Zobacz inne metamorfozy Dawid Natorski

Metamorfoza Dawida

Mistrz Europy w trójboju siłowym

Debiuty za pasem, a Ty nie mieścisz się w kategorii wagowej? Nie martw się, poprzez rozsądną manipulację podażą błonnika pokarmowego, masy pokarmów, wody i węglowodanów jesteś w stanie zgubić nawet ~5% masy ciała w 3 dni i nie odbije się to na Twoim wyniku! Z takim zadaniem zgłosił się do nas Mistrz Europy w trójboju siłowym i rekordzista Europy w martwym ciągu – Dawid Natorski!

Na miesiąc przed zawodami masa ciała oscylowała w granicach 68kg. Mogliśmy zacząć redukcję, lecz z uwagi na intensywny okres treningowy stwierdziliśmy, że lepiej będzie utrzymać Dawida w neutralnym bilansie energetycznym, a na tydzień przed startem, kiedy nie będzie wykonywał jednostek treningowych zastosujemy „robienie wagi” doprowadzające do utraty 4% masy ciała. 

Na przestrzeni miesiąca periodyzowaliśmy w diecie zawartość węglowodanów (w dni treningowe kaloryczność była wyższa niż w dni nie treningowe). Z uwagi na treningi trwające czasem do 3 godzin uwzględniliśmy żywienie w trakcie treningu – Dawid popijał sobie carbo, co pomagało mu utrzymać zarówno siłę mięśni jak i skupienie na pełnych obrotach.

Dawid jest kulinarnym leniuszkiem, dlatego dieta bazowała na kanapkach, owsiankach i makaronie z serem twarogowym. Do tego uwzględniliśmy w rozpisce obiad spożywany na stołówce w pracy oraz świeżo wyciskane soki, które mimo, iż nie są optymalnym źródłem składników odżywczych (lepiej wybrać cały owoc) to dobrze wkomponowały się w gusta. To pokazuje, że najlepsza dieta to taka, którą jesteś w stanie przestrzegać! Nie liczy się bowiem to, co zapiszemy na kartce, a to, co zawodnik jest w stanie zrealizować!

Na cztery dni przed zawodami Dawid ważył 68,2 kg. Na trzy dni przed startem zmniejszyliśmy w diecie udział węglowodanów i błonnika pokarmowego, a na dzień przed zawodami podaż płynów. W dzień startu waga pokazała 65,65 kg, a dzięki przemyślanej „odbudowie” po ważeniu, opisana strategia nie wpłynęła na siłę w żadnym boju i Dawid Natorski został Mistrzem Europy.