Zobacz inne metamorfozy Wojciech Sobala

Metamorfoza Wojciecha

Zawodnik siatkarskiej PlusLigi

Granie w jednej z najlepszych lig na świecie – siatkarskiej PlusLidze wiąże się z dużymi obciążeniami treningowymi (często 2 treningi dziennie). Dokładając do tego 208 cm wzrostu i 100 kg masy ciała… strzelaj – ile kalorii w ciągu powinien jeść taki zawodnik? 
Już Ci mówimy – nawet 5600 kcal. Tyle w niektóre dni je (i pije) środkowy GKS Katowice – Wojciech Sobala.

Wyobraź sobie kolejną sytuację. Co by było, gdyby Wojtek zjadał 5600 kcal ze „zdrowych” płatków owsianych czy pełnoziarnistego pieczywa? Chodziłby wzdęty, ociężały i nie byłby w stanie upchać w siebie takiej ilości energii…

W takiej sytuacji definicja „zdrowego jedzenia”, które znacie z kolorowych gazet wywraca się do góry nogami. My nazywamy to po prostu spersonalizowanym jadłospisem sportowca.

Z definicji zdrowie to nie tylko brak choroby, ale i dobrostan psychiczny. Niedojadanie wywołane zbyt dużą zawartością błonnika pokarmowego (ciemny makaron, chleb pełnoziarnisty) spowoduje pogorszenie formy sportowej (brak energii na trening), pojawienie sie infekcji czy kontuzji (brak energii do regeneracji). 

W tym momencie rękę wyciąga do nas pozornie „niezdrowy” biały chleb, ryż czy nawet żelki, sorbety lodowe, soki owocowe. W dni o dużych obciążeniach treningowych takie produkty dominują w jego jadłospisie, a pełnoziarniste zboża i duża ilość warzyw występują raczej sporadycznie. Dzięki temu Wojtek jest po prostu zdrowszym i lepszym sportowcem. Jak widać, zdrowie ma wiele twarzy.