Jak zmotywować się do diety?
Kolejne próby odchudzania znowu legły w gruzach? Brak Ci chęci i motywacji, przez co kolejna dieta idzie w zapomnienie? Z artykułu dowiesz się jak nabrać gotowości do tego procesu i jak się z nim polubić, by osiągnąć realne i długofalowe cele.
Spis treści
- Jak zmotywować się do diety?
- Jak zmotywować się do diety? Wprowadź małe zmiany
- Jak znaleźć motywację do odchudzania?
- Czym jest motywacja?
- Jak zmotywować się do działania? – 3 ćwiczenia
- Za i przeciw wprowadzania zmian – motywacje w odchudzaniu
- Jak zmotywować się do ćwiczeń i diety? Wyznaczaj realne cele
- Jak zmotywować się do schudnięcia? Dialog motywujący
- Co pomoże utrzymać motywację do diety?
- Jak zmotywować się do ćwiczeń i diety? Najczęstsze pytania
- Podsumowanie
Jak zmotywować się do diety?
Wchodząc w świat zdrowego odżywiania, często napotykamy wyzwania związane z utrzymaniem zdrowych nawyków. Na pewno słyszysz wiele historii, w których początkom zmian towarzyszył zapał i chęci, ale z czasem to zanikało. Niestety, efektem tego bardzo często jest powrót do starych nawyków, przywrócenie poprzedniej masy ciała, a nawet niekiedy jej wzrost.
Z tego względu niezwykle ważna jest świadomość i realna gotowość do zmian oraz utrzymanie motywacji w okresie początkowym, która po czasie stanie się nawykiem, rutyną.
Jak zmotywować się do diety? Wprowadź małe zmiany
Nie ma się co oszukiwać, zmiany, nawet te mniejsze wymagają czasu i odpowiedniego przygotowania się do nich. Gdy przez lata Twoje nawyki żywieniowe nie były najlepsze, to nie zmienisz tego tak o, z dnia na dzień. Albo i zmienisz… ale jest naprawdę spora szansa, że szybko się poddasz i wrócisz do punktu wyjścia.
Zamiast tego, warto postawić na małe zmiany – nazwijmy to metodą małych kroków. Gdy w momencie pełnej motywacji z dnia na dzień postanowisz zmienić WSZYSTKO, to równie szybko cały zapał i chęci mogą prysnąć.
Zamiast tego, przez pierwszy tydzień jeden ze złych nawyków, zamień na dobry – przykładowo dodaj warzywo lub owoc do posiłku, w którym do tej pory go nie było lub garść orzechów do potrawy, w której na marne było szukać zdrowego źródła tłuszczu.
W kolejnym kroku (może być to tydzień później lub miesiąc – po prostu wtedy, gdy poczujesz gotowość) zamień w śniadaniu chleb pszenny na pełnoziarnisty. Wyobraź sobie teraz, ile korzystnych zmian jesteś w stanie wprowadzić po roku czy dwóch latach tego procesu – to zdecydowanie ułatwi naukę zdrowych nawyków żywieniowych, odchudzanie oraz utrzymanie wypracowanego efektu długoterminowo.
Jak znaleźć motywację do odchudzania?
Chcąc wydobyć z siebie motywację do działania, warto na początek odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pozwolą Ci lepiej poznać siebie w całym procesie. Zastanów się:
- Dlaczego chcesz dokonać tej zmiany?
- Jak możesz się skutecznie za nią zabrać?
- Jakie są 3 najważniejsze powody, żeby tego dokonać?
- Jak ważne jest dla Ciebie dokonanie tych zmian i dlaczego? [1]
Czym jest motywacja?
Pojęcie motywacji przenika w pełni nasze życie zawodowe i prywatne. Potocznie mówi się o motywacji do wstawania z łóżka, napisania pracy, czy wykonania prac domowych. Ogólnie, motywację definiuje się jako proces, dzięki któremu inicjowane i podtrzymywane są działania ukierunkowane na cel. W zależności od teorii, których jest całkiem sporo, mamy różne czynniki motywujące do działania. Na przykład w teorii społeczno-poznawczej, czynnikiem jest poczucie własnej skuteczności, natomiast w teorii samostanowienia mówi się o motywacji wewnętrznymi interesami lub zewnętrznymi wartościami [2].
Motywację możemy podzielić też na wewnętrzną, która wskazuje na chęć osiągnięcia celu płynącą z Twojego wnętrza. Decydują o tym Twoje własne wartości i cele. Drugim rodzajem jest motywacja zewnętrzna, która bierze się z obowiązków, nagrody czy terminów. I oczywiście, w kontekście odchudzania i budowania nawyków żywieniowych, kluczowa jest motywacja wewnętrzna i realna chęć zmiany dla lepszego samopoczucia i zdrowia.
Jak zmotywować się do działania? – 3 ćwiczenia
Po krótkim wstępie teoretycznym przejdźmy do praktyki – wskażemy Ci 3 ćwiczenia, które zwiększą Twoją motywację do diety i odchudzania, choć nie tylko – z powodzeniem możesz je wykorzystać w każdym innym celu czy założeniu.
Skala ważności – czy ta zmiana jest dla mnie ważna?
Wybierasz 0? Zastanów się, co musiałoby się stać, żeby ta liczba była większa? Czy jest w ogóle takie coś? Jakie konkretne działania podejmiesz, żeby liczba się zwiększyła?
Wybrałaś 1 lub większą liczbę? A dlaczego nie mniejszą? Zastanów się nad tym, może podsunie Ci to myśl, która utwierdzi Cię w tym, że dany proces ma sens.
Spoglądanie w przyszłość
Szukasz rozwiązania jak zmotywować się do diety? Usiądź na spokojnie, zamknij oczy i pomyśl, jak może wyglądać Twoje życie po wprowadzeniu zmiany (tu diety redukcyjnej). Wyobraź sobie również drugą stronę medalu – czyli jak mogłoby wyglądać Twoje życie, jeśli nic się nie zmieni.
Myślenie hipotetyczne
Załóżmy, że wiesz, jak się zmotywować do odchudzania, udało Ci się osiągnąć już jakąś zmianę i analizujesz to retrospektywnie (wstecz, to co już miało miejsce). Zastanów się – co najprawdopodobniej okazało się skuteczne? W jaki sposób udało Ci się do tego dojść? Jakie były bariery bądź przeszkody? [3]
Przeprowadzenie z samą sobą takich ćwiczeń, zadanie sobie tych pytań i rozmyślanie może pomóc Ci opracować nowe rozwiązania, spojrzeć na problem z kompletnie innej strony czy też lepiej zrozumieć, że to, co robisz ma dla Ciebie sens i przynosi realne efekty.
Za i przeciw wprowadzania zmian – motywacje w odchudzaniu
Ambiwalencja to równoczesne i sprzeczne postawy lub uczucia w stosunku do obiektu, osoby lub jakiegoś działania [3] – żeby Ci to zobrazować, przytoczymy przykład mięsa. Z jednej strony wiąże się z przyjemnością, tradycją i zwyczajami, z drugiej z kwestiami moralnymi czy ekologicznymi – rozpatrując przypadek w ten sposób, mówimy o postawie ambiwalentnej.
Jeśli ta postawa towarzyszy Ci przy wprowadzaniu zmian żywieniowych, rozważ wszelkie znane Ci za i przeciw. Jeśli chcesz dokonać zmiany, to przewaga potencjalnych zysków nad stratami musi być widoczna – mówiąc wprost, to ma Ci się realnie opłacać!
Przy analizowaniu bilansu zysków i strat, warto spojrzeć na temat z szerszej perspektywy, a więc przydatna będzie rozmowa z doświadczonym i zaufanym specjalistą.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w rozpoczęciu zmian nawyków żywieniowych, to nasi dietetycy czekają właśnie na Ciebie. Dzięki stałemu kontaktowi przeprowadzą Cię „za rękę” przez cały proces. Pomogliśmy ponad 20 000 osobom osiągnąć cel, a nasza opinia w Google to 5/5 na podstawie ponad 380 opinii. Szybkie, smaczne i indywidualne diety to nasza specjalność.
Jak zmotywować się do ćwiczeń i diety? Wyznaczaj realne cele
Jeśli dostrzegasz przepaść między tym, co jest, a tym co ma być finalnie, to sama myśl o tym może Cię paraliżować, a co dopiero realne wykonanie tego celu! Wyobraź sobie osobę otyłą, która chce zmniejszyć swoją masę ciała o połowę. Jeśli już na starcie zostanie założony taki cel, to wyzwanie będzie mogło wydawać się nie do wykonania. Paraliż może być tak silny, że próby zostaną całkowicie zaniechane.
Z tego względu warto zgodnie z zasadą SMART, wyznaczać sobie realne i mierzalne cele.
I przykładowe zdanie z odpowiednio wyznaczonym celem przy pomocy metody SMART – W ciągu 3 miesięcy od dnia dzisiejszego, zredukuje masę ciała o 8 kilogramów. Będzie to dla mnie znakomity wynik. Spróbuj stworzyć takie zdanie na swoim przykładzie, a może postawisz krok do przodu w zrozumieniu tego jak znaleźć motywację do odchudzania!
Jak zmotywować się do schudnięcia? Dialog motywujący
Jeśli dalej szukasz czynników jak zmotywować się do ćwiczeń i diety, to współpraca ze specjalistą operującym dialogiem motywującym jest dla Ciebie!
Dialog motywujący to oparty na współpracy styl rozmowy, służący umocnieniu u osoby jej własnej motywacji i zobowiązania do zmiany. W dialogu tym rozmowa, z założenia charakteryzuje się:
- Partnerstwem (przeprowadzeniem rozmowy dla kogoś i z kimś, a nie na kimś).
- Wywoływaniem (wydobywaniem aspektów potrzebnych do zmiany, tj. motywacji i zasobów).
- Akceptacją (akceptacją tego, co „przynosi ze sobą” dana osoba).
- Współczuciem (wsparciem drugiej osoby i stawianiem na pierwszym miejscu jej dobra).
Do najważniejszych w dialogu motywującym zaliczamy umiejętność:
- Zadawania pytań otwartych
- Słuchania odzwierciedlającego
- Udzielania informacji i rad
- Dowartościowania
Podstawowym celem tego narzędzia jest wzmocnienie u osoby jej własnej motywacji do zmiany. Jest to oczywiście metoda, której nie wprowadzisz sama dla siebie, bo potrzeba tutaj działania ze specjalistą.
Co pomoże utrzymać motywację do diety?
No dobrze, ale samo zmotywowanie nie wystarczy, przecież najważniejsze jest jej długotrwałe utrzymanie. Dlatego podrzucamy Ci kilka pomysłów, które mogą się przydać i realnie pomóc w zmianie nawyków żywieniowych na stałe.
Wyznacz osiągalny cel – jak już wspomnieliśmy, skorzystaj z metody SMART. Niech cel będzie realny. Po osiągnięciu jednego celu, postawienia jednego kroku w przód, załóż sobie od razu kolejny w dalszym ciągu zgodny z omówioną metodą.
Postaw na zmianę, która jest dla Ciebie istotna – proces i zmiana, w której korzyści będą dla Ciebie dostrzegalne i ważne, to zmiana, o którą będziesz chciała walczyć.
Ustal jasne zasady gry – ważne będzie ustalenie zasad, które pomogą Ci dojść do wcześniej wyznaczonego celu. Może to być wybranie konkretnego modelu żywieniowego lub wybór danej metody monitorowania postępów.
Na bieżąco śledź swoje postępy – monitorowanie może pokazać Ci coś, czego gołym okiem nie zobaczysz, te małe zmiany, które Cię zmotywują i które w rozrachunku końcowym budują te większe!
Jak zmotywować się do ćwiczeń i diety? Najczęstsze pytania
Przedstawimy tutaj najcześciej padające pytania w kontekście motywacji do ćwiczeń i diety.
Jak mogę znaleźć motywację?
Dalej nie wiesz, jak się zmotywować do diety? Ułatw sobie to i odpowiedź na kilka pytań. Dlaczego chcesz dokonać zmiany? Jak możesz skutecznie zabrać się za wyznaczone zadanie? Jakie są najlepsze powody, aby to zrobić? Jak ważne jest dokonanie zmiany? Odpowiedzi pomogą Ci ustalić, czy czujesz silną potrzebę, aby podjąć wyzwanie i wprowadzić zmiany.
Co pomoże mi w zmotywowaniu się do diety?
Jak zmotywować się do schudnięcia? Na początek ustal, czy zmiany, których chcesz dokonać, są dla Ciebie ważne. W tym przypadku może być to chęć wprowadzenia zmian do dotychczasowego sposobu odżywiania. Następnie powinnaś uwierzyć, że Twoje próby zaowocują sukcesem i zastanowić się jakie korzyści osiągniesz po wprowadzeniu swojego planu, a następnie osiągnięciu sukcesu.
Jak utrzymać motywację do diety?
Jak się zmotywować do odchudzania? Wyznacz osiągalny cel oraz postaw na zmianę, która jest dla Ciebie ważna. Ustal konkretny plan działania i kroki, które musisz wykonać, aby zobaczyć efekty. Zaplanuj dla siebie przyjemną i przede wszystkim możliwą do wdrożenia dietę i na bieżąco monitoruj postępy.
Podsumowanie
Wprowadzenie metody małych kroków będzie świetnym pomysłem na początek swojej przygody z dietą. Warto również wiedzieć, dlaczego dana zmiana ma Ci pomóc. Dzięki tej świadomości osiągnięcie celu będzie prostsze. Dodatkowo wyznaczanie realnych celów według zasady SMART będzie bardzo istotne, aby podtrzymać swoją motywację.
Piśmiennictwo
- Dialog motywujący. William R. Miller, Stephen Rollnick, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielońskiego, 2014
- Cook DA, Artino AR Jr. Motivation to learn: an overview of contemporary theories. Med Educ. 2016 Oct;50(10):997-1014. doi: 10.1111/medu.13074. PMID: 27628718; PMCID: PMC5113774.
- Corradi RB. Ambivalence: its development, mastery, and role in psychopathology. Bull Menninger Clin. 2013 Winter;77(1):41-69. doi: 10.1521/bumc.2013.77.1.41. PMID: 23428171.