Tortille z dobrym składem — ranking 2024
Tortilla to bardzo często spożywany produkt w Polsce. Można z niej przygotować świetnie i pożywne danie. Nawet kebab czy też burrito może być zdrowe, jeżeli tylko dobrze skomponujesz tortillę. Nie wiesz, jak zawijać tortillę? To pytanie po przeczytaniu artykułu odejdzie w niepamięć. Będziesz mógł przygotowywać najlepsze i nierozwalające się tortille!
Spis treści
- Czy tortilla jest zdrowa?
- Ranking tortilli 2024
- Czy tortilla jest tucząca?
- Czy tortille są lekkostrawne?
- Jaki indeks glikemiczny ma tortilla?
- Jak zawijać tortille?
- Jak podgrzać tortille?
- Jak przygotować tortille?
- Jak przechowywać tortille?
- Podsumowanie
Czy tortilla jest zdrowa?
Tortilla sama w sobie nie jest produktem pożądanym w naszej diecie. W głównej mierze składa się z mąki pszennej, która nie jest zasobna w substancje odżywcze. Zawiera również sporą ilość soli, która spożywana w nadmiarze może sprzyjać nadciśnieniu. Dodatkowo według klasyfikacji NOVA jest to produkt wysokoprzetworzony [1]. W skrócie oznacza to, że z dużym prawdopodobieństwem będzie to produkt bardzo smakowity, gęsty energetycznie i przy nadmiernym spożyciu łatwo będzie od niego przytyć. Niemniej jednak wiedząc, jak zawijać tortille można z niej zrobić bardzo smakowite, a jednocześnie zdrowe danie. Pożądane będzie dodanie do tortilli sporej ilości warzyw, chudego mięsa, niskokalorycznych past (np. hummus, serek) czy też fasoli. Warto również dodać informację, iż stosunkowo długi skład tortilli (liczne dodatki) nie musi oznaczać, że będzie ona niezdrowa. Dodatki do żywności mają różne funkcje, np. zwiększają świeżość, poprawiają strukturę, nadają konsystencję czy też hamują rozwój pleśni oraz grzybów [4].
Jeżeli bardzo lubisz tortille i chcesz schudnąć czy też zadbać o swoje zdrowie to zgłoś się do nas. Pomożemy Ci zaplanować dietę, która będzie zawierała smaczne tortille i jednocześnie spełniała Twój cel związany z żywieniem. Pomogliśmy ponad 20 000 osób osiągnąć cel, a nasza opinia w Google to 5/5 na podstawie ponad 390 opinii. Szybkie, smaczne i indywidualne diety online to nasza specjalność.
Ranking tortilli 2024
Tortilla pszenna Biedronka
Składniki: Mąka pszenna, woda, olej rzepakowy, stabilizator: glicerol, fermentowana mąka pszenna, gluten pszenny, regulator kwasowości: kwas jabłkowy, emulgator: mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, substancje spulchniające: węglany sodu, glukoza (z pszenicy), środek do przetwarzania mąki: l-cysteina
Wartość odżywcza w 100 g: Kalorie 298 kcal, tłuszcze 6,6 g, tym nasycone 0,7 g, węglowodany 48 g, w tym cukry 3,2 g, błonnik 5,1 g, białko 8,9 g, sól 1,2 g
Jest to jedna z powszechniejszych tortilli dostępnych na rynku. Dostępna praktycznie w każdej biedronce. Zawiera dużą ilość błonnika, bo ponad 5 g, dzięki któremu możemy szybciej się nasycić. Dodatkowo zawiera stosunkowo niską ilość soli jak na tortillę oraz bardzo mało nasyconych kwasów tłuszczowych. Dzięki dodatkom emulgatorów czy też stabilizatorów wydłuża się jej data do spożycia. Jest to tortilla z dobrym składem.
Tortilla wieloziarnista Biedronka
Składniki: mąka pszenna, woda, olej rzepakowy, stabilizator: glicerol; fermentowana mąka pszenna, płatki jęczmienne 1,5%, płatki owsiane 1,5%, gluten pszenny, otręby pszenne 1,3%, regulator kwasowości (kwas jabłkowy), siemię lniane (0,6%), emulgator (mono-i diglicerydy kwasów tłuszczowych), sól, substancja spulchniająca: węglany sodu; nasiona szałwii hiszpańskiej 0,5% (Salvia hispanica), glukoza, środek do przetwarzania mąki: L-cysteina.
Wartość odżywcza w 100 g: Kalorie 300 kcal, tłuszcze 6,7 g, tym nasycone 1,3 g, węglowodany 49 g, w tym cukry 4,4 g, błonnik 4,7 g, białko 8,8 g, sól 1,1 g
Potrzebujesz składu tortilli pełnoziarnistej z biedronki? Proszę bardzo! Mimo że w nazwie istnieje słowo „wieloziarnista”, nie oznacza to, że będzie to bardzo zdrowy produkt. Producent dodaje pełnoziarnistych produktów w małej ilości, co z kolei sprawia, że może ją tak nazwać. Paradoksalnie tortilla ta zawiera mniej błonnika niż tortilla pszenna z tego samego sklepu oraz więcej nasyconych kwasów tłuszczowych. Obydwie tortille z biedronki mają bardzo podobny skład, ale o dziwo to tortilla pszenna minimalnie wygra, porównując je do siebie.
Lawasz z Biedronki
Składniki: Mąka pszenna (70%), woda, sól, fermentowana mąka pszenna, zakwas pszenny
Wartość odżywcza w 100 g: 308 kcal, tłuszcze 4,2 g, w tym nasycone 0,6 g, węglowodany 57 g, w tym cukry 1,9 g, błonnik 1,8 g, białko 9,9 g, sól 1,6 g
Lawasz to zdecydowanie najpopularniejsza tortilla z dobrym składem. Nie zawiera dodatków, które wzmacniają smak czy też zwiększają jej zdatność do spożycia. Zawieranie najwięcej białka ze wszystkich tutaj zebranych, bo aż 9,9 g. Minusem jest jej bardzo rzadka dostępność, gdyż dostawca wstrzymuje jej produkcje. Gdyby ktoś zadał pytanie w grze 5 sekund o tortille z biedronki o dobrym składzie, to zdecydowanie pierwszy do głowy przyszedłby Lawasz!
Tortilla pełnoziarnista Lidl
Skład: Mąka pszenna pełnoziarnista (65%), woda, olej rzepakowy, stabilizatory: glicerol, karboksymetyloceluloza, gluten pszenny, regulator kwasowości: kwas jabłkowy, mąka pszenna fermentowana, emulgator: mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, sól, substancja spulchniająca: węglan sodu, glukoza, substancje konserwujące: propionian wapnia, sorbinian potasu, do przetwarzania mąki: L-cysteina
Wartość odżywcza w 100 g: 294 kcal, tłuszcze 7,2 g, w tym nasycone 1,6 g, węglowodany 44,9 g, w tym cukry 3,37 g, błonnik 5,6 g, białko 9,5 g, sól 1,38 g.
Czy tortilla pełnoziarnista z Lidla ma dobry skład? Już odpowiadamy. Jest on dobry! Największa ilość błonnika, niska ilość kalorii, soli czy też spora ilość białka sprawia, że tortilla pełnoziarnista z Lidla wraz z dodatkami warzyw czy też chudego mięsa będzie dobrą tortillą do zjedzenia na śniadanie, przekąskę czy też obiad.
Tortilla El Tequito Lidl
Skład: Mąka pszenna (62%), woda, olej rzepakowy, stabilizatory: glicerol, sól sodowa, karboksymetylocelulozy, mieszanka zbożowa (pszenica, owies, jęczmień, otręby owsiane kiełki pszenicy) 4%, substancje spulchniające: węglany sodu, difosforany; regulator kwasowości, kwas jabłkowy, emulgator: mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, siemię lniane, substancja konserwująca: propionian wapnia, środek do przetwarzania mąki: L-cysteina
Wartość odżywcza w 100 g: 313 kcal, tłuszcze 7 g, w tym nasycone 1,3 g, węglowodany 52,4 g, w tym cukry 2,1 g, błonnik -, białko 8,7 g, sól 1 g
Następna tortilla z Lidla, tym razem już na wstępie sugerująca kuchnię meksykańską. W tym przypadku tortilla ma skład mieszany pod względem rankingu. Zdecydowanym plusem jest bardzo niska zawartość soli, bo jedynie 1 g (to mniej niż w standardowych chlebie, przez co można powiedzieć, że w tym przypadku tortilla jest zdrowsza od chleba). Niestety producent nie podaje ilości błonnika. Dodatkowo zawiera dość sporą ilość kwasów tłuszczowych nasyconych.
Tortilla pszenna Auchan
Skład: Mąka PSZENNA 60%, woda, olej rzepakowy, substancja utrzymująca wilgoć (gliceryna), mieszanka wypiekowa (glukoza, sól, substancje spulchniające (difosforanny, węglany sodu), emulgator (mono i diglicerydy kwasów tłuszczowych), regulator kwasowości (kwas jabłkowy, kwas cytrynowy) stabilizator (guma ksantanowa), substancje konserwujące (propionian wapnia, sorbinian potasu))
Wartość odżywcza w 100 g: 312 kcal, tłuszcze 6,4 g, w tym nasycone 0,7 g, węglowodany 52,7 g, w tym cukry 4,6 g, błonnik -, białko 9 g, sól 0,88 g.
Tortilla pszenna z Auchana pod względem zawartości soli jest naszym zwycięzcą. Zawiera jedynie 0,88 g soli/100 g produktu. Do tego spora ilość białka oraz mało kwasów tłuszczowych nasyconych. Niestety producent nie podaje ilości błonnika. Niemniej może być podobna co w tortilli pszennej z biedronki.
Tortilla Mission Wraps pszenna Carrefour
Skład: Mąka pszenna, olej rzepakowy, stabilizatory (glicerol, guma guar, E466), emulgatory (E471, E427), cukier, sól, substancje spulchniające (E500, E450), kwasy (kwas cytrynowy, kwas jabłkowy), substancje konserwujące (E282, E202), naturalny aromat (pszenica)
Wartość odżywcza w 100 g: 333 kcal, tłuszcze 8,2 g, w tym nasycone 1,5 g, węglowodany 56,1 g, w tym cukry 2,8 g, błonnik 2,4 g, białko 7,8 g, sól 1,8 g.
Tortilla z Carrefoura prowadzi w niechlubnym zestawieniu największej ilości kalorii. Do tego dochodzi największa ilość tłuszczów (w tym nasyconych), soli oraz jedna z mniejszych ilości błonnika i białka. W tym zestawieniu tortilla z Carrefoura niestety wypada najgorzej.
Na podstawie wyżej wymienionych informacji nasz ranking tortilli prezentuje się następująco:
Czy tortilla jest tucząca?
Tortillę z dodatkiem tłustych sosów (majonez, sos 1000 wysp) czy też małą ilością warzyw można zaliczyć do produktów tuczących. Sama w sobie jest umiarkowana kalorycznie, jednakże z innymi niepożądanymi w dużej ilości w zbilansowanej diecie dodatkami może być tucząca. Jeżeli jednak dodamy do tortilli produkty o niskiej gęstości energetycznej (warzywa, chudy nabiał i mięsa) i będziemy wiedzieli, jak składać tortillę, to może być to bardzo zdrowe i nietuczące danie.
Przeczytaj także: Sylwetka na lato: ćwiczenia i porady dietetyczne
Czy tortille są lekkostrawne?
Tortille można zaliczyć do produktów lekkostrawnych. Zawierają nieduże ilości błonnika, bo średnio 2-5 g/100 g oraz 4-7 g tłuszczu. Jeżeli jednak dodamy do niej duże ilości kalorycznych produktów (czerwone, przetworzone mięso, tłuste sosy), to może się okazać, że będzie ciężkostrawna. Dlatego też najlepiej wybierać do tortilli niskokaloryczne sosy takie jak keczup, musztarda.
Przeczytaj także: Dieta lekkostrawna – zasady, produkty zalecane, jadłospis
Jaki indeks glikemiczny ma tortilla?
Indeks glikemiczny tortilli pszennej wynosi 52. W przypadku tortilli pełnoziarnistej wynosi on 50 [2]. Jak widać, indeks glikemiczny dla obydwóch tortilli jest niski. Jeżeli chcesz obniżyć indeks glikemiczny tortilli, to wybieraj te, które składają się głównie z mąki pszennej pełnoziarnistej. Dodatkowo warto wiedzieć, jak składać tortillę, aby móc dodać do niej dużo warzyw czy też źródła chudego białka np. kurczaka. Dzięki temu również obniżymy ładunek glikemiczny tortilli.
Przeczytaj także: Jak powinna wyglądać dieta z niskim indeksem i ładunkiem glikemicznym?
Jak zawijać tortille?
Jak zawijać tortille? Nigdy nie wiesz, jak złożyć tortillę? Dietetyka #NieNaŻarty wyjaśnia w prosty sposób. Zastosuj się do poniższych rad, a tortilla z dobrym składem już zawsze będzie pyszna, a Ty będziesz wiedział, jak ją składać.
- Wyłóż składniki tortilli bliżej jednego boku (zostaw ok. 3 cm wolnego miejsca)
- Złap bliższe brzegi tortilli. Zwiń do przodu i przytrzymaj tortillą składniki, aby się nie rozleciały
- Zagnij brzegi tortilli do środka. Po tym dalej zwijaj tortille, jednocześnie przytrzymując składniki widelcem/palcem (mogą się rozlatywać, jeżeli będzie ich za dużo).
- Zroluj całą tortillę do końca. Jeżeli składniki będą wypadać to znak, że jest ich za dużo
- Zapiecz tortillę w opiekaczu, tosterze lub tortilli. Połóż ją dołem do miejsca zwinięcia, aby się nie rozpadła
Tortille możesz też zawinąć na wiele innych sposobów. Jeżeli nie posiadasz opiekacza i chcesz ją przygotować na patelni, możesz przygotować tortillę w stylu caprese. W takim przypadku kładziesz tortillę na patelnie, podgrzewasz z jednej i drugiej strony, a następnie wykładasz wszystko na połowę tortilli. Zwijasz ją na pół i zjadasz przy pomocy noża i widelca.
Z kolei jak zawinąć tortille na zimno i jak przygotować zwykłą tortillę bez używania opiekacza i patelni? Pierwszy sposób nada się do tego idealnie. W takim przypadku warto pokroić ją na kilka mniejszych części. Wtedy śmiało będzie można nazwać tortille jako przystawka, a znajomi będą Cię pytać jak zawijać tortille na przekąski!
Jak podgrzać tortille?
Jak podgrzać tortillę? Zaraz dowiesz się jak to zrobić i już zawsze będziesz chcieć ją spożywać na ciepło!
Najlepiej będzie podgrzać tortillę w opiekaczu grillowym. Będzie to zdecydowanie najlepsza opcja do podgrzania tortilli. Bezproblemowo opieczemy ją w szybkim tempie z dwóch stron jednocześnie. Tortilla nie będzie się rozpadała, a jednocześnie farsz ze środka będzie ciepły
Innym sposobem na podgrzanie tortilli będzie opiekacz do tostów (toster). Będziemy mogli podpiec naszą tortillę również z dwóch stron jednocześnie. Minusem tego rozwiązania mogą być krawędzie tostera, które będą mogły lekko zagiąć naszą tortillę.
Jeżeli nie posiadamy tych urządzeń, to możemy podgrzać tortillę za pomocą patelni. Warto ją podpiec z dwóch stron ok. 15-20 sekund na rozgrzanej patelni. Warto pamiętać, by nie trzymać jej zbyt długo na patelni. Może stać się wtedy dość krucha i uniemożliwić to sprawne zawinięcie farszu. Korzystając z tej metody, farsz w środku tortilli może być niestety zimny.
Przeczytaj także: Jak gotować strączki? Gotowanie Ciecierzycy i fasoli aby smakowały
Jak przygotować tortille?
Po instrukcji jak zawijać tortillę warto również przedstawić informacje jak przygotować pyszną i zdrową tortillę! Podstawą będzie tortilla z dobrym składem. Może być to Lawasz czy też standardowa tortilla z Biedronki. Jak już wiesz z wcześniejszej części artykułu, duża ilość niskokalorycznych produktów będzie bardzo pożądana w tortilli z dobrym składem. Tortilla z dobrym składem może prezentować się następująco:
Wybierz jedną pastę do smarowania oraz źródło białka. W przypadku warzyw czy też strączków nie ograniczaj się i wybierz tyle, ile chcesz (byle by móc zawinąć tortillę!). Dodatek sosu w postaci keczupu czy tortilli także będzie dobrym rozwiązaniem w celu polepszenia smaku.
Kieszonka z tortilli z pesto, halloumi, szynką i warzywami
Ten pomysł na smaczną tortillę z dobrym składem świetnie się nada na szybki posiłek. Jeżeli dużo pracujesz i nie masz czasu na gotowanie, to szybkie przepisy dla zapracowanych będą dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.
SKŁADNIKI:
| PRZYGOTOWANIE:
|
Szynkę z przepisu możesz wymienić również na kurczaka. Warto będzie go dobrze doprawić, by tortilla była jeszcze smaczniejsza. Tak więc, jak przyprawić kurczaka do tortilli? Z powodzeniem możesz użyć następujących mieszanek przypraw:
- słodka papryka, ostra papryka, majeranek, kmin rzymski, czosnek
- bazylia, słodka papryka, oregano, tymianek
Wskazówki dotyczące doprawiania różnych rodzajów posiłków znajdziesz w naszych e-bookach z przepisami.
Tortilla z łososiem wędzonym i serkiem kanapkowym
Ta tortilla również świetnie nada się na przekąskę. Jeżeli nie wiesz, jak zrobić przekąski z tortilli to ten przepis powinien być Twoim pierwszym.
SKŁADNIKI:
| PRZYGOTOWANIE:
|
Tortilla śniadaniowa
Wege tortille to świetna propozycja na śniadanie. Zawiera dużo białka i błonnika, dzięki czemu również będziesz w stanie skutecznie się odchudzić. Jeżeli nie masz pomysłów na zbilansowane posiłki roślinne, to przychodzimy z pomocą!
SKŁADNIKI:
| PRZYGOTOWANIE:
|
Jak przechowywać tortille?
Dopóki nie otworzysz opakowania z tortillą, możesz je trzymać w szafce zgodnie z datą ważności na opakowaniu. Po otwarciu opakowania warto będzie zadbać o szczelne przechowywanie, aby zachować jej świeżość jak najdłużej. Dobrze będzie, jak schowasz tortille do szczelnego pojemnika. Tortille można również dokładnie owinąć folią aluminiową i trzymać w lodówce. Jeżeli przygotowujesz i zawijasz tortillę na zimno, aby zjeść je na kolejne posiłki to najlepiej spożyć je w ciągu 2 dni.
Pamiętaj też, że jeżeli korzystasz z dużej ilości sosów, to tortillę będzie najlepiej zjeść świeżo po przygotowaniu. Przez dużą ilość sosów tortilla może przemoknąć i kolejnego dnia nie będzie smakowała tak samo. Nawet ta tortilla z dobrym składem! Jeżeli jednak wiesz, że nie zdążysz zjeść otworzonego opakowania tortilli, to zawsze możesz je zamrozić!
Przeczytaj także: Czy można jeść przeterminowane produkty?
Podsumowanie
Chcąc kupić tortille z dobrym składem, to udaj się do Lidla lub biedronki. Tortille, które tam dostaniesz, będą miały dobry skład. W przypadku sklepów takich jak Auchan czy Carrefour nie będą one aż tak dobre. Niemniej w każdym przypadku możesz stworzyć bardzo zdrowe i przepyszne danie poprzez dodatek warzyw, strączków czy też chudego białka.
Piśmiennictwo
- Monteiro CA, Cannon G, Lawrence M, Louzada da Costa ML, Machado PP. Ultra-Processed Foods, Diet Quality, and Health Using the NOVA Classification System. Rome; 2019
- https://fajnegotowanie.pl/produkty/indeks-glikemiczny/tortilla/
- https://www.gov.pl/web/psse-walcz/efsa-euchoosesafefood–substancje-dodatkowe