Dziwny zapach moczu po szparagach
Uwielbiasz szparagi, ale irytuje Cię nieprzyjemny zapach moczu po ich zjedzeniu? A może należysz do grona osób, które borykają się z ansomią szparagową, czyli nie odczuwają szparagowego zapachu moczu? Dowiedz się co z tym zjawiskiem mają wspólnego Twoje geny.
Spis treści
- Darmowa dieta odchudzająca
- Szparagi – dlaczego warto je jeść
- Dlaczego po szparach Twój mocz dziwnie pachnie?
- Wszystkiemu winne są geny?
- Test szparagowy
- Podsumowanie
Szparagi – dlaczego warto je jeść
Słońce za oknem muska nas swoimi promieniami po uśmiechniętych twarzach, a to oznacza jedno – sezon na szparagi! Śmigaj lepiej czym prędzej do sklepu, bo sezon na szparagi (kończy się trwa około 2 miesięcy) prawie tak szybko jak promocje na nasze eleganckie szkolenia.
Niezależnie od tego czy jesteś fanem zielonych, białych czy też fioletowych szparagów, każda z odmian jest bogatym źródłem witamin, składników mineralnych oraz mnóstwa związków bioaktywnych, dlatego warto włączyć je do swojego jadłospisu.
Kolejną zaletą szparagów jest łatwość ich przygotowania – można je ugotować w wodzie, przygotować na parze, podsmażyć na patelni lub upiec w piekarniku. W przypadku białych szparagów, które są twardsze i bardziej łykowate należy pamiętać o ich obraniu (omijając główki), a te zielone wystarczy pozbawić tylko końcówki (wygnij ją i powinna sama pęknąć w miejscu, gdzie jej łykowata część przechodzi w mięciutką i pyszną „lepszą połowę”).
Przeczytaj także: Czy olej palmowy jest zdrowy? Fakty i mity
Dlaczego po szparach Twój mocz dziwnie pachnie?
Szparagowy mocz zawdzięczamy przypuszczalnie dwóm związkom – metanotiolowi oraz tioesterowi S-metylowemu [1]. Te dwa obcobrzmiące związki lotne powstają w wyniku oddziaływania enzymów w naszym przewodzie pokarmowym na kwas asparaginowy zawarty w szparagach. Następnie trafiają one do naszego moczu, nadając mu charakterystyczny „szparagowy” zapach.
W badaniach wykazano, że osoby które nie są w stanie wyczuć szparagowej woni w swoim moczu również nie odczuwają jej w moczu innych osób [2]. Tak, zgadza się – na potrzeby nauki uczestnicy obcowali z próbkami moczu innych osób. Oznacza to, że po zjedzeniu szparagów prawdopodobnie każdy z nas wydala mocz o specyficznym zapachu, ale nie wszyscy są w stanie go wyczuć (a niektórzy są szczególnie wrażliwi na woń zapachu szparagowego moczu) [3].
Wszystkiemu winne są geny?
Okazuje się, że za zdolność (lub jej brak) odczuwania szparagowego zapachu moczu odpowiedzialne są nasze geny (zmiany genetyczne zlokalizowane są w obrębie chromosomu 1, który zawiera wiele genów z rodziny receptorów węchowych typu 2) [4].
Test szparagowy
Według badań [4] ansomia szparagowa (mądra nazwa jak chcesz się pochwalić, że nie czujesz dziwnego zapachu szparagu w moczu po ich zjedzeniu xD) dotyczy 58% mężczyzn oraz 61,5% kobiet
Co więcej, szparagi nie są jednym produktem żywnościowym, który ze względu na posiadany „garnitur genowy” związane jest z odczuwaniem specyficznego smaku lub zapachu. Na przykład niektóre osoby unikają jedzenia kolendry ponieważ odczuwają po jej spożyciu „mydlany” posmak.
Podsumowanie
Specyficzny zapach moczu po szparagach nie jest szkodliwym zjawiskiem, chociaż dla niektórych może być to nieprzyjemna woń. Istnieje też całkiem spore prawdopodobieństwo, że należysz do grona osób dotkniętych ansomią szparagową, co oznacza że nie odczuwasz żadnego zapachu związanego ze spożyciem szparagów.
Piśmiennictwo
- White, Robert H. “Occurrence of S-methyl thioesters in urines of humans after they have eaten asparagus.” Science 189.4205 (1975): 810-811.
- Pelchat, Marcia Levin, et al. “Excretion and perception of a characteristic odor in urine after asparagus ingestion: a psychophysical and genetic study.” Chemical senses 36.1 (2011): 9-17.
- Lison, M., S. H. Blondheim, and R. N. Melmed. “A polymorphism of the ability to smell urinary metabolites of asparagus.” Br Med J 281.6256 (1980): 1676-1678.
- Markt, Sarah C., et al. “Sniffing out significant “Pee values”: genome wide association study of asparagus anosmia.” bmj 355 (2016).