Grafika z pierdzącym przewodem pokarmowym

5 faktów o pierdzeniu, o których nie masz pojęcia

Puszczanie gazów jest rzeczą normalną, szczególnie jeżeli w Twojej diecie nie brakuje błonnika. Czasami jednak gazy, które gromadzą się w jelitach powodują ból brzucha, a niekiedy ilość bąków wydaje się niepokojąco duża. Zdarza się również, że zapach puszczanych gazów jest bardzo nieprzyjemny. Jak to jest z tymi bąkami?

Spis treści

Fakt 1. Bąki to normalna sprawa

Puszczanie gazów jest rzeczą normalną, ale może także być dokuczliwym problemem. Przeciętna osoba puszcza wiatry średnio co 1-4 godziny (10-20 razy dziennie). Dzienna produkcja gazów waha się od 500 ml do 1500 ml, przy czym średnia wartość wynosi 700 ml [1]. Jeżeli puszczasz więcej bąków niekoniecznie musisz doszukiwać się problemów ze swoimi jelitami, być może w Twojej diecie jest po prostu dużo błonnika, który jest pożywką dla bakterii produkujących gazy. Jeżeli jednak nadmierne gazy powodują u Ciebie dyskomfort, ból lub wpływają na jakość Twojego życia poszukaj pomocy u dietetyka lub lekarza. Często z nadmiernymi gazami borykają się osoby z Zespołem Jelita Drażliwego (IBS). W ich przypadku odpowiednia dietoterapia to klucz do sukcesu. Właśnie otworzyliśmy sprzedaż kursu Dietoterapia w IBS, gdzie przez 10 h przeanalizujemy najważniejsze tematy związane z tym zagadnieniem. Dołącz do naszych stacjonarnych wydarzeń we Wrocławiu 7 maja 2022 i w Warszawie 14 maja 2022:

Fakt 2. Sportowcy puszczają więcej bąków

Puszczanie gazów jest jednym z najpowszechniej występujących objawów wśród trenujących osób. Według badania z udziałem triatlonistów [2], sportowcy puszczali wiatry okazjonalnie, często lub prawie zawsze w okresie treningowym w ciągu ostatnich 3 miesięcy (najwyższy odsetek spośród wszystkich objawów ze strony przewodu pokarmowego). Zjawisko to uzasadniają prace, w których wykazano, że umiarkowana aktywność fizyczna usprawnia pasaż gazów przez jelita.

Fakt 3. Bąki są w 99% bezwonne

Gazy, które powstają w jelitach pochodzą z 1) połkniętego powietrza, 2) dwutlenku węgla wyprodukowanego w wyniku neutralizacji kwasu żołądkowego przez dwuwęglany lub 3) metabolizmu żywności przez bakterie jelitowe. Większość wypuszczanych gazów składa się głównie z dwutlenku węgla, metanu oraz wodoru. Gazy te nie wydzielają zapachu. Za nieprzyjemny zapach naszych wiatrów odpowiada ~1% gazów zawierających siarkę (np. siarkowodór, metanotiol). Produkty takie jak np. kapusta, czosnek czy też brokuły są wyjątkowo efektywne w produkcji wspomnianych gazów. Wino oraz piwo także są źródłem siarki w diecie. Pamiętaj jednak, że w produktach odzwierzęcych znajduje się zdecydowanie więcej związków siarkowych! [3] Podsumowując, jeżeli Twoje bąki cuchną, ogranicz produkty bogate w siarkę.

Fakt 4. Na diecie roślinnej spodziewaj się więcej bąków

Strączki i zboża są źródłem oligosacharydów, czyli węglowodanów, które nie są trawione przez nasze enzymy. To co stanowi problem dla naszych jelit, jest z kolei świetną pożywką dla bakterii w jelicie grubym. Oligosacharydy są rozkładane przez mikrobiotę, a efektem ubocznym jest wzmożona produkcja gazów.

Na Twoje szczęście (lub Twojego partnera/ partnerki) problem bąków na diecie roślinnej jest przejściowy. Już po kilku tygodniach problem ustępuje [4]. Jeżeli chcesz przejść łagodnie przez ten okres, spróbuj strączków z puszki (zawierają mniej oligosacharydów) oraz stopniowo zwiększają ich ilość w diecie

Fakt 5. Rano i wieczorem puszczasz najwięcej bąków

Na pewno zdarzyło Ci się puścić bąka pod kołdrą. I nic w tym dziwnego. Według badań napięcie mięśnia zwieracza odbytu jest zmienne w ciągu dnia, a największe rozluźnienie obserwuje się w nocy [5]. Nic więc dziwnego, że wieczorem przed snem lub rano po przebudzeniu (podczas snu puszczanie bączków jest niemożliwe) wypuszczasz najwięcej gazów. Szczególnie poranki mogą obfitować w bączki, ponieważ przez całą noc w Twoich jelitach zbierają się gazy, które nie mogą znaleźć ujścia. Także następnym razem jak Twoja połówka obrazi się na Ciebie za puszczanie bąków w łóżku wytłumacz się tym, że Twój mięsień zwieracz odbytu też musi trochę odpocząć.

Potrzebujesz konsultacji z dietetykiem? Przestań się dręczyć i oddaj się w ręce specjalisty. Pomogliśmy ponad 20 000 osobom osiągnąć cel, a nasza opinia w Google to 5/5 na podstawie ponad 390 opinii. Szybkie, smaczne i indywidualne diety online to nasza specjalność.

Piśmiennictwo

Zacznij działać!

Zadbaj o sylwetkę i zdrowie!

Rozpocznij dietę

Zostań ekspertem z dietetyki!

Sprawdź kursy