100 g – Ziemniaki – 250 g – Ogórek zielony – 180 g – Skyr naturalny – 150 g | – Ugotować ziemniaki. – Łososia usmażyć i doprawić, skropić cytryną. – Ogórka pokroić, połączyć ze skyrem. |
KOLACJA: Tortilla z mozzarellą, bakłażanem i oliwkami | – Bakłażan – 100 g – Oliwki zielone – 30 g – Mozzarella – 60 g – Mix sałat – 40 g – Tortilla – 1 sztuka | – Bakłażana pokroić, grillować lub podsmażyć. – Ułożyć na tortilli z oliwkami, mozzarellą i sałatą. – Zwinąć, można podgrzać. |
Podsumowanie dnia:
- Kalorie: 2035 kcal
- Białko: 120 g
- Tłuszcze: 59 g
- Węglowodany: 236 g
- Błonnik: 47.3 g
W jadłospisie pojawiają się też urozmaicone posiłki, jak: kanapki z pastą soczewicową, tortilla z bakłażanem czy szaszłyki z tofu. Można stosować tutaj ulubione przyprawy i polecamy wędzoną paprykę, czosnek granulowany oraz świeże zioła.

Wtorek
Posiłek | Produkty | Przygotowanie |
ŚNIADANIE Jajecznica – z cukinią i pieczywem | – Chleb graham – 90 g (3 x Kromka)- Cukinia – 150 g (1.5 x Sztuka)- Jaja kurze całe – 112 g (2 x Sztuka)- Oliwa z oliwek – 5 g (0.5 x 1 łyżka)- Pomidor – 120 g (1 x Sztuka) | – Jaja wbić do miski, przyprawić ulubionymi przyprawami i wymieszać.- Podsmażyć oliwę z cukinią. Dodać jajka i ścigać jajecznicę.- Podawać z pieczywem i pomidorem.- Sugerowane przyprawy: sól, pieprz, kurkuma, słodka papryka, czosnek granulowany. |
DRUGIE ŚNIADANIE Szejk – z mlekiem i owocamiOrzechy włoskie | – Banan – 120 g (1 x Sztuka)- Maliny, mrożone – 100 g (0.2 x Opakowanie)- Truskawki – 100 g (1.43 x Garść)- Mleko bezlaktozowe 1.5% UHT – 250 g (1 x Szklanka)- Skyr naturalny, jogurt typu islandzkiego – 150 g (1 x Sztuka)- Orzechy włoskie – 15 g (1 x łyżka) | – Zmiksować wszystkie składniki.- Orzechy włoskie zjeść osobno. |
OBIAD Kasza – z kurczakiem w sosie brokułowym | – Brokuły, mrożone – 225 g (0.5 x Opakowanie)- Kasza jęczmienna, perłowa – 50 g (4.67 x 1 łyżka)- Mięso z piersi kurczaka, surowe – 100 g (1 x Porcja)- Oliwa z oliwek – 5 g (0.5 x 1 łyżka)- Suszone zioła – 4 g (2 x 1 łyżka) | – Ugotuj kaszę i brokuły.- Usmaż pokrojonego kurczaka, przypraw z mięsem.- Dodaj brokuły, zblenduj razem i zalej mięso.- Podawaj z kaszą.- Wymieszaj wszystkie składniki i dopraw do smaku.- Sugerowane przyprawy: pieprz, natka pietruszki, szczypiorek. |
KOLACJA Kanapki – z twarogiem i pomidorem | – Bazylia (świeża) – 1 g (1 x Sztuka)- Chleb graham – 90 g (3 x Kromka)- Pomidor – 120 g (1 x Sztuka)- Ser twarogowy chudy – 100 g (0.5 x Opakowanie)- Hummus – 60 g (1 x Szklanka) | – Ułożyć poszczególne składniki owocujących kanapki.- Sugerowane przyprawy: pieprz, zioła, natka pietruszki, szczypiorek. |
Podsumowanie dnia:
KALORIE: 1986.6
BIAŁKO: 126.5
TŁUSZCZE: 55.3
WĘGLOWODANY: 225.1
BŁONNIK: 45.7
Dieta zawiera źródła kwasów tłuszczowych omega-3: łosoś czy orzechy włoskie oraz roślinne oleje – oliwę. Aby zwiększyć podaż ryb może przygotować z nich pastę śniadaniową i tutaj sprawdzi się wędzona makrela lub wykorzystać łososia do szaszłyków z warzywami.
Środa
Posiłek | Produkty | Przygotowanie |
ŚNIADANIE Serek wiejski – z warzywami i pieczywem | – Bułki grahamki – 130 g (2 x Sztuka)- Papryka czerwona – 70 g (0.5 x Sztuka)- Rzodkiewka – 45 g (3 x Sztuka)- Serek wiejski (light) – 150 g (1 x Opakowanie)- Słonecznik, nasiona, łuskane – 10 g (1 x łyżka) | – Pokrój warzywa i wymieszaj z serkiem.- Zjedz z pieczywem. |
DRUGIE ŚNIADANIE Jogurt – z owocami | – Banan – 120 g (1 x Sztuka)- Orzechy włoskie – 20 g (1.33 x łyżka)- Płatki owsiane – 20 g (2 x łyżka)- Truskawki – 200 g (2.86 x Garść)- Skyr naturalny, jogurt typu islandzkiego – 150 g (1 x Sztuka) | – Wymieszać całość.- Opcjonalnie dodać słodziki/cynamon/kakao. |
OBIAD Komosa – z indykiem i trio warzywnym | – Komosa ryżowa (Quinoa), ziarna – 100 g (7.14 x łyżka)- Oliwa z oliwek – 5 g (0.5 x łyżka)- Mięso z piersi indyka, bez skóry – 100 g (1 x Porcja)- Warzywa mrożone: brokuł, marchew, kalafior – 225 g (0.3 x Opakowanie) | – Komosę ugotować zgodnie z zaleceniami producenta.- Mięso dodać do doprawić i usmażyć.- Warzywa ugotować i przyprawić.- Połączyć z ugotowaną komosą, tofu, mięsem.- Super przyprawy: zioła prowansalskie. |
KOLACJA Szaszłyki – z tofu i warzywami – VEGE | – Bakłażan – 100 g (0.5 x Sztuka)- Bułki grahamki – 65 g (1 x Sztuka)- Cukinia – 150 g (1 x Sztuka)- Oliwa z oliwek – 10 g (1 x łyżka)- Papryka czerwona – 60 g (0.5 x Sztuka)- Tofu wędzone – 90 g (0.5 x Opakowanie) | – Pokrój warzywa i tofu w grube kostki, obtocz w oliwie.- Nadziej na patyczki do szaszłyków.- Piecz około 20 minut w piekarniku lub na grillu.- Podawaj z pieczywem.- Super przyprawy: papryka wędzona, słodka, oregano, czosnek, pieprz, sól, kurkuma, zioła prowansalskie. |
Podsumowanie dnia:
KALORIE: 2016.7
BIAŁKO: 119.3
TŁUSZCZE: 53.4
WĘGLOWODANY: 236.8
BŁONNIK: 36.9
Zasady żywieniowe, na których opiera się dieta wątrobowa mogą być z powodzeniem wprowadzone na stałe. Najważniejsze, aby dieta pokrywała zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze, była bogata w polifenole oraz eliminowała nadmiar tłuszczów nasyconych i alkohol.
Dieta wątrobowa – podsumowanie
- Diagnozę występowania jakiekolwiek choroby wątroby stawia lekarz i nie robimy tego samodzielnie na podstawie wyników badań,
- Czynnikami modyfikowalnymi, które wpływają na zwiększone ryzyko niealkoholowego stłuszczenia wątroby są: otyłość, cukrzyca typu 2, dyslipidemia oraz zespół metaboliczny,
- Dieta wątrobowa może bazować na najzdrowszych dietach jak śródziemnomorska czy DASH,
- Eliminuje przetworzone produkty oraz alkohol, a podstawę diety wątrobowej stanowią węglowodany złożone oraz chude źródła białka,
- Należy zmniejszyć podaż tłuszczu, który powinien pochodzić ze źródłem roślinnych: oliwa, siemię, orzechy.

Piśmiennictwo
- Abd El-Kader, Shehab M., and Eman M. Salah El-Den Ashmawy. “Non-alcoholic fatty liver disease: The diagnosis and management.” World journal of hepatology 7.6 (2015): 846.
- Mirmiran, Parvin, et al. “Relationship between diet and non-alcoholic fatty liver disease: a review article.” Iranian journal of public health 46.8 (2017): 1007.
- George, Elena S., et al. “Practical dietary recommendations for the prevention and management of nonalcoholic fatty liver disease in adults.” Advances in nutrition 9.1 (2018): 30-40.
- Ullah, Rahim, et al. “Role of nutrition in the pathogenesis and prevention of non-alcoholic fatty liver disease: recent updates.” International journal of biological sciences 15.2 (2019): 265.
- Mehta, Parth, and Anil Kumar Reddy Reddivari. “Hepatitis.” (2020).
- Abenavoli, Ludovico, et al. “Diet and non-alcoholic fatty liver disease: the Mediterranean way.” International journal of environmental research and public health 16.17 (2019): 3011.
- Aune, Dagfinn, et al. “Fruit and vegetable intake and the risk of cardiovascular disease, total cancer and all-cause mortality—a systematic review and dose-response meta-analysis of prospective studies.” International journal of epidemiology 46.3 (2017): 1029-1056.
- Perdomo, Carolina M., Gema Frühbeck, and Javier Escalada. “Impact of nutritional changes on nonalcoholic fatty liver disease.” Nutrients 11.3 (2019): 677.
- George, Elena S., et al. “Practical dietary recommendations for the prevention and management of nonalcoholic fatty liver disease in adults.” Advances in nutrition 9.1 (2018): 30-40.
- Weng, Gong, and Winston Dunn. “Effect of alcohol consumption on nonalcoholic fatty liver disease.” Translational gastroenterology and hepatology 4 (2019).
- Patel, Roshan, and William Gossman. “Alcoholic liver disease.” (2019).
- Dolganiuc, Angela. “Alcohol and viral hepatitis: role of lipid rafts.” Alcohol research: current reviews 37.2 (2015): 299.