Co jeść, żeby lepiej spać?

Budzisz się o 5:00 ledwo żywy? 15 budzików co 10 minut i dalej jest Ci ciężko odkleić się od łóżka? W ciągu dnia najchętniej zrobiłbyś sobie drzemkę co godzinę? Wprowadź kilka zmian dietetycznych i popraw jakość i ilość swojego snu!

Spis treści

Zaburzenia snu – realny problem czy błahostka?

Według National Institutes of Health, przeciętna osoba śpi nieco mniej niż 7 godzin każdej nocy [1]. Dużo czy mało? Prawie 1/3 dnia, czyli jednocześnie ok. 30% całego życia po prostu przesypiamy. Nasuwa się tu od razu myśl, że fajnie by ten kawał czasu albo kawał życia będzie bardziej trafne wykorzystać jak najlepiej.

Jak to wygląda w realiach? W jednym z badań ankietowych przeprowadzonych na ponad 10 tysiącach osób z różnych części Świata, problemy ze snem odnotowano u 56% obywateli USA, 31% Europy Zachodniej i 23% w Japonii [2]. W przypadku Polski, badanie przekrojowe z 2015 roku wykazało problemy ze snem u 31% rodaków w wieku >50 lat [3]. Podsumowując dane liczbowe, 1/3 życia przesypiamy i taka sama część Polaków może mieć realne problemy z optymalnym wykorzystaniem tego czasu.

Problemy ze snem zarówno te jakościowe jak i ilościowe mogą wpływać na zmniejszoną wydajność w pracy, problemy z nauką, gorszą pamięć – i inne dysfunkcje poznawcze, a ponadto zwiększone ryzyko wypadków i rozwoju różnych powikłań [4], [5] – w skrócie, warto o ten temat zadbać i go pielęgnować.

Zanim przejdziemy do wpływu diety na sen, przelecimy jeszcze przez najczęstsze przyczyny zaburzeń związanych ze snem, zalicza się do nich [6]:

  • Nadmierny stres, niepokój
  • Nieprawidłowo przygotowane pomieszczenie do snu
  • Jet lag
  • Praca zmianowa
  • Nieprawidłowe nawyki żywieniowe

W artykule, skupimy się na tym ostatnim punkcie, czyli żywieniu. Jest to temat o tyle problematyczny, że jedno może napędzać drugie, tworząc w ten sposób błędne koło, to znaczy, nieprawidłowe żywienie zwiększa ryzyko zaburzeń snu, a z drugiej strony nieodpowiednia ilość i jakość snu wpływa na gorsze wybory żywieniowe w ciągu dnia [7]. Brzmi kiepsko, zwłaszcza jak już się w ten błędny krąg wejdzie z buta, ALE… prostymi zmianami żywieniowymi, w myśl zasady #NieNaŻartych „Jedz normalnie, osiągaj więcej” można realnie kilkoma zmianami wpłynąć na poprawę jakości snu, a nie jakieś suplementy na sen.

Cykliczność związku sen - dieta

Wpływ snu na dietę

Nieprawidłowa ilość (najczęściej mniej niż 7h, w praktyce to po prostu subiektywne uczucie niedospania i brak energii w ciągu dnia) i jakość (wybudzanie, długie zasypianie, brak głębokiego snu) może wpływać na gorszą jakość diety. Metaanaliza z roku 2016 wykazała, że częściowe ograniczenie snu zwiększa dzienne spożycie energii o średnio 385 kcal, w porównaniu do osób, które spały optymalnie [9].

Kolejna metaanaliza z 2021 roku autorstwa Fentona i wsp. wykazała, że ograniczenie snu do mniej niż 5,5h dziennie zwiększa dobową podaż energii średnio o 204 kcal [10]. Mówiąc krótko, gorszy sen = gorsze wybory żywieniowe  większe spożycie kilokalorii  większe ryzyko nadwagi i otyłości.

Jeśli chodzi o mechanizmy, które mogą wpływać na ten związek, to najczęściej mówi się tu o wpływie nieodpowiedniego snu na hormony regulujące apetyt, w tym leptynę, greline, GLP-1 (glukagonopodobny peptyd 1) czy oreksynę, a ponadto zwiększoną aktywność układu nagrody w mózgowiu czy zmiany w postrzeganiu smaku danej żywności [8].

W jednym z badań stwierdzono, że u pacjentów, u których ograniczono sen do 5 godzin przez 5 nocy, doszło następnie do zwiększonej aktywacji obszarów układu nagrody w odpowiedzi na pokarm o dużej gęstości energetycznej [11] – czyli mówiąc prościej, osoby, które nagle zaczęły krócej spać, miały większe skłonności do nagradzania się pokarmem o dużej gęstości energetycznej.

Wpływ diety na sen

Lecimy teraz w drugą stronę, czyli o wpływie diety i składników żywnościowych na sen. Nie sposób nie zacząć od słówka o serotoninie i melatoninie, które uważane są za kluczowe w regulacji snu. Melatonina wydzielana jest zgodnie z rytmem dobowym, w ciągu dnia utrzymuje się na niskim poziomie, by w odpowiedzi na zaciemnienie wystrzelić i ułatwić zasypianie.

Z kolei serotonina to trochę bardziej skomplikowany temat, ale generalnie jako neuroprzekaźnik może wpływać na czuwanie przed snem, sam sen, ale ma również swój udział w szlaku biosyntezy właśnie melatoniny [8].

Tryptofan! O tym koleżce teraz kilka słów. U ludzi melatonina endogennie jest wytwarzana wyłącznie z tryptofanu w diecie. W mózgu konwersja tryptofanu do serotoniny jest pierwszym krokiem w kierunku syntezy melatoniny, więc mamy magiczne trio lepszego spanka – tryptofan, serotonina, melatonina.

Synteza hormonów związanych ze snem, a czynniki dietetyczne

Teraz nasuwa się pytanie, co z tą całą wiedzą zrobić? Ano, spożywać produkty bogate w melatoninę, tryptofan i serotoninę.

ProduktIlość (na 100g)
Ser Cheddar574 mg
Parmezan482 mg
Tuńczyk313 mg
Pstrąg257 mg
Otręby owsiane335 mg
Tofu, twarde235 mg
Biała fasola115 mg
Pestki dyni576 mg
Chia436 mg
Pierś z kurczaka404 mg
Stek wołowy376 mg
Serotonina
Banan3030 μg
Ananas1700 μg
Kiwi580 μg
Orzechy włoskie30400 μg
Orzechy pekan2900 μg
Melatonina
Kukurydza188 ng
Ryż150 ng
Migdały390 ng
Orzechy włoskie350 ng
Orzechy włoskie135 ng

Kilka badań wykazało, że jedzenie przed spaniem produktów wzbogaconych lub naturalnie zawierających tryptofan (produkty mleczne), serotoninę (często badane kiwi) i melatoninę (wiśnie) mogą poprawiać jakość i ilość snu w porównaniu do grup kontrolnych [12]–[14].

Witamina B12 a bezsenność

B12 odgrywa istotną rolę w produkcji melatoniny, a kilka badań wykazało związek między poziomem witaminy B12 w surowicy a jakością snu [15]. Spożywaj produkty bogate w ten związek, tj. podroby, ryby, jaja, nabiał, a jeśli jesteś na diecie roślinnej lub masz stwierdzony niedobór, to zadbaj o odpowiednią suplementację witaminą B12. Inne, często reklamowane „witaminy na sen” prawdopodobnie nie będą skuteczne, jeżeli dieta dostarcza je w odpowiedniej ilości.

Jedzenie przed spaniem – co jeść przed snem?

Czy jedzenie przed spaniem jest w porządku? Ile godzin przed snem nie jeść? To bardzo często zadawane pytania – czy to w gronie znajomych, czy od pacjenta w gabinecie. Badania pokazują, że spożycie wysokowęglowodanowego posiłku w formie stałej i o wysokim indeksie glikemicznym (np. rozgotowany ryż z owocami, np. bananem czy może kiwi! Jako źródło serotoniny) na godzinę przed snem może skracać czas do zaśnięcia – czyli mamy kolację na dobry sen jak znalazł!

Z kolei spożywanie wysokotłuszczowych produktów na noc może wpływać na dyskomfort przewodu pokarmowego i co za tym idzie problemy z zaśnięciem. Dodatkowo dowiedziono, że dieta wysokotłuszczowa może wpływać negatywnie na ilość snu ogółem. Także nie zalecamy produktów ciężkostrawnych i wysokotłuszczowych na noc i do 3-4 h przed snem włącznie.

Suplementy na sen

Obiecującym suplementem na sen wydaje się melatonina. Badania pokazują, że melatonina może zmniejszać czas do zaśnięcia, wydłużać czas snu i poprawiać ogólną, subiektywnie ocenianą jakość snu. Jeśli masz problem ze snem, stosuj melatoninę w dawce 1-5 mg na godzinę przed snem.

Co pić na bezsenność?

Dużą rolę w tej kwestii będzie odgrywał dzienny bilans płynów, staraj się pić minimum 2 litry dziennie – odpowiednie nawodnienie wpływa na wydłużenie snu. Spożywanie alkoholu pogarsza jakość snu. Natomiast w przypadku kofeiny, zaleca się picie ostatniej kawki na około 8 godzin przed planowanym snem.

Co ciekawe niektóre badania sugerują, że spożywanie umiarkowanych ilości czekolady (tej z wysoką zawartością kakao) może pozytywnie wpływać na rytm dobowy i zmniejszać ryzyko bezsenności [16], [17].

Tipy na lepszy sen

Na koniec kilka domowych sposobów na lepszy sen [5]:

  • Utrzymuj regularny harmonogram, tj. kładź się do łóżka i wstawaj o podobnych porach każdego dnia
  • Łóżka używaj tylko do spania i seksu. Unikaj oglądania telewizji czy telefonu w łóżku, zwłaszcza przed snem – minimum 30 minut.
  • Bądź aktywny fizycznie, ale nie tuż przed snem
  • Unikaj kofeiny lub palenia głównie wieczorem
  • Utrzymuj odpowiednio zaciemnione, spokojne i ciche otoczenie w sypialni
  • Unikaj „walki” z zaśnięciem – jeśli nie możesz spać, wstań i spróbuj ponownie za kilkanaście minut

Podsumowanie

Żeby poprawić ilość i jakość snu:

  • Spożywaj produkty bogate w tryptofan, serotoninę i melatoninę
  • W przypadku niedoborów witaminy B12 lub diety wegańskiej, wprowadź jej suplementację
  • Zadbaj o higienę snu i pomieszczenie, w którym śpisz
  • W przypadku problemów ze snem, suplementuj melatoninę
  • Spożycie posiłku o wysokim IG na godzinę przed snem
  • Dieta wysokotłuszczowa i ciężkostrawne posiłki na noc utrudniają zaśnięcie i skracają czas snu
  • Dbaj o nawodnienie, ogranicz alkohol do minimum i nie pij kawki na wieczór

Jeżeli szukasz inspiracji na pyszne kolacje, żeby dobrze spać i nie kłaść się „ociężałym”, to możesz skorzystać z ebook’ów Dietetyki #NieNaŻarty z inspiracjami kolacja na dobry sen.

Piśmiennictwo

Zacznij działać!

Zadbaj o sylwetkę i zdrowie!

Rozpocznij dietę

Zostań ekspertem z dietetyki!

Sprawdź kursy