Odwodnienie organizmu -objawy, skutki, leczenie
Odpowiednie spożycie wody jest podstawowym elementem dbania o zdrowie. Woda jest obecna we wszystkich tkankach naszego organizmu, co sprawia, że jest niezwykle istotnym składnikiem diety. Co więcej, odpowiednie nawodnienie jest istotne dla utrzymania dobrego samopoczucia. Z artykułu dowiesz się, jak sprawdzić, czy jest się dobrze nawodnionym, jakie są objawy odwodnienia oraz ile płynów spożywać.
Spis treści
- Odwodnienie organizmu – czy jest realnym problemem?
- Odwodnienie organizmu – przyczyny
- Odwodnienie organizmu – objawy
- Odwodnienie organizmu objawy fizyczne
- Odwodnienie objawy psychiczne
- Odwodnienie objawy neurologiczne
- Objawy odwodnienia u dzieci
- Rodzaje odwodnienia
- Oznaki odwodnienia
- Jak zdiagnozować odwodnienie – test na odwodnienie
- Czy kolor moczu jest wiarygodnym wskaźnikiem?
- Jak wygląda człowiek odwodniony?
- Dlaczego woda jest tak ważna dla organizmu?
- Jak leczyć odwodnienie?
- Ile płynów spożywać w ciągu dnia?
- Jak zapobiegać odwodnieniu?
- Co dzieje się z Twoim mózgiem podczas odwodnienia?
- Elektrolity na odwodnienie
- Podsumowanie
Odwodnienie organizmu – czy jest realnym problemem?
To, że woda jest nam niezbędna do życia, jest bezsprzeczne. Odgrywa ona kluczową rolę w utrzymaniu wielu funkcji fizjologicznych organizmu, a nasze ciało składa się w 55-65% właśnie z niej. Co ważne, nasz organizm dysponuje złożonym i zarazem doskonałym systemem, który umożliwia nam utrzymywania odpowiedniego nawodnienia.
Dzięki wspomnianym systemom zdrowe osoby dorosłe, mające łatwy dostęp do wody bardzo rzadko ulegają odwodnieniu. Jednak nie zmienia to faktu, że u każdego dorosłego może wystąpić odwodnienie jako powikłanie choroby czy patofizjologicznego stanu, takiego jak hiperglikemia (podwyższone stężenie glukozy we krwi). Odwodnienie będzie często spowodowane jakąś chorobą lub jest przyczyną choroby, więc realne dane epidemiologiczne dotyczące częstości odwodnienia wśród ludzi są bardzo ciężkie do zebrania i niestety takimi nie dysponujemy [1].
Jedyne dane, które posiadamy to takie, że osoby starsze są istotnie bardziej narażone na odwodnienie w porównaniu do młodych, dorosłych osób. Badania wskazują, że osoby starsze są o 20-30% bardziej podatne na odwodnienie z powodu bezruchu, upośledzonych sygnałów pragnienia, cukrzycy, chorób nerek czy upadków [2].
Podsumowując, nasz organizm to cwana bestia i dobrze sobie radzi z utrzymaniem odpowiedniego poziomu nawodnienia, dlatego zdrowe, dorosłe osoby nie są w dużym stopniu narażone na odwodnienie. Osoby z grupy szczególnego ryzyka odwodnienia to pacjenci starsi oraz Ci z niektórymi chorobami przewlekłymi.
Odwodnienie organizmu – przyczyny
Przyczyny odwodnienia mogą być bardzo różne. Z jednej strony, często są związane z przewlekłymi chorobami, ale nie oznacza to, że stany nagłe, ostre nie mogą spowodować odwodnienia. Podsumujemy dla Ciebie potencjalne przyczyny odwodnienia na grafice poniżej.
Odwodnienie organizmu – objawy
Objawy związane z odwodnieniem mogą być bardzo różne i są zależne od przyczyn oraz od poziomu odwodnienia. W zależności od procentowej utraty masy ciała związanej z odwodnieniem możesz doświadczać różnych objawów [3].
Odwodnienie organizmu objawy fizyczne
Jak widzisz na grafice powyżej, już niewielkie odwodnienie może wpływać na pogorszenie zdolności fizycznych. Jest to niezwykle istotne między innymi dla osób aktywnych fizycznie. Ciężko jednoznacznie oszacować, ile płynów powinno się spożywać podczas treningu, bo jest to zależne od rodzaju aktywności, czasu jej trwania czy nawet wytrenowania danej osoby. Jednakże przyjęło się, że spożywanie około litra wody na godzinę wysiłku jest optymalnym rozwiązaniem i w takie wartości należy celować. Oprócz aktywności fizycznej odwodnienie może wpływać na bóle głowy i osłabienie, które będzie wpływało negatywnie na czynności dnia codziennego, takie jak praca, nauka czy przygotowywanie posiłków i sprzątanie.
Odwodnienie objawy psychiczne
Oprócz objawów fizycznych odwodnienie może również wpływać na aspekty psychiczne. Już 3-4% odwodnienie jest związane z drażliwością czy zaburzeniami snu, a one z kolei mogą pogarszać nasz komfort, samopoczucie psychiczne oraz nastrój.
Odwodnienie objawy neurologiczne
Objawy neurologiczne to kolejna grupa objawów, która jest związana z odwodnieniem. Naprawdę nie potrzeba wiele, bo jedyne 3-4%, żeby zacząć odczuwać bóle i zawroty głowy czy kurcze mięśni. W dalszych etapach, kiedy odwodnienie nie jest leczone, może dochodzić do zaburzenia równowagi, omdleń, itd.
Objawy odwodnienia u dzieci
Odwodnienie u dzieci jest znacznie większym problemem niż u zdrowych dorosłych. Jest ono główną przyczyną zachorowalności i śmiertelności niemowląt i małych dzieci na całym świecie. Głównie z uwagi na to, że jest to grupa szczególnie podatna na biegunki i wymioty, a jednocześnie ma większe „potrzeby metaboliczne”. Dane naukowe wskazują, że większość przypadków odwodnienia u dzieci jest konsekwencją ostrego zapalenia żołądka i jelit.
Do objawów odwodnienia u dzieci zalicza się osłabienie, rozdrażnienie, bóle głowy, zmniejszenie spożycia pokarmów, zmniejszone wydalanie moczu, postępujący letarg (bezwład, brak reakcji na bodźce) czy wstrząs hipowolemiczny.
Rodzaje odwodnienia
Istnieje kilka „form” odwodnienia organizmu w zależności od zaburzeń gospodarki wodnej i sodowej. Możemy wyróżnić odwodnienie izotoniczne, hipotoniczne oraz hipertoniczne.
Odwodnienie izotoniczne
Do odwodnienia izotonicznego dochodzi, gdy obniża się poziom płynów w przestrzeni zewnątrzkomórkowej, a poziom płynów w przestrzeni wewnątrzkomórkowej pozostaje bez zmian. Głównymi przyczynami jest nadmierna utrata płynów ustrojowych, krwotoki czy wzmożone wydalanie sodu przez nerki [4].
Odwodnienie hipertoniczne
Odwodnienie hipertoniczne jest wynikiem ujemnego bilansu wolnej wody, a w wyniku jej utraty dochodzi do hipermolalności płynów ustrojowych. Może być spowodowane niedostateczną podażą wody, utratą wody bez utraty elektrolitów czy utratą płynów hipotonicznych [4].
Odwodnienie hipotoniczne
Odwodnienie hipotoniczne występuje najczęściej przy utracie płynów izotonicznych, która jest wyrównywana podawaniem płynów bez elektrolitów [4].
Tabela 1. Podział odwodnienia ze względu na zaburzenia gospodarki wodnej i sodowej [4]
Odwodnienie | Stężenie sodu w surowicy | Przestrzeń wodna śródkomórkowa (fizjologicznie 40% m.c.) | Przestrzeń wodna pozakomórkowa (fizjologicznie 20% m.c) |
Hipotoniczne | < 135 mmol/l | Zwiększenie | Zmniejszenie |
Izotoniczne | 135-145 mmol/l | Bez zmian | Zmniejszenie |
Hipertoniczne | > 145mmol/l | Zmniejszenie | Zmniejszenie |
Oznaki odwodnienia
Tak naprawdę bardzo ciężko stwierdzić po człowieku, że jest odwodniony. Z jednej strony, objawy takie jak osłabienie, zmęczenie, rozdrażnienie czy pogorszenie wydolności tlenowej są charakterystyczne dla odwodnienia, ale z drugiej strony takie same objawy mogą powodować niedobory innych związków mineralnych, takich jak magnez, potas czy sód oraz witamin z grupy B, czy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K). Z tego powodu, bez pełnego wywiadu przeprowadzonego przez specjalistę oraz specjalistycznych badań bardzo ciężko stwierdzić, że ktoś jest w danej chwili odwodniony.
Jak zdiagnozować odwodnienie – test na odwodnienie
Niestety, nie dysponujemy testem na odwodnienie, który byłby złotym standardem diagnozy. Testy osmolalności surowicy i osocza są często stosowane do diagnozowania, ale nie są idealne. Rozsądną definicją odwodnienia na ten moment, wydaje się być osmolalność surowicy, która jest równa lub przekracza 295 mOSm/kg. Również utrata masy ciała większa lub równa 3% w ciągu 7 dni może wskazywać na odwodnienie, choć tu znowu jest sporo innych czynników, które mogły na to wpłynąć.
Przegląd Cochrane z 2015 roku wskazał, że zarówno bioimpedancja elektryczna, ciężar właściwy moczu, osmolalność moczu, śliny i łez, liczba mikcji jak i objętość moczu używane jako pojedyncze, samodzielne testy na odwodnienie u starszych nie są w praktyce użyteczne [6].
Czy kolor moczu jest wiarygodnym wskaźnikiem?
Powszechnie przyjęło się, że kolor moczu wskazuje na nasz stan nawodnienia. Ale czy ma to swoje poparcie w badaniach naukowych? No ma i to całkiem przyzwoite. Badania wskazują na wysoką czułość koloru moczu jako narzędzia diagnostycznego do wykrywania odwodnienia. Dlatego jeżeli martwisz się o poziom nawodnienia swojego organizmu, kontroluj kolor moczu podczas porannej mikcji.
Jak wygląda człowiek odwodniony?
Jak już wspomnieliśmy, człowiek odwodniony będzie zmęczony, często rozdrażniony, z wahaniami nastroju. Może mieć problemy z pamięcią krótkotrwałą oraz z koncentracją. Jeżeli widzisz w swoim otoczeniu osobę, która nagle zaczęła wykazywać takie cechy/zachowania, to zareaguj, zapytaj, czy pamięta o nawodnieniu i ewentualnie zaproponuj wizytę u lekarza specjalisty.
Dlaczego woda jest tak ważna dla organizmu?
Woda stanowi około 75% masy ciała niemowląt i 55-65% masy ciała osób dorosłych i starszych [7]. Prawidłowa jej zawartość w organizmie wpływa na utrzymanie temperatury ciała i zapewnienie przebiegu tak naprawdę wszystkich procesów życiowych. Bez wody ciężko by było oddychać, trawić, metabolizować, pozbywać się toksyn i generalnie – funkcjonować. Serio, ciężko jest wymienić jakikolwiek proces fizjologiczny w organizmie, który mógłby przebiegać w sposób optymalny przy znaczącym odwodnieniu.
Jak leczyć odwodnienie?
Głównym celem leczenia odwodnienia jest szybkie uzupełnienie płynów i ustalenie przyczyny ich utraty. W sytuacji, gdy doszło do niewielkiego odwodnienia przykładowo po wysiłku fizycznym czy przebywaniu w wysokiej temperaturze, najczęściej wystarczające będzie po prostu uzupełnienie tych strat zaraz po powrocie, najlepiej z nawiązką. Jeżeli natomiast, odwodnienie doprowadziło do wymiotów, omdleń, zasłabnięcia, to należy niezwłocznie udać się do szpitala i poddać się wyspecjalizowanej opiece lekarskiej. Pamiętaj, że odwodnienie 3-4%, to nie są przelewki, a sytuacja realnie zagrażająca życiu!
Ile płynów spożywać w ciągu dnia?
Zapotrzebowanie na wodę jest tak różne i zależne od wielu czynników, zarówno środowiskowych (temperatura, wilgotność powietrza, wysokość n.p.m.) jak i osobniczych (płeć, masa, wiek, aktywność fizyczna), że nie mamy ścisłych i jednoznacznych wytycznych dla optymalnego spożycia wody w ciągu dnia.
Jednak, jak już wspomnieliśmy, organizm jest cwany i na bieżąco alarmuje Cię o swoich wodnych potrzebach, przez co nawet bez wiedzy ile powinno się pić, z dużym, prawdopodobieństwem spełnimy normy. Uśredniając, za odpowiednie spożycie płynów w ciągu dnia dla Polek można uznać wartość około 2 litrów, natomiast dla Polaków 2,5 l.
PS. Pamiętaj, że woda znajduje się również w produktach żywnościowych i ona też się liczy! Przykładowo taki arbuz czy ogórek w ponad 90% składają się z wody!
Jak zapobiegać odwodnieniu?
Najprościej byłoby powiedzieć, pij dużo płynów, ale jak by to było takie proste… Jeżeli czujesz, że spożywasz zbyt mało wody w ciągu dnia, zapominasz o tym lub po prostu nie masz ochoty, to wprowadź w życie poniższe rady.
- Wprowadź harmonogram, pewną rutynę – Ustal sobie harmonogram, który ułatwi Ci spożywanie wody. Przykładowo, możesz wypijać szklankę wody po przebudzeniu, przed każdym posiłkiem i przed snem. Zakładając, że spożywasz 5 posiłków, to już taki nawyk da Ci zacne 1750 ml wody dziennie.
- Użyj przypomnień – Jeżeli lubisz pić wodę, ale dużo pracujesz i Ci się zwyczajnie zapomina, użyj alarmów/przypomnień, które dadzą Ci sygnał, że właśnie nadszedł czas na wypicie kolejnej szklanki wody.
- Miej butelkę wody zawsze pod ręką – Pracujesz biurowo i szkoda Ci się odrywać od ekranu komputera? Kup litrowy bidon i trzymaj go cały dzień w zasięgu wzroku. Na pewno prędzej czy później się skusisz!
- Kombinuj ze smakiem wody – Jeżeli zwykła woda nie jest dla Ciebie rarytasem, to kombinuj! Dorzuć cytrynę, limonkę, może liście mięty? Dodatkowe walory smakowe zwiększą szansę, że sięgniesz po płyny.
- Monitoruj spożycie wody – Jeżeli widzisz realny problem z nawodnieniem, to wprowadź monitoring. Może do tego posłużyć zwykły dzienniczek lub program, który liczy spożyte płyny w ciągu dnia (np. Fitatu).
Co dzieje się z Twoim mózgiem podczas odwodnienia?
Mózg w 80% składa się z… WODY [8]. Co za tym idzie, w stanie niedostatecznej podaży płynów nie będzie on pracował w sposób odpowiedni. Nasz mózg się zbuntuje i utrudni nam koncentrację, skupienie, logiczne myślenie, zasypianie i wiele innych aspektów, które finalnie przyczynią się do pogorszenia funkcji poznawczych, nastroju, samopoczucia…
Elektrolity na odwodnienie
Elektrolity (sód, potas, chlor, wapń, magnez) pełnią bardzo ważną rolę w regulacji równowagi płynów w organizmie oraz odpowiednim funkcjonowaniu układu nerwowego, mięśni czy serca. W sytuacji odwodnienia, związanego przykładowo z utrzymującą się biegunką czy wymiotami, możemy doprowadzić do utracenia znacznej ilości elektrolitów i tym samym ich deficytu w organizmie.
Z pomocą przychodzą wtedy elektrolity w formie suplementu, które możemy nabyć w aptece. Pamiętaj jednak, że gdy biegunka czy wymioty się utrzymują, to najlepiej zgłosić się do lekarza w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia, a nie robić to na własną rękę.
Podsumowanie
Woda jest niezwykle istotnym składnikiem codziennej diety, który utrzymuje nas przy życiu. Nasz organizm wykształcił w sobie bardzo precyzyjne i skuteczne mechanizmy, które zapobiegają odwodnieniu. Jednakże nie oznacza to, że nie musimy się o to martwić, bo nasz sprytny organizm zrobi robotę za nas, nic z tych rzeczy!
Małe dzieci, osoby aktywne fizycznie oraz starsze są bardziej narażone na odwodnienie i w tej grupie trzeba zwrócić na to szczególną uwagę. Pamiętaj dodatkowo, że fale upałów również zwiększają zapotrzebowanie na wodę, dlatego wprowadź na stałe porady z tego artykułu i nie martw się o to, że Twojemu organizmowi kiedykolwiek zabraknie wody!
A jeżeli potrzebujesz diety, która zapewni Ci dostarczenie wszystkich witamin, związków mineralnych, makroskładników oraz płynów niezbędnych do utrzymywania energii to nasi dietetycy czekają właśnie na Ciebie! Pomogliśmy ponad 20 000 zadowolonych pacjentów, a nasza opinia na Google to 5/5 na podstawie 390 opinii. Szybkie, smaczne i indywidualnie tworzone diety online to nasza specjalność.
Piśmiennictwo
- K. Taylor and E. B. Jones, “Adult Dehydration,” StatPearls, Oct. 2022, Accessed: Jul. 14, 2023. [Online]. Available: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK555956/
- H. J. Miller, “Dehydration in the Older Adult,” J Gerontol Nurs, vol. 41, no. 9, pp. 8–13, 2015, doi: 10.3928/00989134-20150814-02.
- N. A. Shaheen, A. A. Alqahtani, H. Assiri, R. Alkhodair, and M. A. Hussein, “Public knowledge of dehydration and fluid intake practices: variation by participants’ characteristics,” BMC Public Health, vol. 18, no. 1, Dec. 2018, doi: 10.1186/S12889-018-6252-5.
- I. Idasiak-Piechocka, “Odwodnienie — patofizjologia i klinika,” Renal Disease and Transplantation Forum, vol. 5, no. 1, pp. 73–78, 2012, Accessed: Jul. 14, 2023. [Online]. Available: https://journals.viamedica.pl/renal_disease_and_transplant/article/view/18592
- “Urine colour chart | healthdirect.” https://www.healthdirect.gov.au/urine-colour-chart (accessed Jul. 16, 2023).
- L. Hooper et al., “Clinical symptoms, signs and tests for identification of impending and current water‐loss dehydration in older people,” Cochrane Database Syst Rev, vol. 2015, no. 4, Apr. 2015, doi: 10.1002/14651858.CD009647.PUB2.
- B. M. Popkin, K. E. D’Anci, and I. H. Rosenberg, “Water, Hydration and Health,” Nutr Rev, vol. 68, no. 8, p. 439, 2010, doi: 10.1111/J.1753-4887.2010.00304.X.
- N. MacAulay, “Molecular mechanisms of brain water transport,” Nat Rev Neurosci, vol. 22, no. 6, pp. 326–344, Jun. 2021, doi: 10.1038/S41583-021-00454-8.