
Dominik Kaczmarek
Brązowy medalista Mistrzostw Polski BJJ
W uderzanych sportach walki, gdzie dochodzi do częstych uderzeń na głowę powinniśmy traktować zawodników dwojako. Z jednej strony jako dietetycy sportowi mający umożliwić wejście na wyżyny poprzez podrasowaną dietę i suplementację. Z drugiej jako dietetycy kliniczni minimalizujący ryzyko zaburzeń depresyjnych, wahań nastroju czy nawet samobójstw wynikających z tak zwanej encefalopatii pouderzeniowej.
Uszkodzenia mózgu są podyktowane mikrouszkodzeniami tkanki mózgowej i wynikają z przyjmowanych ciosów. Tak było w przypadku zawodnika BJJ (brazylijskiego jiu-jitsu) i MMA – Dominika Kaczmarka.
Priorytetem Dominika były Mistrzostwa Polski BJJ, do których od początku listopada musiał zrzucić 11 kg (z 90 kg do kategorii < 79 kg). Z uwagi na fakt, że Dominik wracał po kontuzji, miał względnie niską zawartość tkanki tłuszczowej i wykonywał wiele jednostek treningowych w tygodniu założyliśmy wyższy udział białka, który chronił go przed znaczącym spadkiem masy mięśniowej i wynikającej z jej spadku formy sportowej.
Tak przebiegała redukcja masy ciała Dominika:
Jednym ze źródeł protein były tłuste ryby morskie (łosoś, pstrąg, makrela) stanowiące źródło kwasów EPA i DHA. Kojarzycie je pewnie z dobrą kondycją serca, ale w sportach walki wysoka podaż kwasu DHA może chronić przed opisywaną wyżej encefalopatią pouderzeniową. Dodatkowo zaleciliśmy suplementację tranem.
Śniadanie

Tortilla – z omletem i szynką
II śniadanie

Szejk z mlekiem, owocami i orzechami
Obiad

Spaghetti w sosie pomidorowym
Kolacja

Spaghetti w sosie pomidorowym
Przekąska

Żelki
Dominikowi zależało na szybkich i prostych posiłkach. Nie chciał spędzać w kuchni zbyt wiele czasu, dlatego dobrym rozwiązaniem okazały być się jednakowe obiady i kolacje.
W sportach walki energię czerpiemy głównie z węglowodanów, dlatego dieta obfitowała w cukry złożone pochodzące z płatków owsianych, ryżu, pełnoziarnistego pieczywa, ziemniaków, tortilli czy kaszy jaglanej. Dominik to jednak łasuch, dlatego – żeby dieta nie sprawiała mu problemu – włączyliśmy do jadłospisu łakocie, które uwielbia (batony milky way, snickers, delicje i żelki).
W BJJ i MMA istotne jest opracowanie przemyślanej strategii suplementacyjnej. Trochę tu tego było. Jednym z ciekawszych wydaje się sok z buraków, którego włączenie do diety – oprócz aspektów zdrowotnych – niesie za sobą poprawę wyników w sporcie.
A oto jedna z wiadomości Dominika do dietetyczki Kasi:
Cały czas trzymam 84/85 kg :)))) Cały czas korzystam z tego samego planu 😀 w tym roku pierwszy start 12 lutego w 86kg a potem chyba 24 luty w 85 start także mam cały czas wagę startową i nic nie trzeba zmieniać, dzięki twojemu planowi cały czas kontroluje to i wychodzi na 100% !!!