Skąd czerpać wiedzę o dietetyce?

22 czerwca 2023 Autor: Patryk Łukasiewicz

Dietetyka to bardzo rozległa dziedzina. Dietetyka kliniczna, sportowa czy też psychodietetyka - nie w sposób być specjalistą w każdej z nich, ale zdecydowanie warto znać solidne podstawy z każdej dziedziny dietetyki. Dlatego warto korzystać ze sprawdzonych książek, kursów, badań czy też konferencji dietetycznych, które podniosą Twoje umiejętności na zdecydowanie wyższy poziom!

Skąd czerpać wiedzę o dietetyce?

Spis treści

Konferencje dietetyczne

Konferencje dietetyczne to niewątpliwie jedna z najlepszych opcji, aby zdobyć niezbędną wiedzę do wykorzystania w praktyce. Podczas takich wydarzeń poruszane są tematy, które omawiane są przez specjalistów w danych dziedzinach. Dzięki temu masz pewność, że otrzymujesz informacje zgodne z aktualnym stanem wiedzy, a w dodatku przekazane w jak najbardziej praktyczny sposób.

Konferencja dietetyczna Dietetyk XXI wieku to idealna okazja, by czerpać ogrom wiedzy przekazywanej w prosty i przystępny sposób! Nie przegap okazji i bądź z nami 21 października 2023 roku w Warszawie. Jeżeli nie masz jednak możliwości pojawienia się stacjonarnie, to nic straconego. Dostęp online na konferencji dietetycznej 2023 jest również możliwy, dzięki czemu pozyskasz tonę wiedzy z każdego miejsca na ziemi!

Niemniej pamiętaj, że konferencja dietetyczna stacjonarnie to również okazja do poznania wielu nowych dietetyków, z którymi możesz wymieniać swoje doświadczenia. Dlatego też warto zarezerwować wolny weekend w październiku, aby znacząco poszerzyć swoją wiedzę z dietetyki na konferencji dietetycznej! Dodatkowo wspólna integracja (również z prelegentami!) pozwoli na jeszcze szerszą wymianę zdań z innymi praktykującymi dietetykami oraz poznanie nowych osób!

Studia z zakresu żywienia

Jeżeli chcesz zacząć naukę dietetyki, to zdecydowanie najlepszą opcją będą studia z dietetyki. Mimo różnego poziomu kształcenia na poszczególnych uczelniach uzyskasz podczas nich podstawową wiedzę z zakresu dietetyki, jak i anatomii, fizjologii czy biochemii. Dodatkowo ciągle trwają pracę nad uregulowaniem zawodu dietetyka. W ich myśl osoba bez studiów wyższych z dietetyki nie będzie mogła być dietetykiem.

Tak więc jeżeli jeszcze nie uczęszczasz na studia z dietetyki, to zdecydowanie wskazane będzie ich ukończenie. Sam licencjat wystarczy, aczkolwiek każda dalsza nauka jest jak najbardziej wskazana!

Nauka z książek

Książki z dietetyki to niewątpliwie jedne z lepszych źródeł informacji dietetycznych. Z nich pozyskasz ogrom wiedzy, za stosunkowo niewielką cenę. Niemniej trzeba poświęcić dużo czasu, aby przebrnąć przez ogrom wiedzy w nich zawarty. Dodatkowo trzeba pamiętać, aby wybierać naukowe pozycje, które są napisane w rzetelny sposób na podstawie badań naukowych.

Niestety w dietetyce można spotkać się z dużą ilością popularnonaukowych książek, w których autorzy dążą do udowodnienia swojej opinii, aniżeli prawdy. Tak więc jakie książki z dietetyki wybierać?

Jeżeli interesujesz się dietetyką sportową, to świetnym wyborem będzie „Clinical Sport Nutrition”. W przypadku dietetyki klinicznej pozycja „Dietetyka kliniczna” pod redakcją Mariana Grzymisławskiego dobrze się sprawdzi. Jeżeli jednak w kręgu Twoich zainteresowań leży psychodietetyka, to książka „Jedzenie pod wpływem emocji” autorstwa Kamili Czepczor oraz Anny Bryłek-Malera powinna znaleźć się na Twojej półce.

Polecane książki do nauki dietetyki klinicznej i psychodietetyki Przeczytaj także: Książki dietetyka - skąd czerpać wiedzę z zakresu dietetyki?

Realizacja kursów

Kursy dietetyczne to jedna z najlepszych form czerpania wiedzy o dietetyce. Świetnie sprawdzą się i dla początkujących oraz dla zaawansowanych. Ich niewątpliwą zaletą jest ogrom praktycznych informacji, dzięki czemu nie tracisz czasu na czytanie teoretycznych informacji, których w praktyce nie zastosujesz. Dodatkowo kursy dietetyczne online mają przewagę nad stacjonarnymi. Dzięki nim możesz się szkolić z każdego miejsca na ziemi o dowolnej porze. W naszej ofercie posiadamy wiele kursów takich jak:

 • Kompleksowy Kurs Dietetyki w Treningu Siłowym
 • Dietoterapia w Zespole Jelita Drażliwego
 • Psychodietetyka dla dietetyka 
 • Specjalistyczny kurs o dietach wegańskich i wegetariańskich
 • Kompleksowa Suplementacja w Sporcie 
 • Redukcja od A do Z 2.0

Oraz wiele innych. Zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą kursów, które niewątpliwie zwiększą Twoją wiedzę o dietetyce!

Czytanie badań

Czytanie badań z zakresu dietetyki to również świetna forma pozyskiwania wiedzy. Dowiadujemy się różnych informacji u samego źródła, co czyni wiedze bardzo rzetelną. Jednakże ta metoda nauki skierowana powinna być zdecydowanie do zaawansowanych w temacie dietetyki. Przede wszystkim jest czasochłonna. Aby dokładnie przeanalizować badanie, jego metodologie, czynniki zakłócające i inne kwestie, należy poświęcić niemałą ilość czasu. Dodatkowo trzeba znać się na metodologii, co również wymaga specjalistycznej wiedzy.

Jeżeli dopiero zaczynasz czerpanie wiedzy o dietetyce, to lepiej poświęć czas na czytanie książek, realizację kursów czy też uczestnictwo w konferencjach.

Na szczęście istnieją możliwości, aby otrzymać wiedzę z badań bezpośrednio na swojego maila. Newsletter o dietetyce to świetna opcja, by być na bieżąco z najnowszymi doniesieniami w świecie dietetyki. Dzięki niemu zaoszczędzisz wiele czasu, który możesz poświęcić na dodatkową pracę czy też czas wolny.  Wykupując dostęp do newslettera, otrzymasz:

 • Praktyczny newsletter co 14 dni
 • Podsumowanie kluczowych badań
 • Trendy i stanowiska organizacji naukowych
 • Know-how pracy z pacjentem przetestowany w DNŻ
 • Dostęp do historycznym e-maili
 • Prosta płatność subskrypcyjna i faktura 

Tak więc nie zwlekaj i zaoszczędź aż 150 godzin rocznie (miesiąc pracy), otrzymując co 14 dni gotowe streszczenia najnowszych publikacji naukowych wraz z konkretnymi rozwiązaniami, które możesz wdrożyć do pracy z pacjentem!

Czasopisma naukowe

Czytanie czasopism naukowych również będzie jedną z dobrych i skutecznych możliwości, aby czerpać wiedzę o dietetyce. Poszczególne tematy przygotowane są przez ekspertów w danych dziedzinach, co czyni je bardzo atrakcyjnymi pod kątem praktyki czy też wiedzy. Dodatkowo tematy w nich zawarte są stosunkowo krótkie, dzięki czemu zawierają bardzo dużo treściwej i praktycznej wiedzy. Co więcej, istnieją różne czasopisma, które specjalizują się w konkretnych zagadnieniach lub też poruszają wszystkie informacje z dietetyki. Tak więc jest w czym wybierać! 

Czasopisma naukowe do czerpania wiedzy o dietetyce

Obserwowanie ekspertów

Jedna z najtańszych i najpraktyczniejszych możliwości, aby czerpać wiedzę o dietetyce. Obserwowanie ekspertów z dietetyki to nieoceniona możliwość, aby stale być na bieżąco z dietetycznymi nowinkami czy też co jakiś czas dowiedzieć się czegoś nowego. Istnieje wiele ekspertów posiadających swoje profile na mediach społecznościowych np. Instagram, Facebook, którzy z chęcią dzielą się darmową wiedzą w przystępny sposób.

Co więcej, praktyczność zdobycia takiej wiedzy z telefonu w pociągu, tramwaju czy też podczas odpoczynku na kanapie, to jedno z największych udogodnień. Dzięki obserwowaniu ekspertów nie tracisz czasu na scrollowaniu Instagrama, a poszerzeniu swojej wiedzy z dietetyki. Niemniej warto uważać na rzekomych ekspertów, którzy mogą szerzyć informacje niezgodne z aktualnym stanem wiedzy. Dlatego też warto weryfikować profile, które obserwujesz.

Podsumowanie

Istnieje wiele możliwości czerpania wiedzy o dietetyce. Od studiów z dietetyki i nauki z książek, po czytanie badań i realizację kursów. Jednakże bardzo ciekawą propozycją są konferencje dietetyczne. Prelegenci są ekspertami w danej dziedzinie, przedstawiają wiedzę w sposób fachowy i jak najbardziej praktyczny. Dodatkowo masz możliwość zadania im nurtujących Cię pytań oraz wymienienia swoich poglądów z innymi dietetyki. Dlatego też zachęcamy Cię do udziału w konferencji dietetycznej Dietetyk XXI wieku, która odbędzie się 21 października 2023 roku w Warszawie, gdzie z pewnością zdobędziesz wiele bezcennej wiedzy oraz znajomości!


Czytaj także